Letteren, Kunst en Wetenschap. en helaas .gelijkvormige en geestelooze fa briekswerk -waaruit alle kunstgevoel is ver dwenen. Hij zal de publieke smaak moeten dwingen zijn handenarbeid, die booger staat doordien er een kunstvorm aan gegeven is, ook booger te stellen en te verkiezen boven het kunstlooze fabrieksvoorwerp. Maar daartoe is onvermoeide arbeid noo- dig, veel oefening enmedewerking van allen die belangstellen in het herleven onzer nationale industrie, die in de 16e en 17e eeuw zoo hoog stond en van welke riu nog slechts de sprekende bewijzen in onze musea getui gen, maar die ook slechts wachten op het oogenblik dat zij als voorbeeld zullen strek ken voor even schoone, maar meer moderne voorwerpen, vervaardigd door den werkman van den nieuvveien tijd. Dit en het vaste ver trouwen dat de tijd weder zal aanbreken dat kunstig uitgevoerde arbeid hooger zal geacht worden dan fabriekswerk, geeft ons den moed, ieder die daartoe wil meewerken aan te sporen het bezoek aan teeken-vak- scholen zooveel doenlijk aan te bevelen en te bevorderen. in de gisteravond gehouden huishoudelijke vergadering van het Nutsdepartement werden gekozentot voorzitter (vacature-Haver Schmidt) de heer S. A. Vernède, en tot com missaris der spaarbank (vacature-J. J. Vormer) de heer A. Bakker. Tot organist der St.-Ignatius-kerk te Rot terdam is benoemd de lieer J. van Etten, organist der St.-Jans-bijkerk O. L. V. van den II. Rozenkrans alhier. Hel plan ter herdenking van het zilveren jiibilé der gymnastiek- en schermvereeniging nOlympia" voorspelt veel goeds. Voor den wedstrijd in vrije oefeningen hebben zich reeds een zevental vereenigingen doen inschrijven, met name: Hellas", Voorwaarts" en »01ym- pia" te *s-Gravenltage, vDonar" en «l.icliaams- oiitwikUeling" te Delft. «Paluestia" alhier en «Algemeene Turn vereeniging" te Rotterdam. Na afloop van den wedstrijd zal een gym- nastiekuitvoering plaats hebben, waaraan alle vereenigingen die aan den wedstrijd deel nemen verplicht zijn mede te werken. In den loop der volgende week zal een in- teekenlijst circuleeren, waardoor de ingezete nen in staat zullen worden gesteld, door het nemen van plaatskaarteu aan de feestviering deel te nemen. Moge van die gelegenheid veelvuldig gebruik worden gemaakt, opdat 7 April I 8'. 14 een heuglijke datum zal blijven in de annalen van «Olympia" en onze stad- genooten een goeden avond meer in hun leven genieten. De politie heelt lieden aangehouden den jongen C. v. B., die gisteravond van bel pand boek Wah ïschsteeg en Yischmarkt, waarin het kantoor der firma Stolk en Beukers ge vestigd is, een eind afvoerpijp heeft ontvreemd. Nadat tegen hem proces-verbaal was opge maakt, is li ij weer outsingen. Het bestuur der vereeniging tot redding van gevallen vrouwen en verlaten kinderen te Rotterdam ontving voor den bouw van een nieuw dooigangsliuis van ILM.de Koningin f300 en van H. M. de Koningin-Regentes 1200. Gistermiddag is er een ministerraad ge houden, die door alle ministers werd bijge woond, behalve door den minister van buiten- landsche zaken, den heer Van Tienhoven. Men meldt uit Den Haag aan de Ar. R. Ct. In kringen hier ter stede, daarmede bekend, wordt verwacht, dat de gouverneur van Suri name gevolg zal geven aan den wen.-ch otn het bestuur over de kolonie te blijven voeren. Daar het voor de toepassing der wet van 27 Sept. 1802 (Staatsblad no. 223) wensche- lijk is, dat de ambtenaren van de registratie met de verhuizingen van belastingschuldigen bekend zijn, is door den minister van financiën bepaald, dat de ontvangers der directe belas tingen na den len, doch uiterlijk op den 5en Aug Nov.. Febr. en Juni aan den inspecteur of de inspecteurs der registratie en domeinen, tot wier divisie hunne kantoren belmoren, eene opgaaf belmoren te zenden per gemeente van de namen der belastingschuldigen die blijkens het register van aangiften volgens art 27 2 der wet op de personeeie belasting, eene aangifte van verhuizing hebben inge diend, met vermelding tevens van den datum waarop die verhuizingen hebben plaats gehad en de nieuwe adressen