k". 189-4 Zondag 11 en Maandag 12 Maart. N°. 8486. Eerste Blad Achteny© r tgste J" aargang. Vefsch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. O U BVUEADi BOTERSTBA.IT, B 27. Binneiilandsche Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door liet geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. 2.50. - 0.10. ADVERTErTlEPRUsvan 110 gewone regels met inbegrip van eene Couiantf J.lp. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. I goaazcasaösoï» Schiedam, 10 Maart 1894. De drie op het kiesrecht betrekking heb bende onderwerpen zijn gisteren na de aan neming van het amendement-De Meijier door de regeering ingetrokken. Reeds hebben ver schillende bladen den indruk, dien het ge beurde gemaakt beeft, weergegeven. Yoor onze lezers meenen we ia de eerste plaats het bewuste amendement-De Meijier in zijn geheel te moeten geven. In artikel 3 van het bewuste wetsontwerp wordt gespro ken van een kenteeken van geschiktheid en maatschappelijken welstand, dat recht zou ge ven tot het verkrijgen van de kiesbevoegdheid. De heer De Meijier had nu voorgesteld, dat dit kenteeken aanwezig zou worden ge acht bij hem, die gedurende de laatstverloopen of aan zijne laatste verhuizing voorafgegane 12 maan den, kiachtens persoonlijk of ztiltelijk recht ter bewoning in afzonderlijk gebruik heeft gehad eene zelfde woning, bestaande voor zoover betreft hoofden van huis gezinnen, uit ten minste twee afgesloten vertrekken, of wel uil éen zoodanig ver trek en eene keuken of een achterhuis geheel of ten deele voor huishoudelijk ge bruik bestemd voor zoover betreft afzondrilijk levende of bij anderen inwonende personen, uit ten minste éen afgesloten vertrek met haardstede wordende schepen van ten minste 25 ton inhoud ten opzichte van den schipper, als woningen aan bovenvermeido veieisch- ten voldoende aangemerktterwijl ver wisseling van woning in een en hetzelfde gebouw, of wel tengevolge van eigendoms overgang, het geheel of ten deele te niet gaan van een gebouwd eigendom, of ver plaatsing wegens ambt of bediening niet als verhuizing wordt beschouwd. Dit amendement was volgens den heer De Meijier van vriendschappelijken aard tegen over de regeering. Zelfs had deze verklaard het aanstonds te zullen intrekken, als de regeering ronduit verklaarde, dat zij het prin cipieel niet zou kunnen aannemen. Dit nu heeft de regeering niet gedaan. De minister van binnenlandsche zaken had verklaard, nadat de heer De Meijier reeds eenmaal een wijziging had aangebracht, dat wilde deze het amendement eenigermate aannemelijk'maken voor de regeering, hij althans moest begin nen den band met de personeele belasting daaruit los te maken. Daaraan heeft de voor steller gehoor gegevenvan dien band is in het amendement in zijn derden of laatsten vorm niets meer te bemerken. De minister heeft er toen van gezegd, dat zooals het amen dement toen was geredigeerd, hij de Kamer de aanneming er van niet kon aanraden. De voorsteller zelf heeft daaruit niet opgemaakt, dat de regeering van de al-of niet-aanneming de handhaving der wetsontwerpen afhankelijk maakte; trouwens, dat is met meerderen het geval geweest. De W. H. Cowant zegt dan ook. dat liet besluit der regeering haar heeft verrastniet alleen verrast echter: het blad betreurt het diep, dat het groote werk der kiesrechther vorming, dat goede kans scheen te hebben eindelijk te zullen slagen door gemeen over leg van regeering en Kamer, thans schip breuk heeft geleden. Het Nieuws van den Dag meent, dat deze tijding met gemengde gewaarwordingen in den lande zal vernomen zijn. Met meer dan gewone geestdrift is