Binnenlandselie Berichten. Post en Telegraphïe, Kerknieuws. pleegd op den Armenischen patriarch. Ter wijl de kerkvorst in de kerk van Kou tn Kapou een mis vierde, werden twee schoten op hem gelost, maar hij werd niet getroffen. AMERIKA. President Cleveland blijkt toch werkelijk zijn veto over de Biand-wet, tot aanmunting van het zilver-saldo der schatkist, te hebben uitgesproken. In de boodschap, waarbij deze beslissing ter kennis van het congres wordt gebracht, zegt de president, dat deze wet bet ontwakend vertrouwen zou verzwakken, zoo niet geheel vernietigen. Hij wijst er verder op, dat bijna elk artikel vaag is en de zin onduidelijk, en dringt aan op de noodzakelijkheid om de pariteit van goud en zilver als betaalmiddel te handhaven. De Bland-wet zou eene groote vermeerdering van den zilveromloop veroor zaken en een daarmede correspondeerende vermindering van het goud in de schatkist dit zou een geheele omverwerping zijn van een gezonde financieele politiek, welk een redelijk bimetallisme handhaaft. De boodschap eindigt met een aanbeveling om de bevoegdheid van den secretaris der schatkist te vergrooten tot liet uitgeven van obligation met lagen interest, teneinde de goudreserve te beschermen. In dat geval zou men kunnen overgaan tot de aanmunting van het in de schatkist aanwezige zilver. Bland zal zijn seigniorage-ontwerp Dinsdag opnieuw aan het Huis van afgevaardigden onderwerpenindien het Huis van afgevaar digden en de Senaat het aannemen zóo dat het twee derden van hunne stemmen verkrijgt, dan verliest het veto van den president zijne kracht. De New-Yorksche Tribune spreekt de ge ruchten tegen, volgens welke Walkers zen ding naar Hawaï strekt om Europa voor te zijn in de bemoeiing met den toestand aldaar. De regeering der Unie moet aldoor geheime information ontvangen hebben uit Hawaï betreffende onlusten, die er ophanden zijn. De Tribune herhaalt dat de ex-koningin be sloten is hare souvereiniteit op de eilanden te proelameeren en de bescherming van En geland in te roepen, dat geneigd heet te zijn haar die te verleenen. Genoemd blad voorziet hieruit internationale verwikkelingen. Noord- Amerika zou eensdeels eene Europeesche inmenging kwalijk kunnen dulden; anderdeels zou de president Cleveland niet kunnen han delen tegen zijn uitgesproken beginsel van non-interventie-politiek. Berichten uit Buenos-Ayres melden dat het met den financieelen toestand der Argen- tijnsche republiek treurig gesteld is en binnen drie maanden eene handelscrisis is te wachten, als gevolg van de verliezen, welke de lang durige droogte veroorzaakt heeft. De graan oogst is goed, maar de prijzen zijn zoo laag, dat zij geen voordeel opleveren. De spoorweg zij bedoelde. Maar of het nu goed en voorzichtig zou zijn haar wensch te vervullen, dat is iets anders. Ik vreesde, dat de opwinding haar mis schien kwaad zou doen." »En vreest gij dit nu niet meer?" vroeg ik ongeduldig. »Neen, en ik zal u zeggen waarom. Nadat zij dit g-zegd had, vroeg ik wie het was, dien zij wenvchte te zien." »D»n lieer dio mij redde,"antwoordde zij, sik ken zijn naam niet." sik begrijp niet, hoe zij iels van mij kan weten," zeide ik. stenzij gij of de oppasseres in baar tegenwoordigheid over mij hebt gesproken." sNeen, wij hebben steeds vermeden over haar wonderbaarlijke redding te spreken." sTuen zij in het doodenhuis een oogenblik de oogen opende, dacht ik niet dat zij iets van baar toestand