Binneiilanclsche Berichten. ten aanzien van Cuba, onbepaald uitgesteld zijn. Maarschalk Martinez Campos wordt den 18n dezer uit Mazagan te Cadix verwacht. GRIEKENLAND. Tegenover de standvastige houding der meerderheid in de Kamer, heeft de minder heid besloten haar obstructionisme op te geven, zoodat in deze week de begrooting zal kunnen worden afgedaan. AMERIKA. Uit Rio de Janeiro wordt van 13 dezer gemeld Hedennamiddag werd van al de gouver nementsforten liet bombardement tegen de versterkingen der opstandelingen met groote lievigheid geopend. Te 4 uur kwam het gouvernements-eskader in de baaiop de schepen en forten der insurgenten werd toen, in afwachting van wat verder zou ge beuren, de vlag neergelateu. De ofGcieren der muitelingen zochten een wijkplaats aan boord van de Fransche en Portugeesche kruisers. Men zegt dat Da Gama aan boord zou zijn van de Engelsche kruiser Sïrius en dat hij den oorlog zal opgeven. Dit bericht heeft groote vreugde veroorzaakt. Volgens berichten uit Rio de Janeiro is de burgeroorlog nu werkelijk geëindigd. De op standelingen hebben zich op genade over gegeven. De Times gelooft niet dat de Braziliaansche burgeroorlog geëindigd is, ook omdat Peixoto Da Gama's termen van overgave afwees, maar vooral omdat niets dat aantoont dat De Mello in het zuiden den strijd opgeeft, welken hij integendeel denkelijk voortzet zoolang de kans op erkenning als oorlogvoerende voortbestaat, of Peixoto aftreedt, hetgeen echter eerst in November kan gebeuren. De tot president der republiek Uruguay verkozen dr. Ellauri heeft ook voor dat ge wichtige ambt bedankt. A USTRALIÜ Nu koningin Liliuokalani van de regeering der Vereenigde Staten geen herstel op haren troon verkiegen heeft, schijnt zij het op eigen hand te willen beproeven. In Canada heeft zij, naar een telegram mededeeft, vrijwilligers geworven, van wie reeds een aantal te Honolulu zijn aangekomen, De burgerwaeht is er te wapen geroepen. Het voorloopig bewind heeft bovendien eene strenge wet op de immigratie, schier gelijkstaande met een verbod, uitgevaardigd. SCHIEDAM, 15 Maart 1891. Voor de afdeeling Schiedam van Patri monium" hield ds. C. W. J. van Lummel, van Delft, gisteravond in s Musis Sacrum voor een talrijk publiek een rede over t>Privaat bezit". Ter inleiding betoogde spreker dat, evenals iedere individu persoonlijk of zelfstandig is, datgene wat hem toebehoort en onafscheide lijk aan hem verbonden is, ook zijn eigendom iszoo kunnen lichaam, hersenen en geest bezwaarlijk als gemeen goed worden aange merkt en dus behoort ook de vrucht van den arbeid, daarmede verricht, het eigendom te zijn van Item. die ze tot stand bracht. En wat nu geldt van den individu, geldt evenzeer van de maatschappijhetgeen door arbeidzaam heid, vernuft, of ook door erfenis en schenking verkregen is, mag niet door de gemeenschap worden onttrokken om te worden verdeeld onder de werkeloozen en i dnder-bedeelden. Met enkele voorbeelden uit de kindei werelJ stelt spreker in 't licht, hoe de zucht naar privaat bezit reeds de jeugd beheerscht, hoeveel grooter daar reeds de zorg voor het persoonlijk eigendom is dan voor de goederen van het gezin. En gelijk dit verschijnsel zich openbaart bij de kinderen, wordt het in de zelfde mate aangetroffen bij de volwassenen, die slechts groote kinderen zijntot staving van dit beweren haalt spreker de zorgeloos heid aan, welke betoond wordt jegens die weinige eigendommen welke gemeen goed zijn, zooals plantsoenen, gebouwen, instellin gen, waarvoor de eerbied zoo uiterst gering is, dat zij niet alleen niet door liet publiek be hoorlijk worden ontzien en onderhouden, maar zelfs tersluiks vaak in privaat bezit worden omgezet. Hetzelfde geschiedt ten opzichte der gemeenteweiden in Utrecht en Gelderland, welke wegens de verregaande verwaarloozing der tijdelijke eigenaars zoo ongunstig afsteken bij de particuliere landerijen, dat een veran dering in privaat bezit daar zeer gewenscht zou zijn. In een en ander vindt spreker aanleiding te over, om de ondoordachte stellingen der socialisten te ontzenuwen, met wie velen mee schreeuwen, die zich geen rekenschap kunnen geven van hun lawaai en waaronder een massa zijn, die, evenals vlinders van bloem tot bloem vliegende en hun leven doorbrengende in een poel van ongerechtigheden en hun einde vindende in den krop van een of andere huismusch of wel in 't slijk der straten, ten eenenmale onwaardig zijn van de gemeen schap mee te deelen. Doch het treurigst acht spreker het schermen met bijbelteksten door hen, wien dat boek anders vreemd is; even wel geven zij