ni'rgever7~j. odé. A0. 1894. Zondag 1 en Maandag 2 April. N°. 8500 Derde Blad. KENNISGEVING. Aohtenreertigste Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, kostelooze inenting en herinenting tegen pokken. Binnenlaiidsclie Berichten. Terliiezingen. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers t 1.85. - 2.50. - 0.10. RIKRll'! B»TERITK,MT,E 3 Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10, Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en wethouders van Schie dam Gelet op art. 18 der wet van den 4den December 1872 Staatsblad No. 134) tot voorziening tegen besmettelijke ziekten Brengen bij dezen ter kennis van de Inge zetenen, dat ten huize van den Stadsheel meesterden Heer J. A. RUTSCHY, aan de Nieuw straatno. 30, driemaan delijks, en wel op den eersten Dinsdag van ■elk kwartaal, gelegenheid zal bestaan tot Schiedam, den Sasten Maart 1894. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. Be secretaris, VERNÈDE. SCHIEDAM, 31 Maart 1804. De heer H. G. Rasmusen, ingevolge kon. machtiging benoemd tot vice-consul te Korsor, is in die hoedanigheid door de Deensche regeering erkend. St.-Ct In de Woensdagmiddag gehouden verga dering der vereeniging tot het verleenen van hulp aan minvermogende oogiijders voor Zuid-Holland, gevestigd te Rotterdam, werd het jaarverslag uitgebracht. Daaruit blijkt, dat de cijfers der werk zaamheden vooruitgang aanwijzen, doch het bedrag der jaarlijkscne contributies een niet onbelangrijke vermindering, n.l. f 3371, tegen £3466,50 in 1892. Aan legaten werd ont vangen f6500, aan giften f4451,81, waar onder twee elk van f 2000, terwijl voorts ook weder van de provincie, de gemeente Rotterdam en verschillende andere gemeen ten subsidiën werden ontvangen. Uit het verslag van den geneesheer-direc teur, dr. De Haas, blijkt, dat zich dit jaar voor het eerst aanmeldden 4643 patiënten, waarvan 2961 uit Rotterdam, 1538 uit -andere gemeenten van Zuid-Holland, 139 uit 65 gemeenten van andere provinciën en 4 uit plaatsen buiten Nederland. Het gezamenlijk aantal adviezen, aan deze lijders gegeven, bedraagt 30,431, waarvan 18,780 op de policliniek en 11,653 op de •cliniek komen. Tot de cliniek moeten gebracht worden 168 personen, (aan hun huis of tijdelijk verblijf bezocht, en 258 lijders, die in de inrichting geheele verpleging erlangden. Het Jaantal verpleegdagen was 9770. Uitgereikt werden 1537 brillen, aan 664 mannen en -873 vrouwen). Op de cliniek werden 305 grootere ope ration verricht en 230 kleinere. Bij de kleinere werd 15-inaal en bij de giootere 5-maal algeheele bedwelming toegepast, bij al de andere gevallen alleen plaatselijke ver- dooving. De gewone rekening sluit meteen nadeelig slot van f 1910,76l/2, dat uit de buitengewone ontvangsten gedekt is. De begrooting voor 1894 sluit in ont vangst met f 12,854.50 en in uitgaaf met f13,450, het tekort van f595,50 te dekken uit verkoop van effecten. De liberale kiesveieeniging «Burgerplicht" te Delft heeft eene lijst opgemaakt van voor- loopige candidaten. Daarop zijn geplaatst de hh. prof. Teldeis, mr. Kei dijk, minister Lely, mr. Pijnacker Hordijk, G. Knuttel en mr. W. K. S. van der Mandele. De definitieve keuze is bepaald op a.s. Dinsdag, 3 April. Te Dordrecht zijn als voorloopige candidaten der anti-rev. kiesvereeniging «Vreest God, eert den Koning", gesteld de heeren dr. A. Kuyper, te Amsterdam, mr. Th. Heemskerk, te Amsterdam, ds. A. Brummelkamp, te Groningen, eu M. Noordtzij, te Kampen. Het centraal-comité der vrijzinnige kies- vereenigingen in het hoofdkiesdistrict Gorin- chem heeft in zqne gisteren gehouden ver gadering het navolgende drietal opgemaakt van candidaten voor bet lidmaatschap van de Tweede Kamer: J. F. W Conrad en mr. J. G Gleichman te 's-Graveuhage, en mr. W. H. de Beaufort te Leusden, uit welk drietal de kiesvereenigingen eene keus zullen doen, waarna de definitieve candidaat wordt gekozen. Het bestuur van de kiesvereeniging «Alge meen Belang" te Gorinehem heeft den oud minister mr.G. van Tienhoven een candidatuur aangeboden, doch deze heeft beslist gewei gerd hij verklaarde geenerlei candi datuur te willen aanvaarden. «De Grondwet" te Amsterdam candideerde de heerenJ. T. Cremer, mr. W. H. de Beaufort, mr. J. G. Gleichman, jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, B. H. Heldt, mr, W. v. d Kaay, mr. M. J. Pijnappel en mr. J. A. Levy. «Burgerplicht" te Amsterdam heeft tot candidaten geproclameerd de heerenmr. J. P. R. 