Biiinenlandsclie Berichten. Men verwacht thans dat verscheidene aan hangers van Dillon ontslag zullen nemen als leden van het Lagerhuis, om hunne kiezers uitspraak te laten doen nadat zij hun verzet tegen Ilealy zullen hebben gerechtvaardigd. K U S L A N Volgens berichten uit Petersburg heeft de politie te Warschau eene nihilistische samen zwering ontdekt. Zij heeft namelijk een inval gedaan in een klooster, waar de samen zweerders bijeenkwamen om helsche machines te vervaardigen. Een hevig verzet werd aan de politie geboden. Eene nihilistische studente schoot twee agenten met haar revolver neer, terwijl aan de zijde der nihilisten drie dooden vielen. De politie behield ten slotte de over hand en bracht alle samenzweerders naar de gevangenis. OOSTEÏÏRIJK. De Kamer is uiteengegaan tot den 3n April. De Hongaarsche patriot Kossuth ligt te Turijn in hevige mate door longontsteking aangetast, zoodat groot gevaar voor zijn leven bestaat. Van zijn ziekbed heeft hij, als uiterste wil, zijne vrienden nogmaads aangespoord om al wat in hen is de kerkelijk-politieke ont werpen der Hongaarsche regeering te steunen, opdatzijne nagedachtenis kunnegeëerd worden. ITALIË. De Kamerzitting is verdaagd tot den 2n April. Men beweert dat in den boezem der par lementaire commissie belast met het onder zoek der firianeieele voorstellen van den mi nister Sönnino sterk wordt aangedrongen op bezuiniging op de begrootingen van oorlog en marine, doch dat de minister daarvan niets booren wil. Een Eransch blad verzekert zelfs dat de koning met den heer Crispi overeen gekomen is om, mocht de Kamer haar wensch om zulke bezuinigingen in te stellen, willen doorvoeren, liet parlement ontbonden zou worden. In hoever dit pure racontars zijn, kan natuurlijk niet beoordeeld worden. B 1 G A R IJ E. Vorst Feidinand heeft aan msgr. Clement, voorheen metropolitaan van Tirnovadie wegens hoogverraad tot verbanning was ver oordeeld, gratie verleend. AMERIKA. Uit Rio de Janeiro wordt van gisteren gemeld Peixoto heeft bij den Portugeeschen admi raal aangedrongen de Snldanha uit te leveren, belovende dat hij de bemanning voor een een regelmatig gerechtshof brengen zou. De admiraal weigerde echter. Heden is het stoom schip Citade Porto er in geslaagd te ver trekken, met de opstandelingen aan boord. Het werd evenwel tegengehouden door hel vuur uit het fort Santa Cruz en zag zich ge noodzaakt terug te keeren. De Mello bevindt zich te Curityba, waar geklopt en Johanna bracht een brief binnen hemel! Theresa, wat doe je daar?" Wij hoorden een harden slag en zagen, dat Theresa het ongeluk had gehad een kleine, ronde tafel om te werpen, waarop een albasten vaas stond. Ik zag, dat de barones moeite bad zich in te houden. uO, lieve!" riep zij, shoe ongelukkig, hoe kondi gij toch zoo onachtzaam zijn, Theresa? Het spijt me verschrikkelijk." »Het spijt mij ook erg," antwoordde Theresa. *Ik leunde met mijn elleboog op het tafeltje en vo»r ik het kon grijpen, lag alles op den grond." Ik zag duidelijk, dat de barones door dit ongeval den draad van haar verhaal geheel was kwijtgeraaktdus nam ik afscheid en was reeds opgestaan om de dames te helpen de stukken van de vernielde vaas op te rapen. Gelukkig vsas de vaas in drie stukken gebroken, die nogal groot waren. sZoudt gij denken," vroeg de barones mij hij de troepen te land organiseert. Men zegt dat bij de Aquidalan bevel heeft gegeven Rio van het noorden uit aan te vallen. De Republics, is te Paranagua om hersteld te worden. Men verzekert