Binnenlandse he Berichten. des wed es, die door allen gewenscht wordt en die Europa's voorspoed moet bewerken. Uit Milaan wordt aan de Times gemeld dat de socialistische partijleiders in het geheim besloten hebben geen betooging op den len Mei te organiseeren, welk voorbeeld waar schijnlijk gevolgd zal worden door de socia listische clubs in Lombardije, teneinde de ■vreemdelingen niet af te schrikken van een bezoek aan de plaatselijke tentoonstellingen, welker voorbereiding aan vele arbeiders werk heeft verschaft. fi T P T E. De Daily News vernoemt uit Kaïro, dat eene verandering van het Kabinet na de Ramadan onvermijdelijk zal zijn. De Times verneemt uit Kaïro, dat de regeering het Damietta-geval onderzoekt, ■waarbij een kadi aan een godsdienstigen volksredenaar 39 zweepslagen heeft doen toe dienen, omdat deze openlijk ontkende, dat de Islam de Ramadan-vasten verordent en de bewering illustreerde, door in het openbaar allerlei voedsel te gebruiken, wat groote ergernis gaf. Het staat vast dat de toege diende geeselstraf in strijd is met de straf wet. De kadi is naar Kaïro ontboden om opheldering te geven. AMERIKA. De troepen van president Peixoto bezetten Arrarez, dat door de opstandelingen verlaten is. Deze laatsten bevinden zich nog steeds te Destero onder het voorloopig bewind heerscht echter verdeeldheid. Hunne schepen Bepublica en Aquidaban hebben gebrek aan steenkolen, terwijl hunne machines beschadigd zijn. Uit Montevideo wordt gemeld dat blijkens particuliere berichten uit Brazilië president Peixoto voornemens is tegen Santa Catharina op te rukken. !)e opstandelingen beschouwen hunne positie te Desterro echter volkomen zeker. Andere telegrammen melden, dat de opstandelingen eerlang Rio Grande zullen aan vallen, dat bijna zonder verdediging is, daar de schepen van Peixoto nog te Rio de Janeiro zijn. De buitenlandsche vertegenwoordigers trachten het geschil tusschen de regeering en Portugal over het niet uitleveren der gevluchte opstandelingen langs minnelijken weg bij te leggen. Een telegram uit Rio de Janeiro meldt dat de regeeringstroepen de stad Curitiba, welke door de opstandelingen verlaten was, weder bezet hebben. Uit New-York wordt van gisteren gemeld De nederlaag van Vasquez, den president van Honduras, is volkomen. Hij is naar San Salvador gevlucht. De orde is nog niet ge heel hersteld. President Bermudez van Peru is Zondag avond overleden. Men vreest nu een coup d'état van den militairen candidaat voor het presidentschap, generaal Caceres, wiens burgerlijke tegenstan der, de heer Valcarcel, voorzitter der Kamer van afgevaardigden, uit vrees voor hem zich reeds aan boord van een Engelsch oorlogsschip in veiligheid bracht, na een manifest te hebben uitgevaardigd, waarin tot onthouding bij de verkiezing wordt aangespoord, wijl de tegen partij inbreuk maakte op de grondwet. Uit Lima wordt van gisteren gemeld: De eerste vice-president heeft geweigerd het presidentschap op zich te nemen. Nu is de tweede vice-president president geworden. Het ministerie heeft ontslag genomen en er is een nieuw gevormd met Caracia Urtia als eerste minister, tevens minister van buiten landsche zaken, generaal Antayo oorlog, Dur- fcuio justitie, Ferreros, binnenlandsche zaken, de la Fueuta, koophandel. De stadss rustig, maar alle zaken staan stil en de banken zijn gesloten. Te Darüngton, Zuid-Carolina, heeft eene bloedige botsing plaats gehad, tengevolge van eene poging tot uitvoering der wet, waarbij machtiging wordt verleend tot liet doen van huiszoeking in particuliere woningen naar sterken drank. Aan beide zijden vielen een aantal dooden en gewonden. "Volgens de New- York Herald werden 21 geheime politie agenten door de rustverstoorders doodgescho ten. De gouverneur van den staat Zuid-Carolina heeft verklaard dat de districten Darlington en Florence in opstand verkeeren. De moe rassen bij Darlington, waarheen tal van politie agenten gevlucht zijn, worden omsingeld dooi de opstandelingen. Een groot gedeelte van de militie weigert den gouverneur te gehoor zamen en deze zal met het getrouw