'lak van Poortvliet, mr. A. F. K. Hartogh, mr. A. Kerdyk, mr. J. A. Levy, B. H. Heldt, J. T. Cremer, W. K. M. Vrolik en mr. tl. Goeman Borgesius, terwijl voor een negende lid een nieuwe vrije stemming moet plaats hebben. «De Unie", afdeeling Amsterdam van den «Nederlandschen Bond voor Algemeen Kies- en Stemrecht", stelde als voorloopige candi daten de heeren: G. van Duijvenbodeo, P. Noltmg, Van Zinderen Bakker, J. A. Fortuijn, P. J. v. Helsdingen, P. L. Tak, A. II. Gerhaid, H. W„ J. A. Sehook, Vitus Bruinsma en v. d. Zwaag. Op de lijst van voorloopige candidaten van de kiesvereeniging «Amsterdam" zijn ge plaatst de heeren Tak van Poortvliet, Ker- dijk, Hartogh, Heldt, Cremer, Vrolik, Treub, Heineken, Hugo Muller, Henry Tiridal, Kater, Nolting, Goeman Borgesius. De centrale liberale kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Enkhuizen heeft in hare vergadering van gisteren, te Westwoud ge houden, het aftredende lid J. Zijp Kz. te Abbekerk opnieuw candidaat gesteld. De katholieke kiesvereeniging «Ieders Recht", te Groningen, stelde den lieer Schaep- man tot candidaat. De bond van christelijk historische kies vereenigingen, onder den naam «Christelijk Volksbelang", heeft in eene centrale verga dering, te Bolsward gehouden, met algemeene stemmen tot candidaat gesteld in het district Harlingen tegenover mr. Th. Heemskerk, mr. U. H. Huber, die de candidatuur heeft aanvaard. Van liberale zijde wordt mr. A. Kerdijk, van radicale zijde mr. Z. van den Bergh aanbe volen. In de gisteren te Utrecht gehouden de- putatenvergadering der anti-revoluüonnaire partij is, na eene toespraak van den voorzitter, dr. A. Kuyper, de volgende resolutie door het bestuur voorgesteld De deputatenvergadering van anti-revo- lutionr.aire kiesvereenigingen lo. spreekt allereerst, onder eerbiedige hulde haren dank uit aan.de Koningin-weduwe- Regentes van het koninkrijk, dat, toen het gemeen overleg over de betere verdeeling van den «volksinvloed op de Kroon" onder alle rangen eu standen des volks, stuitte door Kamerontbinding de weg is ontsloten, om dit gemeen overleg weer op te kunnen vatten 2o. Zij verstaat de beteekenis van de nu komende verkiezingen in dien zin, dat het geldt een worsteling tusschen het conser vatisme van alle gading eenerzijds, en ander zijds tusschen hen die voor het volk achter de kiezeis opkomen; een strijd waarin de anli-revolutionnaire partij, aan haar beginsel en haar verleden getrouw, van uit haar eigen standpunt, zich op onverdachte wijze tegen het conservatisme heeft te weer te stellen. 3o. Zij acht dat te dien einde, in 's lands belang, moet gestreefd worden naar finale kiesrechtuitbreiding, nu reeds, doorgaande tot de uiterste grens, die de grondwet slechts even gedoogt te stellen. 4o. Diensvolgens verzet zij zich tegen elke koppeling van het kiesrecht aan eenige belas ting; alsook tegen het binden op eenigeilei wijze van het kiesrecht aan eene eigenlijke lees- of schrijfproef. 5o. Hiermee in overeenstemming zag zij de viagen aan de candidaten te stellen liefstin dezer voege geformuleerd: lo. Is het uw voor nemen, om, indien gij gekozen wordt, in de nieuwe Kamer het pleit te voeren voor het volk achter de kiezers en tegen het conser vatism e van alle gading? 2o. Zijt gij van harte en zonder voorbehoud geneigd mede te wer ken tot een finale uitbreiding van het kies recht nu reeds doorgaande tot de uiterste grens, die de grondwet ook maar even ge doogt te stellen? 3o. Verklaart gij u tegen alle koppeling van kiesrecht aan belasting? en 4o. is het ook uw gevoelen, dat er geen eigenlijke lees- of schrijfproef inag worden toegelaten? 6. Hieraan voegt zij, met liet oog op liet geheel exceptioneel karakter van deze ver kiezing, nog deze drievoudige verklaring toe ten eerste: dat het partijverband ditmaal niet belet, dat de afzonderlijke kiesvereeni gingen met opzicht tot grondwetsrevis e als anderszins haar eigen weg gaan, en zich vergewissen of eenig candidaat een ruimere of engere opvatting van art. 80 der grondwet 3S toegedaanten tweededat de regel van eigen-candidaatstelling bij eerste stemming ditmaal buiten werking blijft in al die distric ten, waar men, door aanstonds op den candi daat eener andere par''j mede te gaan, acht zijn doel beter te kunnen bereiken; dat er, met name waar dit profijtelijk blijkt, geen noodzaak bestaat om het zittend lid eener andere partij te verdringen, indien vaststaat, dat hij met ons hetzelfde doel beoogt en van de schrijfproef geen onherroepelijk beding make, en zulks liefst op voet van weerkeerigheid in een ander district; alsook dat alle conservatief gezinde candidaten, van welke richting ook, èn bij eerste stemming èn bij herstemming als tegenstanders door ons moeten bestreden wordenen ten derdeacht zij het ditmaal vooral geraden, dat èn de openbare zaak openbaar behandeld worde, èn de zedelijke band tusschen kiezers en gekozenen behoor lijk worde vastgelegden dat te dien einde in elk district zoo de door de kiesvereeni gingen gestelde vragen, als de daarop inge komen antwoorden, in haar geheel publiek worden gemaakt. De behandeling dezer resolutie is nog niet afgeloopen. Tot definitieven candidaat der liberalen in het district Deutichem is gesteld mr. H. F. Hesselirik van Suchtelen, burgemeester van Wageningeri.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 9