Binnenlandsclie Bericht en. Verkiezingen. i ter-president lord Rosebery, -weduwnaar van barones Hannah de Rothschild, met de 25- jarige prinses Maud, jongste dochter van den prins van Wales. R U S L A N D. De regeering is voornemens aile binnen het rijk bestaande spoorwegen geleidelijk aan te koopen en voortaan het recht tot aanleg van nieuwe lijneu uitsluitend aan zich zelve voor te behouden. ITALIË. Terwijl de financieele commissie der Kamer de militaire uitgaven wil verminderd zien, houden de beide rapporteurs over de be grooting van oorlog en marine vol, dat elke bezuiniging ondoenlijk is zonderdesorganisatie te brengen in 's lands weerbaarheid. De officieuse bladen, onder anderen de Tribuna, verklaren dat er geen mogelijkheid bestaat om tot overeenstemming te komen tu'-sehen de regeering en de financieele commissie. De minister-president Crispi zal niet te bewegen zijn tot een transactie. Wel heeft deze verklaard, dat het voor het land eene groote weldaad zou zijn, indien de mili taire uitgaven verminderd konden worden, maar in de tegenwoordige omstandigheden zou het eene schennis tegen de majesteit des lands zijn, indien men verder ging dan de regeering voorgesteld heeft. SPANJE. Het nieuwe ministerie, waarin de heer Gamazo als minister van financiën is ver vangen door den heer Amos Salvador, zal zich binnen enkele dagen, nadat de Cortes weder bijeengekomen zijn, voor tal van moei lijke quaestiën geplaatst vinden. Opgelost dienen te wordende zaak der fttirosde quaestie der handelsverdragen, het geschil met de spoorwegadministratiën en de leening. Wat deze laatste betreft, worden de be richten, als zou de minister Salvador reeds een beslissing genomen hebben, bepaald tegen gesproken. Het zal van de houding van het parlement in de overige quaestiën afhangen, welke voorstellen door de regeering met be trekking tot zulk een leening, met behulp van buitenlandsche kapitalisten te sluiten, ingediend zullen worden. De heer Sagasta schijnt overigens te vertrouwen, dat de con servatieven te zeer verdeeld zijn, om op dit oogenbhk aan de liberalen het bewind te betwisten. AMERIKA. Het woidt waarschijnlijk geacht dat presi dent Cleveland zijn veto zal uitspreken over bet onlangs door den Senaat goedgekeurde wetsontwerp van den heer Bland, strekkende om al het in de schatkist aanwezige zilver te doen aanmunten. De regeering der Unie beval haren tolbe ambten de havens aan den Atlantischen Oceaan te bewaken, teneinde den aanvoer van Russische landverhuizers uit Argentinië te beletten. In het nieuwe tariefontwerp der Canadee- sche regeering zal suiker tolvrij worden toe gelaten tot no. 1G naar den Nederlandschen standaard, en wordt het recht op bewerkt ijzer en ij/.er in stukken verhoogd van 2 tot 3 dollar per ton en na het volgende jaar tot 4 dollar. In het algemeen strekt het tarief tot begunstiging van den handel met Enge land en zijne koloniën. De Times verneemt van haren correspon dent, dat hij. zich over land naar Montevideo begevende, talrijke benden opstandelingen ontmoette in de streken, waar Peixoto's gezag onbetwist heet te zijn. Ook sprak de corres pondent Silveira Martins, die zich verder met Da Gama heraden wil, doch inmiddels het voorloopig bewind te Desterro erkent. De president van Peru, Bermudez, is ernstig ziek. Met het oog op de verkiezingen, welke op 1 April zijn bepaald, maakt men zich daarover bezorgd, omdat zijn dood zeker aanleiding zou geven tot ernstige staatkundige verwikkelingen. Volgens de laatste berichten uit Lima is de toestand van den president schier hopeloos, Er is eene verstopping in de ingewanden. Als laatste redmiddel zullen de geneesheeren eene operatie beproeven. Uit Philadelphia wordt gemeld dat de Mexikaansche regeering waarschijnlijk eene conferentie zal bijeenroepen van mogendheden, voorstanders van den dubbelen muntstandaard. Deze conferentie zou in het najaar te Mexico gehouden worden. De regeering der Ver- eenigde Staten moet reeds hare medewerking hebben toegezegd. AFRIKA. In de staatscourant der Zuidafrikaansche republiek zijn eenige wetsontwerpen openbaar gemaakt, onder anderen een ontwerp tot wijziging der grondwet, waarin onder de alge- meene bepalingen de volgende zijn opgenomen. Het volk wil de meest mogelijke vrijheid van godsdienst, verzekert de meest onbelem merde vrijheid in de uitoefening daarvan, vergunt daartoe de oprichting van kerken en scholen, zoolang deze bestaanbaar zijn met de zedelijkheid, de goede orde en de veiligheid