YerMezingeii. Gemengde Berichten. Armenzorg. Reelitzaken. Al) VmtTENTlËyT Joannes Henricns Eozestraten, Joannes Henricns Eozestraten, A. VAN DER BURG. J. VAN DER BURG. tien des avonds voor de leden gelegenheid hun stem uit te brengen. Daarna wordt de stembus geopend en de uitslag medegedeeld. Daardoor worden de leden in de gelegen heid gesteld de komedie-voorstelling in de ïOfiGcieren-Vereeniging" by te wonen. De kiesvereeniging «Burgerplicht" te Vlaar- dingen heeft tot voorioopige candidaten van de Tweede Kamer gesteld de heeren E. B. Kielstra, lid der ontbonden Kamer, en mr. E. Fokker, lid der Eerste Kamer. Met voel genoegen woonden wij gisteravond de voordrachten van Willem van Zuylen in a Musis Sacrum" bij, waar een tamelijk groot en net publiek bijeen was. In de reeks van voordrachten, welke de beer Van Zuylen achtereenvolgens ten beste gaf, toonde bij de kunst om in woord en gebaar de bedoeling der schrijvers en dichters weer te geven geheel machtig te zijn. Een meester in het voordragen betoonde hij zich in ïLiefde wraak" van Piet PaaHjeris, »De dupe der historie" van Fabies en «Mijn eigen kamer'' van Henri Dekking, waarin de decla mator door zijn buigzame stem en typische gebaren zich als een voornaam acteur deed kennen. De eenvoud en natuurlijkheid, waar mede hij zijn geheel nieuw programma af werkte, deden hem luide bravo's verwerven. In de onlangs gehouden bestuursvergade ring der vereeniging »DieIIaghe", te's-Gra- venhage, is o. a. benoemd tot werkend lid de heer F. Schiphorst alhier. Door eenige vrienden van dr. Schaepman is het plan ontworpen om den dichter een gedenkpenning aan te bieden in metaal, welke het portret vau den dichter zal bevatten met een allegorische groep aan de keerzijde, uit drukkende de gedachte: Geloof, Vaderland en Kunst. Te 's-Gravenzande is het aantal poklijders in de laatste dagen weer aanzienlijk toege nomen en tot 160 geklommen, waarvan bijoa 60 hersteld en 42 overleden zijn. De militair dieop 't fort aan den lloek-van-Holland is aan getast. wenschte zich niet aan de inenting te onderwerpen. Door de verschillende tappers te Wassenaar is gezamenlijk ingeslagen 16,524 liter gedistil leerd, hetgeen op eene bevolking van circa 3400 inwoners geen kleinigheid is te noemen. Men meldt uit Amsterdam aan de JT. R. Ct.: Twee van de drie reeds vroeger, in zake den moord op den slachter Schut gepleegd, aan gehouden personen, K. en D., zijn gistermiddag b'j het lijk van den verslagene in het schouw- lokaal in het Oude Gymnasium gebracht. Bij K. heeft bovendien een huiszoeking plaats gehad. Men vond lappen van een verscheur den pantalon. K.'s vrouw beweerde, dat deze reeds lang geleden verscheurd was. Vreemd echter vond men het dat de bewuste lappen nat waren. Daarop opmerkzaam gemaakt ver klaarde de vrouw, dat zij, onder het wasschen van ander goed, de lappen met natte banden had verlegd en deze daardoor vochtig gewor den waren. Er is een nieuw gezichtspunt geopend in de zaak van den moord op den vleesehhou- wer Schut te Amsterdam gepleegd, 't Is name lijk gebleken, dat een porder Zondagochtend te zeven uur reeds wist, dat Schut was ver moord. Dit is zeer merkwaardig, omdat de knecht van Schut eerst te halfnegen 's mor gens den moord ontdekte. Onmiddellijk heeft men toen den man opgespoord, die het be richt van den moord aan den porder had meeg"deeld. Deze man had 's morgens te halfzeven op den Dam reeds geweten, dat de moord was geschied. Thans zoekt men natuur lijk diens zegsman. Heden zijn te Amsterdam weder drie per sonen, allen slachters van beroep, in zake den moord op'den slachter Schut gepleegd, door den rechter-commissaris gehoord. Naar Da Tel. verneemt, zal de justitie dezer dagen een onderzoek instellen in de buurt van Hilversum naar de lyken van Maria Schmitz en miss Sarah .Tuett. Dit staat in verband met een mededeeling, die de heer Batelt onlangs ontving in zake De Jong. Een bewoonster van de Anjeüerstraat te Amsterdam die dagelijks nardappelensehillen ophaalt langs de huizen, had het buitenkansje op een lot in de staatsloterij, waarvan zij het twintigste had, «de twintig duizend" te trek ken. De knecht van den landbouwer Cruijssen te Vierlingsbeek, gisterochtend een stier naar de keuring te Boxmeer geleidende, werd door dat dier op de horens genomen, een eind ver