1 A0. 1894. Woensdag 21 Maart. N°. 8492 Eerste Blad A-clitenveertigfste T an gr. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag» UITGEVER; J. ODÉ. Bnitenlandsche Berichten. UI Abonnehentspkiis, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke noramers t 1.85. - 2.50. - 0.10. B C KR l' BOTBRITKA AT, E 2 7. Advertentieprijs ma 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courantf j.io. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driehaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F R i S K fi IJ K. De ministerraad heeft Zaterdag besloten, een buitengewoon krediet van 150,000 frs. te vragen voor de vorming van een ministerie van koloniën. In de Kamerzitting van Zaterdag is einde lek een beslissing genomen ten gunste van de sedert laug geopperde afscheiding van de administratie der koloniën van het ministerie van marine. De heer De Mahy verzette zich tegen dit denkbeeld, maar de heer Maurice .Lebon, de onder-secretaris voor koloniën, slaagde er in. de Kamer te overtuigen dat het niet langer aanging, een zoo gewichtigen tak van dienst ondergeschikt te maken aan een minister, die den titel en de verantwoor delijkheid bezit, doch niet de kennis van zaken. Tot de vorming van een afzonderlijk minis terie van koloniën werd door het opsteken der handen besloten, terwijl het gevraagde krediet met 369 tegen 103 stemmen werd verleend. Nadat nog een krediet van 120,000 frs. was toegestaan voor Frankrijks deelname aan de tentoonstelling te Antwerpen, de munt- conventie, in September '93 gesloten, be krachtigd was, en met vrij groote meerder heid de verkiezing van den heer Edmond Blanc te Bagnères ongeldig was verklaard, ging de Kamer uiteen tot 24 April, De Senaat weigerde in zijne zitting van Zaterdag, in weerwil van de vertoogen van den heer Perier, nu reeds te beraadslagen over de vorming van een ministerie van koloniën aanvoerende dat de tijd ontbreekt voor een -grondig onderzoek. Na afloop der zitting hebben de voorzitters -der republikeinsche groepen den minister president verklaard, dat zij door deze beslis sing het Kabinet niet hadden willen treffen. De heer Peiier hield daarop vol dat hij een bewijs van vertrouwen van den Senaat ver wachtte, en richtte Zaterdagavond aan den voorzitter van den Senaat een schrijven met het verzoekden Senaat tegen Maandag hijsen te roepen. De voorzitter van den Senaat heeft aan dit verzoek gevolg gegeven, en de leden gecon voceerd tegen Maandagmiddag 2 uur. Aan de oi de is alleen gesteld beraadslaging over -de instelling van een ministerie van koloniën. Onder voorzitterschap van den heer Carnot is Zondagmiddag een ministerraad gehouden, teneinde de houding der regeering te bepa len ten opzichte van den Senaat. Besloten werd dat de vorm waaronder de Senaat hare instemming zal kunnen betuigen met de her vorming the door de regeering urgent geacht wordt, aan eerstgemeld college zal worden oveigelaten. De vergadering van den Senaat vond giste ren plaats onder toeloop eener groote menigte. Casimir Perier bedankte den president, dat hij den Senaat had willen bijeenroepen. Het was het ministerie niet mogelijk, het Paasch- reces in te gaan zonder eene beslissing van den Senaat. Verscheiden sprekers vroegen waarborgen, dat het nieuwe ministerie van koloniën zich in connectie zou blijven stellen met de andere departementen. De regeering beloofde met die wenschen rekening te zullen houden. Zij houdt echter de beslissing omtrent de nadere inrichting aan zich. Daarna werd het ontwerp tot instelling van een ministei ie van koloniën met 225 tegen 32 stemmen