van den staat. Het volk verlangt den opbouw, den bloei en de welvaart van den staat, en uit dien hoofde voorziening in de behoefte van school onderwijs, bij afzonderlijke wet geregeld. Het grondgebied der Zuidafrikaansche repu bliek, zooals bij proclamatie bepaald is on schendbaar. Ieder zonder onderscheid is ver plicht ter beveiliging daarvan en voor de onafhankelijkheid van den staat de wapens te dragen bij de wet wordt deze krijgsdienst vastgesteld en geregeld. Het volk duidt geen slavernij of slaven handel, doch wil geen gelijkstelling van natu rellen en andere kleurlingen met blanken. Vrijheid van drukpers binnen de grenzen der wet wordt gewaarborgd. Het recht tot vereeniging en vergadering wordt erkendde wet regelt en beperkt de uitoefening van dat recht in het belang der openbare orde. Buiten de gevallen in de wet bepaald, mag niemand in hechtenis worden genomen, dan op last van eene daartoe door de wet be voegde macht en in den wettehjken vorm. Een ander ontwerp strekt tot oprichting van een departement van landbouw en vee teelt. Aan het hoofd daarvan zal door de regeering worden geplaatst een bekwaam en ervaren persoon, die ter zijde zal worden ge staan door zoovele en zoodanige personen als de regeering nuttig en noodig zal oor- deelen. Het hoofd van het departement zal zijn een hoofdambtenaar. SCHIEDAM, 29 Maart 1894. De vastgestelde kiezerslijst voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal bevat 1238 namen van kiezers in deze gemeente, die voor leden der Provinciale Stalen 1237 en die voorleden van den gemeenteraad 1232. De kommies der plaatselijke middelen J. Krabbendam herdenkt den ln April a.s. den dag waarop hij deze betrekking ge durende 50 jaar vervult. De minister van binnenlandsche zaken heeft ten verzoeke van zijn ambtgenoot van waterstaat er de aandacht op gevestigd, dat door sommige gemeentebesturen rnisbi uik van portvi ijdom wordt gemaakt, en wel onderling door de terugzending op den voet van port vrije dienstzaak van sollicitatiestukken en door de aanvraag en toezending op denzelfden voet van stukken ten behoeve van derden. Tegen dit misbruik wordt met nadruk gewaarschuwd. Een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur- generaal van Nedeflandsch Indië, dd. 27 dezer, bevat bet bericht dat de adsistent-resident der Noord- en Oostkust van Atjeh (H. A. van der Steenstraten), de eerste luitenant der infanterie A. P. van de Siepkamp en de controleur F. L. K. Storm van 's-Gravesande even buiten de benting te Telok-Semawé (Oostkust van Atjeh) door twee Atjehers overvallen en gewond zijn. St.-Ct De heer A. Pierangeli, benoemd tot con sul te Bastia voor het eiland Korsika, is in die hoedanigheid door de Fransche regee ring erkend. {St.-Ct.) De heer J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oye heeft de benoeming tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal aange nomen. Op de voordracht voor dijkgraaf van Rijn land, opgemaakt door hoofdingelanden, zijn geplaatst mr. Egbert de Vries, mr. Cock en mr. Yiruly. Naar men wil, is de mogelijkheid niet uit gesloten, dat in den loop van de maand Mei de Koninginnen aan het Nieuwediep een be zoek zullen brengen. Men voegt daaraan toe, dat bij die gelegenheid de Vorstinnen het nieuwe oorlogsschip Koningin Wilhelmina zouden bezichtigen, dat thans nog in het natte dok ligt, om verder opgetuigd te worden, en dat in Mei voor het eerst zee zal kiezen. Bij het ontsteken eener petroleumlamp, waarvan de papieren kap in brand vloog, is een 14-jarig meisje te Maassluis in brand geraakt, en tengevolge der bekomen brand wonden spoedig overleden. Het lijk van den man, die Zaterdagochtend op het Alexandersveld in Den Haag stervende werd gevonden en die vermoed wordt een ge- welddadigen dood te zijn gestorven, is her kend als te zijn dat van een gewezen huis knecht, die in niet al te gunstig gerucht stond. Te Haarlem is de geneeskundige .1. R. de Brouwer, oud 75 jaar, overleden aan de ge volgen van bloedvergiftiging bij eene operatie. Gedux-ende de beide Paaschdagen vervoerde de Amsterdamsche omnibus-maatschappij 142000, de Noordhollandsche tramweg-maat schappij 3500 en de haven-stoombootdienst naar Ouderkerk 9886 personen. Men meldt uit Amsterdam aan de N. K. Ct. In verband met den op den slachter Schut gepleegden moord heeft de justitie thans twee personen doen aanhouden, den meergemelden paardenslachter, dien men eindelijk gevonden heeft, en een polderwerker. Beiden hebben reeds een verhoor