van de belasting schuldigen. Te beginnen met Dinsdag 20 Maart zullen worden ingelegd de treinen j No. 658, UtrechtLeiden (veetrein des I Woensdags), vertr. Utrecht 5.33, aank. Lei- j den 7.09. No. 660, UtrechtLeiden (veetrein des Dinsdags), vertr. Utrecht 9.30, aank. Lei den 11. Door de s Exploitatie-Maatschappij" zullen van 21 tot en met 26 Maart a.s. «Excur sion-Tickets" van Londen naar Rotterdam, Den Haag, Amsterdam (via Utrecht en via Rotterdam), Arnhem en Utrecht worden uitgegeven tegen den prijs der enkele reis, geldig per dagboot en gedurende 8 dagen. I Het blijkt thans, dat Pincoffs te New-York (niet Chicago) niet gefailleerd is. PincolTs bad een wissel van 65,000 dollars laten pro testeeren, omdat er geen voldoende dekking voor was. (IJ. hl.) Den 5n dezer is te Rotterdam eene bij eenkomst gehouden door de burgemeesters van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht, ter bespreking van het wensclie- lijke om de intercommunale telephoonlijnen 1 onder het beheer van den staat te brengen. Het uitvloeisel dier besprekingen is geweest, dat het wenschelijk werd geoordeeld, dat door de besturen der vier gemeenten een adres zal worden gericht aan den minister van waterstaat. (_ZZbid.) Gisternacht omstreeks 3 uur bemerkte de schildwacht, geplaatst op de exercitiebatterij aan liet Kanaal te 's-Gravenhage, dat drie burgerpersonen, waarvan een een brandend lantaarntje droeg, van de noordzijde de batterij naderden. Toen zij aan zijn driemaal her haald halt 1 niet voldeden, legde hij aan en gaf vuur. Daar inmiddels het licht in de lantaarn door hen was uitgedaan, trof het schot niet De drie personen namen na het schot overijld de wijk in de richting van den Waalsdorper weg. Bij een gezin op Duinoord te's-Giavenhage hebben zich enkele dagen geleden na het ge bruik van bet middageten verschijnselen vau vergiftiging voorgedaan. Zes personen (de heer des huizes, zijne echtgenoote, drie kinderen en de dienstbode) werden ongesteld. Een geneesheer consta teerde een begin van vergiftiging, tengevolge van het gebruik van schadelijk vleeseh. De familie is echter gelukkig weer zoogoed als genezende dienstbode nog niet. Tot den 15n dezer zijn te 's-Graven/ande aangegeven 131 gevallen van pokken in 74 gezinnen sterfgevallen 24 herstelden 40. Onder de militairen iri het fort te lloek- van-Holland is eeri geval van pokken gecon stateerd. De lijder, een 's-Gravenzauder, is overgebracht naar de rijksziekenbarak te Hoek-vnn-Holland. Naar men verneemt, was hij de eenige militair der compagnie, die geweigerd had zich te laten inenten. Donderdagmorgen vond men den wissel wachter in het wachtershuisje aan de Muider- poort te Amsterdam dood, het lijk was reeds geheel koud. Men bemerkte de nood lottige gebeurtenis doordien de wissels niet werden verzet. Donderdag had een man in de Von-Zezen- straat te Amsterdam, terwijl hij bezig was de goot schoon te maken, het ongeluk zijn evenwicht te verliezen en van het dak te vallen. De ongelukkige was onmiddellijk dood. Aangaande den bouw van een idiotenge- sticht te Wagenborgen (Gr.) wordt gemeld, dat dit geschiedt zonder rijkssubsidie; wel komt het gesticht onder rijkstoezielt. Voor de verpleging van armlastige idioten zullen liet rijk en de provincie echter subsidie ver- leenen. De teekeningen zijn reeds goedgekeurd. Naar men verneemt, bedraagt het tekort in de kas van den armenvoogd B. te Lange- zwaag, thans te Ileerenveen in hechtenis, ongeveer f 2000. Zooals gemeld is, zal het door de familie worden gedekt. Van «Veldwijk" bij Ermelo zijn naar Trans vaal vertrokken de dames G. Seise en D. Snijders, die door de regeering aldaar zijn benoemd tot hoofdverpleegsters in het nieuw- opgerichte krankzinnigengesticht te Pretoria. Te Deventer is Woensdag weer een geval van pokken voorgekomen, thans bij een kind van twee jaar. dat niet gevaccineerd was, wonende in dezelfde straat waar die ziekte het .eerst is uitgebroken. Te Zutfen werd Woensdagmiddag dooi den eere-voorzitter jhr. H. A. D. Coenen, burgemeester, de tentoonstelling van voor werpen, door werklieden in vrijen