aangenomen, evenals het hiertoe benoodigd krediet van frs. 150,000, met 216 tegen 31 stemmen. U 1 T 8 l' II L i I D. De Bondsraad heeft in zijne zitting van Zaterdag machtiging verleend tot het aan gaan eener geidleening ten behoeve van het bestuur van het ïijksleger, de marine en de rijksspoorwegen. Ter erkenning hunner diensten in zake het handelsverdrag met Rusland, heeft de keizer den rijkskanselier Von Caprivi den gouden keten der Hohenzollernsche huisorde, den minister van buitenl. zaken Von Marschall het grootkruis van den Rooden Adelaar, den gezant Von Thielmann de ster der Kroon orde 2e klasse en den consul-generaal Von Lamezau de orde van den Rooden Adelaar 3e klasse in eigen persoon overhandigd. Voorts vei leende de keizer aan den Russischen minister van financien Witte het grootkruis van den Rooden Adelaar, den Russischen commissaris Timiijasew de Kroonorde le klasse en den gezantschapsraad Tscharykow de Kroonorde 2e klasse. Voorts noodigde hij alle Duitsche en Russische onderhandelaars Zondagmiddag aan het ontbijt ten paleize. De minister van oorlog, generaal Bronsart von Schellendorf, heeft de insigniën van den Zwarten adelaar ontvangen. De Russische gezant, graaf Schuwaloff, gaf Zaterdagavond een diner van 37 couverts, waaraan ook de keizer, graaf Capi ivi, de mi nister Von Marschall en de gezanten Thiel mann en Von Werder deelnamen. Graaf Schuwaloff bracht een heildionk uit op keizer Wilhelm, die daarop antwoordde met een toost op den czaar. Tot 11 uur bleef de keizer in liet gezantschapsgebouw, waar hij zich met verschillende personen onderhield. 1! E I d 1 Zondagmiddag is opnieuw een ministeriaad gehouden, maar van den uitslag der bespre kingen is niets uitgelekt. De clericale pers tracht de dreigende mi- nisterieele cusis nog te vooi komen. Iiitus«chen werd het gerucht verspreid dat de vetbhjf- plaats van den koning onbekend zou zijn. Z. M. was, onder den uaam van giaaf Raven- stein, Donderdagmorgen Bazel gepasseerd en dienzelfden avond te Montreux aangekomen het eerste telegram betreffende de ministe- rieele crisis schijnt hem echter niet bereikt te hebben. Waarschijnlijk had de koning gevolg gegeven aan zijn voornemen, om An- necy en andere deelen van Opper-Savoye te bezoeken. Zondagmorgen werd uit Genève geseind dat de koning aldaar teruggekeerd was, en men meende dat hij zich naar Italië zou begeven. Het is intusschen wel zoo waar schijnlijk dat koning Leopold zich zal haasten, naar Brussel terug te gaan, om een eind te maken aan den gespannen toestand, die niet zoo spoedig schijnt voorzien geweest te zijn. E II U E L i E O. Zaterdagavond hield de minister-president lord Rosebery te Edinburgh zijne groote politieke redevoering. Sprekende van Ierland, kwam hij terug op wat hij in het H ooger huis gezegd heeft, dat home rule eerst tot verwezenlijking zal kunnen komen, wanneer -.j. meerderheid der Engelsrhen zich daarbij aansluit. Onze staatkunde, zoo zeide hij, is er op gericht de Engelschen meer tot dat denkbeeld over te halen en hunne be zwaren weg te nemen. Reeds nu is de En- gelsche meerderheid tegen home rule ver zwakt en wij zullen trachten haar geheel te doen veidwijnen. Wanneer dan de tegen woordige meerderheid ten gunste van home rule van 35 stemmen zal zijn gestegen tot 100, zal het Hoogerhuis dien maatregel niet meer kunnen tegenhouden. Het Huis der lords is tegenwoordig een groot gevaar voor het land, maar de regeei ing verwacht den steun van het volk en zal dan handelen. Wat de uitbieiding der marine betreft, zij heeft volstrekt geen agiessief karakter, maar moet beschouwd