£EN LANGE STRIJDT A0. 1894. Zondag 1 en Maandag 2 April. N°. 8500. Tweede Blad. Feuilleton. -A.ch.tenveert.g'Ste Jaargang'. Buitenlandsclie Berichten. n. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: j" ODÉ. 1IT, Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk A&onderlijke nommers f 1.85. 2.50. - 0.10. BIlBRAf i ROTERSTRjIIT, B 3 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F B A N K fi IJ E. De lieer Casimir Perier heeft in den Don derdag gehouden ministerraad mededeeling gedaan van den stand der onderhandelingen met de Portugeesche regeering over de quaes- tie der spoorweg-obligatiën. Wat het geschil betreffende Zanzibar aangaat, werd door den premier verklaard dat volledige voldoening gegeven isook de quaestie der haveutver- ien te Lissabon schijnt spoedig geregeld te zullen worden. Door den minister van koloniën is bericht ontvangen dat Fodi-Süah, het inlancFche lioofd dat naar het land van Combo gevlucht •was, zich onderworpen heeft aan den lieer d'Osmoy, directeur der politieke zaken te .Saint-Louis in Senegambië, De gouverneur van Fransch Guinea, de heer Du Ballay, seint dat eenige benden in landers strooptochten hebben gemaakt op Fransch gebied, doch teruggedreven zijn, bij welke gelegenheid ook aan Fransche zijde eenige dooden en gewonden vielen. Het comité van het syndicaat der repu- blikeinsche journalisten te Parijs heeft ter gelegenheid der begrafenis van Kossuth het volgende telegram naarBuda-Pestgezonden: «Wij, Fransche republikeinsche journalis ten, rekenen het ons tot eer onze hulde aan den held der Hongaarsche onafhankelijkheid te kunnen voegen bij die, welke hem door de vrije burgers van alle landen bewezen wordt. «Wij houden de gedachtenis in eere van hem, wiens naam schittert onder de grootsten iri den dageraad van 1848, welke zoo spoe dig verduisterd werd. Wij herinneren ons den tijd, toen de edele Hongaarsche, Itali- aansche en Fransche ballingen in den vreemde hand aan hand gingen, dezelfde smarten lijdende, dezelfde hoop koesterende. Kossuth is het levendige geloof in de vrij making en de verheffing des vaderlands, het geloof in de toekomst der vrije menschheid. Wij verheerlijken in hem alle martelaren van de onafhankelijkheid der volken, en wij reiken den Hongaarschen patriotten onze broederlijke hand." I) U I T 8 C II L A N D. Het bericht uit Londen, inhoudende dat de Duitsche i'yksregeering het initiatief had ge nomen tot internationale maatregelen tegen de auarehisten en dat binnenkoit daartoe eene conferentie te Berlijn zou worden ge opend, blijkt niet slechts ongegrond, maar zelfs eene mystificatie te zijn geweest. Uit Londen was het per telegraaf aan de Parijsche Nation medegedeeld als overgenomen uit de Standard, en nu, zoo zegt een der Berlijnsche bladen, blijkt het, dat noch de Standard liet heeft vermeld, noch in de Berlijnsche regee- ringskringen iets er van bekend is. E J E L i S II. De heer Matter, lid van het Lagerhuis en directeur der groote metaalfabiieken van Salford, heeft eeo belangrijk rapport uitge bracht over eene proefneming gedulende een jaar met invoering- van den aclituurs werk dag. De uitslag daarvan is schitterend ge weest. In verhouding tot het geleverde wei k, bedroeg het loon der werklieden slechts 0.4 percent meer dan onder het oude stelsel, maar dat verlies wordt ruimschoots opge wogen door de mindere kosten van verlich ting, verwarming, sly ting der werktuigen