tijd ver vaardigd, geopend. Van de Koningin was een zilveren medaille, van de Koningin-Regentes een ruime gelde lijke bijdrage ontvangen. Na de opening werd door de regelings commissie een telegram van dankbetuiging aan Hare Majesteiten gezonden. Aan dertig werklieden werden medailles en getuigschrif ten, met of zonder geldelijke bijdrage, toe gekend. Naar men verneemt, heeft gravin Bentinck van Middachten aan hare pachtboeren voor dit jaar eene aanzienlijke kor*ing op de landpacht toegestaan. Thans verneemt de Arnh. Ct. van d( ee- ren Van Gendt en Nieraad, die den Planten en Vogeltuin te Arnhem hebben aangekocht, dat de bedoeling is aldaar een sanatorium op te richten, uitsluitend voor le-klasse-patiënten. Omtrent de bestemming van Groot Presik- liaaf zal over eenige dagen worden beslist. Reeds geruirnen tijd voor zijn overlijden werd door wijlen den heer Ign. Holthaus te Nijmegen aan verschillende instellingen van liefdadigheid en aan zijn parochiekerk de vol gende giften ter hand gesteld parochiekerk van den H. Franciscus föüOO. Roornsch-katho- lielc parochiaal armbestuur f 5000, Vereeni ging van den H. Vincentius v. Paulo f 2000. R.-k. parochiale St.-Jozephschool f2"00. De eerw. zust. Franciscan, v. d. H. Familie f2900. Vereeniging van de H. Elisabeth f'1000. R.-k. gezellen-vereeniging f600. De Nederduitsch-IIervormde diaconie f500. De Evangelisch Luthersche diaconie f500. Het armbestuur der Israëiietische gemeente f350, alle te Nijmegen. Het R.-k. armbestuur van Hees en Neerbosch f 500. (Nijm.Ct.) Uit 's-Hertogenbosch is Woensdag naar Megen vertrokken een detachement van het 2e regiment infanterie, ter bewaking van den «Groenendijk," welke het water tegenhoudt, dat de landerijen der boeren aldaar over stroomt, en dientengevolge blootstaat door de boeren te worden doorgestoken. Ylaardiagen. In de gisteren gehouden gemeenteraadszitting is ingekomen van dr. A. van Meegen, gemeente-geneesheer, verzoek om ontslag, wegens hoogen leeftijd, uit die betrekking Burg. en welh. stelden voor dat ontslag op de meest eervolle wijze te verlee- nen tegen 1 April, onder dankbetuiging voor de goede diensten aan de gemeente bewezen Dienovereenkomstig werd besloten. De tol aan den Schiedamsclieti dijk, onlangs in liet openbaar verpacht voor den tijd van vijf jaar a f4550 per jaar, wordt, daar dit bod aannemelijk voorkomt, gegund aan Johan nes Spaans, tolpachterteOudeurijnbij Utrecht. Gisteravond is door den logger Burgemeester de Jongh, schipper J. H. Bronder, alhier binnengebracht de logger Voorlooper, ge- meikt VL 140, schipper A. Papeveld, die, voor een paar dagen met gebroken mast in de Noordzee drijvende gevonden, door eerst- vermelden logger op sleeptouw genomen werd. Maassluis. De zoo lang verwachte af rasteringen met de afsiuitboomen op het per ron van het spoorwegstation alhier zijn tot stand gebracht. 's-0ravenliag-e. In de gisteren alhier gehouden 128e algemeene vergadering der «Vereeniging van en voor Industrieelen" hebben de voorzitter en de lieer Koechlin doen uitkomen, dat meer en meer de juist heid blijkt der waarschuwingen tegen de over dreven toepassing sedert'1862 van de vrijhan delstheorie, welke de nationale nijverheid in hare ontwikkeling belemmerde en den toe stand van werkloosheid veroorzaakte. De wenschelijkheid en rechtvaardigheid eener nieuwe octrooi wet werden wederom betoogd en aangedrongen op de verlaging van de tarie ven van telegram- en briefporto's in het bin- nenlaodscli verkeer. In een Donderdagavond alhier gehouden vergadering der werklieden-kiesvereeriiging «Ontwikkeling" werd, onder daverend applaus, aan het bestuur opgedragen den minister van binnenlandsdie zaken hulde te brengen voor zijne houding gedurende de beraadslaging der kieswet en de intrekking daarvan na de aan neming van het amendement-De Meijier, terwijl ten sterkste werd afgekeurd de hou ding der Haagsche afgevaardigden Conrad en Guyot. Haarlem. Tegen gisteravond halfnegen waren de burgers opgeroepen tot bijwoning eener groote protest-meeting in zake kies! rechtuitbreiding. De oproeping ging uit van