voor 's ministers voorstellen geijverd door ernstige mannen niet minder ernstige mannen heb ben die voorstellen voor het heil des lands bedenkelijk geacht. Wij voor ons betreuren ten zeerste, dat een vergelijk tusschen regeering en Kamer onmo gelijk is gebleken. Zooveel arbeid, zooveel sa- menspreking, zooveel studie, zooveel inspanning ligt daar nu zonder resultaat. En een resul taat ware zoo wenschelijk geweest. Moge er overdrijving heerschen in de wijze, waarop uitbreiding van het kiesrecht als algemeene volkswensch en volksbehoefte wordt voorge steld, dat het kiesrecht dient te worden uit gebreid, zal wel door slechts een kleine mindetheid worden ontkend. En hoe schoon ware het geweest, als de samenwerking tus- schen minister en afgevaardigden die uit breiding tot stand had kunnen brengen 1 Het heeft niet zoo mogen zijn. Beginsel heeft gebotst tegen beginsel, en met span ning vragen wewat nu Zal de regeering een beroep doen op de natie, of zal het voor stellen van een nieuw kieswet-ontwerp worden toevertrouwd aan andere handen Het Handelsblad gewaagt insgelijks van teleurstelling, en merkt o, a. opsin het zittingverslag kan men lezen, dat luide en aanhoudende bravo's op die verklaring volgden. Van wie deze bravo's afkomstig waren, staat er niet bij. Natuurlijk van de stelsel matige tegenstanders van elke kiesrechtuit breiding en tevens van de ooi standers van een kiesrecht, dat van het algemeen stemrecht bijna niet is te onderscheiden. Van de uiterste partijen dus, die zeker niet de meerderheid vormen. De meeste leden der Kamer zullen volstrekt geen reden hebben gevonden tot juichen, nu weder een gewich tige hervorming is mislukt en groote ver warring en stilstand in het staatsbestuur te duchten zijn. De invoering der bedrijfsbelasting staat voor de deur. Daarnaast had men gehoopt dat tegelijkertijd op den ln Mei de verlich ting zou woiden ingevoerd, welke de re geering heeft voorgesteld, in het belang der middenklasse bij de personeele belasting in te voeren. De intrekking der kieswet dreigt nu deze verbetering op de lange baan te schuiven. Wat de gevolgen zullen ziju Ontbinding der Kamer liet Handelsblad meent, dat deze minder gemotiveerd zou zijn, nu om een betrekkelijk ondergeschikt grensverschil de geheele maatregel voorloopig verijdeld is. Zou om deze reden een beroep op de natie gewettigd zijn? Heeft de regeering wijs ge handeld, in dien stand vau zaken een crisis uit te lokken en haar arbeid op zoo menig ander gebied onafgewerkt te laten? Ten slotte acht het Handelsblad het op treden met uitgesloten van een ander of ge wijzigd ministerie, dat op dien grondslag een kiesrechthervorming nog dit jaar tracht tot stand te brengen. Evenals nu beoogd werd, zouden dan in September 1895 bij de gewone periodieke aftreding de nieuwe Kamerleden, gekozen ve'trens een zeer uitgebreid kiesrecht, zitting kunnen nemen. Gansch anders oordeelt het Vaderland. We lezen in dat blad Wie van de regeering iets andeis dan intrekking verwachtten, gaven daarmede blijk van naïef optimisme of van groot wantrouwen in het karakter der regee ring. Mannen van beginseltrouvv en conse quentie, die tallooze malen verklaard'hebben doordrongen te zijn van de noodzakelijkheid eener kiesrechtuitbreiding, zoover de grond wet toelaat, van de noodzakelijkheid om den werkmansstand tot de stembus toe te laten en met willekeurige scheidingen te breken, konden zich niet neerleggen bij een zoo kieupel stelsel, waai van men niets anders wist, dan dat het zeer zeker willekeurige onderschei dingen in het leven zou roepen en zeer zeker den gezeten werkman voor een gioot