Bimieulandscïie Berichten. Men meldt uit Desterro, dat De Mello als opvolger van Lorena tot hoofd van het voorloopig bewind is uitgeroepen en dat hij besloten is, den strijd voort te zetten. Het regeeringsprogram van den nieuwen president der republiek Uruguay, Yriarie Borda, bevatstichting eener landbouwbank met agentschappen in de provinciën, voltooi ing der haven van Montevideo en uitbreiding van het spoorweg- en telegraafnet. Uit Montevideo wordt van 25 dezer ge meld De Portugeesche schepen, die Da Gama en zijne officieren aan boord voeren, zijn hier aan gekomen. De Urnguayaansche overheden laten hen echter niet tot het lazaret toe. Waarschijn lijk gaan zij nu naar Buenos-Ayres. SCHIEDAM, 27 Maart 1894. Buitengewone vergadering van den ge meenteraad van Schiedam, op Woensdag den 2Sn Maart -1894, des namiddags ten kwartier voor 2 uur. Eenig onderwerp: Bezwaarschriften van W. Odé en W. F. Tak tegen de vastgestelde kiezerslijsten voor leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, de Provinciale Staten en den ge meenteraad. De vergadering van den gemeenteraad, •welke voor heden was uitgeschreven, kon niet doorgaan, daar bij het openen der ver gadering bleek dat slechts tegenwoordig waren, met den voorzitter, de heeren Visser, Maas, Van Harwegen den Breems, Van Buijsen, Van Westendorp, Elzevier Dom, Kranen, Knappert, Brilienburg en De Groot. Daar dit aantal niet groot genoeg is om te vergaderen, werd er eene nieuwe verga dering uitgeschreven tegen "Woensdag 28 dezer, des namiddags ten kwartier voor twee uur. De vereeniging sPaulus" houdt a.s. Don derdagavond haar laatste leesvergadering vóór hare oplossing in de afdeeling Schiedam van den sNederlandschen Protestantenbond", bij welke gelegenheid dr. H. Oort, hoogleeraar te Leiden, zal spreken over »De tempel te Jeruzalem", verduidelijkt door een platte grond van dien tempel. De uitmuntende tact, waarop de heer Oort zijn lezingen ook voor minder ontwikkelden duidelijk en genietbaar weet te maken, zal' zeker velen nopen deze lezing bij te wonen. Zondagavond is door het breken van den ketting, waaraan een brandende petroleum lamp lung, brand ontstaan ten huize van den winkelier P Bosman aan de Hoogstraat alhier, die door burgers is gebluscht. 24 Maart is bij de heeren Niestern en Tevelden, scheepsbouwmeesters te Martens- boek (Groningen), met goed gevolg te water gelaten het eerste-klasse-ijzeren Pdjnschip Cornelia, groot pl. m. 700 ton, en weder de kiel gelegd voor een dito schip, genaamd Johanna Martina-, beide schepen zijn voor rekening van de Gebrs. J. en J. Roelofs te Schiedam. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag 29 dezer niet plaats Aan de kiesvereenigingen, leden der «Li- berale Unie", is het volgend schrijven gericht. Mijne Heeren. «Nu df verkiezingen bepaald zijn op den lOden April e.k kan eene algemeene vergadering van de «Liberale Unie" niet meer worden gehouden. In aansluiting aan onze circulaire van 19 Maart j.l. deelen wij u dit thans mede. Wij zullen nu ook niet meer de gelegenheid hebben, uwe afgevaardigden toe te spreken en in persoon een woord van opwekking voor den ernstigen en zwaren strijd, die te voeren staat, tot hen te richten. Onder die omstandigheden is het ons eene uwen ijver oro de kiezers voor te lichten, op uwe krachtige inspanning om het uiterste te doen, opdat de overwinning behaald worde. Wordt die behaald, dan zal het kunnen konoen tot eene afdoende kiesrechthervormingdun zal dit vraagstuk niet langer onopgelost of half opgelost aan de verdere staatkundige en maat schappelijke ontwikkeling van ons land in den weg staan dan zal integendeel de «onmisbare voor waarde voor blijvende verbetering" voorgoed vervuld zijn; dan ook za! de grondslag gelegd wezen tot samenstelling van een Kamer, die