A0. 1894. Zaterdag 31 Maart. IM°. 8499. Feuilleton. EEN LANGE STRIJDT A chtenyeertgst© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag UITGEVER: J. ODÉ. jjttitenlandsche Berichten. d oiTscims i). GOURAIT. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 4 4 f 1.85» 2.50. - 0.10. Et «7 RES AC: BOf EH1TRAAT, KI 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Nog altoos blijft het de vraag, welke uit legging er moet worden gegeven aan hetgeen Gaprivi in zijne rede te Damtzig heeft gezegd dat de keizer met betrekking tot het Duitsch- Russisch handelstractaat niet enkel bedacht was geweest op de economische voordeelen 4ie het voor Duitschland kon opleveren, maar dat hij daarbij ook verder had gezien en het oog had gehad op eene toekomstige aaneen sluiting der Europeesche volken. Gelijk men weet, werd aanvankelijk uit die woorden afgeleid, dat de keizer eene aaneensluiting beoogde, waardoor de staande legers eene aan zienlijke vermindering konden ondergaan, zoodat een groot gedeelte der thans voor het krijgswezen bestemde gelden zou kunnen worden gebezigd voor werken des vredes. Van sommige zijden werden daarentegen aan het gezegde van Caprivi geheel andere uit leggingen gegeven, zoo bijv. zelfs alsof het eene bedekte zinspeling was geweest op een streven des keizers naar eene nieuwe «Heilige Alliantie". Langzamerhand begint men echter van al die meeningen terug te komen en vindt het meer en meer ingang, dat de be doeling zal zijn geweest: eene economische aaneensluiting der Europeesche volken tegen over de concurrentie van Amerika. De stadhouder van Elzas-Lotliaringen heeft de te Mulhausen verschijnende Tolkszeitg. geschorst. De liberale pers keuit dien maat regel ten sterkste af, omdat de socialisti sche propaganda daardoor h. i. slechts kan bevorderd worden en de populariteit van prins Hohenlobe afnemen, juist nu hij zoo goed op weg is om de bevolking met den tegen- woordigen staat van zaken te verzoenen. Naar een der Berlijnsche avondbladen meldt, zal bij enkele afdeelingen der konink lijke fabrieken te Spandau, binnenkort, bij wijze van proef, de arbeidsdag van 8 uur worden ngevoerd. Tot nu toe is, afgezien van enkele uitzonderingen, in die fabrieken de duur van den arbeidsdag 10 uur. F R A N K ft IJ K. De Oostenryksche gezant, graaf Hoyos, heeft, met de daarbij behoorende plechtigheden, aan president Carnofc het grootkruis van de orde van St. Etienne overhandigd. Het congres van het instituut voor inter nationaal recht, dat uit 46 leden bestaat, uit alle landen van Europa, heeft tot voorzitter benoemd den heer Renault, en tot ondervoor zitters de heeren Martens uit St.-Petersburg, en den generaal-majoor Den Beer Poortugael, uit 's-Gravenhage, De leden vau het instituut zijn Woensdag avond door president Gamot ontvangen. De Parysehe gemeenteraad zal tot de kie zers een protest richten tegen de installatie van den prefect in het stadhuis, en de tus- schenkomst inroepen van de Parijsche Kamer leden om te verkrijgen dat de municipaüteit geheel overeenkomstig de republikeinsche beginselen worde ingericht. Bij het onderzoek dat gevolgd is op de ge vangenneming van Ortiz en zijn bende, die behalve anarchisten ook dieven en valsche munters waren, is gebleken dat zij uit de opbi engst hunner rooverijen een soort van weerstandstas gevormd hadden, waaruit reeds herhaaldelijk door de anarchisten werd geput. Te Mai seille heeft een vrij ernstige botsing plaats gehad tusschen