A". 1894. Zondag 1 en Maandag 2 April N°. 6500 Eerste Blad. Verschijnt dagelijks, uityezonderd Dinsdag, U IT ft EVER -T ODÉ. Binnenlandscfie Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers t 1.85. 2.50. - 0.10. K V HB A z BOTKRSTflAAT, E 2 7. Advertentieprijs: vaa 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1 Iedere gewone regel meer. -0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Dit nummer bestaat uit drie bladen. SCHIEDAM, 31 Maart 1894. Vergadering van deu raad der gemeente Schiedam, Dinsdag den 3n April 1894, des namiddags ten kwartier voor 2 ure. 1. Ingekomen stukken. Benoemen van: 2. Een lid der commissie voor het B. armbestuur. 3. Negen leden der commissie van voor lichting. bedoeld in art 19 der verordening op de "heffing van de plaatselijke directe be lasting naar het inkomen, voor het belasting jaar 1894/5. Beraadslagen over: 4. Ontwerp-besluit tot verhooging derge- meentebegrooüng voor 1893. 5. Adres van S. Boele om gedeeltelijke ontheffing van zijnen aanslag in de pi. dir. belasting over 1893. G. Adres van de wed. A. I. Schuurmans om gedeeltelijke onthellmg van den aanslag van wijlen haren echtgenoot in de pi. dir. bel. naar het inkomen, dienst 1893/4 7. Verzoek van de commissie voor het B. armbestuur om eene buitengewone subsidie over 1893 ad f700, alsmede tot het ver- ■leenen van goedkeuring op hare besluiten tot verhooging van de begrooting dier instelling voor dat jaar en tot het doen van af- en over schrijvingen op de begrooting van het stads ziekenhuis voor 1893. 8. Adres van A. van der /Burg c. s., allen huurders of gebruikers van weiland, hetwelk eene gemeenschappelijke waterloozing heeft door het sluisje van Kortland in de Nieuvve- haven, om gezegd sluisje op afdoende wijze te doen herstellen. 9. Vooitzetting der behandeling van de ge wijzigde ontwerp-strafverordening op het ge- -brüik der havens en wateren (havenreglement). •10. Ontwerp-strafverordening op het bou- •wen enz. En verdere voorstellen en mededeelingen. Acht en veertig leden van de kiesvereni ging «Schiedam" waren gisteravond in het ■lokaal «Paulus" bijeengekomen tot het op- •maken van een drietal candidaten voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer in het kiesdistrict Schiedam. In alphabetische orde werden vier candidaten besproken, e heer E. B. Kielstra was namelijk nog op de candidatenlijst gebracht en zoo kwan eerst ter sprake de candidatuur van mr. E. Fokker, thans lid van de Eerste Kamer. De .bespreking van dezen candidaat werd ingeleid door den heer Troelstra. Deze begon met de vraag te stellenwelke beginselen bij deze verkiezing op den voorgrond treden, en dan komt hij natuurlijk tot de conclusieuit breiding van liet kiesi echt is voor alles nood zakelijk. De heer Fokker is een erkend voor stander daarvanhij is lid van het bestuur der «Liberale Unie" bovendien hij is een man van ervaring op parlementair gebied, en dit is vari gewichtook leden van de volksver tegenwoordiging hebben hun leerjaren welnu, de heer Fokker heeft die achter den rug. Van zijn bekwaamheid moge het feit getuigen, dat hij, griffier zijnde der Provinciale Staten van Zeeland, door dit college tot lid der Eerste Kamer is gekozen; hij is een eerlijk, vertrouwbaar politiek man, die met zijn kennis van de toestanden te Vlissingen en Middelburg, plaatsen, die evenals Schiedam gebukt gaan onder den druk van Rotterdam, zeker even zeer ons district zal kunnen vertegenwoor digen ais een candidaat uit ons midden, die toch altijd met persoonlijke antipathieën te Kampen heeft. De heer W. F. Tak verdedigt de candi datuur van den heer Kielstra, een man met Indische toestanden ten volle bekend, een mar. van rijpe ervaring, ijverig medewerker aan de laatste grondwetsherziening; ware zijn voorstel om artikel 80 der grondwet zoodanig te redigeeren, dat de regeling van het kiesrecht bij gewone wet zou worden bepaald, aangenomen, veel moeilijkheden zou den thans zijn voorkomen. De heer Kielstra heeft grondwettige bezwaren tegen het wets ontwerp van den minister Takhij is wel voorstander van groote uitbreiding van het kiesrecht, maar tevens van de meening, dat grondwetsherziening aan een ontwerp als dat van den. minister had moeten voorafgaan. De candidatuur van den heer H. A. Maas wordt besproken door den heer M. C. M. de Groot. Deze wijst er op, dat de heer Maas is voorstander van kiesrechtuitbreiding volgens het ontwerp-Tak, dat hij is voorstander van belastinghervorming, die den minvermogende ten goede komt, hetgeen hij bewezen heeft door zijn krachtige medewerking aan het tot stand brengen der inkomstenbelasting hier ter stede. Verder is de heer Maas een krachtige persoonlijkheid, een man van het woord, van buitengewonen ijver, nauwgezet iu het waar nemen van hetgeen hij op zich heeft geno men, een man, door en door bekend met Schie dams belangen, waarover waarlijk in de Ka mer wel eens een flink woord mag gehoord worden. Is het zeer zeker niet onverschillig, welke kansen van slagen een candidaat heeft, dan is voorzeker de candidatuur van den heer Maas verreweg het verkieslijkst. En eindelijk tegenover de bewering, dat pailementaire ervarenheid een zaak