in dat schermen de treffendste bewijzen hunner onbekendheid inet Gods Woord, daar zij slechts uit hun verband ge rukte teksten aanvoeren tot argumenten hunner holle theorieën. Hier haalt spreker eenige passages aan, uit welke alle het pri vaat bezit wordt verdedigd en aanbevolen en waaruit tevens blijkt dat reeds in vroege tijden het privaat bezit werd gehuldigd. Want wanneer men beweert dat in den tijd der eerste Christengemeente alle goederen gemeen eigendom waren, dan is deze opvatting slechts gedeeltelijk waar: de betere verdeeling van goederen houdt gelijken, tred met de betere organisatie der maatschappelijke orde. Van daar ook de vaak willekeurige wegschenking van bezittingen door de vorsten aan gunste lingen, welke thans niet meer mogelijk is doch die bedeelingen hebben in zoover nog hare goede zijde gehad, dat die goederen althans behoorlijk onderhouden zijn. Ten zeerste keurt spreker dus het schermen niet groote woorden af, niet alleen bij de socialis ten, doch eveneens bij de geloovigen, die overal en altijd Gods Woord als met de haren bijsleepen. Resumeerende komt spreker tot de ge volgtrekking, dat gemeen bezit nadeelig zou ■werken voor de goede maatschappelijke orde en dat privaat bezit noch in strijd is met het burgerlijk, noch met het goddelijk recht. Wel zijn er vele misstanden en ellenden, doch daartegen te waken is de roeping der man nen van »Patrimonium", die met eerlijke middelen de geweldplegingen der bezittende conservatieven moeten te keer gaan. Aan het debat werd deelgenomen door den heer W. J. A. Roldanus Jr., die naar aanlei ding van sprekers uitspraak, dat de mensch hier op aarde feitelijk geen eigenaar, doch slechts rentmeester zijner goederen is en rekening en verantwoording verschuldigd is aan God, meende dat ook de categorie van nietsdoeners, welke spreker buiten de maat schappij wil sluiten, wel degelijk aan God verantwoording verschuldigd is. De heer J. H. C. van der Mark kon helaas uit eigen ervaring constateeren dat het pri vaat bezit door de overheid niet altijd wordt geëerbiedigd en dat vaak datgene, wat een merisch wettig toekomt, hem krachtens die zelfde wet wordt ontnomen, welk onrecht een krachtig wapen is in de hand der socialisten. Repliceerende, beweerde de heer Van Lum mel dat de categorie van nietsdoeners geen aanspraak heeft op privaat bezit en dus als zoodanig geen rekenschap heeft te doen. In het debat van den heer Van der Mark ziet hij een bevestiging zijner rede, een grooten mis stand, waartegen ^Patrimonium" testrijden heeft. de Na dankzegging door den voorzitter werd vergadering gesloten. De persoon van J. A. de R., wonende alhier, die nog 6 maanden gevangenis moet ondergaan hem onlangs ter zake van diefstal van kippen opgelegd, heeft zich gisteravond andermaal aan diefstal van kippen hier en te Delftshaven schuldig gemaakt en is dien tengevolge door de politie alhier aangehouden. De minister Van Tienhoven is gisternamid dag door H. M. de Koningin-Regentes ont vangen. De Koningin-Regentes heelt in de laatste dagen ook een onderhoud gehad met den president van de Eerste Kamer der Staten- Generaal. Volgens het Vaderland moet het gebleken verschil van gevoelen in den ministerraad zich in een tweeledig advies aan de Kroon hebben geopenbaard. Het Vaderland voegt daaraan toe dat het niet zonder belang is te weten, dat de meerderheid staat aan de zijde van den minister van binnenlandsche zaken. Naar men wil, zullen de Koninginnen den 3n April haar jaarlijksch bezoek aan Amster dam brengen. De datum is echter nog niet met zekerheid vastgesteld, omdat "t nog niet vaststaat, of de Vorstinnen, na haar bezoek aan Amsterdam, naar Den Haag zullen terug- keeren of onmiddellijk van Amsterdam het zomerverblijf te Soestdijk zuilen betrekken. In het laatste geval zouden zij 10 April in Amsterdam komen. Bij kon. besluit is mr. F. Was, burge meester der gemeente Leiden, benoemd tot lid van het college van curatoren der rijks universiteit te Leiden. Op last van den minister van oorlog is aan de lotelingen der lichting 1894, die dezer dagen bij de onbereden korpsen zijn ingedeeld en die vóór hunne inlijving door vrijwillige oefeningen in den wapenhandel reeds een zekere mate van geoefendheid heb ben verkregen, verlof verleend tot 3 April a.s. Staatsblad n°. 43 bevat een kon. besluit van den Sn Maart '1894, betreffende den werk kring der collegiën van zetters voor 's rijks directe belastingen, hunne helooning en ver goeding voor bureaukosten en de belooning der adviseurs voor de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten. Van de Indische regeering is de mededee- ling ontvangen dat de jaarlijksche Maartvei ling van gouvernemeutskoffie te Padang is moeten worden verdaagd. De aldaar achtereenvolgens op de vier vei lingen te verkoopen hoeveelheden worden ge raamd op 8000, 11000, 14000 en 12000 piltols. St.