A". 1894. Y/oensdag 4 April. N°. S501. Eerste Blad. KENNISGEVING. Sliitlii Oranjelrai Tosr voertnip. .A.clitenveertig'sfce Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, [piT(ÏEVErTj, ODÉ. Buitenlandsche Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nomrners f 1.85. - 2.50. - 0.10. II KB A I IIOTKRiTttl T, K gewone regels met 2Ï. Advertentieprijs van 110 inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en wethouders van Schie dam brengen ter openbare kennis, dat wegens herstelling aan de OK ANaLEBRUCi, die brug voor het verkeer met voertui gen gesloten zal zijn op don derdag den 5n April a.s. Schiedam, den 2den April 1894. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. Be secretaris VERNÈDE. DU 1 T S C U 1 i S 1). Keizer Wilhelm zal op zijn terugreis op 13 April keizer Frans Jozef te Weenen een tegenbezoek brengen. Den volgenden dag vertrekt Z. M. naar Karlsruhe. Onder bijna algemeene deelneming vierde vorst Bismarck Zondag zijn 79sten verjaardt-g. Te Friedriclisruh hielden 3000 personen 's avonds een fakkeloptocht langs het paleis van den oud-kanselier, die zich met z>' familie voor een open venster vertoonde. De leden van het comité voor de Rijksdag-ver kiezingen kwamen den vorst gelukwensehen, bij welke gelegenheid hun aanvoerder den grijzen staatsman gelukwenschte met zijn herstel en met ingenomenheid wees op zijne verzoening met den keizer, waar tegenover hij de steeds toenemende verdeeldheid der partijen stelde. Von Bismarck antwoordde met liet betuigen zijner ingenomenheid dat sedert hjj zijn ambt heeft neergelegd, de welwillend heid jegens hem steeds is toegenomen, en van zijne voortdurende belangstelling in het welzijn van zijn land en volk. En waar de bloei van de eerste koopstad des rijks ook de welvaart van het gansche rijk beteekent, •besloot hij met een driewerf hoch op den bloei van Hamburg. Reeds Vrijdag had Von Bismarck eene deputatie van 14 dames ontvangen, die hem namens de vrouwen en meisjes uitdePaltz, Baden en Hessen een kostbaren gouden rijn- wijnbokaal benevens 400 flesscben van den fijnsten wijn van eigen teelt kwamen aan bieden. Na den hem geboden beker, halver wege met Liebfraunmilch van 1874 gevuld, tot den bodem geledigd te hebben, hield Von Bismarck een hartelijke toespraak, waarin bij bedankte voor deze grootsche hulde en zijn vast vertrouwen uitsprak in de eenheid des rijks, nu die bij het vrouwelijk geslacht zoo diep blijkt wortel geschoten te hebben. Toen de dames hem als om strijd de hand wilden kussen, vermande de grijsaard zich, en drukte haar allen, in bijzijn zijner gemalin, die daarin groot vermaak schepte, een Hinken kus op mond en wangen. De dames werden daarna door hem aan het ontbijt genoodigd, waar het recht genoeglijk toeging. De keizer heeft den oud-kanselier door graaf Moltke zijne gelukwensehen laten aanbieden en daarbij, als verjaringsgeschenk, een kuras met epauletten en patroontasch. De sgetrouwen" uit Jever hebben vorst Bismarck toch nog hunne 101 kievitseieren kunnen zenden, terwijl hem uit Pommeren een gelijk aantal van de beroemde meeuwen eieren is toegezonden. Te Jena werd Zaterdag de eerste steen gelegd van de Bismarck-Brunnen op het plein, waar de vorst op 1 Aug. 1892 de hulde der Thuringers in ontvangst nam en eene groote rede hield. F Ji A N K R IJ K. De quaestie-Flourens, waarvan met enkele woorden melding gemaakt is, zou nu de quaestie Flourens-Courcel genoemd moeten worden, daar de beer Flourens vooral aan laatstgenoemden diplomaat ten laste legt, in vereeniging met Jules Ferry van 1882 tot 1885 te Berlijn onderhandelingen gevoerd te hebben, waai bij als eerste voorwaarde gold, dat Frankrijk zich zou neerleggen bij den afstand van Elzas-Lotharingen als een vol dongen feit. Intusschen kan Flourens wegens deze onthullingen of liever beschuldigingen niet, zooals de Gaulois verhaalde, door een »raad van directeuren" vervolgd wordende oud-minister schijnt niet te vatten te zijn in deze materie, en zoo er al ergens in den Code pénal eenig wetsartikel gevonden kon worden dat hierop betrekking had, dan toch schijnt de regeering het beter te achten, de quaestie te laten doodbloeden, en zich te ver genoegen den heer Flourens aan de alge meene minachting prijs te geven. De Temps houdt vol dat tot nog toe alle geruchten betreffende stappen tot het vormen eener internationale overeenkomst tegen de anarchisten, ongegrond zijn. EKHLiSO. In de gisteren gehouden zitting van het Lagerhuis vroeg Trevelyan om beslissing ten gunste van de benoeming van eene groote commissie om alle wetsontwerpen te onder zoeken, die uitsluitend betrekking hebben op Schotland. De commissie zou moeten zijn samengesteld uit vijftien niet-Schoteche en verder enkel Schotsche afgevaardigden. Bel- four bestrijdt het voorstel door een tegenvoor stel, dat weigert een voorstel in behandeling te nemen, hetwelk alleen op een deel van het Vereenigd Koninkrijk betrekking heeft. De verdere beraadslaging is verdaagd. Tengevolge eener nieuwe wisseling van telegrammen tusssheu de Britsche regeering en die der Yereenigde Staten, heeft sir Char les Russell het reeds bij het Lagerhuis inge