Reclitzaken. Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF. Land- en Tuinbouw. Onder vv ij s. Armenzorg. V i s s c h e r ij. Kerknieuws. ling, waarbij de ruiten in de vestibule-deur braken en de directeur wonden bekwam. Middelerwijl trachtte een der bewaarders het vuur teblusseheu, doch vruchteloos. De andete gevangenen kwamen aldus in eene gevaarlijke positie, schreeuwden om hulp en bonsden op de gesloten deuren. Den brand stichter was men omlertusschen meester ge- wordeu, de vlammen grepen verder om zich heen en de directeur gaf order om de gevan genen los te laten. Langs en door de toege nomen vlammenzee kwamen zij onder zijn ge leide beneden en werden geb ieid overgebracht naar het rechtsgebouw. De brandweer mid delerwijl aangerukt, kampte met goed gevolg tegen het krachtig toegenomen vuur. Evenwel zijn alle bmenceldeuren en trappen verbrand of hevig geblakerd en is de geheele bovenver dieping onbruikbaar gemaakt. De cellulaire gevangenen bi achten eeu gezelligen nacht door in elkanders bijzijn. De schade aan het gebouw is zeer groot, ook het meubilair van den directeur kreeg veel waterschade, die echter door assurantie is gedekt. Aan het vastberaden en doeltreffend optre den van den directeur en zijn personeel is het te danken dat geen persoonlijke onheilen zijn gebeurd. De brandstichter stond reeds bekend als een gevaarlijk man, waarom zijne over brenging naar 's-Hertogenbosch was geadvi seerd. Hij leed aan vervolgingswaanzin, omdat hij meende vermoord te zullen worden. Halsstarrig weigerde hij geschoren te wor den uit vrees dat de barbier zijn moorde naar zou worden. Te Harlingen is in het diaconiehofje der hervormde gemeente, in 87-jarigen ouderdom overleden Rinske Jans Minnema. weduwe Jan Prins, die den tiendaagschen veldtocht in 1831 heeft medegemaakt. Als vvaschvrouvv en mai ketentster was zij zeer geacht en zelfs bij de hooge heeren in het leger bekend. Ook in haren burgerlijken werkkring, toen zij als weduwe negotie deed. was zij om haar goedaardig, braaf karakter zeer gezien. Een paar malen heeft zij bij nationale feesten verdienstelijk geposeerd als ïde heldhaftig heid", en was dan versierd met het Metalen Kruis. Gedurende haar beide laatste levensja ren, doorgebracht in het diaconiehuis, was zij bijna blind en zeer doof. Men schrijft aan de ,AT. B. Gt. uit Har lingen De moord, door den predikant J. B., ge pleegd, heeft hier groote ontroering teweeg gebracht. Het aankomen eerst van den officier van justitie, daarna van den rechter-com- missaris, het verhooren van den schuldige, het onderzoek in loco enj de schouwing van het lijk waren zoo vele aanleidingen oin de be volking in beweging te houden. Het ongelukkige slachtoffer moet niet veel ouder dan 20 jaar geweest zijn. De vrouw van den predikant was in huis, toen het vreeselijk geval zich voordeed. De moordenaar heeft zich zelf bij de politie aangegeven en moet den nacht nogal kalm op de voorwacht hebben doorgebrachtzelfs moet hij tot den politie-beambte die hem bewaakte gezegd hebben: »Het spijt mij, dat ik het gedaan heb, maar het is gebeurd." Te Wageningen werd door den heer Van Eek een aangeteekende brief vermist met f650, welken hij, van liet postkantoor komende, op tafel had gelegd. Verschillende werklieden waren bij hem in huis aan het werk geweest. Dadelijk wer den die allen in verhoor genomen, en het gevolg was, dat de dader beangst is gewor den en den volgenden dag in een blauw papiertje, waarop met een verdraaide haDd het adres van den heer v. E. geschreven was, de f050 aan banknoten over de post heeft teruggezonden. De politie zet nu het onderzoek voort. Zondagavond werd te Nijkerk zekere W. van den Heuvel, ontslagen O.