A". 1894 Donderdag 15 Maart. N°. 8488, Achtenyeertigste J aargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Buitenlandsclie Berichten. Binnenlantlsche Berichten. i Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers t 1.85. - 2.50. - 0.10. B V UE Al<: BOTBKITRAAT, E 3 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F R A N K U IJ K. De verbetering in den gezondheidstoestand van mevrouw Carnot houdt aan. De heer Pourquery de Boïsserin diende Maan dag in de Kamer zijn voorstel in betreffende het verbieden der openbaarmaking van leiten, met de instructie van anarchistische zaken ver band houdende. Het voorstel werd met 256 tegen 211 stemmen urgent verklaard. Ook het voorstel van den heer Lassen e, het ge heimhouden der beraadslagingen in die zaken betreffend, is onder de urgente ontwerpen opgenomen. Vervolgens werden de beraadslagingen ge opend over het voorstel van den radicalen oud minister René Goblet en nog twee andere van dezelfde strekking, door de heeren Naquet en Bourgeois ingediend, ter herinnering aan de constitutie. De commissie had geadviseerd, dit voorstel niet in overweging te nemen. De heer Bourgeois (afgevaardigde voor het dep. Juia, niet de oud-mininister) hield een lange iede ten gunste eener grondwetsher ziening, die z. i. vooral de stremmende rol van den Senaat moet opheffen. Spr. ziet in dit voorstel niets revolutionnairs. De heer Goblet voegde er bij dat de constitutie van 1875 nu nog slechts dienen kan voor de Orlea- nisten en de gerallieerden. Hij houdt vol dat de tegenwoordige instellingen niet republ: keinsch zijn. Door liet hoofd van den staat worden met de Russische regeerïng telegram men gewisseld waarop de handteekening van een minister ontbreektook het recht van den president, om de Kamer te ontbinden, is z. i. een overblijfsel van het monarchisme. Spr. somt alle wetten in vooruitstrevenden zin op, die door de Kamer zijn goedgekeurd, maar door den Senaat verworpen. De rapporteur Coudreuse en de heer De- schanel bestreden deze opvattingen. Eén enkele Kamer zou een nieuwe vorm van despotisme zijn. Grondwetsherziening is z. i. niet noodzakelijk. Zaterdag zijn te Parijs weder 6 anarchis ten in hechtenis genomen. Te Yienne (Isère) is opnieuw een bom ge vonden bij hetzelfde huis waar er eenigen tijd geleden een gelegd werd. De persoon die de bom gelegd had, is in hechtenis genomen. Het is een zekere Hoch- ner, uil Beieren geboortig. Het gerechtshof te Montbrison heeft Colom bat, overtuigd van anarchistische propaganda door de daad, tot 12 jaar dwangarbeid ver oordeeld. De lieer Bordes, teekenaar van beroep, ean der slachtoffers van den aanslag in het café-Terminus te Parijs, wien tengevolge zijner verwondingen een been afgezet was moeten worden, is Maandag in het hospitaal-Beaujan overleden. D I T S C II L A S 1). De Rijksdag heeft gisteren met 205 tegen 151 stemmen het amendement verworpen om het invoerrecht van tarwe en rogge te be palen op 5 in plaats van 3'/s mark, en het recht van vlas, tarwe, rogge en haver vastge steld overeenkomstig het regeeringsvoorstel. De Rijksdag heeft bij tweede lezing het verder gedeelte van het handelsverdiag met Rusland goedgekeurd. De algemeene commissie uit den Rijksdag voor de belasting-ontwerpen stemde ten op zichte van de zegelbelasting met groote meerderheid tegen de door de regeering voorgestelde belasting van quilanties, cheques, kasaanwijzingen en vrachtbiieven. EHttE_AHD. In de zitting van het Lagerhuis van Maan dag verklaarde de minister Harcourt bij de bespreking van het adres van antwoord dat de regeering de wetsontwerpen, welke in de* troonrede zijn opgesomd, wenscht te zien aan genomen, zoo niet in dit jaar, dan in het aanstaande of het daaropvolgende jaar. Zoo lang de meerderheid in het Lagerhuis de regeering steunt, zal deze voortgaan met hare ontwerpen. Wat de houding van het Huis der lords betreft ten opzichte dier ontwerpen, het volk zal er eventueel uitspraak over doen. Spreker hoopte dat de discussie over het adres van antwoord moigen (Dinsdag) zou ge sloten wordendan kan men voortgaan met de bespreking van de noodige financieele maatregelen. Het Huis zal Zaterdag voor Paschen en ook op Paasch-Maandag zitting houden. Een amendement van den conservatieven afgevaardigde Howard Vincent, inhoudende dat het noodzakelijk is, maatregelen te nemen om te gemoet te komen aan de depressie in landbouw en handel, werd met 192 tegen 86 stemmen verworpen. De heer Mundella, minister van koophandel, verklaarde dat de depressie niet door protectie te verhelpen is, en ook, dat de immigratie van vreemdelingen niet nadeelig is voorden Engelschen werkman. In het Lagerhuis werd gisteren met 147 tegen 145 stemmen een amendement van Labouchere aangenomen op het adres van antwoord op de troonrede, eischende dat de macht der pairs om het aannemen van ont werpen te verhinderen, ophoude, en dat zoo noodig de regeering deze hervorming invoere. Harcourt had het amendement bestreden, verklarende dat de wijze van oplossing eener zoo ernstige quaestie aan het gouvernement moest worden oveigelaten. Een amendement van Kenny, strekkende om amnestie te doen verleenen aan de Iersche dynamiet-mannen, werd met 286 tegen 96 stemmen verworpen. De verklaiing, door lord Rosebery in het Hoogerhuis afgelegd, als zou Engeland eerst tot Home Rule bekeerd moeten zijn, alvorens Home Rule mogelijk ware, maakt in Iersche kringen sterken indiuk. Vele nationalisten stellen die verklaring gelijk met een onbe paald uitstellen van Home Rule. De Daily Nc.