Ter kiezingen. Gemengde Berichten. Koloniën. Armenzorg. ingeënt, 17 die niet gerevaccineerd waren, 2 die binnen te korten termijn waren inge ënt terwijl gecTS euhele tijdig gerevaccineerde overleed- Ter beschikking van den auditeur-militair te 's-Gravenhage is gisteren gesteld een offi cier van administratie, te Leiden in garni zoen. Hij is onmiddellijk naar het huis van bewaring te 's-Hage overgebracht. Te Ridderkerk is een 3de geval van pok ken voorgekomen. Te Sneek werden Dinsdag meer dan 1000 kievitseieren aangevoerd en voor 30 cents per stuk verkocht. Aan de papierfabriek van den heer H. Schut teLoenen, werd dooreene weduwe, die oud papier sorteerde, een bankbiljet van f40 gevonden. Bij teruggave aan haar patroon, ontving zij het geheele bedrag tot belooning. Te Arnhem werd Dinsdag groote ontstel tenis teweeggebracht door eene koe. Nadat het woest geworden dier verschillende straten had doorgerend en eenige menschen omver geworpen, wen! het op de Janssingels door een politie-agent met vier schoten uit een met hagel geladen jachtgeweer neergeveld en ver volgens door een slagersknecht verder afge maakt. Een paar omstanders werden door hagel korrels licht gekwetst. De 68-jarige V. kreeg tengevolge van den schrik een beroerte en is die.itengevoige eenige oogenblikken later overleden. Een herbergier te 's-Hertogenbosch, die, niettegenstaande de toegang behoorlijk afge sloten was, met een kind den overweg van het spoor naar Vlijmen aldaar passeeren wilde, werd door den aansnorrenden trein gegrepen en doodelijk verwond. Naar het gasthuis vervoerd, overleed hij korten tijd r; het kind bleef ongedeerd. In een zeer geanimeerde vergadering van de kiesvereeniging «Nederland en Oranje" te Vlaardingen is de volgende motie met schier algemeene stemmen aangenomen «De vergadering begeert eene uitbreiding van het kiesrecht, die zich uitstrekt zoover als de grondwet maar eenigszins toelaat eene uitbreiding, die zoo na mogelijk komt aan huismanskiesrecht, dat naar hare mee- ining in Gods Woord gegrond is. Indien het echter hiertoe niet komen kan, zoo verlangt zij, dat het ontwerp-Tak worde aangenomen." De voorloopige eandidatenlijst van de libe rale kiesvereeniging Rotterdam" te Rotter dam, bevat in alphabetiscbe orde de navol gende namen: mr. H. Goeman Borgesius, mr. E. Fokker, mr. J. A. van Gilse, B. H. Heldt, mr. A. Kerdijk, D. de Klerk, P. R. Mees, J. M. Pynacker Hordijk, mr. E. E. van Raalte en Arie Smit. De algemeene vergadering tot verkiezing van de candidaten is bepaald op Zaterdag 31 dezer. De anti-revolutionnaire kiesvereeniging «Nederland en Oranje" te Rotterdam sprak in eene motie den wensch uit naar finale kiesrechtuitbreiding en stelde als candidaten de heeren A Brummelkamp, mr. Th. Heems kerk, J. van Alphen, J. M. Voorhoeve en JE. Mackay. In eene vergadering van liberale kiezers van Gouda en omstreken is candidaat ge steld mr. C. J. E. graaf van Bylandt. De centrale anti-revolutionnaire kiesveree niging in het district Hilversum heeft den lieer H, Waller te Amsterdam candidaat ge steld, met 25 stemmen, tegen 9 op den af getreden afgevaardigde mr. T. baron Mackay. Door den bond van liberale kiesvereni gingen te Schagen, Wieringerwaard, Bar- singerborn en Haringcarspel (alle gemeen ten, gelegen in het district Alkmaar) is tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld de heer mr. J. A. van Gilse, te Rotterdam. De anti-revolutionnaire kiesvereeniging «Nederland en Oranje" te Groningen heeft tot voorloopige candidaten geproclameerd de heeren mr. JE. baron Mackay en J, van Alphen, met 25 en 22 stemmen. De heeren Van Vliet, Veegens en dr. A. Kuyper be kwamen respectievelijk 5, 4 en 3 stemmen. De kiesvereeniging «Middenstand" stelde de heeren Veegens en Drucker. De liberale centrale kiesvereeniging in het district Winschoten heeft als voorloopige can didaten gesteld de heeren B. L. Tijdens en mr. De Marees van Swinderen. De anti-rev. candidaat in dat district is de heer P. van Vliet, te Arnhem. Ook de pas opgerichte geavanceerd liberale kiesvereeniging te Hoogezand en Martenshoek, behoorende tot het hoofdkiesdistrict Gronin gen, hebben de heeren mr. Veegens en prof. Drucker candidaat gesteld. De anti-revolutionnaire kiesvereeniging te Leeuwarden heeft tot voorloopigen candidaat gesteld den heer C. V. Gerritsen. De