enz., terwijl de productie er niet onder geleden heeft. Hij verklaart dan ook dat het acht- urenstelsel in alle fabrieken van Salford blijvend zal woiden ingevoerd, claaiby mede- deelende dat de invoering van den achtuurs werkdag op de staatswerven en in de arse nalen van Woolwich het gevolg is geweest van de mededeelingen, welke hij onlangs om trent zijne proefneming aan de regeering deed. Uit Auckland wordt gemeld Vclgens belicht uit Samoa, is een oorlog uitgebroken, tengevolge van de bestraffing van oproerige stamhoofden door den nieuwen Europeeschen rechter. In de gevechten tus- schen de opstandelingen en de regeerings- troepen vielen 80 dooden en gewonden. De oproerlingen trokken zich terug, terwijl de troepen hunne huizen in brand staken en de inland«che vrouwen schonden. De wijk der vreemdelingen woidt bedreigd, zoodat men zich ongerust maakt. RUSLAND. De czaar heeft uit zijn laatste ziekte een leveraandoening overgehouden, tot herstel waai van luj in den J.=>. /.cmer waarschijnlijk een buitenlandsche badplaats zal bezoeken. Het gerucht omtrent eene a.s. ontmoeting van den czaar met den Duitschen keizer houdt stand. Van Russische zijde wordt ver zekerd dat zij in de eerste dagen van Sep tember te Koningsbergen of Stettin zal plaats hebben en dat graaf Caprivi en waarschijnlijk ook de czarewitch daarbij zullen tegen woordig zijn. OOSTENRIJK. De keizer heeft den Duitschen gezant Walterskirchen begiftigd met de orde der ijzeren kroon Ie klasse. Het stoffelijk overschot van Kossuth is gisteren te Buda-Pest aangekomen en door het gemeentebestuur in ontvangst genomen, waarbij meer dan éene redevoering is ge houden. Met de grootste orde heeft de lijk stoet zich vervolgens in beweging gezet. Het stoffelijk overschot van den patriot is naar het museum gebracht. In de geheele stad zijn rouwvlaggen uitge stoken en andere kenteekenen van rouw en hulde aangebracht. Tal van deputation ko men van heinde en verre aan. Uit de om liggende plaatsen en ook van verder af zijn duizenden menschen naar hier gekomen. De beurs is gesloten gebleven. Het sociaal-democratisch congres teWeenen heeft besloten tot handhaving der betoogïng op 1 Mei. Voorts werd bepaald dat de party moest trachten in Oostenrijk de invoering van den aclituurs werkdag te verkrijgen. ZWITSERLAND. Het wetsontwerp op misdadig gebruik van ontplofbare stoffen is in 'den Stenderaad met algemeene stemmen aangenomen. By de behandeling van het ontwerp heeft de heer Ruffy, lid der bondsregeering, mede gedeeld dat de politie te Lausanne onlangs eene groote hoeveelheid dynamietpatronen tusschen rotsen verborgen had gevonden. T U R K IJ E. Volgens privaat berichten uit Konstanti- nopel, wordt uit Kairo aan de Times gemeld, is de sultan voornemens een paar agenten naar Egypte te zenden, om een onderzoek in te stellen naar een geheim genootschap aldaar, dat heet ten gunste van Engeland te werken tegen het gezag van den khedive, alsook tegen dat van den sultan. Fransche kuiperyen bij den sultan schijnen niet vreemd te zyn aan dien stap, ofschoon Mukhta-pacha aan den sultan moet medegedeeld hebben, dat de tegenwoordige khedive al heel slecht zyn gezag in Egypte ophoudt. Te Konstantinopel is een moordaanslag ge- «Ja maar, nu ik 't goed bedenk," hernam de barones, «moet er dien dag zeer weinig wind geweest zijn, want anders hadden wij niet voor «een open venster kunnen zitten." '«Jawel, tante, er