KEIMVISIi. I N G E Z H D E I Julius Kuneman. Schiedam, 2 April 1894. Verkiezingen. PER TELEGRAAF. Stedelijk Nieuws. Zeet jjdi ngen. A~l> VER TEN TIEN. Wed. A. LEGNER, RUNDVLEESCH en VET. Verseli en Gerookt SPEK. MELK. TURF. RIJST. GORT, en Gebroken GRUTTEN en BOEKWEITMEEL. Blijkens een artikel in het Vaderland ver klaart prof. De Louter te Utrecht zich thans ook voor het wetsontwerp-Tak. Zondagmiddag heeft dr. J. A. Lamping, de vroegere hoofdredacteur van de Nieuwe Kotterd. Courant, een afscheidsreceptie ge houden. Het geheele personeel der redactie be nevens vele medewerkers en vrienden van het blad brachten den hooggeachten leider hunne hulde. Gedurende het afgeloopen kwartaal zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 1050 schepen, waarvan 52 zeilschepen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 1032, voor Schiedam 8, Vlaardingen 4, Maassluis 2, Bolnes 2 en als bijleggers 4. De vorige week hebben zich te Rotterdam 62 gevallen van pokziekte voorgedaan. Te 's-Gravenzande is bij een 86-jarigen grijsaard een kistje met f 800 ontvreemd. De dader, de verloofde der dienstmeid van den bestolene, is in handen der justitie. Het pakje kruiden, door Melk te Zaandam gevonden en welker gebruik zijn gezin bijna het leven kostte, bestond, volgens de onder zoekingen van prof. Oudemans, uit Stramo- nium-bladeren, die, gerookt zijnde, worden verbrand, om door middel van dien rook den asthmalijder iu zijn benauwdheden ter verlichting te zijn Naar wij vernemen, heeft het onheil, aan gericht door de woest geworden koe op Dinsdag 27 Maart j.l. te Arnhem, ernstiger gevolgen ge had dan aanvankelijk werd vermoed en zou de man die daarbij het leven liet, niet door den schrik, maar door het geweerschot, dat de beide andere personen verwondde, gedood zijn. (A. Ct.) Men schrijft uit Weert aan de N. R. Ct. Door de liedertafel »St. Cecile" werd voor 29 Maart een concert aangekondigd. Op last van den deken, de kapelaans en het kerkbe stuur mochten de dames die uitvoering niet bjjvvonen. Een 30-tal leden namen daarop ontslag uit de vereeniging. Manifest van R.-k. oud-Kamerleden aan de katholieke kiezers. In de hoogst ernstige omstandigheden waarin het vaderland zich door intiekking van het wets ontwerp tot regeling van net kiesrecht voor de Tweede' Kamer en de Provinciale Staten on de daarop gevolgde ontbinding der Tweede Kamer gebracht ziet, hebben de ondergeteekenden, allen katholieken leden der ontbonden Tweede Kamer, het van belang geoordeeld, van hun gemeen schappelijk gevoelen aangaande den staatkundigen toestand van het oogenblik te doen blijken. t De vraag geheel in het midden latende, of zeer ruime uitbreiding van kiesrecht, op zichzelve en buiten vei band met de staatkundige gebeurte nissen van den jongkien tijd, al dan niet nuttig en wenschelijk moet genoemd worden w Ike vraag door de ondergeteekenden op vets^hi lende wijze wordt bi-antwoord ei kennen zij allen, met het oog op de behoeften en omstandigheden, gelijk die zich thans voordoen, dat eene zeer ruime uitbieiding in het algemeen belang niet kan achterwege blijven. Op dien grond vei klaren zij zich bereid mede te wei ken tot eene regeling, waarbij aan het kiesrecht voor d« Tweede Kamer en de Provinciale Staten zoodanige uitbreiding wordt gegeven, dat alle Nederlandeis, die door de grondwet niet worden buitengesloten en den nciodigen waai borg bezitten van onafhankelijkheid en geschiktheid, tot de stembus worden toegelaten. Tezelfdertijd echter zijn zij overtuigd dat letter en geest van art. 80 der grondwet als blijk eener dergelijke onafhankelijkheid en geschiktheid éen of meer kenteekenen gebiedend vorderen. Die kenteekenen nu werden door hen noch In ast. 4, noch in een der volgende artikelen van het ingetrokken wetsontwerp gevonden. De vraag van wulken aatd deze kenteekenen behooren te zijn. zou bier onbeantwoord kunnen blijven. De ondergeteekunden meenen het echter te mogen uitspreken, dav b.v. een aanslag in eene der rijks dneete belastingen en de betaling daarven of het bezit van eene woning, aan bepaalde, wellii lit zeer bescheiden, voorwaarden voldoende, als genoegzame eri in da practijk bruikbare kenteekenen mogen worden