worden als de beste waarboig voor den Europeescheri vrede. In het Lagerhuis verklaarde sir E. Grey gisteren dat Engeland het beginsel van scheidsrechtelijke uitspinak in zake de grens regeling van de Manica-hoogvlakte aanvaardde. Morley verklaarde, dat het eerst het wets ontwerp tot wijziging der kiezerslijsten in beraadslaging zou komen. Lord Randolph Churchill stelde eene motie voor, waarin de vergadering de rede van lord Roseheiy, te Edinburgh gehouden, eene schending van de vooi rechten van het Lager huis zou noemen. Op verzoek van sir W. Harcourt ging de veigadering echter tot de orde van den dag over. Bij de behandeling van de marinebegroo- ting verklaarde Robertson, dat de regeenng in de weikplaatsen der mat ine een werktijd van 48 uren in de week zou invoeren. In liet Londensche Ilydepaik is Zondag middag eene betooging van werklieden ge houden, gericht tegen het Huis der lords. De bekende volksiedenaai John Burns voerdp er o. a. het woord. Een besluit weid ge nomen, waarbij de afschaffing van het Huis verlangd wordt. Alles is in de beste orde afgeloopen. De regeering heeft thans berichten van de Kaap ontvangen, waaruit blijkt, dat de ondergang der expeditie onder kapitein Wil son tegen de Matabelen te wijten is aan verraad van een paar pohtiesoldaten. Koning Lobengala had n.l. drie boodschappers uit gezonden om aan Wilson zijne onderwerping aan te bieden en tevens een geschenk van 1000 pd. st. in goud, wanneer hij zijne ver volging wilde staken. De politiesoldaten vingen die lieden evenwel op, namen hun goed af en zonden hen terug. Daarover verwoed, besloot Lobengula zich te wreken en lokte hij" Wilsons troepje in eene hinderlaag, waar tot de laatste man werd afgemaakt. De schuldigen zullen thans gestraft worden. DENEMARKEN. De vice-president van het Landsthing, Steffensen, heeft Zaterdag namens elf leden der rechterzijde bij dat lichaam een voorstel ingediend, volgens hetwelk de getalsterkte der infanterie wordt verminderd, die der vestingartillerie en der genie daaientegen vermeerderd. Om de toestemming der linker zijde voor de vermeerdering der vestingartil lerie te verkrijgen, zijn de verminderingen op ander gebied zoo groot, dat jaarlijks 250,000 kronen bezuinigd wordt op de gewone uit gaven voor het leger, en is de diensttijd van de weerplichtigen in het geheel 400,000 dagen verminderd. Steffensen vroeg de spoedverklariug voor zijn voorstel en sprak de hoop uit, dat de oplossing van het politiek conflict zoo spoedig mogelijk zou gelukken. OOSTENRIJK. Naar het heet, staat de plotselinge terug keer van keizer Frans Jozef uit Mentonenaar Weenen in verband met vrees voor onge regeldheden in Hongarije bij het overlijden van den te Turijn op sterven liggenden Hon- gaarschen patriot Kossuth. Reeds een in som mige steden verspreid voorbarig doodbericht gaf aanleiding tot het sluiten van honderden huizen en het algemeen uitsteken van rouw vlaggen. ITALIË. De Senaat heeft Zaterdag, op voorstel der regeering, een artikel opgenomen in het nieuwe militaire wetboek, krachtens hetwelk de regeenng den staat van beleg kan afkondi gen hij dreigenden opstand. De Kamer moet het nog goedkeuren. Aan den minister Ci ispi weid by het debat herhaaldelijk verweten, dat deze groote uitbreiding der bevoegdheden van de uitvoerende macht ten eenenmale in siijd was met zijn velleden. Cuspi antwoordde hierop, dat hij het verdienstelijk achtte op vioegeie meeningen terug te komen, waar het welzijn van den staat het ten oller bien- gen van eigen gevoelens eischte.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1