Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Post en Telegraphie, Land- en Tuinbouw. Reclitzaken. 3 45ste Staatsloterij, V i s s c h e r ij. Kerknieuws. Ste<1 e 1 ijk Jiieuws. 'j?v Boemingen, die niet werden aangenomen, je heeren J. M. van der Schalk Jr. en M. C. jj Groot bedankten, werd besloten met deze verkiezing niet voort te gaan, maar ze tot een volgende vergadering aan te houden. De voorzitter deelde medey dat door de beeren Brillenburg, M. C. M. de Groot, Kranen, D. Ris, J. M. van der Schalk Jr. tot candi- daat bij de aanstaande verkiezing in het kies district Schiedam was voorgesteld de heer S. A. Maasdoor de heeren Walch, Van Lissa en Van Westendorp de heer M. C. M. de Groot; door de heeren Van Westendorp, Walch en De Reus de heer J. M. Pijnacker Hordijk te 's-Gravenhagedoor de heeren Troelstra, Van Lissa en W, F. Tak de heer mr. E. Fokker te Middelburg, lid der Eerste Kamer. De heer De Groot verklaarde geen can- didatuur te zuileu aannemen. De openbare vergadering werd hierop gesloten, hoewel de leden nog eenigen tijd in besloten kriog bij- eenbleven. De kiesvereeniging «Vooruitgang" te Rot terdam beeft in bare gisteravond gehouden vergadering met bijna algemeene stemmen candidaat gesteld voor de Tweede Kamer de heeren mr. R. P. Mees R.Azn., W. A. Viruly Verbrugge, G. H. Hintzen, A. Plate en mr. J. G. Gleichman, Jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek had den voorzitter gemachtigd mede te deelen, dat hij tegenover de candidatuur van den heer Gleichman de zijne niet wenscht gesteld te zien. In de kiesvereeniging «'s-Gravenhage" hebben de heeren Van Houten en Goeman Borgesius bun standpunt tegenover de kiezers uiteengezet en hun oordeel over het voorstel- Tak medegedeeld. De heer Goeman Borgesius sprak blijkbaar het meest in den geest der ver- eeniging. Vooral verwierf zijn slotwoord bijval. Het kiesrecht zal er komen. De democra tische stroomiug is niet meer te keeren, is alleen in een goede bedding te leiden. Prof. Fockema Andreae heeft het met zooveel juistheid gezegd. En 20 jaar geleden heeft Gladstone gezegd, dat men zijn wet kon af stemmen, maar dat anderen de plaatsen in middels zouden innemen. Dat zeide Gladstone in 1867 en in 1868 had Engeland een uitge breid kiesrecht. Zouden de conservatieven hier te lande dat ook niet moeten bedenken De liberale kiesvereeniging de «Grondwet" te 's-Gravenhage heeft op de candidatenlijst gesteld de heeren mr. J. G. Gleichman en de oud-leden Conrad, Guyot en Pijnacker Hordijk. De drie laatstgenoemde heeren zullen wor den uitgenoodigd schriftelijk of mondeling hunne meening omtrent het wetsontwerp- Tak mede te deelen. Met zekerheid kunnen wij melden dat het bericht onwaarheid bevat, als zou de afge vaardigde voor Leiden, de heer H. J. Bool, niet genegen zijn eene eventueele candida tuur te aanvaarden. f-V. li Ct.) De centrale anti-revolutionnaire kiesver eeniging «Nederland en Oranje" in het kiesdistrict Katwijk heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer J. H. Donner. Door de centrale anti-revolutionnaire kies vereeniging «Nederland en Oranje" in het kiesdistrict Ridderkerk is tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld de heer mr. Th. Heem-kerk te Amsterdam. Van den heer De Geer van Jutfaas is te Sliedrecht bericht ingekomen, dat hij zich niet weder vei kiesbaar stelt, gelijk