dat er torpedo's ge legd zijn aan den ingang van de haren van Santos. De regeering heeft troepen naar Rio Grande do Sul gezonden tot bestrijding der opstan delingen. De vijandelijkheden zullen daar wellicht eenige maanden duren, maar zijn zonder belang. Admiraal De Gama bevindt zich nog steeds aan boord van het Portugeesche oorlogsschip Mindello. De Amerikaansche bemanning, welke aan boord van den regeeringskruiser Nictheroy dient, beschuldigt do officieren der regeeriugs- vloot van verraad en herhaalde pogingen om de machines te vernielen, ja zelfs de schepen te doen .inken. Volgens gerucht is het stoomschip Ayuida- lan der opstandelingen op de Zuidkust door de bemanning verlaten gevonden. SCHIEDAM, 17 Maart 1894. Door den minister van oorlog is bevolen, dat de militieplichtigen van 1894 herkomstig uit gemeenten waar eene besmettelijke ziekte heerscht en voor zooveel zij worden ingedeeld bij het regiment grenadiers en jagers, het 3e, 4e en 6e reg. inf. en het le, 3e en 4ereg. vesting-artillerie na de -inlijving dadelijk te dirigeerendie van het 3e en 4e reg. infan terie op het fort Vechten, en die van de overige genoemde korpsen op hetfoit Rijnau- wen, teneinde aldaar tot 30 Maart a.s. in observatie te verblijven. Dit bevel is gegeven om de overbrenging van besmettelijke ziekten zooveel mogelijk te' voorkomen. De minister van oorlog heeft bepaald, dat als voorbehoedmiddel tegen het binnendringen van motvlinders in magazijnen en bewaar plaatsen en in daarin opgelegde voorwerpen, geen andere stoffen mogen worden aange schaft dan naphthalineeen sterk riekende stof, die vrij gemakkelijk vervluchtigt. Bij het gebruik wordt de naphthaline, tot grof poeder gebroken, tusschen de kleedingstukken enz. gestrooid en deze daarna dichtgevouwen en opgestapeld. In den nieuwsten (no. 10) zijner Staatkun dige Brieven behandelt mr. S. van Houten de jongste parlementaire geschiedenis en geeft zijn meening over de houding van minister Tak, vliet was na eindeloos tobben aan den heer De Meijier, een peisoonlijk vriend van den dims ter, die zijn trouw ook in diens kwade dagen bewezen had, gelukt een formule ter bepaling van de qualiteit der kiezerswoning te vinden, waar mede de weifelende leden der Kamer bereid aanziende, «dat de vaas zou kunnen worden gelijmd Ik beschouwde de stukken nauwkeurig en de barones volgde aandachtig al mijn bewegingen. «Ik geloof, dat zij met glaslijm wel zoo kan worden gemaakt, dat men er niet veel meer van zal zien, en gaarne zal ik mij daarmede belasten, als gij 't mij wilt toevertrouwen." Een uituiukking van verlichting verscheen op het goedige gelaat der barones. «Het is heel vriendelijk van u," -zeide zij, «maar hoe zult gij de stukken medenemen Ik vroeg een mandje, dat Theresa terstond ging halenen te zamen schikten wij er de stukken in. Terwijl wij hiermede bezig waren, begaf de barones zich naar het venster, waarop Theresa mij toefluisteide «Tante moest niet zooveel praten, dat is niet goed voor haar; daarbij laat haar geheugen haar soms in den steek". Hierover was ik niet weinig verwonderd, want, ofschoon een weinig langdradig, wist zij naar mijn inzien nog zeer goed wat zij wilde vertellen. waren genoegen ta nemen en waarbij ook de regeering geen bezwaar had zich neder te leggen. Ook de heer Tak gaf toe. Met bloedend hart, naar ik gaarne aanneem, maar het feit staat vast, dat vriend en vijand in die tneening ver keerden. Bij de Borgesius-groep wekte 's minis ters meegaandheid groote verontwaardiging, slechts