begreep, ofschoon ik mij wel ver beeldde dat zij mij aanzag. Maar de uitdrukking was als van een kind, dat plotseling uit een droom wordt gewekt." sHet kan wel zijn," antwoordde dokter Falck, ontvangsten zijn belangrijk afgenomen. De staatkundige toestand is onzeker; de jongste verkiezingen hebben de oppositie aanzienlijk versterkt, en wanneer het congres in Mei weer bijeenkomt, verwacht men ernstige verdeeld heid. In Uruguay is het nieuwe ministerie ge vormd. Pineiro Campos is minister van buitenlandsche zaken, Vidiella van financiën, Miguel Herrara, een broeder van den oud- president, van binnenlandscbe zaken. Het ministerie maakt een goeden indruk. CHINA. Kimokkin, de aanvoerder van den opstand op het schiereiland Korea in 1884, die destijds uitgeweken is naar Japan, waar hij werd gevangengezet, is dezer dagen weer op vrije voeten gesteld. Hij vertrok naar Shang hai, maar nauwelijks daar aangekomen werd hij door sluipmoordenaars om het leven ge bracht, vermoedelijk op last der Koreaansche regeering, welke alle reden had om te vree zen dat hij zich de onlangs ontdekte samen zwering zou ten nutte maken om opnieuw onlusten uit te lokken. SCHIEDAM, 31 Maart 1891. Het hoofdbestuur der ^Maatschappij tot Nut van 'l Algemeen" heeft bericht verzonden, dat ter vervanging van mr. W. H. K. Mouthaan te Amsterdam en dr. W. Pleyte te Leiden, die volgens den rooster op 1 Juli als hoofd bestuurders moeten aftreden, door de com missie, vermeld in art. 45 der wet, zijn op gemaakt de volgende dubbeltallen vacature-MouthaanI. de heer P. II. IIu- genholtz Jr., voorganger der vrije gemeente te Amsterdam. II. dr. C, W. Janssen, lid van het bestuur van >)Ons Huis" te Amsterdam vacature-PleyteI. mr. E. Fokker, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal te Mid delburg. II. mr. H. J. van Leeuwen, advocaat te 's-Hertogenbosch. Voorts is, ter vervanging van dr. W, Koster, die wegens redeueu van gezondheid als hoofd bestuurder heeft bedankt, en wel voor diens nog niet geëiiiriigden diensttijd, het volgende dubbeltal opgemaakt: I. de heer J. A. Böhrioger, predikant bij de evung. Luthersche gemeente te Maastricht. II. prof. mr. J, M. Teiders, hoogleeraar te Delft. Men schrijft uit Rotterdam aan Be Tjd: Geen verwijt tegen de werkende klasse is algemeener dan het verwijt van drankmis bruik. Veel kan men daarover redeneeren, maar het schijnt dat men de dronkenschap niet kan weren. Het Matigheidsgenootschap, de Tereeniging »dat zij alles gehoord en gezien heeft, wat in die vreeselijke uren om haar heen voorviel. Ik zeide u immers reeds, dat dit niet zelden in een dergehjken toestand voorkomt." »Ja, dat herinner ik mij, maar dan Ik hield op, geheel overweldigd door de ge dachte, dat Etheleen misschien reeds wist, hoeveel belang ik in haar stelde. Ik was hierover zoo verrukt, dat ik eenigen tijd noodig had om weder tot mij zeiven te komen. Gij hebt haar zeker mijn naam gezegd vroeg ik. »Ja, en ook dat gij haar zoudt komen be zoeken, maar dat zij kalm en rustig moest blijven. Maar zij schudde het hoofd en werd zeer zenuwachtig en ongeduldig. »Ik wil hem bedan ken," herhaalde zij aanhoudend. Toen zag ik, dat het haar nog meer kwaad zou doen, haar verlangen niet in te willigen, en besloot dus u zoo spoedig mogelijk te halen, maar eerst moest ik voor dringende zaken naar mijn huis gaan. Kunt gij terstond met mij meegaan üf ik kon Welke afspraak zou ik niet hebben tot afschaffing van