reeds in Mei des vorigenjaars bericht was ingekomen, dat hij, eveneens met het oog op zijne hooge jaren, wen-ehte af te treden als assessor van het centraal-comité. (Std.) Du centrale anti-revolutionnaire kiesver eeniging iu liet district Sliedrecht heeft tot voorloopigc candidaten gesteld de heeren dr. A. Kuvper, A. Brummelkamp en C. M. E. van Lüben Seis. De burgerkiesvereeuiging te Zaandam heeft candidaat gesteld het aftredende lid, den heer W. de Meijier, met i7 tegen 7 stemmen. Door de kiesvereeniging «Algemeen Belang" te TVormerveer is tot candidaat gesteld de heer W. de Meijier. De kiezersvereeniging «Grondwet" te Edam stelde tot candidaat voor de Tweede Kamer den heer P. B. .1. Ferf, aftredend lid der Kamer. Op de groslijst van candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer van de libe rale kiesvereeniging «De Giondwet" te Am sterdam komen voor de namen der heeren mr. H. Goeman Borgesius J- T. Cremer, mr. G. A. van Hamel, mr. A. F. K. Hartogh, B. H. Heldt, mr. A. Kerdijk., mr. J. A. Levy, mr. F. S. van Nierop, mr. J. P. R. Tak van Poort vliet, mr. W. K. M. Vrolik, mr. W. H. de Beaufort, W. J. Geertsema, mr. J. G. Gleich man, mr. W. v. d. Kaay, mr. F. J. M. A. Reekers, jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg. De heer W. M. Houwing, te Havelte, oud lid der Tweede Kamer voor Wolvega, is door de vrijzinnige kiesvereeniging te Offelte opnieuw candidaat gesteld. De liberale kiesvereeniging «Heerenveen" te Heerenveen heeft het aftredend lid, den heer H. Pyttersen Tz., candidaat gesteld. De liberale kiesvereeniging «Leeuwardera- deel" besloot geen candidaat voor de a,s. verkiezingen voor de Tweede Kamer te stellen. De liberale kiesvereeniging te Hennaar- deradeel heeft den heer F. Lieftinck tot can didaat voor de Tweede Kamer gesteld. De kiesvereeniging «Burgerplicht" te Drach ten heeft met algemeene stemmen tot voor- loopigen candidaat voor de Tweede Kamer gesteld mr. H. Ph. de Kanter, aftredend lid, wiens houding, aangenomen bij de behande ling van liet ontwerp-kieswet-Tak, door bijna alle leden zeer werd gewaardeerd. In het district Meppel zullen de anti-revo- lutionnairen, tevreden over de houding van den afgevaardigde mr. H. Smeengein zake het kieswet-ontwerp-Tak, geen tegencandidaat stellen. Door de anti-revo!utio"nnaire kiesvereeni ging «Nederland en Oranje" te Amersfoort is de heer J. H. de Waal Malefijt, burge meester van Westbroek en Achttienhoven, candidaat gesteld voor het hoofdkiesdistrict Amersfoort. Men meldt ons uit Zutfen Uit zekere bron kunnen wij mededeelen, dat de heer C. Lely, minister van water staat, handel en nijverheid, aangezocht zich beschikbaar te stellen als candidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Genei aal voor het hoofdkiesdistrict Locliem, zich bereid heeft verklaard een even tueele candidatuur te aanvaarden. (AT. B. Ct.) Te Nijmegen zal da «Algemeene Kunstver- eeniging" van 20 Juni20 Juli a.s. een inter nationale tentoonstelling van schilder- en beeld houwkunst houden. Naar men ons meldt, vindt dit plan bij binnen- en buitenlandsclio kunste- naais op dit gebied vee! instemming. Men heeft in de onlangs ontdekte oud-Grieksrhe necropolis te Sebastnpol een aantu! kostbaarhe den en meikwaaidige voorweipen gevonden. De laatste ontdekking is een fraaie mozaïekvloer van een Griekschen tempel. Het gevondene