eanigszins getemperd door meewarigheid met de afmatting, die hem tot deze gedragslijn scheen te nopen. «Toevallig was er Donderdagnamiddag geen tijd meer voor de stemming. Vrijdagmorgen werd de aanneming van het amendement-De Meijier, waaromtrent de minister Donderdag slechts had gezegd, dat hij de Kamer niet kon aanraden er zich mee te vereenigen, onverhoeds tot een casus belli gemaakt. Ik zie in deze mij geenszins onaangename wending een bewijs, dak in den tusschentijd andere personen hun invloed op den heer Tak hadden doen gelden." De schrijver verzekert verder, dat de minister slingerde tusschen de meeningen zijner vrienden en collega's, totdat 's ministers sympathie voor algetnee* kiesrecht in den uitgebreidsten zin het overwicht kreeg en met een salto mortale uit den band sprong. «luist toen men meende het verzoeningswerk tot stand te hebben gebracht, stortte alles ineen, en de heer De Meijier. de redder van Donderdag, werd Vrijdag de moordenaar van bet ontwerp, waaraan bij zich ter wille van den vriend, van wien hij zich te moeilijk kon scheiden, m. i. al te lang had vastgeklampt". Het amendement heeft tot het laatst een bevriend karakter behouden. In den kring van mr. v. H.-zelf heeft men niet betwijfeld, dat de minister er vrede mee had, ook door het niet aanraden, haast de welwillendste formule, die een regeering gebruiken kan. Die uitdrukking bevestigde onder de omstandigheden het gerucht, dat de regeering zich er bij zou neerleggen. Bij zijne beschouwing over de strekking van het amendement-De Meijier acht de heer v. H. het een gebrek, dat het niet lette op de huur waarde der woning. Dit was echter een gevolg van de omstandigheid, dat de minister noch van belasting, noch van huurwaarde wilde gerept hebben. De Meijier c. s. wilden bij hun verzoenings gezind werk dit idee fixe des ministers ontzien. De schr. merkt op, dat het door de hh. v. d. Kaay, De Beaufort en hem zelf onderteekend amendement ten onrechte te veel op den voor grond wordt gesteld. Dit amendement was het uitvloeisel van een opdracht, door de liberale Kamercltib gegeven, en sloot geheel in de opvat ting door de liberalen van de grondwet en bij de antecedenten van 1887, toen dezelfde methode werd gevolgd in het amendement der vooruit strevende liberalen Van der Feltz c. s. In de poging om in plaats van langs deze gebaande wegen op een ongebaand pad het doel te bereiken, ligt de ware grond der misluk king van Taks voorstellen. Op zijn beurt was de ware grond, waarom hij het ongebaande pad koos, zijn toeleg om aan hetgeen naar onze Ik nam afscheid, de gebroken vaas mede nemend. Ik ging naar huis om te eten en daarna begaf ik mij naar dokter Falck om hem te vragen hoe het met de patiënte ging. Ik vond hem, in een soort van blauwen kiel gekleed, in zijn laboratorium. «Excuseer mijn deshabille," zoide hij, «maar ik ben bezig met proeven nemen en die chemicaliën geven leelijke vlakken op de kleederen. Natuurlijk komt gij naar miss Stuart vragen." «Ja, dat is zoo." «Welnu, ik kan u goede berichten geven. De krachten nemen toe." «Dat verheugt mijheeft zij reeds gesproken «Tot nog toe niet." «Is dat niet zeer vreemd 7" «Misschien niet. Het toeval was zeer hevig." «En het andere, dokter, waarvoor gij vreesdet?" vroeg ik aarzelend. «Daarvan is voorloopig nog niets te zeggen. Meestal houdt zij de oogen gesloten. Van tijd tot tijd ziet men haar even huiveren." Al pratende ging hij voort met zijn werkzaam- opvatting de eischen der grondwet zijn te ont