sterhen drank, de Geheel- Onthouders-Vereeniging richten in het alge meen weinig uit ten opzichte van de dronken schap. Naar aanleiding echter van een vonnis, dezer dagen door de rechtbank alhier uitge sproken, schijnt de vraag gewettigdwordt de dronkenschap wel veroorzaakt door het vele drankgebruik Is zij niet veeleer toe te schrijven aan het slechte gehalte der jenever? Door bedoeld vonnis is gebleken dat men in zekere tapperijen hier ter stede verkoopt jenever vermengd met methyl (houtgeest). Deze vermenging van jenever met methyl heeft plaats gehad om vrijgesteld te worden van den accijns. Volgens de wet op het ge distilleerd is geen accijns van gemethyleerde jenever verschuldigd, omdat de wetgever heeft gemeend, dat de spiritus met methyl vermengd niet drinkbaar is. Feitelijk is dit ook zoo. Gemethyleerde jenever is niet alleen schadelijk voor de ge zondheid, maar werkt nog bedwelmender dan zuivere jenever. Ofschoon ditmaal het feit met een boete van f100 (de hoogste straf, waartoe de rech ter veroordeelen kan) werd gestraft, is daar mede aan de vervalsching van alcoholische dranken geen eiude gemaakt. Door slechts een paar honderd liter gemethyleerde jenever te verkoopen, is de boete weer ingehaald. Alzoo is niet de minste zekerheid verkregen, dat de veroordeelde niet opnieuw zal ver- valschen, of dat andere distillateurs niet hetzelfde zullen doen. Dit feit is alleen straf baar als vervalsching van levensmiddelen. Het is vrij algemeen bekend, dat men in de kroegen een vocht verkoopt, dat wel den naam heeft van jenever, doch veel schade lijker is. Volgens de legende wordt aan eiken deliriumlijder die in het stedelijk ziekenhuis wordt gebracht, gevraagd in welke tapperij hij gewoon was te drinken, opdat men kunne weten welk soort van bocht het delirium heeft veroorzaakt. Verplaatstde telegrafist P. Verhagen, van Schiedam naar Rotterdam de klerk dei' poste rijen en teiegraphie 2e klasse tnej. M. M. W. de Koning, van Rotterdam naar Schiedam. Ned.-Herv. Kerk. De kerkeraad der Ned.-hervorrade gemeente te Schiedam heeft op het aan den kerkeraad en het kiescollege door 870 leden dier gemeente gericht adres, waarbij zij den wensch te kennen geven om in de plaats van ds, HaveiSchmidt een leeraar van diens richting beroepen te zien, en op het begeleidend schrijven van een lid der commissie, met de inzending van dat adres belast, bet volgende antwoord ontvangen opgegeven om Etheleen Stuart te kunnen zien 1 Er was geen rijtuig bij de hand, en daar het kerkhof vlak bij was, gingen wij er te voet heen. Weldra waren wij bij Stefans huis, maar onder weg had dokter Falck mij op het hart gedrukt de grootste vooizichtigbeid in acht te nemen sBlijf zoo bedaard mogelijk," zeide hij, nwant de minste opwinding kan nadeelig voor haar worden, en ga dadelijk heen, zoodra ik u een wenk geef," Stefan opende ons de deur en ik bleef in zijn kamer, terwijl dokter Falck naar boven ging om zijne patiënt op mijn bezoek voor te bereiden. Binnen weinige minuten kwam hij terug en bracht mij bij haar. De kamer was klein, maar net cn zindelijk. Aan de tafel zat een bejaarde vrouw met een vriendelijk voorkomen, die ik terstond voor de oppasseres hield. Op 't bed, half overeind en door kussens gesteund, gekleed in een los wit gewaad, lag Etheleen. Toen ik binnenkwam, waren haar oogen Aan den "WelEdclGeb. Heer /E. Elzevier Bom c. Met belangstelling heeft de algemeene kerke raad der