was veel wind maar gij 'vergeet, dat zoolang de deur gesloten bleef, er -geen tocht kon zijn." «Dat is ook mogelyk," zeide de barones. Maar fgij hebt nog niets van de vaas gezegd vindt ge die niet verbazend mooi gelijmd 7 Theresa begaf zich naar het tafeltje, waarop 'de vaas weer was geplaatst, en scheen haar nauwkeurig te beschouwen, maar ik zag dat haar .gtdachten zich met heel iets ander bezighielden. «Zeker," zeide zij op afgetrokken toon; «het is keurig gedaan, en ik ben u zeer dankbaar, mijnheer Lindley, dat gij u zooveel moeite hebt gegeven om de schade, door mij aangericht, te hei stellen." Ik zeide, dat het mij genoegen deed haar een zoo kleinen dienst te kunnen bewijzen. Daarna nam ik afscheid en de barones noodigde mij uit, haar zoo mogelijk zeer dikwijls te bezoeken. Gedurende de volgende dagen bleei ik in zeer gespannen toestand. Eiken morgen bezocht ik dokter Falck, om te hooren hoe met de patiënt ging, en de berichten waren altijd van dien aard, dat zij mij nog steeds in het onzekere lieten. Soms waren Etheieens ki achten bijgeko men, dan was zij weer iets zwakker. Ik vroeg aan dokter Falck, hoelang hij dacht, dat die toestand zou kunnen duren, en hij antwootdde, dit onmogelijk te kunnen voo:zien. «Maar," voegde hij er bij, >tk geloof, dat vroeger of later een crisis zal komen." «En wat dan 7" vroeg ik angstig. «Dan zal zij óf spoedig in beterschap toenemen, óf alles zal gedaan zijn." Deze laatste woorden deden mij hevig ont stellen toch kon ik niet getooven, dat ik dit meisje zuu hebben gered, om haar zoo spoedig weer te verhezen. Ik trachtte zooveel mogelijk in de beoefening der schildei kunst afleiding te vinden. Tot dusverre was schilderen een mijner geliefkoosde bezigheden geweest, en nu had dit alle bekoorlijkheid voor mij vei lm en. Voor mijne onafgewerkte schilde rijen staande en zelfs met het penseel in de hand, was het mij onmogelijk mijn aandacht er aan te wijden. Het eenige waarover ik kon denken was Etheleen Stuart. Dien namiddag ontmoette ik dokter Falck, juist toen hij in groote haast zyn woning wilde verlaten. «O, zijt gij daar, niets kon gewenschter zijn," riep hij uit, toen hij mij zag. «Ik ging juist een rijtuig halen om naar u toe te gaan." Terstond zag ik, dat er iets bijzonders aan de hand waswat kon het zijn 7 Voor ik gelegenheid had iets te zeggen, vervolgde dokter Falck «Sedert gij van morgen hier waart, is er verandering in den toestand van miss Stuart gekomen." «Ten goede of ten kwade 7" vroeg ik ademloos. «Bepaald ten goede." Ik gevoelde mij geheel verlicht. «Op eens," vervolgde de dokter, «opende zij de oogen, en ik ontwaarde met voldoening, dat ze niet meer die strakke, ziellooze uitdrukking hadden. Daarna zeide zij fluisterend iets, wat k niet goed verstond, waarschijnlijk omdat het Engelsch was Ik ken wel een weinigje die taal, maar toch niet zoo goed als Duitsch. Zij deed haar best de woorden duidelijker te herhalen." «En welke waren dat?" vioeg ik ongeduldig. «Waar is hij 7" zeide zij. «Waarom komt hij niet 7 Ik wilde hem gaarne bedanken." Mijn hart begon onstuimig te kloppen. Zonder twijfel doelden die woorden op mij. De gedachte, dat ik dus geen vreemdeling voor haar was en dat haar eerste gedachte voor mij was geweest, vervulde unj met vreugde. «Zij noemde uw naam wel niet, maar ik twijfelde geen oogenbhk of gij waart het, dien

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 5