weggeslingerd en ernstig gewond. Zijn toestand is hoogst bedenkelijk, daar ruggegraat en ribben gebroken zijn. Te Steenbergen is een talrijk gezin plot seling ongesteld gewoiden, tengevolge van het gebruik van loodhoudend regenwater. Uiterlijk vertoont het -water niets bijzonders, is zelfs frisch en helder en heeft een goeden smaak. De ziekte openbaarde zich in den beginne vooral door krampen en buikpijn; doch naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, kan een voortdurend gebruik verschillende kwalen, zooals verlamming, en zelfs den dood ten ge volge hebben. De oorzaak dezer vergiftigde eigenschap pen van het water ligt in oude loodeu pijpen of bekleeding der dakgoten. 's-Gravenhage. Wij vernomen, dat de minister van binneulandsche zaken, de heer Tak van Poortvliet, zich voor korten tijd naar het buitenland zal begeven. Gistermiddag ten 2 ure heeft aan het ministerie van buitenlandsciie zaken de onderteekening plaats gehad van eene over eenkomst tusschen Nederlaud en België, betreflende de toelating van vee in de wederzijdsche grensprovinciën. DeTentor. PI. M. de Koninginnen heb ben voor de alhier te houden tentoonstelling door de «Vereeniging van nijveren" bij ge legenheid van de viering van haar 40-jarig bestaan, evenals het gemeentebestuur en de burgemeester, ieder eene medaille beschik baar gesteld. De liberale kiesvereeniging «De Grondwet" te 's-Gravenhage heeft tot definitieve candi daten voor de Tweede Kamer gekozen de heeren J, F. W. Conrad met 70, mr. J, G. Gleichman met 63 en H. D. Guyot met 66 van de 81 stemmen. De heer J, M. Pijnacker Hordijk verkreeg slechts 24 stemmen. De heer A. Bouman werd door de centrale liberale kiesvereeniging in het district Har- lingen gekozen als eandidaat bij de aanstaande verkiezing. De centrale liberale kiesvereeniging in het district Eist stelde gisteren eandidaat met 24 stemmen den heer E. D. de Meester, notaris te Heteren. In eene Donderdagavonu te Roermond ge houden vergadering der liberale kiesvereeni ging De Grondwet" is besloten geen eandidaat te stellen voor de Tweede Kamer. Aan eene uitnoodiging vanwege de anti- revoiuiionnaire kiesvereeniging te Goes tot den heer De Savornin Lohman gericht, om zich terug te trekken, waarna dr. Kuyper zou worden eandidaat gesteld, heeft de heer Lohman geen gevolg willen geven. Maandag a.s. zal hij voor de kiezers te Goes optreden. Het geheele bestuur der kiesvereeniging, met uitzondering van den voorzitter heeft zijn ontslag genomen. Te Londen werd den 27:i dezer, na een arbeid van ïeven jaar en een uitgave van ruim 10 miliioeri gulden, de nieuwe Tower-brug over den Theems voltooid. De 940 voet lange brug is geheel van staal vervaardigd het middengedeelte dei- brug met een spanning van 200 voet kan met het oog op de scheepvaart, van zijn gewono hoogte boven het water van 30 voet tot een hoogte van 140 voet worden opgehaald. Een herder uit de gemeente Ardon dus wordt aan de Gazette de Lausanne geschieven begaf zich Dinsdagmorgen naar zijn schaapskooi te Isières, op 10 minuten af- stands van Ardon. Hoe groot was zijn ontstel tenis, toen hij. den stal binnentredend, bevond, dat de geheele troep niet het minste teeken van leven gaf. Van de 65 stuks, den vorigen dag nog springlevend, lagen er 60 uitgestrekt ter aarde, waaronder !0 zoodanig verminkt, dat men ze moest afmaken verscheidene wa ren de oogen uitgestoken en de horens gebro ken. De justitie heeft onmiddellijk van deze zaak kennis bekomen en is ter plaatse haar onder zoek begonnen. Men heeft grond te vermoeden, dat hier van een laaghartige wraakoefening sprake is. Een ernstig spoorwegongeluk heeft in Spanje op de lijn van Cordova naar Malaga, op korten afstand van het station Casariche plaats gehad, door het derailleeren van een trein. De machinist, de stoker en een kind werden gedood. Onder de gewonden bevinden zich de hoofdconducteur, een postbeambte en een dame, die zich a3n een amputatie zal moeten onderwerpen. Voor de tentoonstelling te San Francisco is eene aanvraag ingekomen tot het oprichten van eene «Justitia", de bekende weegschalen in de hand houdende. Het beeld zou 45 meter hoog worden. Iedere schaal zal 50 personen kunnen 1 dragen, die op een gegeven teeken, bij wijze van een wip, 88 meter hoog opgevoerd zullen worden. Een aanbevelenswaardig toestel in