heeft behoord tot een Giiek- sche kolonie, welke daar in '200 v. C. tot 400 n. C. moet hebben bestaan. Er wordt te Sebastopol op staatskosten een museum ingericht voor de gevonden oudheden. In bet Weener blad Neue Freic Pressc wordt met lof melding gemaakt van het optreden van het Nederlandtche dames-trio Jeannette de Jong, Anna Oorver en Marie Snijders in Oostenrijks hoofdstad. Vooral rnej. De Jong wordt door het blad geroemd, ook wat haar solozang betreft. De tentoonstelling van planten, bloemen en knolgewassen vanwege de afdeelmg R itterdatn der «Nederiandsche maatschappij voor tuinbouw en plantkunde" van 24—27 dezer in de sociëteit «Harmonie" te Rotterdam gehouden, is vooial geduienda de beide Paaschdagen zeer druk be zocht geworden en heeft algemeen bewondering gewekt. Vooral ook des avonds, bij electrische verlichting en met muziek, leverde de tentoon stelling een phantastisrh schouwspel op. De beide eereprijzen, n 1. eene medaille van de Koningin voor hem die de meeste gouden medailles had behaald en eene medaille van de Koningin-Regentes voor hem die de meeste be kroningen verkreeg, vielen ten deel aan den heer J. C. de Lange, bloemist te RoUeidani. Mollen. Ternauwernood beginnen deze mijnarbeiders weder te werken zegt de Veldpost of bezoldigde moordenaars en gehuurde molienvan- geis trekken uit, om de landbouwers van eenige dubbeltjes af te helpen, hunne bondgenooten te verslaan en den talrijken vijanden de behulpzame hand te bieden. Wanneer zullen de booren toch eens gaan begrijpen en willen inzien, dat dit mollen verdelgen strijdig is met hun welvaart; wanneer zullen zij eens een verbod uitvaardigen «Het is verboden op onze landen mollen te vangen," evenals ze het met het zoeken van kievitseieren doen Het voedsel der mollen bestaat uitsluitend uit slakken, rituaalden, woi men, kevers, veldmuizen, in éen woord uit kwaadaardige vijanden van den boer. Planten of wortels, gelijk zulks door velen wordt geloofd, eet de mol nooit. Liever laat hij zich vei hongeien. Men moest deihalve dit in de huishouding der natuur zoo nuttig diertje tot eiken prijs bescheimen, want waar het geen ongedieite vindt, dat schadelijk voor de planten is, blijft het vanzelf weg. De hoopen aarde, die "Volgens een vergelijkende statistiek van het Engelsche geneeskundig blad the Lancet zijn in dit jaar reeds 15 doodelijke verwondingen bij het voetbalspel voorgekomen, tegen 5 in de eerste drie maanden van 1893. De verwondingen, welke van 1 Januari tot nu toe voorkwamen, waren1 kneuzing aan het hoold, 15 heenbi enken, G bieuken van de hand, 1 van den schouder en 1 van den arm 5 schouderontwrichtingen, 1 knie-ontwrichting en voorts G met omschreven verwondingen, waarvan 3 doodehjk waren. Electrisch licht heeft ook een bacillenver- nietigende kracht. In het «Koninklijk Genootschap" te Londen heeft de heer Marshal! Ward, die al vroeger proeven nam omtrent den invloed van zonne stralen op onze vijanden uit de weield van het oneindig kleine, zijne nieuwvetkiegen uitkomsten medegedeeld. Het is hem gebleken, aat vooral de blauwe en violette stralen in het zonlicht verdelgend voor de bacillen zijn en het licht van electrische booglampen, dat zeer rijk is aan stialen van die kleuren, had dezelfde uitwerking, ofschoon minder krachtig dan het zonlicht. Zno is dan het electrisch licht te gebruiken als ontsmettingsmiddel. De