de anti-revolu- tionnaire kiesvereeniging «Nederland Oranje"de liberale kiesvereeniging «Voor uitgang" het Ned. werkliedenverbond «Patri monium" en het «Algemeen Nederl. Werk liedenverbond". Zij luidde als volgt: «Burgers van Haarlem «De Tweede Kamer heeft in hare meerder heid den euvelen moed gehad om het amende mentDe Meijier aan te nemen. De regeerin» was daardoor genoodzaakt de kieswet in te trek° ken. De bovengenoemde vereenigingen wenschea te bespreken wat in deze omstandigheden moet worden gedaan. «Alle voorstanders van fi n a 1 e kiesrecht- uitbreiding worden tot deze vergadering opgeroepen. «Vrije gedachtenwisseling. Toegang 5 cent tot dekking der kosten. Zegt het voort!'' Op den voorgrond kan worden vermeld, dat ook de «R.-K. Kiesvereeniging" en het bestuur van den «R.-K. Volksbond" waren uitve- noodigd, doch geen vrijheid hadden gevon den, buiten de leden om, mede te doen aan deze vergaderingdat er leden van de auti-revolutionnaire kies vereen iging« Neder land en Oranje" tegen de houding van het bestuur in dezen hadden geprotesteerd, en dat het bestuur der liberale kiesvereeniging «Vooruitgang", buiten de leden om, aan. de te houden vergadering adhaesie had ge schonken. De vergadering werd gepresideerd door den heer Jac. Post, secretaris van «Neder land eri Oranje". Nadat achtereenvolgens verschillende spre kers hunne afkeuring over de houding der Tweede Kamer ten opzichte van het ontwerp- Tak hadden te kennen gegeven, werd de volgende motie met bijna algemeene stem men aangenomen tAan Ilare Majesteit de Koningin Regentes! «De groote volksvergadering te Haarlem, sa mengeroepen door de besturen der anti-rev. kies vereeniging «Nederland en Oranje", de liberale kiesvereeniging «Vooruitgang", tiet Ned. werk- üedenvei bond «Patrimonium" en van bat sAlg. Ned. Werkliedenverbond", alle te dier plaatse, op Vrijdag 16 Maart 1894 in het gebouw «Felix Favore" bijeen, protesteer end» tegen de onwaardige houding van sommige Ka merleden bij de behandeling van Uwer Majes- teits kieswet-voordrachtbetreurende dat de regeering door de aanneming van liet amende ment—De Meijier in de noodzakelijkheid was het kieswet-ontwerp, daartoe door Uwe Majes teit gemachtigd, in te trekken, verzoekt Uwe Majesteit eerbiedig zulke maatregelen te nemen, als strekken kunnen om f i n a 1 e kieswetuit breiding zoo spoedig mogelijk tot stand te doen- komen." Zwamnierdam. In zijne vergadering van Donderdag besloot het bestuur der anti revolutionaire kiesvereeniging alhier het vol gende telegram te verzenden aan H. M. de Koningin-Regentes Het bestuur der anti-revolutionnaire kies vereeniging te Zwammerdam. betreurende liet Kamervotum van 9 Maart, verzoekt Uwe Majesteit eerbiedig zulke maatregelen te nemen, als strekken kunnen, om finale kiesrechtuitbreiding zoo spoedig mogelijk tot stand te doen komen. Dr. A. Bredins, directeur van liet koninklijk Kabinet van schilderijen te 's-Gravenluge. is benoemd tot eerelid van de «Burlington Fine Arts Clubs". Bij de uitgevers Nijgh Van Ditmar te Botter dam is verschenen het eerste nummer van De Wereldkroniek, geïllustreerd nieuwsblad voor iedereen. Er komen verschillende portretten in voor, o. a. van inp. J. P. R. Tak van Poortvliet, Bismarck, Hans von Bulow, prof. dr. L. C. van Goudoever, prof.Theodoor Billroth lord Rosebery, mevr. Albregt-Engelman, mevr. Patey, de komiek Solzer, als Philtpje in de Iïevue, Jaap Eden enz. Verder Neerbo-cb met iliustratiën van den heer Patrick Kroon tn Varik de aankomst van keizer Wilhelm op Friedrichsruhe enz. Door do verscheidenheid van inhoud en da nette uitvoering zal dit blad, naar wij meenett, velen welkom zijn. Bij de uitgevers Corns. Immig Zoon te Rotterdam is verschenen het eerste nummer van den 9en jaargang van Het Orgel, orgaan voor organisten, musici en muziekvrienden. Uet blad is van redactie veranderd deze bestaat thans uit de lieereuRichard Hol, F. Bliimenirit?v prof. dr. J. G. R. Acquoy, prof. M. J. A. Lans, S. Brons, L. M. Giesen, J. Godefroy, J. Hooft, T. Pijper en anderen.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2