komen. «De vragen, waaromtrent de strijd thans meer algemeen gevoerd wordt, zijn sedert tiental len jaren aan de orde. In den eersten tijd als 't ware bij wijze van tweegevecht tusschen den heer Douiela Nieuwenhuis en mij. Slechts zij, die aan dien strijd geen aandacht hebben ge schonken, kunnen zich verwonderen, dat, nu mr, Kerdijk door de verdediging van het kiesrecht der bedeelden openlijk diens zijde kiest en ook mr Tak dat metterdaad doet door een kiesrecht voor te dragen met zeer gebrekkige uitsluiting van de klasse der bedeelden, ik mij ook tegenover hen zie geplaatst. «Duidelijk is voorts ook nu weer gebleken, hoe weinig zoogenaamde grondwettige waarborgen beteekenen. Aan 't geen men, als men het wil door rechtsfictién bereiken kan, is inderdaad geen grens, en aan legaliteit heeft ons volknooiterg mank gegaan." Wat de heer Tak wil, zelfs ook een duidelijke stemming over 't geen hij wil, is zonder grond wetsherziening niet te bereiken. Met de tegen woordige grondwet is een ruim,kiesrecht bereik baar, maar slechts naar de door Van der Kaay c. s. gevolgde methode. Het slottooneel van Vrijdag zal, naar de heer v. II. meent, op de scheiduig der partijen niet gunstig werken. Gaandeweg echter zullen zij zich vormen eenerzijds algemeen kiesrecht in den ruimsten zin als middel om toenemende recht- streeksche verzorging van het proletariaat door den staat te verkrijgenanderzijds kiesrecht der economisch zelfstandigen, met behoud onzer individualistische rechtsontwikkeling. Kort uitge- druktsocialisme of liberalisme. Ik hoop van harte zegt mr. S. v. H. voorts dat de heer Tak een zelfstandige partij moge vormen, waarin alle socialistisch gezinde elementen uit de verschillende tegenwoordige partijen zich vereenigen. Wij hebben behoefte aan een parlementaire partij. Mij zal het een ge noegen zijn tegenover zoodanige nieuwe partij argumenten tegen argumenten, overtuiging tegen overtuiging te kunnen stellen, zoolang het ver trouwen der kiezers mij daartoe roept. Aan het slot zegt mr. v. H. op ditougenblik nog sn het onzekere te zijn of het votum van 9 Maart «het uitgangspunt wordt van een nieuwen strijd". Is dat het geval, dan zal er nog wel een tiental zijner brieven volgen. De interparlementaire conferentie voor internationale arbitrage zal, zooals men weet, dit jaar gehouden worden te 's-Gravenhage, van Maandag 3 tot Donderdag 6 September. Leden daarvan kunnen alleen zijn leden van de Kamer. Op enkele uitzonderingen na zijn alle leden onzer Eerste Kamer en het grootste deel van die der Tweede Kamer tot het lid maatschap toegetreden, De leden van het Nederlandsch comité der conferentie zullen tevens optreden als comité ter voorbereiding van het congres aldaar. Het zijn de heeren: mr. A. van Naamen van Eemnes, voorzitter heden en eenigen tijd bleef ik zwijgend toezien. Eindelijk vroeg ik, of bij dacht, dat het toeval van miss Stuart aan een onverwachten schok zou zijn te wrjten geweest. «Dat weet ik niet, maar het is zeer goed mogelijk," was het antwoord. «De aanvallen komen evenwel menigmaal zonder oorzaak. In elk geval zou het zeer nuttig zijn, indien wij konden te weten komen wat gebeurd is, alvorens het meisje dat toeval overviel. Ik herinner mij wel het aan de barones te hebben gevraagd, die toen een lang verbaal begon, dat. ik weet niet meer waardoor, plotseling werd afgebroken, en daar ik dacht, dat het meisje toch dood was, ben ik er later niet meer op teruggekomen." (Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 6