-I. militair, eene zeer ernstige verwonding in den buik toege bracht, aan de gevolgen waarvan hij Dinsdag ochtend in het ziekenhuis overleed. De ver moedelijke dader, genaamd H. Muis, die door den verwonde werd aangewezen, is opge spoord en op last van den rechter-commis- saris naar Zwolle overgebracht. Amsterdam. Het hoofdbestuur der ïNederlundsche Vereeniging tot bescherming van dieren" heeft aan den gemeenteraad alhier ingediend het rapport van de door dat bestuur benoemde commissie tot het iustellen van een onderzoeknaar de afmakingsmethodes der opgevangen honden te Londen en te Brussel, met verzoek de ter laatstgenoemde plaats gevolgde methode te Amsterdam in toepassing te willen brengen. Groningen. Op eene bijeenkomst, onder voorzitterschap van dr. L. Biihler, trad de heer Van Deth Maandagavond voor ruim 500 dames en heeren als spreker over Neerbosch op. Hij leverde critiek op het rapport der commissie, waarin, naar hij zeide, de waarheid verzwegen is 't goede Nederlaridsche volk wordt hierdoor met een kluitje in het riet gestuurd het geschokt vertrouwen moest wèl, de gebreken niet hersteld worden. Van 't Lin denhout-, zoo zeide hij, heeft terwijl hij onder den eed stond, viermaal gelogeu. Ds. Van Veen, te Groningen, die Van Deth als ontoerekenbaar en abnormaal qualificeerde, werd de grootste huichelaar genoemd, waar tegenover gesteld werd eene verklaring van ds. Calkoen, die Neerbosch een moordhol noemde. De heer Van Deth verklaarde thans bezig te zijn met een onderzoek, op welke wijze Jan (niet Johannes) Van 't Lindenhout in 1857 als vrijwilliger geteekend, den dienst verlaten had. Aan liet debat nam deel Ditmar, oud- verpleegde, die zich schaamde te moeten zeg gen, dat hij te Neerbosch was geweest. Voor hem en zijn broeder werd betaald. Hij noemde Van 't Lindenhout een schurk. Hij zag hoe een 15-jarig meisje, Gerstmeier, die, bij on geluk, glazen wasschende, mevrouw Van't L. een weinig water in het gezicht deed komen, binnen 5 minuten baar prachtig baar verloor. Hij verklaarde dikwijls schurft gezien te hebben, misliamleliugen te hebben bijgewoond, het zoontje van baron Van Heeckeren zien wegkwijnen. Op kamers voor 12 personen sliepen er 26; in 1 emmer water gingen 40-50 jongens zich wasschen het eten was zeer slecht en onvoldoende de honger maakte er dieven. Hij zwaaide Van Deth alle eer en lof toe en durfde onder eede verklaren, dat de weesinrichting te Neerbosch een zwijnenboel is. Een zekere Ten Hoeve deelde een staaltje van wreedheid van een onderwijzer Pot mede, vertelde dat zijne zuster, na i/s jaar op N. geweest te zijn, weggekwijnd was, en eindigde metjWeg met Neerboscb, leve Van Ueth De jongeling Strengholt weusehte iets naders omtrent het aanbod van de f 100,000, aan Van Deth, te vernemen. Van Deth deelde hieromtrent mede, dat 15 Aug. j.l. vier heeren bij hem kwamen, die hem o. m. zeiden »zou 't U onverschillig wezen waarU woont. Ga met uwe kinderen naar Amerika, binnen 8 dagen, verzeker dat ge nooit weer over Neerbosch zult schrijven en we zullen U eene reispen ning van f 100,000 meegeven. Over dit aanbod woedend geworden, had hij het gezelschap de deur gewezen. Mr. Outs verwonderde het, dat de heer Van Deth, dien hij voor een verstandig man houdt, op zulk eene dolle wijze de bewijzen tegen Van 't Lindenhout ongebruikt heeft gelaten, niet meer omzichtig is te werk gegaan en tartte, ofschoon voor- toch tegenstander, Van D. iets te bewijzen, van alles wat bij had medegedeeld. Wij zouden u op handen dragen, wanneer gij waar maaktet, dat Van 't Linden hout een schurk is. 't Nederlandsche volk zal er u dankbaar voor zijn; wij zullen u geld verschaffen, doch kom met meerdere, echtere bewijzen. Van Deth antwoordde, dat in zijn hotel de bewijzen voor ieder ter inzage liggen. Hij had nar» Orth, officier van justi te van Amsterdam, gezegd als ik f 200U heb, zal ik u dwingen Van 't Lindenhout binnen vier weken achter slot en grendel te zetten. De commissie te Apeldoorn, die hem zou steunen, was op de zijde van Van 't Lindenhout. Men ondeizoclit van zijn le tot zijn 57e jaar en nimmer kon een smetje gevonden worden. Alles is hem geweigerd alles <vil ik bewijzen, doch hier kan 't niet en steeds blijf ik de justitie van Nederland tarten om mij voor lasteraar te verklaren. Ofschoon bij er rond voor uit kwam hier f 8ü verdiend te hebben, moest hij het spaar bankboekje van zijn zoon, groot f25, verkoopen om reisgeld naar Groningen te verkrijgen. Bij den uitgang werden giften, om het