gebleven deel der militie naar Darlington optrekken. Offlcieele Berichten. Bij kon. besluit zijn benoemd tot vertegen woordigers van de regeering op het in de maand September dezes jaars te Buda-Pest te houden achtste internationale congres van hygiëne en demographie mr. "W. A. baron van Verschuer te 's-Gravenhage, voorzitter van de centrale commissie voor de statistiek dr. G. van Overbeek de Meyer te Utrecht, hoogleeraar in de gezondheidsleer aan de rijksuniversiteit aldaar dr. W. P. Ruysch te 's-Gravenhage, adviseur voor de medische en veterinaire politie bij het dep. van binnenl. zakenG. J. de Jongh te Rotterdam, direc teur der gemeentewerken aldaar en lid van den raad van bestuur van het koninklijk instituut van ingenieurs: mr. H. Goeman Borgesius te 's-Gravenhage, onder-voorzitter van de centrale commissie voor de statistiek, en dr. C. A. Verrijn Stuart te's-Gravenhage, secretaris van de centrale commissie voor de statistiek. Bij kon. besluit zijn benoemd tot directeur der hoogere krijgsschool, de majoor M. H. J. Plantenga, van den generalen staf; bij den grooten staf, tot generaal-majoor, comman dant der stelling van Amsterdam, tevens be velhebber in de 1ste militaire afdeeling, de kolonel K. Eland, van den generalen staf, toegevoegd [aan den chef van dien staf; bij den geneialen staf, tot kolonel, met bestem ming om te worden toegevoegd aan den chef van den generalen staf, de luitenant-kolonel W. Rooseboom, van dien staf, thans direc teur der hoogere krijgsschool, uit welke be trekking hij, in verband met zijne nieuwe bestemming, op de meest eervolle wijze wordt ontheven tot majoor, de kapts. YV. G. L. F. F. van Hoogenhuyze, van het 2e reg. veld artillerie, en J, A, van Eybergen, van den generalen stafen is de majoor Van Eyber gen aangewezen voor de betrekking van hoofd der 2e afdeeling van het departement van oorlog, met de waarneming van welke be trekking hij thans tijdelijk belast is. Bij kon. besluit is de generaal-majoor H. W. van Marie, van den grooten staf, commandant der steiling van Amsterdam, tevens bevel hebber in de lste militaire afdeeling, op zijne aanvrage, krachtens art. 42 sub ia der wet van 28 Augustus 1851 Staatsblad no. 128) op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen, met toepassing van art. 14a der wet van dezelfde dagteekening bepaald op f2700 's jaars, en zulks met dankbetuiging voor de goede en trouwe diensten, dooi- hem gedurende zijne veeljarige militaire loopbaan aan den lande en aan het leger bewezen. SCHIEDAM, 3 April 1834. Vergadering van den gemeenteraad op heden den 3n April des namiddags ten i y4 ure. Tegenwoordig zijn 17 ieden afwezig de heeren Brillenburg, Van Buijsen, Hoogen- dam en Roelants, beide eerstgenoemdenmet kennisgeving. Na vaststelling der notulen der vergaderin gen van 20 en 28 Maart j.l., kwamen de volgende si ukken in, welke reeds voor de leden ter inzage hebben gelegen missive van de Gedeputeerde Staten dezer provincie ten geleide van het door hen goedgekeuide raads besluit van 1 Maart j.l. tot t'jdelijke ver plaatsing van de jongensschool en de burger school, kennisgevingbericht van de wed. J. W'ijma, geb. Lokkerbol, van het overlijden van haren echtgenoot in leven hoofd der open bare burgerschool, kennisgeving; adres van de wed. H. Plant, geb. C. A. Loeff, om aan haren minderjarigen zoon Hendricus Plant in eigendom af te staan de porceelen open gemeentegrond gelegen aan het Westerhaven hoofd en aan de buitenhelling van den Maas dijk, welke wijlen haar echtgenoot van de gemeente in huur had, ter inzage gelegd en de behandeling aangehouden adres van de wed. A. J. Schuurmans om ontheffing op den aanslag van wijlen haren echtgenoot in de plaatselijke belasting naar het inkomen, dienst 1894, op voorstel van burgemeester en wethouders werd aan adressante, overeenkomstig het bepaalde in art. 245 der gemeentewet in verband met art. 13 op de heffing dier belasting, onthef fing verleend over 4 maanden ten bedrage van fl.adres van S. Boele om ontheffing van plaatselijke directe belasting over 1893, over de maanden