liberale kiesvereeniging «Vrijheid en Orde" te Harlingen, heeft den heer A. Bou- man, te Leeuwarden, candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in het district Harlingen. Met 27 stemmen is door de centrale anti- revolutionnaire kiesvereeniging «Nederland en Oranje" te Sneek tot candidaat gekozen de heer H. Pollema, hoofd der bijzondere school te Nijland en lid der Piov. Staten van Friesland. Op dr. A. Kuyper vereenigden zich 26, op den heer Van Vliet 5 en op het oud-lid Biantsenv. d Zijp slechts 2 stemmen. De laatste had van het bestuur eenige dagen geleden reeds berieht ontvangen, dat hij voor Sneek niet meer bruikbaar was. In de centrale vergadering van de verschil lende liberale kiesvereenigingen in het district Dokkum, is tot candidaat der liberale partij gekozen mr. E. Schaafsma, griffier bij het kantongerecht en lid van den gemeenteraad van Dokkum. De katholieke kiesvereenigingen in Fries land zullen 5 April a.s. te Sneek eene alge meene centrale vergadering houden, tot het benoemen van candidaten. Te Dokkum is tot candidaat der liberale partij in dat district gekozen mr. E. Schaafsma. Ook de kiesvereeniging «Smallingerland" te Drachten heeft met algemeene stemmen mr. H. Ph. de Kanter, te Haarlem, opnieuw candidaat gesteld voor de Tweede Kamer in het kiesdistrict Bergum. De vrijzinnige kiesvereeniging te Kampen heeft den heer rsr. 11. Goeman Borgesius candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. De centrale anti-revolutionnaire kiesveree niging in het district Steenvvijk heeft tot candidaat gesteld den heer A. Wiersinga, hoofd eener bijzondere school te Meppel. De heer ""selaerts van Blokland, aftredend lid voor dit listrict, vereenigde 2 stemmen op zich. De anti-revolutionnairen in het kiesdistrict Meppel zullen bij de verkiezing op 10 April mr. H. Smeenge steunen. De anti-revolutionnaire kiesvereeniging «Nederland en Oianje" te Apeldoorn heeft tot candidaat gesteld den heer M. J. Cheval- lier, te Ermelo. Jhr mr. L. H. J. M. van Asch van Wijck te Venendaa! wenscht geen candidatuur voor de Tweede Kamer in het district Ede tegen over het aftredend lid, den heer C. M. E. van Lóben Seis, te aanvaarden. Tegenover den heer Lucasse, die zich ver klaard heeft voor finale uitbreiding van het kiesrecht, zal de liberale kiesvereeniging «Eensgezindheid" te Middelburg geen candi daat stellen, wauneer hij door de anti-revo lutionnairen als zoodanig wordt aangewezen. De vrijzinnige kiesvereeniging «Algemeen Belang" te Vlissingen heeft besloten geen candidaat voor de Tweede Kamer testellen. De liberale kiesvereeniging te Goes heeft besloten ditmaal geen candidaat te stellen. De anti-revolutionnaire kiesvereeniging te Goes heeft op voorstel van den heer Kapteyn besloten het aftredend lid De Savornin Lobman niet te candideeren, doch de candidatuur aan te bieden aan dr. A. Kuyper te Amsteidam. De heer J. G. van Deinse te Hulst, uitgi - noodigd door de verschillende vrijzinnige kies vereenigingen in het district Hontenisse, heeft zich als candidaat voor de Tweede Kamer beschikbaar gesteld. Vlaardingen. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad zijn tot ge- meente-geneesheeren, belast met de armen praktijk, benoemd in de plaats van dr. A. W. van Meegen, wien op zijn verzoek eervol ontslag werd verleend de doctoren C. M. Hoogenboom en H. Kikkert, ieder op eene jaarwedde van f 500. Dr. J. Voogd wenschte ais zoodanig niet in aanmeiking te komen. 's-Gravenhage. De Koninginnen brach ten gisteren een bezoek aan de fabriek «De Pletterij" alhier. Aan het administratiege bouw werden zij ontvangen door den direc teur, den heer H. Enthovers Lz en de com missarissen K. Enthoven Lz., A. O. Wertheim, mr. A. F. K. Hartogh en A. E. de Jonge. In de fabriek waren alle arbeideis aan het werk. In de constructie-wei kplaats werd het klinken van bruggen bezichtigdin de machinekamer was eene stoommachine van nieuwe constructie in werking. Bij de vuurwerkerij werden de Koninginnen met een vuurregen van sissend nederstor- tend ijzer begroet. In de groote gieterij werd een: «Huldeaan Uwe Majesteiten"onder een koninklijke kroon en omgeven door de Nederlandsche wapens, in kleuren, voor de oogen der Vors tinnen gegoten. Verder werd de roodkopersmeiterij belang stellend bezichtigd, alsook de koperpletterij. Op het terrein