wortelt in bet geheele volk. Nooit was het oogenbiik gunstiger. Sinds jaren was niet een liberaal kabinet aan het bewind, dat zóo krachtig den wil tot lier- vorming toonde en in staat bleek daartoe de leiding op zich te nemen. Van de onder liberale vlag gekozen afgevaar digden in de nu ontbonden Kamer was de meerderheid eensgezind met het kabinet nopens het kiesrechtvraagstuk. Het komt er ons slechts op aan deze krachten in de nieuwe Kamer te behouden en te ver sterken door gelijkgezinden. Waar dit van de kiezers wordt gevraagd, mag er op worden gerekend, dat zij onder den indruk zijn van het debat, weken lang over het wets ontwerp tot uitbreiding van het kiesrecht in de nu ontbonden Kamer gevoerd. Het volk. dat naar de uitkomst vraagt, moet gevoeld hebben, dat bij eene zoo groote verschei denheid van inzichten en wenschen als zich in die Kamer uitsprak, een zoo gewichtige wet niet op bevredigende wijze kon worden tot stand gebracht. Het heeft, blijkens de tallooze betuigingen van instemming die de minister Tak van Poortvliet na de intrekking der wetsontwerpen dag aan dag ontving, begrepen, dat hij stond aan de zijde van de onbekrompen, milde uitlegging der grond wet, aan de zijde van het grootste vertrouwen op het volk, dat hij bezield was met de zucht om aan den billijken eisch van uitbreiding van kiesrecht het verst te gemoet te komen. Daarom aioeten de kiezers gevoelen, dat hij de vertrouwbare leider is, dien met met ver trouwbare medestrijders behoort te omringen. Hopen wij daarom, dat na deze verkiezingen een krachtige meerderheid de hervormingsgezinde regaering steune, dat zij hare ontwerpen be hoede voor verbeteringen, die zich voora! in de goedkeuring der tegenstanders verheugen, en dat zij den grooten maatregel van hervorming in veilige haven brenge. Of die hoop werkelijkheid worden zal, moet voornamelijk afhangen van de inspanning, die thans van u gevraagd wordt. Een ieder zij dus op zijn post en beschame het vertrouwen niet, waarvan het beroep op de kiezers getuigt. Het Bestuur der Liberale Unie", Mr. H. L Drucker, Voorzitter. P. J. de Witt, Secretaris. Naar men verneemt, is er ernstig sprake van de verkiezing van den beer Rutgers van Rozenburg, oud-lid der Tweede Kanoet, tot tid van de Eerste Kamer voor de vacature- 'Van der Breggen. De algemeene vergadering der ïMaatschap- pij tot Nut van 't Algemeen" zal worden gehouden op Woensdag 16 Mei, onder presi dium van mr. J. A. Levy. Te Rotterdam hebben zich de vorige week 58 gevallen van pokken voorgedaan. Dit is het grootste getal dat zich gedurende de afgeloopen 6 maanden aldaar in éen week voordeed. Door de politie en justitie te Rotterdam is eene huiszoeking gehouden ten huize van een boekhandelaar op den Goudschenweg, van wien vernrtGed werd dat hij, in strijd met de voorschriften van het wetboek van straf recht, voor de eerbaarheid aanstootelijke afbeeldingen en vliegende blaadjes zoude verkoopen of in voorraad hebben. Een groot aantal dier afbeeldingen en blaadjes zijn daarop in beslag genomen. Een strafrechtelijke vervolging zal tegen dien boekhandelaar wer den ingesteld. (W. B. Ct.) Twee personen, die per spoor van 4.30 Vrijdagmiddag de reis van Rotterdam naar Maassluis maakten, bemerkten eerst toen de trein weer in vollen gang was naar Hoek- van-Holland, dat zij verzuimd hadden te Maas sluis uit te stappen. Zij begingen de onvoorzich- aan deze en de andere aan gene zijde der spoorbrug over de haven. Een hunner kwam er goed af, en zette het op een loopen, de ander viel en bekwam een bloedende hoofd wond en werd bovendien door den chef-brug wachter Roodenburg gearresteerd en naar den stationschef gebracht, zoodat zijn roekelooze daad nog onaangename gevolgen kan hebben. Te Schipluiden is de gemeente-veldwachter, die