Biniieiilaiidsehe Berichten. uur te Mattuglie aangekomen. Keizer Wil helm die hem was tegemoet gereisd, omarmde zijn gast, war.bij beiden zich naar Abbazia be gaven, toegejuicht door eene talrijke menigte. Keizer Frans Jozef bracht terstond na zijne aankomst aldaar een bezoek aan keizer Wil helm. Alle huizen waren gevlagd. De keizer heeft met keizer Wilhelm en diens gemalin het tweede ontbijt gebruikt in de villa »Amalia". De Politische Nichrïchten meldt, dat de keizer het grootkruis der orde van St. Etienne geschonken heeft aan president Carnot. Te Turijn heeft Woensdag de plechtige uitvaart van den grooten Hongaarsciien pa triot Lodewijk Kossuth plaats gehad, 's Och tends te 9 uur begon, onder een ontzaglijken toeloop van belangstellenden, de lijkdienst, waarbij een Italiaansch, een Hongaarsch en een Fransch geestelijke het woord voerden. Een groot aantal Hongaarsche studenten vormde de eerewacht, terwijl het gemeente bestuur van Turijn, delegation van verschil lende Hongaarsche steden, het parlement en de hoogeschool de plechtigheid bijwoonden. Te 10 uur was deze afgeloopen en werd de kist, onder kransen, bedolven, in den met 4 paarden bpgpannen lijkwagen geplaatst.Vooraf ging eene afdeeüng der burgerwacht met haar muziekkorps; da burgemeester vanTurijn, generaal Turr, de onder-burgemeester van Buda-Pest en de deputatie der Hongaarsche Kamer droegen de koorden van het lijkkleed, terwijl een onmetelijke stoet met vaandels, waaronder die van het Italiaansche legioen en de Hongaarsche strijdeis van 1848 en mu ziek het lijk volgde. Aan het station werd de kist in een keurig versierd rijtuig ge plaatst en werden nogmaals toespraken ge houden. Te 4 uur vertrokken de deputation, na nog kransen gelegd te hebben op de stand beelden van Cavour eu Garibaldi, naar Buda- Pest, terwijl Kossuths lijk met de bloedver wanten van den overledene 's avonds volgden. De orde te Buda-Pest wordt nu gehand haafd door eene vrijwillige burgerwacht van 6000 man, meest studenten en ambachts lieden. Deze zullen dienst blijven doen tot na Kossuths begrafenis. Het te Weenen vergaderde sociaal-demo cratisch congres heeft zich in beginsel voor de algemeene werkstaking verklaard en eene motie aangenomen, waarbij de door de regee ring ontworpen kiesrecht-uitbreiding wordt afgekeurd en op algemeen stemrecht wordt aangedrongen. Voorts werd in eene andere motie besloten de mijnwerkers te steunen in hun eisch om invoering van den achtuurs werkdag. Een voorstel om tijdens de alge meene werkstaking te weigeren huishuur te betalen, werd met groote meerderheid van stemmen vervvovpen. ITALIË. Te Rome is gisteren het medisch congres geopend in tegenwoordigheid van den koning en de koningin. De leden werden welkom geheeten door den minister-president Crispi, die o. a. verklaarde dat de hedendaagsche wereld vóór alles behoefte heeft aan vrede en op dezen al hare hoop gevestigd heeft. AMERIKA. Het gerucht, dat de president der Vereenig- de Staten zijn veto zou uitspreken over het door het congres aangenomen voorstel van den heer Bland tot aanmunting van het zilversaldo der schatkist, heeft zich niet bewaarheid. De grondwet der Unie bepaalt dat een ontwerp, dat door de beide Huizen van het congres is aangenomen, binnen 10 dagen daas na kracht van wet krijgt, ook zonder de bekrachtiging door den President. En aangezien de Senaat den 45 Maart het reeds vroeger door het Huis van afgevaardigden aangenomen voorste! goed keurde, valt er dus thans aan eene nietig-ver- klaring niet meer te denken. Uit Washington wordt bericht dat admiraal "Walker, de nieuwe bevelhebber van het Ame- rikaansche eskader in den Grooten Oceaan, naar Honolulu is vertrokken. Volgens bericht uit Rio de Janeiro van gis- tereu zijn de schepen van Peixoto aldaar uit Montevideo aangekomen. De regeeringsvloot maakt zich gereed naar het Zuiden te ver trekken om de Aquidaban en de Bepublica aan te tasten. Een bericht uit Montevideo aan de Timet meldt, dat de strijdkrachten derBraziliaansche regeering in den staat Rio Grande do Sul verre van toereikend zijn om de opstandelin gen aan te tasten. Silveira Martens heeft zich neergelegd bij de vervanging van het voor- loopig bewind te Desterro door een drieman schap, maar hij wil geen vertegenwoordiger voor den staat Rio Grande do Sul benoemen dan na in overleg te zijn getreden met admi raal de Gama, die zich nog steeds op het Por- tugeesche oorlogsschip Mindello bevindt. Ge zegde bodem is Woensdag Montevideo ge passeerd de kruiser Albuquerque heeft te Buenos-Ayres 90 officieren