April tot en met December 4893, daar hij sedert 17 Maart j.l. het woon huis, waarover hij in die belasting was aan geslagen, heeft verlatenop grond van het bepaalde ia art. 15 der verordening regelende de heffing dier belasting, werd het verzoek afgewezen. Later waren nog ingekomen twee missi ven van Gedeputeerde Staten dezer provincie ten geleide van door hen goedgekeurde raads- besluite - van 20 Maart j.l. tot w'jziging dei- gemeen tebegrooting voor 1894, kennisgeving; rapport van de commissie voor de plaatselijke belastingen op het adres van J. en A. van der Schuyt te Rotterdam om, evenals in 1S92, nog voor ditmaal te mogen volstaan met eene suppletie van havengeld voor hunne reserve-stoombootdie eenige dagen in dienst is geweest voor de defect geraakte stoomboot Maassluis, voor welke het gedu rende 1894 aan deze gemeente verschuldigde havengeld is voldaan, ter visie gelegd ter behandeling in eene volgeude vergadering; van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, missive ten geleide van een gewijzigd programma der lessen aan de burger-avondschool en voorstellen met die wijziging in verband staande, ter visie gelegd ter behandeling in eene vol gende vergadering; idem, missive daarbij naar aanleiding van de bij raadsbesluit van 20 Maart j.l. tot haar gerichte vragen verwijzende naar hare eerstgemelde missive met bijlagen, waarin die vragen hare beant woording vinden, aangenomen" voor kennis geving; idem, missive daarbij, ter voldoening aan den inhoud van haar schrijven van 12 October j.l. een voorstel indienende voor eene handeisafdeeiing aan de hoogere burgerschool, meer in overeenstemming met de plaatselijke behoeften ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering; verslag van de commissie belast met het afnemen van het eindexamen aan de burgeravondschool alhier op 19 eu 20 Maart j.l., aangenomen voor kennisgeving, terwijl het tot de eerstvolgende vergadering ter visie zal worden gelegd, zul lende het tevens worden opgenomen in het gedrukt verslag der handelingen van den gemeenteraad; en een adres van de firma H. J. Plant Sc Go. alhier, met verzoek het door haar ingediende verzoek om continuatie van huur der bij haar in gebruik zijnde gron den, buiten behandeling te laten, totdat zal beslist zijn op het verzoek van de wed. H. Plant tot afstand dier perceelen aan haren mindeijarigen zoon Hendricus Plant; dien overeenkomstig wordt besloten. Even voor het openen van, of staande de vergadering, waren nog ingekomen van Geü. Staten, het goedgekeurd raadsbesluit van 20 Maart j.l. tot afstand van een perceel ge meentegrond aan de regenten van het wees huis der hervormden alhier; dankbetui ging van ds. P. C. A. Halffman voor het hem in gebruik afstaan van een schoollokaal tot het geven van godsdienstonderwijs, aan genomen voor kennisgevingadres van den waagmeester J. H. Berghout, beti effende zijne jaarwedde, ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering. Aan de orde was thans de benoeming van een lid der commissie voor het burgerlek armbestuur, in de plaats van den heer J. J. Vormer overleden; beuoemd werd de heer W. A. Hoek Jaczti. Nadat de raad reeds bij het inkomen der aanbevelingslijst, zijne bijzondere toestemming had verleend, op heden tot de benoemingen over te gaan, werden tot leden der commissie van voorlichting, bedoeld in art. 19 der ver ordening op de heffing van eene plaatselijke directe belasting naar het inkomen, voor het belastingjaar 4894/5, achtereenvolgens be noemd de heeren; F. Bijlandt, B. P.Nieuw- hof, J, van der Hout, C. M. Knoop, G. W. Snel, J. Hoek (1834), J. J. Zoetmulder Cz., H. R. M. A. van Gent en A. van Buijsen. Aan de commissie voor het burgerlijk armbestuur werd op haar verzoek, over 1893 een buitengewoon subsidie verleend van ƒ700.en het in verband daarmede inge diende besluit tot wijziging der begrooting van dat armbestuurgoedgekeurdterwijl mede werden goedgekeurd de door die commissie voorgestelde af- en overschrijvingen op de begrooting van het stadsziekenhuis voor 1893. Het ontwerp-besluit tot verhooging van en