van gewicht is bij het overwegen van de geschiktheid van een candidaat, staat deze: seen nieuw inan, ftisch in zijn denkbeelden, een man van handelen nijverheid als Schiedam thans aandekiezeis kan aanbevelen, is in s lands vergadering eveneens van groote beteekenis. De candidatuur-Pijnacker Hordijk wordt met een kort woord door den lieer Van "Westendorp toegelicht. Deze candidaat is een beslist voorstander van kiesreehtuitbrei- ding in den geest van het ontwerp-Tak. Hij is op de hoogte van Indische toestanden en var den landbouw, en heeft een open oog voo" de nooden des volks, blijkbaar uit zijn bemoeiingen met kindervoeding en kleeding. De heer W. F. Tak voegt hieraan toe, dat de heer Pijnacker Hordijk zijn candidatuui zal intrekken, wanneer er verdeeldheid onder de liberale partij mocht ontstaan. De candidatuur van den heer M C. M. de Groot wordt niet besproken, daar deze uit drukkelijk verklaart, deze in geen geval te zulten aannemen. Lrti heer T.I vraagt of het waar is, dat de heer Maas zich voor niet langer dan ëen jaar zou willen verbinden zitting te nemen. De heer De Groot antwoordt, dat hij meent, dat dit bezwaar door nadere bespreking met den heer Maas wel uit den weg zal zijn geruimd. üe heer Tak verklaart nog, zich geheel met de candidatuur van den heer Maas te ver eenigen, spoort aan tot diens eenparige keuze en tot eea kiachtig optreden om het wel slagen van deze candidatuur te verzekeren. De heer Troelstra, hoewel de candidatuur van den heer Fokker aannemelijker vindende, dan die van den heer Maas, verklaart in geval de laatste mocht worden gesteld, deze candidatuur te zulleu steunen. Thans wordt tot stemming overgegaan. De uitslag is, dat de heer Maas 4 van de 48 uitgebrachte stemmen verkreeg; de heer Fokker 19, de heer Pijnacker Hordijk 15, de heer Kielstra 2, zoodat de drie eerstge- noemden de voorloopige candidaten zijn er kiesvereniging «Schiedam". De definitieve keuze is bepaald op Woens dag a.s. Door het bestuur der kiesvereeniging «Schiedam" daartoe uitgenoodigd, hebben de voorloopig gestelde candidaten voor de Tweede Kamer, de heeren S. A. Maas, mr.E. Fokker en J. M. Pijnacker Hordijk verklaringen ge geven betreffende de kiesrecht-uitbreii 'ig Zij deden het schriftelijk, omdat zij verhinderd waren aan de uitnoodiging het persoonlijk in de gisteren gehouden veigadenng van e kiesvereeniging te doen, gevolg te geven. De heer Maas gaf de volgende verklaring: Ik geloof, dat het in 's lands belang noodig is het kiesrecht tot de bij de grondwet be paalde grenzen uit te breiden, dat het laatste kieswetontwei pTak daarmede in o vei een stemming is en dat het dus gewenscht is het kiesrecht dienovereenkomstig, in geen geval minder uitgebreid, tot stand te brengen. De heer Fokker schreef: Mij houdende aan de ook door mij aan vaarde leuze dat het thans alleen om kies- reehthervorming gaat, zal ik mij onthouden van eene ontvouwing mijner staatkundige meening in 't algemeen en mij bepalen tot het brandende vraagstuk. Sterk is bij mij de overtuiging, dat met uitbreiding van de kiesbevoegdheid niet meer mag gedraald worden. Men ga aanstonds zoo ver als de grondwet toelaat, en dat wel naar de opvatting van de tegenwoordige regeering. Giondwettelijke bezwaren bestaan of be stonden bij mij noch tegen het eerste ontwerp, noch tegen de beide gewijzigde ontwerpen. Voor zooveel noodig voeg ik hierbij dat ik niet wensch kiesbevoegdheid te onthouden aan hen die kostelooze geneeskundige hulp ontvangen van eene instelling van weldadigheid of van een gemeentebestuur. Er rest mij nog éen verklaring af te leggen. Het liefste behoud ik de zoogenaamde schrijfpioef, der. 23-jarigen leeftijd en de uit sluiting van hen die hun aanslag n de dir. belastingen niet hebben voldaan. Doch ik zou mij met kunnen verbinden om te stem men (bij eindstemming) tegen een wetsvoor stel waarin de schrijfproef mocht ontbreken of waarin de uitsluiting niet meer mocht voorkomen van hen die hun aanslag in de dir. belasting niet hebben voldaan. Ook zou ik mij niet kunnen verbinden om in elk geval te stemmen tegen een amendement dat den leeftijd op 24 of 25 jaar brengt. Mocht blijken bij de veranderde samenstelling der Tweede Kamer dat het ontwerp niet te redden en in veilge haven te brengen is zonder dat in 24- of 25-jarigen leeftijd werd toegestemd, zoo zou ik geen overwegend bezwaar hebben om zoodanig amendement aan te nemen; doch ook alleen in zoodanig geval zou het voor mij aannemelijk, zijn. De heer Pijnacker Hordijk verklaarde: Aan het lid van uw bestuur den heer 3. H. van Westendorp, schreef k reeds, dat ik voorstander ben van finale kiesrechtuitbrei ding op denzelfden breeden grondslag als waarop het ingetrokken kieswet-ontwerp van de regeering berustte. Het bestuur der kiesvereeniging «Schie dam" verzoekt ons het navolgende ter kennis der leden te brengen: De vergadering der leden, waarin over den definitieven candidaat zal worden gestemd, zal gehouden worden Woensdagavond a.s., iu de groote zaal van «Musis Sacrum". De ver gadering wordt geopend ten zeven ure pi ecies. Alsdan bestaat er van af dat uur tot hall-

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1