onlangs toezicht hield bij de ontsmetting eener woning waarin pokkenlijders waren verpleegd, zelf door de ziekte aangetast. Gedurende de Paaschdagen zijn door de Holl. IJzeren-Spoonvegmaatschappij van en naar Den Haag ongeveer 17000 reizigers ver voerd. Door de stoomtram Sclteveningen—spoor werden 2600 personen vervoerd. Een net gekleede man met blauwe oogen, dun donker haur, grijzend kneveltje, dikken gebogen neus en rond gezicht, is Zaterdag ochtend vroeg op het Alexanderveld te 's-Gra- venhage stervende gevonden en onder het vervoer bezweken. Enkele kleedingstukken waren gemerkt M. R. Een borstrok of hemd was »Rot" gemerkt. In zijn (fantasie-)hoed stond vermeldWilliam Hill, Hatter 136 Edge- ware Road W. London, waarboven het En- gelsche wapen. De man schijnt een gewelddadigen dood gestorven te zijn. De commissaris van politie in de centrale af deeling te 's-Gravenhage verzoekt inlichtingen. Het lijk is gisteren naar het academisch ziekenhuis te Leiden vervoerd om te worden geschouwd. Aangaande een vermoedelijk geval van ver giftiging, dat te Pernis zou zijn voorgekomen, wordt van daar aan de D. O. gemeld dat in een gezin, waar de verhouding fusschen de echtgenooten, ofschoon eerst sedert vier jaar getrouwd, nogal te wenschen scheen over te laten, de man Donderdag van zijne bezighe den thuis kwam om te eten. Al spoedig be speurd* hij aan zijn maal een zonderlingen smaak en toen hij kort daarop onpasselijk werd en begon te braken, rees bij hem het vermoeden dat men hem door vergif uit den weg had willen ruimen. Terstond deed hij daarvan aangifte bij de bevoegde autoriteit, die het overschot van het eten in beslag nam, teneinde dat scheiknndig te doen onderzoe ken, terwijl zij de Dordtsche justitie met het geval in kennis stelde. Naar aanleiding daar van begaf deze zich Vrijdag naar Pernis en kennelijk heeft zij voldoende gronden vóórhaar vermoeden gevonden om de vrouw Zaterdag gevankelijk naar Dordrecht te doen brengen. Te Dordrecht is Donderdag j.l. de heer Van Deth opgetreden met eene voordracht over Neerbosch, waartegen hij de bekende beschul digingen uitte. Oud-verpleegden en anderen kwamen ertegen op. Van Deth hield vol dat de onzedelijkheid er zoo groot was, dat, zoo hij in eene derde brochure die wilde beschrijven, hij dit geschrift slechts onder couvert verkrijg baar zpu stellen. Eene motie werd aangenomen, strekkende om aan de regeering bij adres het verzoek te richten van staatswege eene commissie van en quête te benoemen., zoo mogelijk met mede werking van den heer Van Deth, naar den toe stand van Neerbosch. Vrijdag j.l. zijn in vereeniging met de Goudsche politie, door de recherche te Rot terdam in een logement in de Bagijnenhof- straat aldaar in arrest genomen twee beruchte personen, bij een van wien een aantal beleen- briefjes zijn bevonden. Beiden worden ver dacht schuldig te zijn aan de in den laatsten tijd bij herhaling te Rotterdam, te Gouda en te Schiedam gepleegde insluipingen. Zij zijn naar Gouda overgebracht. De beleende ■voorwerpen zijn uit de bank van leening ge- Nadat Vrijdagnacht te I uur was kennis gegeven, dat de deur der Luthersche kerk te Amsterdam openstond, zijn agenten der waarts gezonden, die bevonden dat er op de schaudelijkste wijze was huisgehouden. Po gingen zijn aangewend om de olïerbussen, die in den muur zijn gemetseld, daaruit te brekenwaarbij gebruik gemaakt is van een stookijzer, dat uit de stookplaats moet zrjn gehaald, terwijl de toga's der predikanten, stoelen, bijbels enz. vernield zijn. De koster verklaart dat, voor zoover hij kan nagaan, niets is ontvreemd, daar alles wat waarde had door hem was medegenomen. Hij ver moedt, dat de daders zich den vorigen avond hebben laten inslui'en, daar aan de deur geen braak is te bespeuren en alles goed gesloten is. Het geheele gebouw is door de daders onderzocht, die blijkbaar veel tijd heb ben gehad en op hun gemak schijnen te hebben gegeten, tenminste er is nog een boterham gevonden. Uit Amsterdam meldt men aan de N.B.Ct. .