Ned. Herv. Gemeente alhier Uw inge komen schrijven d.d. Maart 1894, inhoudende het verzoek, in de tegenwoordige vacature een predikant van de moderne richting te beroepen gelezen en, overeenkomstig Uw verlangen, ook ter kennis van de gemachtigden gebracht. Het zij ons echter vergund, U allereerst te verzekeren, dat de toon in het begeleidend schrij ven, geteekend door den Heer J. de Goederen, op menig punt bedenkelijk moet genoemd worden en op den kerkeraad niet dien indruk heeft ge maakt, als die in het adres der ruim achthonderd. Maar ter zake. Dat door U. neen belangrijk deal der gemeente" vertegenwoordigd wordt, willen wij niet ont kennende verzekering uwerzijds: zwij zouden niets liever, dan met dc ganschc gemeente in den nood van al onze armen blijven voorzien aanvaarden wij dankbaarde wensch tdat geen gemeenschap noodeloos verbroken worde", geeft ons hoop, dat door U niet overhaast, in geen geval ondoordacht zal gehandeld worden, maar Uw bede: »zoo het kanb.ijve ook verder aait ons de toegang lot ons gemeenschappelijk bede huis openmaakte op ons een somberen indruk immers niemand sluit u daarbuiten, niemand verhindert U in ons gemeenschappelijk bedehuis" met de schare, die zich daar verzamelt, te bidden. Dat wij Uw verzoek niet zullen inwilligen, kan U evenwel niet bevreemden, te meer daar nl in het begeleidend schrijven gezegd wordtnvij weten reeds Uw antwoord, Mijne Heeren! en hooren als utl een mond de afwijzende beschik kingUw blik op ons beginsel en onze personen was zeer juist. Wij MOGEN U deze gunst niet toestaan en werpen de bewering in het begeleidend schrijven, dal gij daar rechtens aanspraak op habl, daarom ook verre van ons. Zoo dit het geval ware eischt danen wei gert de kerkeraad U te hooren, stelt hem in staat van beschuldiging. Neen, geen rechtmaar een gunst (waarmet wij, als zij verleend was, de rechten van velen te kort deden, dus een onrechtzou het zijn, in dien wij aan Uw verzoek gehoor gaven. Maar nog eens, wij mogen U hierin niet ter wille zijn. Door U wordt gevraagd om een Leeraar die naar mui hart spreekt, die het Evangelie verkondigt op een wijze, die met uwe innigste overtuiging overeen komt vraagt ons toch een Leeraar. die aan de Gemeente het Evangelie van Jezus Christus, het Evangelie naar de Schriften brengt, en wij zullen U gaarne het oor Ieenen. Wij mogen geen Herder en Leeraar voor do Gemeente beroepen, die komen moot, orn naar het hart van sommigen te spreken en de over tuiging van enkelen te versterken Christus dienaren moeten den geheelen Christus lot heel de Gemeente brengen. Waar zou het einde zijn, indien zoodanige gunsten verieend werden, indien een groep socia listen om seen predikant-socialisten een aantal gesloten, maar ons hoorande, opende zij ze lang zaam. Zij zag mij aan met een blik, welken ik nimmer zal vergeten. Eenmaal reeds had ik de oogen geopend gezien, maar toen was de uit drukking strak en vreemd geweest. Nu straalden zij met een zacht en teeder licht, waarin duidelijk bet teruggekeerd zteleleven te bespeuren was. »Hier is mijnheer Lindley, miss Stuart,"zeide dokter Falck tegen haar. Etheleen reikte mij de hand, welke ik eerbiedig aan mijn lippen bracht. Zij wilde spreken, maar ik zag dat het haar moeite kostte. ïGij zijt zeer goed voor mij geweest," zeide zij ten laatstezik bad behoefte u te bedanken,, maar dankbaar genoeg kan ik nooit zijn." Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 6