deel zou buitensluiten. Het is waar, het woord «onaannemelijk" had niet geklonken, maar voor den goeden verstaander spiak het in zachteren vorm gegoten advies duidelijk ge noeg. En het luide bravo, dat na de intrek king weerklonk, was welsprekend. «Een bemoedigend verschijnsel is het, dat het kleine clubje liberalen, waarop de heer Van Houten zoo minachteud heeft neergezien, nu dan toch duidelijk gebleken is te omvatten de meerderheid der liberale partij 30 van de 52, en dat de anderen hun steun moeten zoeken bij de conservatieve elementen der rechterzijde. Bepaaldelijk bij de katholieken, want wat de anti-revolutionnairen betreft, is weer opuieuw gebleken, dat op hen geen peil te trekken is. Voor het oogenblik is de politieke toekomst duister, duister ook de toekomst der liberale partij. Maar de 30, die aan den minister Tak getrouw zijn gebleven, kunnen althans deze zelfvoldoening smaken, dat zij gehan deld hebben naar het woord van Buys: »Eischt gij waarheid van de Kamer, bouwt haar dan niet op een leugen" .,w-.,ygA. leugen zou het zijn ge\veesty>rf?ffiqr) j? uitgaande van het beginsel, dat de kiesbe voegdheid toekomt aan allen, die in het onder houd van zich en de hunnen vooizien, met éen pennestreek tien-, zoo niet honderd duizenden had uitgesloten, alleen omdat zij zich en de hunnen binnen vier muren hebben te onderhouden. SCHIEDAM, 10 Maart 181)4. Naar wij vernemen, heeft zich eene com missie gevormd, bestaande uit gecommitteer den van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, de leeraren, de oud- leerlingen en leerlingen, om het 25-jarig be staan onzer hoogere burgerschool in Mei a.s. feestelijk te herdenken. Wij vei heugen ons over dit besluit te eerder, daar reeds ver luidde, dat men den dag zonder herdenking zou laten voorbijgaan, omdat zoo heette het de toestanden in Schiedam niet van dien aard zijn, om feest te vieren. Erkennende dat voor groote feesten de tijdsomstandig heden niet zeer gunstig zijn, zou het toch al een heel treurigen indruk naar buiten heb ben gemaakt, nu andere plaatsen dat zilveren jubilé van liet middelbaar onderwijs in haar midden vvèl feestelijk herdenken, wan neer onze stad dien dag zonder iets zou laten voorbijgaan. Zóo slecht is het met Schiedam toch nog niet gesteld, dat het geen bescheiden feestje meer zou kunnen tot stand brengen ter herdenking van het feit, dat haie hoogere burgerschool, eene inrichting die zoo velen in onze gemeente ten zegen is geweest, een kwart eeuw bestaat. Wij twijfelen er dan ook geen oogenblik aan, dat op de dezer dagen aan te bieden lijst voor geldelijke bijdragen, ter voorziening der noodzakelijkste kosten, flink zal worden geteekend, en dan tevens zal blijken, dat de feestviering algemeene instemming vindt bij allen, die in eene of andere verhouding tot de hoogere borger- school gestaan hebben of nog staan. Voor ons ligt de eerste aflevering van de prachtuitgave van «Familie en Kennissen", de kostelijke nalatenschap van onzen onver- getelijken Haver Schmidt, 't Is een uitgave, die den uitgever, den heer H. A. M. Roelants, alle eer aandoet. De druk is flink, de illustra- tiën van Iloynck van Papeodrecht zeer gelukkig. Zal het werk in dezen vorm onge twijfeld door het gansche land zijn weg vin den, zal het in menig huis in den vreemde, waar een Nedeilandsch hart de Nederlandsche letteren iu eeie houdt, worden aangetroffen, hier ter stede zal het, dunkt ons, bij velen een eereplaats innemen, als dagelijksch aan denken aau den beminnelijken man, die in de harten zal blijven voortleven van allen,

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1