- De eigenaar eener slachterij op den hoek van de Ceintuurbaan en de Van-der-lleiststraat, J. J, Schut, een jonge man, die eerst kortelings eene eigen zaak was begonnen, is Zondagochtend door zijn knecht, die omstreeks haifnegen den winke! binnenkwam, in het voorhuis vermoord gevonden. De verslagene lag in half zittende houding tegen het siachtblok geleund, met zijne kleederen op de borst opengescheurd en met een gapende wond aan het voorhoofd en eene diepe snede aan den bals. In zijn onmiddellijke nabijheid lag een bijl met bioad bevlekt, zoodat het vermoeden voor da hand lipt"; dat de misdaad met dit wapen is ge pleegd. De slagersknecht, op zijn bellen geen ge hoor krijgend, had bemerkt, dat de deur niet gesloten was en vond binnentredend den toestand als boven beschreven. Natuurlijk maakte hij alarm en werd de politie gewaarschuwd dr. Pijnappel, bij het bloedende lichaam gebracht, kon slechts den dood constateeren. De slagader aan den hals was doorgesneden, en het bloed moet met zulk een kracht opge spoten zijn, dat de toonbank op eenigen afstand bevlekt werd. Eene kleine wond aan een der handen doet vermoeden, dat Schut, den eersten slag, op zijn voorhoofd gemunt, heeft trachten af te wenden, gevallen is, en dat daarop de wond in den hals is toegebracht. Bloedsporen waren van het lijk tot de achter kamer te volgen, waar men een bijl bij een opengebroken kist vond. Toch is nog niet uitge maakt, of diefstal is gepleegd. Wel werd door de familieleden verteld, dat Schut in die kist geld bewaarde in een blikken Hommeltje. Het trom meltje werd gevonden, gehee! ledig. Maar op het lijk vond men een bankbiljet van veertig gul den in de portemonnaie, en de meenirig der bedienden van den verslagene, dat er omstreeks f 30 in de toonbanklade moest zijn geweest ook deze was ledig bieek iater onjuist te zijn. Terwijl dus niet met zekerheid aan diefstal kan worden gedacht, bleek uit het verhoor van familie leden, buren en kennissen van den verslagene, welk verhoor door de justitie ter plaaise werd ingesteld, dat Schut geene vijanden had. Onlangs had hij een knecht moeten ontslaan, wegens be perkte geldmiddeten, maar was van dezen in der minne gescheiden. Het bed in de achterkamer was nog warm, zoodat de moord waarschijnlijk eerst in den morgen is gepleegd, terwijl Schut reeds aan het werk was getogen er lag een stuk aangesneden kalfsvleesch op het siachtblok. Een der buren meende, des morgens omstreeks halfacht, dus een uur voor het verschijnen van den knecht, een man uit den winkel te hebben zien komen, die eene beweging maakte, als groette hij iemand in den winkel. Die man is echter nog niet gevonden. Schut had verkeering met de dochter van een behanger in de Aibert-Cuypstraat, en zou binnenkort gaan trouwen. Ook dit meisje en haar vader zijn door den rachter-coramissaris en den officier van justitie, die tot iaat in den middag het onderzoek in het huis zelve bleven voort zetten, gehoord. Zij kunnen echter niet de geringste aanwijzing doen. Des Zaterdagsavonds was het meisje met hare moeder bij Schut geweest. Na afloop der zaken, was te ongeveer 1 uur de vloer van den winkel aangedweild, en daarna moet Schut nog even een gias bier zijn gaan drinken in oen bierhuis in de buurt. Reeds een half uur iater meenen eenige heeren hem weder te hebben zien thuis komen. Gistermorgen zijn het meisje en de vader weder door den rechter-commissaris gehoord, maar evenals Zondag zonder eenig resultaat; Niemand weet ook maar een enkel persoon aai

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2