Mm ei toimiii tepi pita A°. 1894. Zondag 18 en Maandag 19 Maart. INI0. d491. Eerste Blad. Kennisgeving. Achtenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Inenting tegen pokhen. Biiinenlandsclie Berichten. UIT Cr E VËrTj. ODÉ. COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke norainers t 1.85. - 2.50. - 0.10. Cf «IK AC: BOtEBSTRAlT,® 27. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Couiant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. «■jl Ti ■«iiibmi rcMfcawarsrzvJ't t Burgemeester en wethouders van Schiedam, gezier, de mededeeling van de afdeeling Schiedam en omstreken van de maatschappij tot bevordering der geneeskunstdat zij met, het oog op het vooi komen der POK- 2ZEN in enkele gemeenten van ons land, voorloopig wekelijks gelegenheid zal geven tot inenting met animale vaccine, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat tot nader aankondiging, in den Doelen alhier, iederen Woensdagmiddag van 2 tot 21/» uur tegen betalingen van 2'/s tot 3 uur kosteloos gelegenheid zal bestaan tot rnet animale vaccine. Schiedam, den 17n Maart 1S94 Burgemeester en wethouders van Schiedam, VAN DDK VAN MATENESSE. Be secretaris VERNÈDE. Schiedam, 17 Maart 1894. De keizer van Duitschland kan tevreden zijn. Het handelstraetaat met Rusland is bij derde lezing, dus definitief aangenomen. Bij de beraadslagingen heeft het aan scherpe uitvallen niet ontbroken; men kan zeggen, dat die scherpte steeds is toege nomen en haar toppunt heeft bereikt op den laatsten dag der beraadslagingen. Trouwens, het was niet te doen om de voorstanders van het tractaat nog door ar- gumeuten te overtuigen, de aanneming er van was zeker; men scheen van de zijde der tegenstanders slechts behoefte te hebben om aan zijn grieven tegenover het gehate trac taat nog eens duchtig lucht te geven. Door .een der ministers was het tractaat genoemd een historische mijlpaal; welnu, een der hef tigste conservatieven maakte van dit beeld gebruik, en noemde dit monument een graf steen, op welks voorzijde men deze woorden kan beitelen »hier ligt de Duitsehe land bouw begraven", en op welks achterzijde men binnen korten tijd zal kunnen plaatsen »de Duitsehe nijverheid volgt hem na". En een andere afgevaardigde zegt»dit tractaat is een nieuw JenaJena, dat beteekent Pruisens grootste vernedering door Napoleon, dit beteekent de verdrijving van de koninklijke familie uit Berlijn naar Koningsbergen. Wij zouden zulke uitingen gepeperd noe men; doch ze waren te verwachten, den tegenstand in aanmerking genomen, dien het tr.ictaat, reeds toen de Russische afgevaar digden met de Duitsehe er over begonnen te onderhandelen, heeft opgewekt. Tusschen den rijkskanselier en graaf Her- bert van Bismarck werd ook nog een woor denstrijd gevoerd, die vrij vinnig was, en ten slotte volgde de stemming, die door het nijvere Duitschland met de grootste ingenomenheid wordt begroet, door de groote grondbezitters innig wordt verfoeid. Hoe meer tractaten van dezen aard tusschen de verschillende be schaafde staten, hoe meer tevredenheid er zal zijn. Getuige de ontzaglijke nadeeien, die in Duitschland geleden zijn gedurende den rampzaligen tarievenoorlog. De keizer van Duitschland, die zich deze week zelf bij den minister van financiën Miquel te gast had genoodigd, heeft bij die gelegenheid zijn innige tevredenheid uitgedrukt over den loop der zaken, en bij een militairen maaltijd een dronk gewijd aan zijn goeden vriend, den czaar. Een gunstig voorteeken voor het behoud van den vrede. De nieuwe Engelsche minister, lordRose- berry, heeft in een der zittingen van het Engelsche Lagerhuis reeds een kleine neder laag geleden. Wat was de zaak Na de opening van het Parlement, met de gebrui kelijke troonrede namens de