en 188 matrozen der opstandelingenpartij aan het quarantaine- station ontscheept. De Braziliaansche gezant te Londen ont kent dat president Peixoto bepaald heeft dat de deelnemers aan den opstand zonder vorm van proces kunnen worden ter dood gebracht. Alleen is bepaald dat personen, verdacht van misdrijven in verband met de omwenteling, voor krijgsraden zuilen terechtstaan. SCHIEDAM, 30 Maart 1894. ïDe tempel te Jeruzalem" luidde het onder werp der slotrede, door prof. dr. H. Oort van Leiden gisteravond in de vereeniging »Paulus" gehouden. Aan de hand van Flavius Josephus schetste spreker de oprichting van den tempel door Salomo en het godsdienstig leven der Israëlieten uit die dagen. In zeer sobere doch kernachtige bewoordingen gaf spreker een beeld van het beroemde godshuis, waarbinnen hij zijn hoorders leidde, teneinde hen van meer nabij er mede bekend te maken. De plattegrond, ter verduidelijking na-art den katheder opgesteld, kwam aan het voorstel lingsvermogen der talrijke aanwezigen te hulp, zoodat men een zeer juist denkbeeld ontving aangaande de inrichting van het gebouw als mede van de ceremoniën en gebruiken, welke daar werden verricht en nageleefd. Na deze met groote aandacht gevolgde en toegejuichte rede nam de voorzitter, de heer J. de Goederen W_ het woord, om na een dankwoord aan den spreker in korte trekken te herinneren aan het vele goede, dat door sPaulus" is tot stand gebracht, dank zij den krachtigen steun van vele banierdragers op modern-theologisch gebied. Ook namens zijne medebestuurders zeide spreker dank voor het langdurig vertrouwen in hen geschonken en sloot de vergadering met den wensch, dat de beginselen der vereeniging ook in het nieuwe tijdperk mogen bevorderd worden. Ingevolge besluit der vergadering van het bestuur met de commissie uit de deelhebbers der «Verzekering-maatschappij Schiedam" is de uitdeeling over 1893 vastgesteld op f10,000 of 20 over het gefourneerde kapitaal, ter wijl f3180 is overgebracht op de reservekas, die dus nu bedraagt f23880. Bij kon. besluit van 29 Maart is de com missaris der Koningin in Noordbrabant ge machtigd tot het bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone vergadering op Dinsdag 17 April e.k., om dan aan de orde te stellen de benoeming van eenen hoofd ingenieur van den provincialen waterstaat en eene wijziging van de bestaande regeling van den provincialen waterstaatsdienst. St.ct De minister van binnenlandscbe zaken heeft zijne beschikkingen van 29 Juli 1892 Stctvan 30 Juli 1892) en van 19 Augus tus 1892 (Stct. van 20 Augustus 1892), waarbij alle havens aan de Zwarte Zee en aan de Zee van Azow, de havens van den Donau van den mond dier rivier tot en met Bra'ila, Beyrouth en Jaffa, en alle havens aan de Syrische kust tusschen die beide plaatsen gelegen, en alle Russische havens aan de Oostzee, wegens Aziatische cholera zijn be smet verklaard, ingetrokken. Zijn lange arbeidsdagen voordeelig? Een der inspecteurs van den arbeid, de heer Struve, beantwoordt deze vragen vol genderwij ze Over 't algemeen is in Nederland de werk tijd nog hoog. Terwijl men er bijv. in Enge land reeds toe overgegaan is om in alle inrich tingen, ressorteerende onder het ministerie van oorlog, den werkdag op 8 uur te stellen, zijn werkdagen van 12 tot 14 uren en langer hier aan de orde van den dag, en ook in de werkplaatsen van den staat durft men met een korten werkdag nog geen proef nemen. Van de 491 bedrijven, die de inspec teur Struve in 1892 bezocht, waren er no;> 193, waar de werktijd langer dan elf uren in verscheidene zelfs 13 a 14 uren was. Maar waar men den moed heeft met de sleur te breken en den werktijd in tekorten, daar zijn meestal de resultaten gunstig Verrassend en leerzaam zijn de voorbeelden die de nspecteur daarover meedeelt. Op een fabriekswerf te Haarlem werd de werktijd met 2 uren per dag verminderd en van 67Vj uur op 59>/a uur per week gebracht roet aanneming van tariefpro ductie. Het gevolg was, dat de productie even groot bleef als vroeger, en dat de meeste werklieden nog iets in loon zijn vooruitgegaan. Niet minder opmerkelijk is wat in het ver slag wordt meegedeeld omtrent de stearine- kaarsenfabriek te Gouda. Vroeger werkten daar 100 personen bij afwisseling in nachtploeg, en ook 's Zondags, gemiddeld 84 uren pet- week. Thans is die werktijd tot 72 uur per week teruggebracht. Zij zijn 's Zondags nu geheel vrij en hebben toch hetzelfde loon behouden. Dit was mogelijk omdat er in korteren tijd ongeveer evenveel wordt ge fabriceerd als vroeger. Een