ondergaan en zijn met het meisje van den gedoode geconfronteerd. Deze heeft de beide mannen echter nooit gezien. De aanhouding van den paardenslachter schijnt slechts gegrond te zijn op het feit, dat hij by voorvallen als het onderhavige, steeds haautje de voorste placht te wezen en zich thans, toen hij zich den tweeden Paasch- dag in de nabijheid van den slachterswinkel ophield en bemerkte, dat hij door recher cheurs werd gadegeslagen, snel verwijderde. De aanhouding van den polderjongen be rust op het volgende. Deze heeft dezer dagen in beschonken toestand twist gehad met iemand, die min of meer op den slachter Schut geleek, en hem zijn dronkenschap ver weet. De polderjongen, dezen in zijn bene velden toestand voor Schut zeiven aanziende, heeft hem daarna dreigend toegevoegd«wacht maar, ik weet wel wie je bent, je bent de slager van de Ceintuurbaan". Blijkt dit geval later inderdaad in nauw verband te staan met den moord, dan zou de arme Schut door een misverstand het slachtoffer zijn geworden. In den loop van den dag is nog de hand gelegd op een derden persoon, een grondwer ker. De drie aangehoudenen zijn naar het huis van bewaring aan de Weteringschans vervoerd en schijnen dus voorloopig in hech tenis te zullen blijven. Volgens een nader bericht zyn de drie aan gehouden personen door den rechter-comnais- saris weder op vrije voeten gesteld. Door een vrouw uit Rotterdam, die in de- Valkenburgerstraat te Amsterdam bij baar familie het Purimfeest kwam vieren, zijn de pokken in die stad gebracht. De vrouw is on middellijk overgebracht naar het Wilhelmina- gasthuis. Haar toestand is bevredigend. In den nacht van Zaterdag op Zondag is op een bank in het Vondelpark te Amsterdam gevonden het lijk vaneen 27-jarigen Duitscher. In de Westersuikerraffinaderij in de le Spaarndainmerstraat te Amsterdam, is een zeer treurig ongeluk gebeurd. Bij het stellen van een nieuwen ketel is de machinist, die daarbij behulpzaam was, met het drijfwiel van nevenstaande machine in aanraking gekomen, met het treurig gevolg, dat het lichaam van den ongelukkige doormidden gesneden werd. Door onbekende oorzaak is Dinsdagmor gen het huis van den slager F. Leuw te Monnikendam met de aangrenzende kerk der Israëlieten in de asch gelegd. De kost baarheden, die tot de Synagoge behoorden, konden niet meer gered worden. Men meldt uit Nieuwediep: Het visschersvaarluig, dat gisteren op het wrak van het Eng. stoomschip Qulf of Ma nama is omgeslagen, is de Wieringer blazer schuit W. R. 52, schipper D. Klaver. De sleepboot Hercules is er in geslaagd het vaar tuig op sleeptouw te krijgen en in zinkenden staat alhier binnen te brengen. De beman ning (4 personen) is door de opvarenden van de vischschuit H. D. 17 gered en even eens alhier aangebracht. Had men eerst nog hoop de op IDec.j.L op Ameland gestrande Wierumer visschers- pïnken te kunnen afbrengen, al meer en meer blijkt dit eene onmogelijkheid. Thans zijn weer twee der vaartuigen, lig gende onder het dorp Hollum, verkocht. Deze konden niet meer dan f 20 en f5 opbrengen. Uit Friesland meldt men, dat het getal kieviten in de provincie ia dit voorjaar over het algemeen aanmerkelijk grooter is dan vorige jaren, zoodat, wanneer het weder gun stig blijft, het een goed jaar voor de kievits eieren belooft te zullen worden. Bij eene geachte familie te Apeldoorn heeft eene dienstbode de onvooi-zichtigheid gehad in den kelder uit eene flesch te drin ken, welke bleek zwavelzuur té bevatten. De ongelukkige overleed nog dienzelfden nacht onder hevige pijnen. Dinsdagmiddag zijn door de paardentram te Utrecht twee kinderen uit een gezin over reden, met het treurig gevolg, dat een der kinderen van 6 jaar gedood werd en het andere, zijnde 4 jaar oud, een der armpjes verbrijzeld werd. Een 2-jarig landbouwer, die zich 18 dezer van Grubben vorst naar Tegelen begeven heeft, om aldaar eene som gelds te ontvan gen, is niet teruggekeerd. Zijne familie ver keert in groote ongerustheid. De mailboot van Queenborough naar Vfis- singen liep gistermorgen, tengevolge van den mist, op den Oosterdam en bleef vastzitten; pogingeu om los te komen bleven vruchteloos. De passagiers en mails werden later door een sleepboot aan wal gebracht. Er was ongeveer een uur vertraging. De kiesvereeniging «Schiedam" hield gis teravond een bijeenkomst, die door ongeveer veertig leden werd bijgewoond. In zake de ver kiezing van een bestuurslid, na een paar be-

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2