koningin, zou het Iluis met een adres antwoorden. De heer Labouchère, een radicaal afge vaardigde, maakte van deze gelegenheid ge bruik om zijn afkeer tegen het Hoogerhuis te luchten, en vond goed dien afkeer te be lichamen in een amendement, waarbij aan Hare Majesteit de Koningin eerbiedig zou worden verzocht, dat aan genoemd huis het recht zou worden ontnomen, om de wetten, door het Lagerhuis aangenomen, te verwer pen. Nu is de heer Labouchère een fel tegen stander van het Hoogerhuis. Kon hij zijn zin krijgen, het Huis der lords zou uit Engelands staatsleven verdwijnen. De heer Labouchère weet echter evengoed als ieder Engelschman, dat bestaande gebruiken en instellingen een taai leven hebben. Misschien heeft hij niet eens gedacht aan de aanneming daarvan, is het hem slechts te doen geweest zijn tegen zin tegen de lords eens helder in liet licht te plaatsen. Genoeg, hij heeft gewonnenmet een meerderheid van twee stemmen is be sloten genoemd voorstel in het adres van antwoord op te nernen. Verbazing en meer dan verbazing; ook verontwaardiging in de vergadering! Was dan de ministerieele partij in de vergadering zoo zwak, of was ze on verschillig en telde ze afwezigen De zonde bok was bij deze gelegenheid de heer Ellis, een der afgevaardigden. Ook alweer naar Engelsch gebruik is deze heer belast met het opzoeken, opzweepeu, bij elkander halen, hoe zullen we het noemen? van de leden van het Iluis, als er belangrijke stemmingen aan de orde zijn. Inderdaad, een interessant baantje. Maar de lieer Ellis, aan wien het nog niet lang geleden werd opgedragen, schijnt in de praktijk, die de zaak eiseht, nog niet goed te huis; ten minste men heeft hem traagheid verweten, totdat men eindelijk, kalmer ge worden, tot de overweging kwam, dat de stemmen van tachtig lersehe leden, die het ministerie van den ouden Gladstone steun den, thans aan het voorstel-Labouchère ten goede waren gekomen. En dat kon zoo heel vreemd niet genoemd worden. Gladstone, de man van Home Rule, van zelfregeering voor Ierland, was heengegaan. Hoe zou Rosebery, zijn opvolger, er over denken? Zoo werd bij diens optreden belangstellend gevraagd, en de heer Rosebery heeft de nieuwsgierigen spoe dig gezegd, wat ze weten wilden, en de Ieren teleurgesteld. Ja, bet bleek wel, dat hij zelf regeering voor Ierland wilde, maar zeker niet in den zin, welken Gladstone daaraan gaf. Vooral werd de verontwaardiging der Ieren opgewekt door de uitdrukking van Rosebery, dat Home Rule dan eerst aan Ierland zou kunnen worden toegestaan, als Engeland, het voornaamste van de drie koninkrijken, welke Groat-Brittannië vormen, van de billijkheid van dien maatregel was overtuigd. Natuurlijk was dit een koudwaterbad voor die Iersche parlenmntsleden, die zich reeds zoo nabij hun doel hadden gewaand. Ze wreekten zich dus, door voor LaLouehères voorstel te stemmen. Intusschen is de zaak in zooverre geschikt, dat een nieuw adres van antwoord op de troonrede is vastgesteld. In de wetgeving op het onderwijs verschilt Engeland zeer veel met die van andere landen. De plaatselijke schoolraden, commis sion van toezicht, zouden we zeggen, hebben daar een geheel ander karakter. Ze kunnen leerplicht voorschrijver en ze kunnen nog meer. Dit bleek uit het verhandelde in een zitting van dien raad, door de N. B- Ct. in een telegram medegedeeld. Daar lezen wij »De schoolraad van Londen heeft wederom een lange zitting gehouden, waarin gehandeld is over het godsdienstonderwijs op de open bare lagere scholen. Ondanks het verzet van de minderheid in den raad, besloot de meer derheid een circulaire tot de onderwijzers te richten, waarin zij er op gewezen worden, dat het schoolbestuur geen ander godsdienstig onderwijs verlangt dan een zoodanig als noodig is tot