geacht. Zij vvenschen echter als zoodanig niet aan te nemen het be trekkelijk kortstondig verblijf in een zelfde woning hoe ellendig ook zooals dit in het inge trokken wetsontwerp was voorgesteld. Evenmin kunnen zij zich vereenigen met de zoogenaamde lees- ea schrijfproef en verklaren reeds nu dat zij, daartoe geroepen, aan een wetsontwerp, waarin deze als voorwaarde van kiesbevoegdheid ts opgenomen, in geen geval hunnen steun zullen verleenen. Moeilijk de ondergeteekenden ontveinzen het zich in geenen deele zijn de omstandig heden, onder welke de katholieke kiezers eerlang tot de stembus zullen opgaan Immers, ook onder katholieken is omtrent de gewichtige quaestte van het kiesrecht geen vol komen eenstemmigheid bereikt. Toch gelooven de ondergeteekenden niet dat dit, bij de aanstaande verkiezingen, tusschen katho lieken onderling reden van strijd behoeft op te leveren in die districten, waar tot uusver eene der hunnen naar de Tweede Kamer werd afgevaardigd. De Kamer, die in de volgende maand zal gekozen worden, is een Kamer, die indeeetste plaats met de regeling van het kiesrecht zal belast worden. Jene voor de toekomst van ons vaderland, van volk en dynastie allergewichtigste taak zal zij te vervullen hebben. Vandaar dat de ondergeteekenden met aan drang en vertrouwen een beroep doen op hunne katholieke geestverwanten in het tegenwoordige kiezerskorps. Gaf de slechte opkomst der katholieke kiezers in sommige distneten meermalen reden tot ernstige klachten, bij deze verkiezing zouden traagheid en onverschilligheid onvergeeflijk wezen. Door het geheele land, ook daar waar het stellen van eigen candidaten nooit kans van slagen leverdekunnen de stemmen der katholieke kiezers thans van onberekenbaren invloed wezen. Men ontboude het wel Niet tegen vermeerdeting van den volksinvloed binnen betamelijke en rechtmatige grenzen is ons streven gericht. Ook wij zrjn beieid den werkman, die zekere kenteekenen van welstand en geschiktheid kan aantoonen, eene plaats in het kiezerskoips in te ruimen. Wat wij echter niet wenschen, iseene j regeling, waarbij naar onze meening letter en geest der grondwet worden voorbijgezien, en waarbij aan de grondwettige eischen van wel stand en geschiktheid eene beteekenis wordt gegeven, die eene biltere bespotting mag I worden genoemd. Op welke punten van staatsbeleid ook tusschen katholieke Nederlanders verschil van gevoelen moge bestaan, wij zijn overtuigd dat allen éen j zijn in hunnen atkeer van den geest van om- j verwerping en revolutie éen ook in hunne liefde voor vaderland en monarchie, en eindigen daarom deze osze vei klaring en opwekking met den kt eet«Leve het Vadeiland Leve de Koningin Haffmans, Lambreehts Van der Schrieck, Reekers, Vermeulen, Bahlmann. Van Berckel, Kolkman, Bevers, Harte, Michiels van Ver- duynen, De Ram, Travaglmo, Van Vlijmen, Walter, Mutsaers, Dobbelmann, Van den Berch van Heemstede. Smits van Oyen, De Ras, Van der Kun, Borret, Everts J Naar men ziet zegt de Tijd ontbreken de onderteekemngen van den heer Sc.h leptnan en graaf d'Ansembomg, welke haar hebben geweigerd, en van mr. Oleicx, die door voort durende ernstige ziekte belet wordt zich met politiek bezig te houden. De katholieke leden der Eeiste Kamer, voor zoover ter vergadering, waarin bovenstaand manifest werd vastgesteld, aanwezig, hebben allen veiklaard, met den geest en de strekking ervan in te stemmen, en goedgevonden, dat dit hun gevoelen in de dagbladen zou worden publiek- gemaakt. Om redenen van vormelijken aard echter meenden zij zich van onderteekening te moeten onthouden. Uit zeer vertiouwbare bron verneemt het NI. D., dat de beer d'Ansembourg het manifest der katholieke oud-Kametleden niet geweigerd heeft te onderteekenen omdat het te weinig, maar omdat het te veel in de richting Tak gaat. Men Schrijft uit Utrecht aan De Tijd Over de Vrijdag gehouden deputateu-ver gadering der anti-revolutionnaire partij gaat een eigenaaidig licht op. Door dr. Kuyper moet een rondschrijven zijn gericht tot de kerkeiaden der kerken A en B om te zorgen, dat zooveel mogelijk deputaten werden benoemd der democratische richting. Deze toeleg is gelukt. Het gevolg daarvan was, dat de mede