A". 1894. Zondag 25 en Maandag 26 (M°. 8495 Eerste Blad. He aanstaande Eaemrëiezii. Maart. -Auditenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Binnenlandsclie Berichten. 4B0NNEMENTSPRIJS, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers t i.85. - 2.50. - 0.10. BVKEAtJt BOT KSI IT RAAT, E 3 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. lilt nummer bestaat uit drie bladen. In spijt van wat sommigen beweren, schijnt ons het vraagpunt, dat voor de verkiezing van 10 April moet gesteld worden, duidelijk Zeker, als men, zooals vaak, de personen- quaestie op den voorgrond stel', dan wordt de zaak moeilijk. Met de houding van minister Tak in de laatste dagen kunnen wij niet onverdeeld in stemmen. Wij vinden hem een kranige, ka raktervolle, oud-Hollandsche figuur; een man die zijn tijd begiijpt en frisch en vol men- -schen vertrouwen den democratisch en stroom een bedding wil geven, liever dan hem een dam in den weg te leggen. Doch op 8 en en 9 Maart had hij duide lijker moeten zijn. Maarwij hébben niet met Tak te doen. Het geldt een beginselhet kiesrecht. De viaag is: zullen vrij het kiesrecht zoo ver uitbreiden als de giondwet het gedoogt of niet En d.aaraan koppelt zich dadelijk vast de vraaghoever gedoogt de grondwet, dat we gaan? Want omtrent dit laatste bestaan tal van uiteenloopende meeningen. Het grondwetsartikel is rekbaar als elas tiek, zeggen velen. De kiezers moeten ïde doot de kieswet te bepalen kenteekenen van gei chiktheid en rnaatschappehjken welstand bezitten". Die nu Hollandscli verstaat en niet door da diepzinnige en ellenlange edeneeringen van de Kamerleden zijn frischheid van geest verloren heeft, wat zal hij in die woorden lezen Ons dunkt wat er staat: de kiezers moe ten kenteekenen bezitten van geschiktheid en welstand. Welke kenteekenen De kentee kenen, die de kieswet bepaalt. Die kieswet is in dit bepalen nergens gebonden ze kan de kenteekenen nemen, die liaar goeddunken de kieswet is vrij in haar keuze. Merkwaardig is, dat bijna ieder de grond wettige eiscben uitlegt naar zijn eigen mee ningen en wenschen op het gebied van 't kiesrecht. Wie graag een uitgebreid kiesrecht heeft, vindt in de grondwet geen hinderpaal. Wie graag een bepeikt heeft, meent veel al, dat de grondwet die beperking eischt. Veelal; want mannen als Heemskerk en Buys, »die 't weten kunnen"', hebben de verstgaande voorstellen als grondwettig erkend. Welnu. Na lang ondeizoek, na veel cri- tiek, na herhaalde wijzigingen is er een ontwerp gekomen, dat zeker de verdienste heeft duidelijk te zijn en betrekkelijk gelijk matig te zullen werken in alle standen en in alle deelen van het land. Dit is het ingetrokken laatste ontwerp van ^de regeering, natuurlijk zonder de voorge stelde amendementen. Dit zij de toetssteen bij de aanstaande verkiezing. De strekking, de gevolgen daarvan zijn voor ieder duidelijk. De vraag wordt dan vooreerstacht ge dit ontwerp in overeenstemming met de grondwet Door die vraag wordt voorko men, dat eerlijk gemeende grondwettige bezwaren anders doen stemmen dan men zou willen. En ook dat voorgewende dito bezwaien anders doen stemmen, dan men zégt te willen. En vervolgens', meent ge dat het lands belang vordert de spoedigst mogelijke aan neming van een ontweip, dat teu minste zooveel kiezers geeft als hel laatste regeerir.gs- ontwerp Zoo schijnt ons het vraagpunt voor de kiezers duidelijk genoeg gesteld. In kleine bijzonderheden kunnen en mogen ze niet afdalen Maar de candidaten moeten hun gevoelen zeggen over amendementen als die van v. d. Kaay, van v. d. Feltz en van De Meijier. Met schipperen en modderen moet liet uit zijn. We moeten weten of de candidaten warme voorstanders of besliste bestrijders van het laatste regeeringsontwerp zijn, of ze de grenzen daarvan eer zouden willen uitzetten dan wel nauwer toehalen. En de zaak is ditmaal zoo eenvoudig, omdat alle andei e punten van regeeringsbeleid kun nen blijven rusten. De nieuwe Kamer zal het kiesrecht hebben te behandelen en weinig meer. Krijgt een zeer uitgebreid kiesrecht een flinke meerderheid in de Kamer, dan zijn regeering en Kamer homogeen en loopt de kieswet in Taks geest in eemge weken van stapel. Zeker woidt dan in 't begin van 't volgende jaar de Kamer opnieuw ontbonden om door het nieuwe kiezerskorps te worden samengesteld. Tijd voor veel meer dan de begiootmg eu de herziening der personeele belasting zal de aanstaande Kamer dan niet hebben en een Kamer, die het kiesrecht zoo uitbreidt, zal stellig ook die heiziening in den geest van ontlasting der kleine lieden van harte steunen. In het andere geval, als de kiezers een Kamer samenstellen, die Taks ontwerp be snoeien wil, dan zal het imnisteiic moeten aftreden. Maar het nieuwe zal ook het kies recht moeten herzien; die quaestie is en blijft aan de orde tot hare oplossing. Uaaiover bestaat geen vei schil van gevoelen. Ook in dit geval