üs zwijgt hierover, terwijl de radicale Chronicle in de hoofdzaak Rosebery gelijk geeft. De Times juicht in een hoofdartikel. E S L A S D. De voorrechten welke de Duïtsclie kolonis ten tot heden in Zuid-Rusland genoten, zul len volgens een besluit der regeering lang zamerhand opgeheven worden. De Duitsche scholen zullen onder toezicht van het minis terie van onderwijs komen en de door de Duitsche gemeenten tot heden zelfstandig beheeide weezenfondsen komen onder opzicht van den staat Het recht der kolonisten tot aankoop van vaste goederen zal insgelijks be langrijk beperkt worden. S F A H J E. De Cortes zullen in de eerste dagen van April worden bijeengeroepen. Volgens den Madridsclien correspondent der Times maakt het nieuwe Spaansche minis terie een slechten indruk. Hij gelooft niet, dat het stand zal houden, ook omdat Sagasta er in geslaagd is, vele vijanden in de eigen partij te maken en onnoodig Castelar's partij tegen zich in het harnas heeft gejaagd. AMERIKA. Uit Washington wordt van gisteren gemeld De Amerikaansche gezant te Rio telegra- pheerde dat de stad Rio bijna vei laten is. Het gouvernement weigerde de voorwaarden van Da Gama te aanvaarden. De batterijen open den 's namiddags te drie uur het vuur op de insurgenten, nadat de forten reeds op het middaguur begonnen waren. De insur genten schoten niet terug. Bij de regeering is bericht uit Rio de Ja neiro ontvangen, dat Da Gama gevlucht is aan boord van een Portugeesch schip, en dat hij aan Peixoto heeft doen weten, met zijne aanhangers bereid te zijn zich over te geven, mits hun de noodige bescherming verzekerd zij. De secretaris van staat te Washington heeft gisteren telegrammen ontvangen berichtende dat de omwenteling in Brazilië feitelijk ge daan zou wezen. De werken tot practisch gebruik van een deel der waterkracht van den Niagara zijn n* voltooid. Zij zullen den ln Juni plechtig ingewijd worden, in tegenwoordigheid van president Cleveland en een aantal andere aanzienlijke mannen der Vereenigde Staten. De in de Italiaansche wijk te New-York ge sprongen dynamietbom blijkt gericht te zijn geweest tegen het kantoor van een bankier en twee personen licht gewond te hebben. Naar het schijnt, drijven de Italiaansche ban kiers in die buurt woekerhandel en zijn de meesten ook in den waren zin des woords huisjesmelkers, zoodat men vermoedelijk met eene persoonlijke wraakneming te doen heeft. Officieel wordt thans tegengesproken, dat de opstandelingen de baas zouden zijn in den Braziliaanschen staat San Paolo en dat de regeering den staat van beleg in de gansche republiek zou hebben doen afkondigen. Alleen in de opioerige staten is dat het geval, terwijl overigens alleen misdaden, Ivelke met de oproerige beweging in verband staan, door krijgsraden worden berecht. Volgens bericht uit Rio de Janeiro van gis teren heeft admiraal Da Gama het voorstel gedaan om naar Europa te vertrekkendoch Peixoto weigert en eischt dat de insurgenten zich onvoorwaardelijk overgeven. Officieele Portugeesch e berichten melden, dat Saldanhada Gama de wijk genomen heeft op de Portugeesche korvet Mindello, welks commandant instructién vroeg omtrent de overgave der Braziliaansche schepen aat» Peixoto. Na een strijd van twaalf dagen is eindelek dr. José Ellauri tot president der republiek Uruguay gekozen met 45 stemmen, tegen 55 op zijn mededinger Thomas Gomensoro. De algemeene indruk is zeer verdeeld, omdat de verkiezing van Ellauri eene zegelpraal ïs voor de partij van den oud-president Erreca. SCHIEDAM, 14 Maart 1894. In het gebouw der H. B, School zal as. Vrijdag en Zaterdag de tentoonstelling plaats hebben van de teekeningen der leerlingen van de burgeravondschool, in den afgeloopea cursus vervaardigd. Deze tentoonstelling, waarbij o. a. voorkomt een verzameling werkstukken, door enkele 3e-klasse- en vakleerlingen in hun vrijen tijd naar hunne constructieteekeningen vervaar digd, is vöar alle belangstellenden te bezich tigen, en wel Vrijdagavond van 7 tot 9 en Zaterdagnamiddag van 2 tot 3l/s uur. Naar w| vernemen heeft de Koningin-Re gentes gisternamiddag den heer Gleichman. president van de Tweede Kamer, en heden voormiddag jhr. Van Panhuys, vice-president van den Raad van State, in gehoor ontvangen, teneinde beide staatslieden te raadplegen over den politieken toestand. De minister van binnenlandsche zaken is gisteren langer dan een uur ten paieize ge weest. Na afl iop der audiëntie had de gewone vergadering van den ministerraad plaats in de daarvoor bestemde zaal van het gebouw van het departement van justitie. Bjj kon. besluit is de commissaris der Koningin in Zuid-Holland gemachtigd tot het bijeenroepen van de Staten dier provincie ïn buitengewone vergadering op Dinsdag 3 April 1894, om dan aan de orde te stellen de verkiezing van een lid der Eerste Kamer der kt

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1