onder zoek voort te zetten, ingezameld. '(J¥.v.d.D.) Breda. Onze drinkwaterleiding wordt, blijkens de talrijke aanvragen om aansluiting die dagelijks inkomen, en waardoor het getal 700 reeds wordt overschreden, reeds dadelijk meer gewaaideerd dan de grootste optimisten hadden kunnen verwachten. Niet gewaagd is de onderstelling dat deze kostbare onder neming binnen een paar jaar zich zelve zal kunnen bedruipen om later als het gemak, evenals de gezondheid, een factor wordt, win sten af te werpen. Ook in Oostenrijk heeft men een «zaakDe Jong". Te Kattenberg is een jonkman gevat, die van dezelfde misdaden als De Jong beschuldigd wordt. Hij heelt volgens de beschuldiging ver scheidene vrouwen en meisjes doen verdwijnen, aan wie hij trouwbeloften had gedaan en wie hij meer of minder aanzienlijke sommen gelds had afgezet. Een schandaal in de rechtswereld wekt te Madrid groot opzien. Men heeft ontdekt dat het testament eener onlangs overleden dame, waarhij deze alles aan hare dienstbode vermaakte, valsch was; een rechter, die medeplichtig is aan het bedrog, werd in hechtenis genomen. 's-GRAVEJHUGË, 8 Maart. -~ Tweede Kamer. De geheele zitting was ge wijd aan de bespreking van het amendement- De Meijier, dat sterk werd bestreden, ook door den minister, omdat het velen uits'oot, verband legde tusschen de personeele be lasting en liet kiesrecht. De heer De Meijier nam nu dit verband weg en stelde als woning- O D eisch voor gezinshoofden twee vertrekker/! of wel een vertrek en keuken of achterhuis, geheel of gedeeltelijk voor huishoudelijk ge bruik bestemd. Morgen zal waarschijnlijk de stemming plaats hebben. Dezer dagen heeft het bestuur van sBoaz" een buitengewone vei gadering gehouden, om de nieuw benoemde landbouwconimissie, of de afdeeling B, gelijk zij zal beeten, te installeeren. Men bad daartoe uitgenoodigd een aantal man nen van zaken, zooveel mogelijk uit alle oorden des lands, landbouwers, of een bedrijf uitoefenende dat met den landbouw in verband staat van welke de meesten zich de benoeming hadden laten welgevallen. Tot deze commissie voor landbouwbelangen belmoren o. a. de volgende heeren Van Nes te Rijsoord, Dippenborst te Strijen en Van Namen te Zwijndrecht. De heer Van Namen werd tot voorzitter gekozen. Als teeken van een vroeg vooi jaar kan dienen dat door den tuinman Reesink, op bet buitengoed aVeldzicht", te Riendereri onder Etnmmen, reeds asperges zijn gestoken van den kouden grond. Op sommige plaatsen van Ft ie-.land wordt het vee reeds in de weide gelaten, ofschoon deze nog zeer schraal voorzien is. Gebtek aan hooi dwingt daartoe, want hooi te koopen, tegen den tegen- woordigen hoogen prij-, kan bij zeer velen in het geheel niet. Op den stal van J. Berga te Terwripel (Fr.) breidt zich liet miltvuur uit. Een derde koe is reeds bezweken. De graanoogst in Rusland over 1893 is buiten gewoon overvloedig geweest, alleen uit Nicolajeff is 50 milhoen pu i graan, uitsluitend van den jongsten oogst, verscheept naar het buitenland. De ünie seen school met den bijbel" zal haar 16e jaarvergadering houden op Dinsdag 27 Maart a.s„ in i>Kunsten en Wetenschappen" te Utrecht. Van de netto-opbrengst van drie Kerstver tellingen, uitgegeven door den heer G. Hovens Gróve, te Steenvvijk, geheel ten voordeele der nagelaten betrekkingen van verongelukte vis- schers te Wterum en te Tetsehelhng is een bedrag van t 500 aan de liefdadighetdscomrois- sién als vonrloopige storting verantvvoord. Van deze som ontving Wierum f400. Naar het ll.Llad verneemt, zal de instructie in de zaak der valsche bankbiljetten weldra ge sloten worden. Alleen is bet ondetzoek der des kundigen nog niet geheel afgeloupeii. De voornaamste vei dachten, zooals Krausse, Fieye en Van Lierat, moeten eene volledige be kentenis hebben afgelegd. Juffr. Toubaeits blijft echter ontkennen dat zij wist dat de f 4000, die zij aan Krausse ter hand stolde bestemd was voor de vervaardiging van valsche biljetten, j KRALING8C11E VEER. Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 25G zal men, die voor f 0.9O tot 1.15 per i/s kilo werden verkocht. A'ed.