-Ct De toestand van den heer Clercx, lid van de Tweede Kamer, heeft een gunstige wen ding genomen. Tot een bedrag van ruim f 34,000 is door de firma Fried. Krupp, te Essen, aan artillerie- materieel aangevoerd, hetwelk bestemd is voor onze zeemacht. De conferentie over de winterdienstregeling 1894/95, waaraan alle spoorwegmaatschap pijen en stoombootondernemingen in Europa zullen deelnemen, zal te Parijs gehouden worden op 6 en 7 Juni. De werkliedenvereeniging sOntwikkeling", te 's-Gravenhage, heeft, in zake de kieswet, aan de Koningin-Regentes een adres gericht, waarin eerbiedig verzocht wordt de Tweede Kamer der Staten-Generaal te ontbinden, op dat de kiezers uitspraak mogen doen tusschen de gezindheid van Hr. Ms. regeering en de Tweede Kamer ten opzichte van de kiesbe voegdheid, te verleenen aan de Nederlandsche werklieden, des vaderlands vrije en getrouwe zonen en Harer Majesteits gehoorzame on derdanen, en opdat de wetsvoordracht aan een tweede stemming door eene niemvgekozen Tweede Kamer kunne worden onderworpen. In Friesland zullen van radicale zijde bijeen komsten georganiseerd worden ter besprek: van de intrekking van de kiesrechtvoorstellen en de aanneming van het amendement-De Meijier. In eene vergadering der sütrechtsche Pro- pagandaclub", eenige weken geleden opge richt en bestaande uit leden der Utrechtsche kiezersvereeniging en anderen, die allen zich met het manifest der Liberale Unie hebben ver- eenigd, is Dinsdagavond, met op 1 na alge- meene stemmen de volgende motie aangeno men, onder bepaling, dat hèt eerste gedeelte ter kennis zal worden gebracht van den minister Tak »De vergadering, de houding van de liberale Kamerleden, die hun stem hebben uitgebracht voor het amendement-De Meijier, afkeurende; b verklaart zich vóór eene regeling van het kiesrecht, die in de toekenning daarvan niet minder ver gaat dan het wetsontwerp-Tak, sbesluit de verdere ontwikkeling der be staande politieke crisis af te wachten, en sverzoekt het bestuur, indien de Tweede Kamer ontbonden mocht worden, onverwijld eene vergadering van de leden der club bijeen te roepen en alsdan een voorstel ter tafel te brengen over hetgeen door de club behoort ge daan te worden, met het oog op de verkiezingen en de deelneming der club aan de verkiezingen". De vrijzinnige kiesvereeniging »Yeluwe" te Apeldoorn heeft op voorstel van den heerjbr. mr. G. YY. Mollerus de navolgende motie aan genomen 3) De vergadering, betreurende dat het ont werp tot regeling der kiesbevoegdheid niet is tot stand gekomen, brengt hulde aan de regee ring". Het Handelsblad deelt mede, dat L. PincolTs thans ook te Chicago, waar hij verblijf hield, is gefailleerd. De passiva overtrellen de activa met 65,000 dollars. Den iOden dezer is door den Engclschen rechter uitspraak gedaan in zake de aanvaring van het stoomschip Minister Talc ran Poort vliet met de Begalia, waarbij het schuldig over den Minister Talc werd uitgesproken. Opmerkelijk in dezen is, zegt de Amst. CL, dat dit oordeel werd uitgesproken daags na het ontstaan der crisis, en nog opmerkelij ker is, dat de Engelsche rechter van oordeel was: 3» dat de Minister Talc van Poortvliet in den mist ie groote vaart maakte en dus de schuld der aanvaring moet dragen". Uit Rotterdam wordt aan het TT. T>. ge schreven Het, bericht, dat de personen, die door middel van het blad De Vlinders chantage plegen, meerendeels jongelieden van goeden huize zijn, die aan lager wal zijn geraakt, is niet uit de lucht gegrepen. Alleen maar moet daaruit niet worden opgemaakt, dat bedoeld' zijn jongelieden, die tot de voornaamste fami lies van de stad behooren, want dat ligt ia de uitdrukking Bvan goeden huize" niet be paald opgesloten. Dinsdag was het 25 jaar, dat de heer Yan Marken als directeur der Nederl. gist- en spiritusfabriek te Delft werkzaam is. De statuten der vennootschap zijn thans zoodanig gewijzigd, dat het aandeelenkapitaal van f800,000 op f4,050,000 is gebracht. Te Maassluis heeft zich een vierde geval van pokken voorgedaan in hetzelfde gezin. Een nieuw geval deed zich voor bij een meisje van 48 jaarzij had hare ouders te 's-Gravenzande bezocht. Generaal Booth kwam gisteren in Den Haag aan en werd met muziek van de heil-citadel stadwaarts gevoerd.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2