Italiaansche en Fran- sche werklieden, m de fabriekswijk Saint- Henry. De Italianen werden door steenworpen tot den aftocht gedwongenverscheidene personen zijn gearresteerd. Voor eenige dagen hebben de commissa rissen van politie te Roubaix aan omstreeks 1C0 Belgen aldaar, die overbekende socialis tische revolutionnairen zijn, een bevel betee- kend om binnen 24 uren Frankrijk te verlaten. BELG Ie. Terwijl de afgetreden minister van justitie, de heer Lejeune, bekendstond als een man van groote bekwaamheden, wordt den heer Beernaert, ook door diens politieke tegenstan ders, gtoote lof toegezwaaid wegens de onge wone verdiensten die hij zich verworven heeft tijdens zijn premierschap, dat welhaast tien jaar zou geduurd hebben. Vooral twee zaken woiden zelfs door de liberalen op het actief van den aftredenden minister-president ge steld: dat hij het werk der grondwetsher ziening en de kieswet heeft doorgevoerd, ea daarbij het meervoudig stemrecht als correc tief van het algemeen stemrecht heeft doen aauvaardenen voorts dat hij gevallen is op een rechtvaardigheidsbeginsel ais de even redige vertegenwoordiging, waartoe zijn politieke vrienden niet wilden medewerken. Zoowel de heer Lejeune als de heer Beer naert zijn benoemd tot ministers van staat. Woensdagmiddag bracht koning Leopold een bezoek aan den heer Beernaert in diens wo ning, onderhield zich meer dan een uur met den aftredenden minister en verzekei de hem op de hartelijkste wijze van zijn leedwezen over het onherroepelijk besluit van diens aftreden. Dinsdag heeft de centrale sectie voor de laatste hoofdstukken der kieswet eene ver gadering gehouden en eenstemmig het hoofd stuk betreffende de evenredige vertegen woordiging verworpen. Het eenige lid der sectie, die voorstander dezer hervorming is, de heer Loslever, was afwezig. Alle andeie bepalingen van het ontwerp werden aange nomen, met uitzondering van die, strekkende tot uitwei king van het in de nieuwe grond wet opgenomen beginsel der verplichte stemming. Deze bepalingen werden totepne volgende vergadering aangehouden. Tot rap porteur is benoemd de heer Delbeke. ENGELAND. Het Hoogerlmis is gisteren uiteengegaan toi den 9n April. Het Lagerhuis heeft gisteren in eerste lezing aangenomen het wetsontwerp, strek kende om de plaatselijke belastingen in de verschillende districten van Londen aan elkan der geljjk te maken, alsmede het wetsont werp, waarbij raden van verzoening worde* ingesteld voor geschillen tusschen arbeidne- mers en arbeidgevers. Ook is bjj eerste lezing het wetsontwerp aangenomen, strekkende om de uitspraak ten uitvoer te leggen, door de scheidsrechters gedaan in zake de visscherij in de Behringzee. Naar aan de Standard gemeld wordt, duren de onderhandelingen tusschen de mogend heden over maatregelen tot bestrijding van het anarchisme voort en zal de te beleggen internationale conferentie hoofdzakelijk ten doel hebben de vervaardiging van ontplofbare stoffen tot een staatsmonopolie te maken- Lord Hannen, een der uitstekendste rechts geleerden van Engeland, gewezen voorzitter van het gerechtshof voor de echtscheidingen en president van het scheidsgerecht voor het vraagstuk der visscherij in de Behringzee, is gisteren overleden. R D S L A N Te Petersburg zijn een 18-tal leerlingen der militaire academie gevangengenomen wegens hun lidmaatschap eener revolutionnaire ver- eeniging. Ook te Odessa zijn een groot aantal personen gearresteerd verdacht van nihilis tische