het inprenten van de Christelijk! geloofsbeginselen volgens de Anglicaansche opvattingen. Het bijbelsch onderwijs moet aan de kinderen leeren, dat de mensch een verantwoordelijkheid heeft, bepaalde ver plichtingen tegenover God en tegenover den medemensch £h zich zeiven. Voorts belmoren de onderwijzers de leer der Drieöenheid te verkondigen, iets waarmede dus onvereenig- baar is de leer, dat Jezus een gewoon mensch zou zijn geweest. Mochten de onderwijzers deze dingen niet met volle oprechtheid aan hun leerlingen kunnen inprenten, dan zal het schoolbestuur, zonder hen te ontslaan, aan andere onder- V wijzers het godsdienstig onderwijs opdragen. De liberale minderheid in den schoolraad besloot terstond de wederintrekking dezer circulaire voor te stellen. Of dit besluit bij de veelheid der meeningen op godsdienstig gebied, die ook in Engeland aangetroffen, bjj tal van ouders een gunstig onthaal zal vinden, is aan redelijken twijfel onderhevig. SCHIEDAM, 17 Maart 1894. Met belangstelling brachten we gisteravond een bezoek aan de jaarlijksche tentoonstelling van teekeningen van de leerlingen der bur geravondschool hier ter stede en we kunnen gerust zegnen dat die belangstelling alle recht van bestaan had. In goede orde was het werk, bestaande uit bouwkundige en vrije-hand- teekeningen aan den wand opgehangen, ter wijl ook een deel op de tafels was uitge spreid, Het ontging onze aandacht niet dat er veel zorg, zoo wei aan het schetsen als aa« het opwerken is besteed, terwijl de opvolging in het werk der verschillende klassen ons den indruk gaf dat op een geleidelijke ver grooting der moeilijkheden liet oog gehouden werd. De bouwkundige teekeningen maakten op ons een beteren indruk dan die van verleden jaar. Er was over het algemeen meer zorg besteed aan de wijze \an uitvoering. Door sommige der meer gevorderden waren eenige constructie-deden, nadat zij ze eerst in tee- kening hadden gebracht, daarna in hout uit gevoerd, hetgeen natuurlijk het juiste begrip van samenvoeging der samenstellende deelen in de hand werkt. Op die wijze zal dit onder wijs zeker een niet gering aandeel hebbea bij de vorming van een goed teekenaar ea een kuqdig werkman. Ook bij de afdeeling handteekenen bleek welke goede uitkomsten een geleidelijke op volging der moeilijkheden ten gevolge heeft. Van de eenvoudige en daarna meer samen gestelde vlakke figuren overgaande op d« draadmodellen (lichamen) komt men lang zamerhand tot de eerste eenvoudige blok- modellen, die zich in eene volgende klasse tot groepen vereenigen en daardoor aanlei ding geven tot het ontstaan van licht- ea schaduwpartijen, die het relief aanmerkelijk verhoogen. Eindelijk de 4e klasse vinden we de teeke ningen die, met kleur opgewerkt, behalve dat zij juisten vorm en dus vaste hand van den leerling vereischen, ook nog de moeilijk heid van het kleurmengen met zich brengen. En bij de hier aanwezige teekeningen zijn de genoemde factoren aanwezig. Vooral een bloemenvaas van gebakken aarde en versierd met motieven uit het plantenrijk, alsmede een drinkhoorn met metalen beslag waren in strenge lijnen en harmoniserende kleuren op het papier gebracht. Ook eenige be hangselpatronen, in teere kleuren opgemerkt, verdienen de aandacht. Deze teekeningen in kleur, behoorende tot het gebied tier kunst industrie, geven ons den indruk dat de leeiaar belast met het geven van het onderwijs in handteekenen, streeft naar een doel dat dunkt ons voor onzen toekomstigen werk man het, doel'" moet zijn waarop al zijn aan dacht zal moeten gevestigd woi den. De kunst toegepast op zijn nijvui heid zal hem vroeg of laat in staat stellen zijn werk zicli te noen onderscheiden van het alles ovemtroomende,

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1