derde voorbeeld betreft het over werken, dat maar al te dikwijls in over- werken ontaardt. Een fabrikant was gewoon zeer dikwijls drie uur per dag te laten overwerken, maar hij hield er mee op toen hij bemerkte, dat juist door den langen arbeidsdag de productie met rasse schreden achteruitging. Door de ervaring geleerd, wil hij nu van overwerk niets meer weten, maar geeft hij hoog loon voor gezetten arbeid in korten tijd. Iemand die veel tijd schijnt te hebben heeft de vorige week geconstateerd dat aan den bedelaar binnen de Delftsehe poort te Rotterdam op eesn dag 114-maal iets werd gegeven, waarvoor 8-maal een doosje lucifers werd in ontvrogvt genomen. Een voordeelig baantje Te Delft is gisteren de rangeerder Bran denburg door een losse machine voor het station gegrepen en onmiddellijk gedood. De afdeeüng "Westland der »Ned. Maat schappij tot bevordering der Geneeskunst" heeft, nu de pokben zich meer verspreiden, een circulaire in het Westland rondgezonden, waarin krachtig wordt aangedrongen op in enting en herinenting. De epidemie te 's-Gra- venzande leert tot heden, dat onder de 142 aangetaste personen waren: 2 tijdig gerevac- cineerden en 9 die drie of vier dagen na inenting ziek geworden zijn en bij wie dus de stof nog geen nut kon hebben gedaan. Overleden zijn: 41 personen, die nooit zijn «Du» kunt gij mij niets omtrent haar mede- deelen V' vroeg ik nogmaals. «Neen, niets «Dan zult gij ten minste wel zoo goed willen zijn mij eigen naam te zeggen t" «Waartoe zou dit dienen, daar ik u toch niet van dienst kan zijn? Goeden morgen." «Het volgend oogenblik had hij de kamer verlaten. Ik kan niet zeggen, dat het mij speet, want ik had volop genoeg van hem. Bezoeken van dien aard zijn niet goed voor het zenuwgestel, vooral wanneer men reeds ongesteld is." De barones zweeg, alsof zij eenigszins ver moeid was door dit lange verhaal. Het gaf mij veel stol tot denken, maar het bracht mij niet vee! verder. sis hij nog naar het doodenhuis gegaan?" vioeg ik. «Dat weet ik niet," antwoordde de barones. «En hebt gij hem niet weder gezien «Neen." ïk herinnerde mij r.p eens, hoe Stefan mij had verteld, dat er even voor mij nog een jong Engelsehman was gekomen om haar te zien. Deze bezoeker was waarschijnlijk dezelfde, die bij de barones was geweest. Op dit oogenblik kwam Theresa zeer haastig binnen. «O, mijnheer Lindley, zijt gij sedert lang hier Ik vernam nu eerst, dat gij binnen waart." Ik was eenigszins verwonderd over die be langstelling, wat den duur van mijn bezoek betrof. «Dat zult gij aan de barones morten vragen," zeide ik, «want Toor mij is het of ik slechts sedert vijf minuten hier ben." «En gij denkt, dat ik zoo'n complimentje voor goede munt zal opnemen vroeg de barones lachend. Terstond ontdekte Theresa, dat haar tante op meer gemeenzamen voet met mij was dan bij mijn eerste be/oek. Zij sloeg een verwonderden blik op do barones, die terstond zeide «Vei beeld je, Theresa, daar heb ik ontdekt, dat de heer Lindley een oude vriend van een mijner tantes is. Je hebt me immers wel van lord Riverton hooren spreken Theresa zag mij vriendelijk aan. De veranderde houding barer tante werd haar nu duidelijk. t Wel hoe toevallig," zeide zij, »hoe kan dat juist zoo treffen." iHet is een bewijs," zeide ik, adat de wereld toch eigenlijk zeer klein is." «Onze wereld ten minste," riep de barones levendig. »En waarover hebt gij 't alzoo gehad 1" vroeg Theresa met meer belangstelling in haar toon dan zij zelve wist en wenschte te toonen. «Over verschillende dingen, maar natuurlijk 't meest over de beste miss Stuart," antwoordde de barones. «O ja, natuurlijk," zeide Theresa met iets gedwongens in haar stem. «Maar wat is er over haar to spieken, behalve de vraag hoe het met haar gaat, en van harte hoop ik, dat die vraag bevredigend kan worden beantwoord." «Het verheugt mij u te kunnen inededeelen, dat haar krachten langzamerhand terugkeeren," zeide ik, «waar we hebben meer gepraat over de waarschijnlijke oorzaak van haar toeval." Theresa sloeg een- snellen, onderzoekenden blik op haar tante. «En hebt gij al de bijzoaderheden vernomen vroeg zij mij. «Ja, de barones was zoo vriendelijk ze mij mede te deelen." «Vooral het geheimzinnig verdwijnen van den brief en het bezoek van dien heer," voegde haro tante er bij. «Er is niets geheimzinnigs in het verdwijnen van dien brief," zeide Theresa met een knrt, droog lachje. «Het venster en de deur stonden tegen elkander open, natuurlijk is bij naar buiten gewaaid." Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2