-Herv. Kerk. Beroepen; te Pijnakker (toez.) de beer J. R. Slotemakor de Bruine, cand. te Sliedrecht te Deurne (N.-Br.) ds. J. G. G. Oudegeest W.Jz. te Buiksloot te Woubruggti ds. K. Havinga te Den Ham (O.). Aan den kerkeiaad en bet kiescollege der Nederd.-hervotntde gemeente te Schiedam is gisteren onderstaand adres gezonden, voorzien van 870 handteekeningen. ïDe ondergeteekenden, allen geestvol wanten van wijlen D-. F. Haver Schmidt, gevoelen be hoefte, nu zij zich tot Uw college wenden, ju de eerste plaats aan Uwe vergallet ing hunnen diep gevoelden dank te brengen voor do wijze, waarop hun innig betreuide leeiaar, bij welk verschil van nleenmg ook, steeds is bejegend. Bij de aanneming zijner leerlingen tot lidmaten der gemeente ontving hij, en Inj waardeerde du zeer, steeds medewet king Uwerzijds, en de be wijzen van hoogachting, hum, ook na zijn overlij den door heeren Predikanten en den Kei kei and geschonken, hebben ons met dankbaarheid vervuld. En nu komen wij toi Uwe vergadering met een ern-tigen vvensch. Wij vertegen wool digen een belangrijk deel der gemeentehet aantal leerlingen van Ds. Hav ei Schmidt bad i aagt meer dan driebonrleirlwij zouden niets bever willet), dan rnet de ganschfi gemeente in den non 1 van al onze armen te blijven vooizien. Gij, Mijne ileeien, kunt onzen vvensch reeds bevroeden; wij zouden zoo gaarne in de plaats van Ds. HaverSchmidt een leer aar- van diens richting beroepen zier,. Wilt, wij verzoeken liet roet al den aandiang die in ons is, onzen vvensch in ernstige overweging nemen. Zoo ooit, dan is in onzen tijd toena loring dringend nnuntg. Geen gemeenscbip, hooveel inniger wij die ook zouden wensclsen, wurvtu noodeloos ver broken. Zoo het kan, blijve ook verder aan ons de toegang tot ons gemeenschappelijk bedehuis mogelijk Met de betuiging hunner hoogachting bevelen zij ten slotte hun dierbaarsten vvensch in Uw welwillend oordeel aan. Met de verschuldigde hoogachting hebben Zij de eer te zijn" (Volgen de handteekeningen). Bij bet adtes was door een lid der commis-ie, die met de mzen liug belast was, een schrijven gevoegd van den volgenden inhoud Aan den Algemeenen Kerkeraad der Nederlandsche Hervormde Kerk le Schiedam. Mijne Heeren MeWiepeti weemoed heb ik de opdracht aan vaard, dit adres aan den Algem. Kerkeraad onzer Gemeente op te zenden. Het smart mij diep dat wij leden of aankomende leden der kei k bij wijze van smeeksclnift ons tot de hoofden dier kerk moeten wenden om te vragen als gunst, waarop wij ïechtens ons lidmaatschap, ot de innige betrekking die wij gevoelen voor onze moeder kerk, aanspraak hebben. Wij toch werden reeds in onze prille jeugd door den doop in dat gemeeuteleven opgenomen, hebben onze verdere godsdienstige ontwikkeling aan haar te danken, en verbonden ons tot het lidmaatschap toen we daartoe aandrang gevoel den, Niet minder dan 30 jaren hebben wij de vrijzinnige prediking gehoord, en zijn ook onze kinderen ouder die prediking opgegroeid. Thans is de Leeraar ons ontvallen, wiens Herdei- en Leeraarsambt door ons het meest werd gewaardeerd. Hij sprak naar ons hart. Hij verkondigde het Evangelie, de blijde boodschap des heils, op een wijze, die met onze innigste overtuiging over eenkwam, en volbracht zijn geesteswerk onder ons zoodanig, dat het ons innig aan hem ver bond. Wij geven dadelijk toe, dat zijn werk door velen van ons veel te weinig werd gewaardeerd, en dat zijn prediking vooral niet genoeg werd bezociit en gehoord. Doch niettemin heett zich een kern geformeerd van trouwe vrienden, op wier godsdienstig leven hij den giootsten invloed uitoefende. Deze vuoral missen den man naar hun hart en zijn niet vele anderen verstoken van zijn herdeihjke zorg. Heeft nu het College Kerkeraad het recht dezen alle herderloos te doen ronddolen en verstoken te doen blijven van herderlijke zorg? En wat zal de toekomst zijn van die breede schare jongelieden, die den leeraar missen, die lien voi men uioest tot leerlingen van den groe ten Meester? Fn wta zal de toevlucht zijn bij de ziek- en

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3