gelegenheid tot verzending der coriespon- dentie naar New-Yoik (via Amstenhtm) bestaat door middel van het stoomschip Edam. De laatste bushchting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald op 31 dezer, des voormiddags ten 4.35 ure spoortijd. De wijze van verzending behoort duidelijk op bet adres vermeld te worden. het als een bekwaam draineur (drooglegger) i> weiden en akkers opwerpt en die een voor treffelijke stof opleveren, om de dikwijls door vorst en slagregen ontbloote wortels der gewassen te dekken, heeft men slechts met een hard te effenen, opdat er geen gras over groeie. Verder zal dit diertje geen schade, maar in tegendeel veel nut aanbrengen, 't Is waar, in moes- en bloemtuinen kan hij soms wat lastig worden, doch maakt men alles, wat lastig is, daarom maar een kop kleiner? Men heeft slechts afval van een pekelharing, bedorven zuurkool, gewone of koolteer, petroleum, enz., in den grond te brengen, om hem terstond te doen verhuizen, want zijn fijn reukorgaan verdraagt de lucht van bedorven zaken niet. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch deed gisteren uitspraak in zake den moord op den wachtmeester Hoekman gepleegd. Van Gelderen werd veroordeeld tot levenslange, Van Berkum tot 10 en de beide De Bie's ieder tot 15 jaar gevangenisstraf. 2de Klasse. Tiekk.ug van 29 Maait. Getrokken prijren. Prijs van 1000 no. 20580 - 400 17969 v - 200 a 4037 94G1 t0859 t - 100 r 8362 17863 18614 18998 Prijs van f 30: 95 2232 5998 8486 10428 13767 16167 105 56 6536 S775 10752 73 16394 90 2C88 706S 76 10912 13816 16426 594 3151 7165 8813 11270 14071 16610 812 3547212 25 11498 14415 <6840 1412 3922 15 9030 11899 52 16905 76 97 7325 52 12016 14840 48 1527 4061 37 9138 12224 15017 66 2035 4fi: 46 43 13003 15117 17309 50 5768 7446 9358 82 15569 17070 2138 3889 55 103S3 13522 15754 18054 71 5983 8058 19110 53 77 95 19764 19972 20053 97 2019# 20718 20945 In de vorige lijst staat no. 11851, moet zijn 11811 KRALINGSCHE VEER. De beide laatste dagen werden ter markt alhier aangevoerd 78 zalmen, die voor f 1.30 tot 1.GO per Vs kilo wer den verkocht. Nog werden aangevoerd 83 elften. ia Scheveningen is door eene bomschuit aangebracht een steur van 200 pond. De visch werd verkocht voor f G8. Ned.-IIerv. Kerk. Beroepen: te Benschop ds. G. H. Wage naar, te Aalsmeer te Ternaard (toez.) ds. W. Hoekzema, te Burum c. a.te Tienhoven ds. J. M. Conradi, te De Lier te Terwispel ds. G. A. Lolcama, te Rokkanje. Aangenomen naar 'Ijamsweer door dr. E. Syberda, te Hitideloopen. Bedank tvoor Pijnakker (toez.) door den heer J. R. Slotemaker de Bruine, cand. te Slie drecht; voor Giesen-Nieuwkerk door ds. J. J. A. Herman, tc Everdmgen. Door mr. O. J, H. van Limburg Stirum is aan den keiheraad te 's-Gravenhage de toezeg ging gedaan van f 1000 voor de keik in het noord westelijk gedeelte dier stad; f1000 vooreen schooi aldaar en f1000 voor het fonds voor een 13n predikant. Het classicaal bestuur van Rotterdam heeft in zijne veigadering van 28 Maart j.l. geëxami neerd en tot het geven van godsdienstonderwijs bevoegd veiklaard den heer Jacob Johannes Muis van Rotterdam. Bi HG ERLIJKE STAND. Geboren t 28 Maart. Frans Dirk Leonard, zoon van H. P. Wijntjes en T. A. Ridderhol. Oostsingel. Cornells, zoon van G. de Bruijn en C. .Meijer, Singel.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3