toevoeging aan de begrooting van inkomsten en uitgaven der gemeente, dienst 1893, werd zonder discussie goedgekeurd. Over het adres van A. van der Burg c. s, allen huurders of gebruikers van weiland in den polder Kortland en dat gedeelte van het West-Frankenland, hetwelk daarmede eene gemeenschappelijke waterloozing heeft, door het sluisje van Kortland in de Nieuwehaven nabij de voormalige Vlaardingerpoort, met verzoek om op afdoende wijze verbetering te brengen in den toestand van genoemd sluisje, met het daarop uitgebrachte rap port der commissie van fabricage, werd weinig gesprokenop voorstel van burge meester en wethouders werd besloten, naar aanleiding van het ingewonnen advies der commissie van fabricage, aan de adressanten te berichten dat in den toestand van het sluisje voorloopig reeds verbetering gekomen en eene herstelling er van onder handen isdat de raad zich echter voorbehoudt, binnenkort met de ingelanden eene nieuwe overeenkomst te treffen omtrent het gebruik van die schuif, opdat het onderhoud en de bediening van dat sluisje voor het vervolg op formeele wijze geregeld zouden zijn. Thans werd de behandeling voortgezet der gewijzigde ontwerp-strafverordening op het gebruik der havens en wateren (havenregle ment) en werd begonnen met art. 14 (oud art. 16). Na eenige wijzigingen werden achter eenvolgens al de artikelen goedgekeurd, waar na de verordening in haar geheel metalge- meene stemmen werd aangenomen. Na mededeeling door den voorzitter dat, bij de op 22 Maart j.l. gehoudpn aanbesteding voor het verbouwen der jongensschool aan het Oude Kerkhof, de uitvoering van dit werk was toegewezen aan den laagsten inschrijver J. Pinster alhier, voor de som van f 16,273, werd de vergadering gesloten. Met het beplanten met boomen van de Lange Kerkstraat en het Broersveld is giste ren een aanvang gemaakt. De kommies der plaatselijke middelen J. Krabbendam, die Zondag j.l. zijne betrekking gedurende 50 jaar met ijver en trouw ver vulde, ontving bij deze gelegenheid van zijne collega's een fraaien armstoel. Ook werd hem door den heer S. J. Zoetmulder namens eenige handelaren, onder een hartelijke toe spraak, een met goud gemonteerde en ge vulde portemonnaie aangeboden, welke door den jubilaris, daardoor blijkbaar zeer ver rast, dankbaar werd aanvaard.. De brandersknecht J. van Geene, werk zaam in de branderij van den heer J. T.. Siemes in de Westmolenstraat, heeft gister namiddag aldaar beide beenen gebrand door spoeling die bij het afslaan van den helm uit den ketel vloog, doordien de kraan die hij had opengezet niet liep en verstopt scheen. Hij is per rijtuig naar huis gebracht. De Koninginnon hebben f 400 geschonken voor het zieken- en pensioenfonds der werk lieden van de pletten] te 's-Gravenhage. Uit Rotterdam schrijft men aan de Ztv. 0t.: Het heeft hier groot opzien gewekt dat de heer P. R. Mees, een van de acht leden der firma R. Mees en Zonen, uit de firma is getreden. Deze heer Mees, door ons, beurs bezoekers, Piet-Beurs geheeten, ter onder scheiding van Piet-Kamer, d, i. de heer R. P- Mees R.Az., het Kamerlid, deze heer P.R.Mees heeft zich in de laatste jaren als een voort varend volksvriend doen kennen, als eea voorstander van het Heilsleger, van school- voeding, van speeltuinen, van vacantie-kolo- niën, van veredeling van volksvermaken en, naar men zegt, wil hij zich verder geheel aan de opvoeding van het voik wijden. Het schijnt dat het stellen van zijn naam door de radicale kiesvereeniging Botterdam op hare voorloopige candidatenlijst den doorslag gegeven heeft aan zijn besluit, om de oude en alom geachte firma te verlatenwant die firma de zaak wordt al erwegen pu bliek besproken en mtig dos ook publiek behandeld worden is niet radicaal en hare firmanten zullen den heer R. P. Mees R.Az. niet afvallen. Dat in onzen tijd, zoo dikwijls een lastige tijd genoemd om een nbaantje" machtig te worden, een dergelijke vrijwillige aftreding groote beweging maakt in de handelskringen en daarbuiten, is inderdaad niet vreemd.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2