neigingen. OOSTENRIJK. Keizer Frans Jozef is gisterochtend te 9 10. vis het mogelijk," riep bij, zoodra ik binnen kwam, »dat hetgeen uw meid mij daar vertelt, waarheid bevat en dat miss Stuart dood is 7" «Helaas, ja," antwoordde ik. «Het is ongelooflijkWanneer en hoe is 't gebeurd 7" «Hij vroeg dit op ruwen, bevelenden toon. Ik deed maar, of ik dit niet bemeikte en vertelde hem, hoe alles was geschied." «liet is afschuwelijk," riep hij5zoo iets moest mij weer overkomen." «Hij was geheel buiten zich zeiven, anders had hij zoo zonderling niet gesproken." «Mag ik vragen, of gij familie van miss Stuart zijt 7" «Volstrekt niet," antwoordde hij barsch.sMaar waardoor kon het toeval zijn veroorzaakt 7" «Ik vertelde hem toen van den brief, waarvan ik nog niet had gesproken. Ik verbeeldde mij te zien dat hij doodsbleek werd, maar daarin kan ik mij ook vei gist hebben." «En van wie kan die brief geweest zijn T' vroeg hij. »Dat weten wij niet," zeide ik, «bij is uit venster gewaaid en zeker onder den voet geraakt." «Des te beter," hoorde ik hem mompelen. «Dit deed mij denken, dat hij zelf wel de schrijver van den brief kon zijn en nu berouw gevoelde over den inhoud. Maar wat kon die brief dan wel hebben bevat 7" «Het speet ons zeer," vervolgde ik, «dat hij op die wijze vertoren ging, want wij hadden er misschien uit gezien waar wij familie en kennissen van miss Stuart konden vinden." «Dus weet gij niets van haar 7" «Neeti, niets." «Weet gij zelfs niet waar zij vandaan kwam en wie zij was 7" «Neen, niets," herhaalde ik, en dit is des te ongelukkiger, omdat wij haar familie toch kennis moeten geven van haar overlijdenmaar «u zult gij ons alles kunnen zeggen, wat wij noodig hebben te weten." «Hij aaizelde eenige oogenbhkken. Daarna zeide hij, zonder mij aan te zien, met zachte stem «Ik weet er niets meer van dan gij. Ik ont moette miss Stuart toevallig te Genève en vernam van haar, dat zij naar Grenzstad ging, dus meende ik haar te kunnen bezoeken." «Dit was in zooverre waar, daar de naam van die plaats op haren koffer stond." «En hoe wist gij, dat zij bij mij haar intrek had genomen 7" «Dat heb ik op het bureau van politie gehoord." «Dus behoort gij niet tot haar bijzondere kennissen en vrienden 7" «Wel neen, ik ontmoette haar slechts toevallig," zeide luj met zichtbare inspanning. «Dit neemt niet weg, dat hetgeen gij mij verteld hebt mij vreeselrjk heeft geschoktik verbeeld mij telkens dat 't onmogelijk is. Waar is het arme meisje nu 7 Zou ik haar niet kunnen zien t" «Zij is naar het doodenhuis gebracht." «Ik meende hem bij deze mededeeüng te zien huiveren." «Zou ik haar daar kunnen zien 7" «Waar ie 't kerkhof 7" «Zonder twijfel zult gij haar daar kunnen zien. Het kerkhof bevindt zich tegenover de stadspoort." «Dank u. Gij weet zeker, dat de brief Ver loren is 7" «Zeer zeker." «Gedurende het geheele gesprek was zijn manier van doen mij zoo slecht bevallen, dat aanhoudend de gedachte bij mij opkwam, of de brief ook van hem kon zijn, dus vroeg ik eindelijk; «Ik veronderstel, dat het overbodig is u te vragenof die brief ook door u kan zijn geschreven 7" Ik zeide dit zoo onverschillig mogelijk, maar het speet mij de vraag te hebben gedaan, want ik ontstelde bijna van den valscben trek, die op zijn gelaat verscheen." «Waarom zou ik ik brieven aan miss Stuart schrijven 7" vroeg hij op ruwen toon en te gelijker tijd zijn hoed nemende om heen gaan.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1