diende ontwerp tot bekrachtiging der over eenkomst in zake de vïsscherij in deBehring- zee weder ingetrokken en zal dit met eenige wijzigingen as. Donderdag opnieuw worden ingediend. Ter vervanging van den, wegens het ver kregen van den rang van lord Tweedmouth uit het Britsche Lagerhuis naar het Hoogerhuis overgeganen heer Marjoribanks, is in het district Berwickshire weder een liberaal tot lid van het Lagerhuis gekozen, namelijk de heer Tennant. Hij verwierf eene meerderheid van 565 stemmen. DENEMARKEN. Aan den jaarlijks terugkeerenden strijd tusschen de Folkething en de regeering is door het Vrijdag getroffen vergelijk een einde gemaakt. De Folkething en de Landsthing hebben voor de eerste maal sedert 1885 de flnancieele wet, waarbij de vroeger door de re^eering, zonder inwilliging der volksver tegenwoordiging, gedane uitgaven tevens worden goedgekeurd, aangenomen- Alleen de voor het gendarmeriekorps gedane uitgaven zijn daarvan uitgesloten. In de Landsthing verklaarde de minister president, tevens minister van financiën, de heer Esturp, Zaterdag dat de regeering zich verheugde over het tot stand komen eener regelmatige staatsbegrooting. Ook hij voor zich was daarmede ingenomen, omdat hij nu van een moeilijke taak werd ontheven. Hij kondigde zijn ontslag aan. De staatsbegrooting is door de beide Kamers aangenomen. RUSLAND. Rusland zal thans ook met Denemarken een handelsverdrag sluiten op den grondslag van wederzydsche behandeling op den voet van meestbegunstigde natie. OOSTENRIJK. Volgens de Folitische Correspondenz heb ben de onderhandelingen over het sluiten van een handelstractaat tusschen Oostenrijk en Rusland geleid tot volkomen overeenstem ming ten opzichte van de grondslagen van het nieuwe tractaat, hetwelk van kracht zal blijven tot 1903. In afwachting van het tot stand komen van dat nieuwe tractaat, zullen conventioneele tarieven worden toegepast. Zaterdag is te Buda-Pest het stoffelijk over schot van Kossuths vrouw en dochter met groote plechtigheid opnieuw ter aarde besteld. De begrafenis van Kossuths lijk had Zondag plaats. Nog maar zelden werd zoo groote geestdrift aan den dag gelegd. Van den vroe- geu ochtend kwamen honderden deputatiën uit alle deelen des lands in de hoofdstad aan, zoodat liet aantal personen, die aan de vader landlievende betooging deelnamen, gerust op 500,000 mag worden geschat. En toch liep alles in volmaakte orde af. Te 10 uur ving de plechtigheid aan, in tegenwoordigheid eener deputatie van het Magnatenhuis en de Kamer van afgevaardigden. De Luthersche bisschop sprak de gebruikelijke gebeden uit en hield eene redevoering, waarin hij de groote ver diensten van Kossuth jegens zijn land opsomde. Nadat nog het woord was gevoerd door den dichter Maurits Jokaï en den burgemeester van Buda-Pest, zette stoet zicli in beweging. De door acht paarden getrokken lijkwagen werd voorafgegaan door 20 rijtuigen met 2500 kiansen van heinde en ver, ook uit het buitenland toegezonden. Daarachter volgde een reusachtige stoet. In rijen van 36 personen gaande, had hij een uur noodig om voorbij te trekken. De groepen, welke het meest de aandacht trokken, waren eene groep van 1000 dames uit den gegoeden stand, be- hoorende tot de onafhankelijkheidspartij en de partij van 1848, allen in zwaren rouw de groep van oud-strijders der revolutie en van de nationale militie uit de oorlogen van 1848 en '49, de meesten in liunne uniformen uit dien tijd, met hunne oude, aan flarden ge schoten vaandels, en eene groep boeren met tal van omfloerste vaandels, onder wie eene afdeeling uit Szegled, die 24 uren. te voet hadden afgelegd om de plechtigheid bij te wonen. Gedurende den tocht zongen de stu denten vaderlandlievende liederen en zangen van 1848. Te twee uur in den namiddag kwam het lijk op het kerkhof aan. Op het oogenblik der zegeningen knielde de gansche menigte en weerklonk een algemeene af scheidsgroet aan den doode. Geen enkele aan de regeering vijandelijke toon deed zich hoo- ren. In volmaakte orde keerde de stoet stad waarts terug. Ofschoon de meest mogelijke voorzorgsmaatregelen waren genomen, was nergens eenig vertoon van politie of troepen noodig. Het te Weenen vergaderd congres van sociaal-democraten heeft een plan voorgesteld voor de organisatie der drukpers van de partij en bepaald dat de sociaal-democraten moeten deelnemen aan alle staatkundige en gemeente lijke verkiezingen en trachten het proletariaat op het platteland voor de party te winnen. Een voorstel om afgevaardigden te zenden naar het in Augustus a.s. te Zurich te houden congres werd verworpen, op grond dat daar ook de bourgeoisie zal vertegenwoordigd zijn. Het congres heeft hiermede zijn werkzaam heden afgedaan. ITALIË. De minister-president Crispi heeft Zondag eene zeer toegejuichte redevoering gehouden aan een feestmaal, door zijn collega voor onderwijs, den heer Baccelli, aangeboden aan de leden van liet geneeskundig congres, waar van bij president is. Die toespraak besloot hij met een drink te wijden aan de solidariteit, de vrijheid en de gelijkheid der menschen en de zegepraal

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1