aan de overzijde werd het dok voor de haven Tandjong-Priok bezichtigd, waarvan door het departement van marine aan de pletterij de levering is opgedragen en dat zijne voltooiing nadert. Ofschoon eerst in Juli is af te leveren, zal het weik binnen eenige weken gereed zijn. Met groote ingenomenheid namen de Koning innen van dit product der Nedeilandsche nijveiheid kennis en roemden de fabriek als een der belangrijkste industrieele onderne mingen des lands. Vijf mensrhen, vader, moeder en drie kinde ren, weiden Zondag j.l. te Londen weder de slacht offers van dien brandstichter bij uitnemendheid de petroleumlamp. Door het omvallen van zulk een toestel ontstond in een benedenkamer brand, die zóo snel toenam, dat het daarboven wonende gezin niet meer ontsnappen kon en in de vlammen omkwam. Bij de noordwestkust van Newfoundland is de visschersscboener Blanche door groote ijsbergen stukgestooten en gezonken. Da zestien mannen die er op waren, sprongen op een groot drijvend ijsblok. Daarop bleven zij twintig uren ronddrij ven. Zij hadden ontzettend veel te lijden van de felle koude en zij verkeerde* in een deernis- waardigen toestand, toen zij eindelijk door den schoener Bessie Wells gered weiden. Terwijl de voortiekkcrs der Vrijland-bewe ging op reis naar de binnenlanden van Afrika zijn om daar een anarchistischen staat te stich ten, komt uit Paraguay het bericht dat eene poging van sociaal democraten uit Australië ooi zich in die republiek een Eden te stichten, jammerlijk mislukt is. Een uitgestiekt grond gebied weid aan die kolonie afgestaan, maar de totale onbekendheid der hoopvolle landver- huizeis met de middelen om den bodem viucht- baar te oaken is oorzaak, dat de onderneming volkomen schipbieuk heeft geleden. Velen zijn van gebiek omgekomen, terwijl de overigen een aimzalig bestaan voortsleepen. Batavia, 27 Februari. Aan het verslag omtrent de voornaamste ge beurtenissen in het gouvernement Aijeh en On- derhoorigheden, loopende van 30 Januari tot en met "12 dezer, woidt het volgende ontleend: G co o t-A t j e h. Met uitzondering van onzen tijdelijken post Boekit-Daroe, welke den 8n en lOn dezer beschoten werd (den eersten dag zelfs zoo hevig, dat |mh Europeesch fuselier doodelijk en twee Euiupeesche fuseliers licht gewond werden), zoomede van het transport, dat in den namiddag van den 8n dezer van Ketapan Doewa denvaaits mairheerde en van de afkomende wacht van Boekit-Tenn, welke beide onder hetzelfde vuur als Eoelcit-Daro» kwamen, werd door onze troepen zoowel binnen als buiten de linie geen overlast van den vijand ondervonden. Den Sis dezer werd te Lamsoet aan den rechteroever van de Atjeh-rivier, dat den 29n Januari door de Atjehsche hulptroepen van T. Djohan Pahalawan bezet was, nadat die hoogte eene overvaart was gereedgemaakt, eeri door onze troepen tijdelijk te bezetien post op gericht. Mtesa van Anaq Batée deed den 5n dezer een aanvai op de Atjehsche wachtpost Tjot Bada, welke weid afgeslagen ten koste van 2 dooden en 10 gewonden, waarvan sedert nog drie overleden. De werkzaamheden in het voorterrein en aan de wegen kouden ongehinderd worden voortgezet. Van het eiland Weh viel niets te vermelden. Onderhoorigheden. Oostkust. In den namiddag van 1 dezer werd de van het blok huis op den Boekit Roembia (nabij Edi) afko mende wacht door eenige Atjehers besprongen 3 minderen werden gewond en 3 geweren buit gemaakt, terwij! de aanvallers zich ongedeeld uit de voeten maakten. Eidurs bleef het rustig. Noordkust. Te Teiok Semawé en in de nabuuge landschappen was de politieke toestand bevredigend. Te Sagh werd den lOn dezer door de* adsistent-resident der Noord- en Oostkust onder een militair geleide een bezoek gebracht aan de kampongs Poeloe Pisang en Paloh, de ver blijfplaatsen van T. Radja Pakeh en Pedir e* zijnen zoon T. Mohamad Daoed j de ontvangst was zeer vtlandschappelijk. Den volgenden dag werden op onze verster king aldaar twee kanonschoten gelost, die even wel geen letsel veroorzaakten. Wijlen de heer Rutger Anne van Slooten, ge- pensionneerd Oostindiscb ambtenaar, op 18 Maart j.l. te 's-Giavenhage overleden, heeft de «Maatschappij van Weldadigheid" te Frederiks- oord tot zijn eenige erfgename benoemd, uitge zonderd echter een legaat dat uitgekeerd is.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3