verkie zingstijd. Er gaan juist honderd menschen op de wip. Van het eiland Mauritius is gisteren te Marseille beticht ontvangen, dat een trein bij een valwind in de rivier Saint-Louis is geworpen, en dat vijftig personen bij dit onheil gedood of gewond zijn. Op den Atlantischen Oceaan drijven weder vele ijsbergen in het vaarwater van de Euro- peesche stoombooten. De kapitein van het Duitsche stoomschip B tirgermeisler Petersen bericht, dat hij er twintig gezien heeft. Aan den rechteroever van de Oubanghi (Afrika) heerscht het gebruik van menschen- eten nog in volle wreedheid. In een brief van den bisschop van Oubanghi, den heer Angouard, aan kardinaal Lodochowski, wordt daarvan het volgende verhaald. De slaven worden op de markt gebracht en wie geen geheelsn slaaf kan koepen, kiest een of ander dee! van zijn lichaam uit, een arm of been b.v. Daar wordt dan een merk op gezet. De kooper wacht tot er ook liefhebbers voor de andere lichaamsdeelen komen. Zoodra die ge vonden zijn wordt de slaaf onthoofd, verdeeld en opgegeten. Prinses Suphie, groothertogin van Saksen- Weimar, heeft wede:om f50 geschonken voor het maatschappelijk werk van het «Leger des Heils" hier te lande. De vereeniging «Liefdadigheid naar Vermo gen" te Amsterdam hield Donderdagavond hare jaarvergadering, waarin da voorzitter, de heer J. H. A. A. Kaiff, het jaarverslag uitbracht over 1893. Daaruit blijkt o. a, dat onderstand ver leend werd aan 336 gezinnen met renteloos voorschot tot een bedrag van f 23,97441' gezinnen geregeld ondersteund werden met f25,139; 775 gezinnen tijdelijk ontvingenf 27,460 dat 498 gezinnen losse giften ad f 42,110, ei dat, voor rekening van HU. MM de Koni innen, liet genootschap de uitreiking bezo- de van giften te Amsterdam volgens zijne ginselen. Onder de ingekomen legaten en schen- kingen komen er twee voor ieder van f4000 een van f 2000 enz., tot een gezamenlijk be- drag van ongeveer f 15.500 terwijl de nieuwe jaarlijksche bijdragen klommen niet f2263. Ge lijk men weet, werkt «Liefdadigheid naar Ver mogen" thans volgens het Elberfelder stelsel, fat berust op behandeling van een betrekkelijk klein aantal gezinnen door bezoekers. En zoo heeft het genootschap thans 34 voorzitters van verschil lende stedelijke afdeeüngen, onder wie 496 district-bezoekers werkzaam zijn. De Jong za! 12 April voor d« arrondissements rechtbank te Amsterdam terechtstaan, onder beschuldiging van verduistering en oplichting. De gebroeders Rienstra, betrokken geweest bij de vechtpartij op den N. Z. Voorburgwal, z:jn door de rechtbank te Amsterdam, overeenkom stig den eisch van het O. M.. veroordeeld ieder tot een gevangenisstraf van éen jaar, omdat zij te zamei, en in vereeniging mishandeling hebben gepleegd, dia den dood ten gevolge had. Er is rechtsingang verleend door de recht bank te Groningen tegen A. Rot, S. VV. Coltof en C. Cornelïssen, leden van den cenlralen raad van den sociaal-democratisehen bond. Voor de vele hartelijke bewijzen van deel neming, van hier en elders ondervonden bij het overlijden van mijn dierbaren Echtgenoot, den Heer betuig ik bij dezen mijn oprechten dank. Wed. J. H. EOZESTRATEN, Kats. Schiedam, 31 Maart 1894. Voor de vele bewijzen van belangstelling, bij h6t overlijden van mijn waarden Schoon broeder, den Heer zeg ik bij dezen hartelijk dank. D. KATS. Overschie, 31 Maart 1894, Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van onzen ge liefden Echtgenoot, Vader en Behuwdvader, ADRIANUS VAN DER BURG, betuigen wij onzen oprechten dank. Vit aller naam Wed. A. VAN DER BURG, De Vette. Schiedam, 31 Maart 1894. Hartelijk dank aan allen, die ons bij het overlijden van onzen geliefden Broeder, ADRIANUS VAN DER BURG, bewijzen van deelneming hebben gegeven. Hazerswoude I 31 Maart 1894. Schiedam, J Voor de vele bewijzen van belangstelling gedurende de ziekte en na het overlijden van mijnen geliefden Echtgenoot ondervonden, betuig ik mijnen hartelijken dank. Wed. A. KRUINING. Schiedam, 31 Maart 1894. N. B. De zaak zal op denzelfden voet wor den voortgezet. Hopende hetzelfde vertrouwen te blijven genieten, dat mijn Echtgenoot zoo ruimschoots genoten heeft, beveel ik mij by mijne stadgenooten beleefdelijk aan. TJJEtl, J)v. Dienaresse, Wed. A. KRUINING. Bierhalle Gamlrinus"

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2