dus spoedig een tweede ontbinding. Derhalve: maak het u met andere punten van regeeringsbeleid maar niet m o e i 1 ij k. Des t e s c li e r- per kunt ge toezien ophetgroote punt: het kiesrecht. Wie het alleen hierin met u eens is en meer kans van benoeming heeft, is een betere candidaat voor u dan hij, die in alles uw denkbeelden deelt maar minder kans bij de stembus heeft. SCHIEDAM, 21 Maart 1894. Bu'tengewone vergadering van den ge meenteraad van Schiedam, op Dinsdag den 27n Maart 1894, des namiddags te 12 '/4 uur. Eenig onderwerp Bezwaarschriften van W. Odé en W. F. Tak tegen de vastgestelde kiezerslijsten voor leden der Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, de Provinciale Staten en den gemeente- riad, -"*1)4 Trrna G. J. Vincent er Co. alhier heeft van het departement van koloniën, ten dienste van de bevloeiingswerken der Solo- valei, aangenomen de vervaardiging en leve ring van het ijzerwerk voor 3 perceelen kip wagons (spoorwagens), te zamen 570 stuks, waarvan 5-4 met remvverk, voor de som van f51,916 waarvan een perceel voor f16,972, en twee voor f 17,472 elk. Een vierde per ceel, van 190 stuks, is aangenomen door de heereu gebr. Van der Velden te Ouder- Amstel voor 15,874, en het vijfde, eveneens 190 stuks, door de heeren Van Dorsen en Teihorst te Dordrecht voor f 17,450, Verbeterd bericht.) Gistermorgen is G. v. d. Steen, wonende te Pernis, bij het aanleggen van de boot uit Peinis alhier van de loopplank in de Maas gevallen, waaruit hij door personeel dier boot is gered. Hij had alleen een wond aan zijn hoofd gekregen, dooi dien hij met zijn hoofd tegen den kaaimuur was teiechtgekomen. Toen een politie-agent uit Gouda Donder dag alhier inlichtingen kwam inwinnen be- trefiende den persoon die Zondagavond op het 'Wilhelrninaplein alhier geairesteerd was, vertoonde hij den commissaris van politie een paar gouden oorbellen, welke dooi de politie te Gouda den 9n Februari te Dord recht in beslag genomen waren met eenige andere voor wei pen die te Gouda waren ont vreemd, met de viaag, of deze hier thuis behooidon. De commissaris van politie stelde onmiddellijk een onderzoek in. waarbij is ge bleken dal deze ooibellen behooiden onder de voorwerpen bij W. Wuisman aan de Heeren straat in den avond van 7 Februari j.l. ge stolen. Zonderling mag het genoemd, woiden dat de politie te Gouda eeist Donderdag infor meerde of deze voorwerpen hier thuis be hoorden, daar de commissaris van politie onmiddellijk nadat de diefstal bij Wuisman had plaats gehad in liet Politieblad opspo ring en aanhouding van de ontvreemde -voorwerpen verzocht had. Bij kon. besluit is de heer P. Koch Sr. erkend en toegelaten als consul-generaal van Zwitserland te Rotterdam, voor de provinciën Zuid-Holland Zeeland Noord-Brabant en Limburg. De katholieke leden van de Eerste Kamel en van de ontbonden Tweede Kamer zullen eene vereenigde vergadering houden ter be spreking van de gedragslijn, die de katholieke partij in den lande bij de aanst. verkiezingen behoort te volgen. Die vergadei ing zal aanst. Dinsdag in Den Haag in het «Hotel de Twee Steden" plaats hebben. De heer Van Houten profeteert nu reeds in zijn elfden staatkundigen brief den uitslag der stemming. De minister, zegt hij, zal iu de nieuwe Kamer voor hetzelfde dilemma staan. Anti-revolutionnairen, katholieken en aanhangers van het stelsel-Van der Kaay e, s, zullen ook dan de meerderheid voi men. Mr. Van Houten gelooft zelfs te mogen aannemen, dat het Kabinet slechts tot ontbinding gead viseerd heeft om daarna heen te gaan. Het volgende kernachtige woord over de aanstaande verkiezingen wordt door het Nieuws van den Dag als conclusie barer beschouwingen gegeven. De kiezers hebben zich opnieuw te verkla ren omtrent de uitbieiding van het kiesrecht. Omtrent dit vraagstuk staat hun thans meer kennis ten dienste dan in 1891. Aangaande de beginselen van den minister is men thans scherper ingelicht dan toen. Omtrent het voor en legen van een grootere of minder groote uitbreiding heeft men thans de mee ning van de bekwaamste mannen uit ons volk vernomen. Moge een volledig scheiding maken tusschen personen en zaken die koelheid van hoofd en die onbeneveldheid van blik schenken, die zoozeer noodig zijn voor een keuze, welke in hooge mate de toekomst des volks beheersclit. ln eene correspondentie uit Amsterdam, voorkomende in de Indépendance van 21 dezer, wordt beweerd, dat zoowel de voor zitter van de Eerste, als die van de Tweede Kamer aan H. M. de Konmgin-Weduwe- Regentes het advies hebben gegeven de Kamer met te ontbinden. Jhr. Van Panhuvs, de viee-pi esulent van den Raad van State, zou daaientegen voor ontbinding hebben geadviseeid, en zijn advies zou bij de Regen tes den doorslag hebben gegeven. Wij hebben reden om aan de juistheid van dit beiieht te twijfelen. In welingelichte kuugen wordt

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1