aan wezige heer jhr, mr. A. E. Savormin Lohman derwijze werd bestieden, dat hij na de eerste stemming wegens het hoongelach de zaal moest verlaten. De kiesvereeniging ^Rotterdam" heeft tot candidaten gesteld de heeren P. R. Mees, mr. E. E. van Raalte. mr. J. A. van Gilse, mr. H. Goeman Borgesius en J. M. Pijnacker Hordijk. De heeren Cremei' en Heldt nebben aan het bestuur van de kiesvereeniging nDe Grondwet" te Amsterdam geschreven, dat zij meenen geen candidatuur van die vereeniging te kunnen aanvaarden, omdat zij dooreenmen- ging of samenwerking van vóór- en tegen standers van een kiesrechtuitbreiding niet wenschelijk achten. 's-CRAVfiTVHAGE, 3 April. Geko zen tot lid der Eerste Kamer (vacature-Van der Dreggen) mr. C. Pijnacker IIordRk, oud-gouverneur-generaal van Nederl. Oost- Indië, met 55 van 76 steramenmr. M. baron Mackay had 18 stemmen. Mijnheer de Redacteur! Mag ik U om een kleine plaatruimte ver zoeken, teneinde een misveistand uit den weg te ruimen? Bij vooibuat mijn dank. Er wordt beween), dat de heer W. F. Tak in de vergadering van Vi ijdag j.l. de candidatuur van de heer E. B. Kielstt a zou hebben verdedigd, waaruit zou moeten blijken, dal de leden van het bestuur der kienvereomging «Schiedam" in zake kiesiechtuitbreiding niet homogeen zijn. Dit nn is een absoluut onjuiste mee nng Het be stuur der kiesvereeniging «Burgerplicht" te Vlaar dingen was van oordeel, dat een vroeger met deze kiesvereeniging gesloten contract het noodzakelijk maakte, dat onze kiesvereeniging ook op het grostal biarht den te Via.u dingen in aamnesking komenden heer E. B. Kiehtia. De heer Tak heeft toen welwillend op zit h genomen de candidatuur van den heer Kielsiia niet te verdedigen, maar toe te lichten-, hij is die belofte uouw nagekomen en heeft al het goeds medegedeeld, wat hij van den heer Kielstia wist. Maar daarmee heeft hij volstrpkt niet willen zeggen, dat hij de candidatuur van den heer Kielsira wenschelijk vindt. Hoogachtend, Uw dw. M. Horn, Voorzitter der kiesvereeniging Schiedam". Kiezers van Schiedam, Vlaardingen enz. Er wordt op 10 April a,s. van u veilangd een afgevaardigde te kiezen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. m hoofdzaak om u Ie ver tegenwoordigen bij de behandeling van de nieuwe kieswet door de Kroon vooigesteld. Aangezien door dit zuiver nationale vraagstuk het partij verband op het oogenblik zoogoed als verbro ken schijnt, zal de stemming u vooi-zeker moei lijk vallen, bijaldien de candidaatstelling te wen schen overlaat. Het is dan ook de plicht der kiesverenigin gen om eene zoodanige keuze van candidaten te doen, dat niemand zijn stem behoeft uit te brengen op een carididaat die het alleen omtrent de kieswet met hem eens is, doch die een geheel tegenovergesteld standpunt inneemt met he li ekking tot de algemeeno politiek. In deze bijzondere, laat ons zeggen tieunge omstandigheden is hot nood'g dat de volgende candidaten worden gesteld 1)Een liheiaal, voorstander dei kieswet-Tak. 2) anti-liberaal, beknibbelaar 3) voorstander 4) liberaal, beknibbelaar Voor de eeiste categorie zijn reeds een drie tal candidaten aangewezen, waarvan vooral de heer Pijnacker Hoidijk als koloniale specialiteit een warme aanbeveling verdient, als no. 2 komt ongetwijfeld weder in aanmeiking het af- trelend lid voor dit distnet, nos. 3 en 4 ont breken en hebben de antt-libeiale kiezers, die' Taks ontwerp wenschen. derhalve geene andere keuze dan op een liberaal te «temmen, terwijl de liberale dito, den anti-liberaal zullen moeten steunen. Teneinde te voorkomen dat zulk een hoogst gevaat lijke en tevens demoralisperende politiek bij de aunsiaande veikiezmgen worde gevolgd, moe ten alsnog een of meei candidaten, behoorende tot de categoneen 3 en 4, worden gesteld. Voor no. 4 beveelt de ondeigeteekende den heer E B. Ktelstra, aftredend liberaal lid, aan, die blijkens zijn uitgebrachte stem vóór het ongelukkige amendement-De Metjler, niet zoover wil gian als minister Tak en wiens verkiezings kans in het district Lochem, tengevolge van deze zijne houding, ook zeei twijlelachtig is. Ter aanbeveling van genoemden heer aan liberale kiezers strekka de verwijzing naar zijne bij uitstek libeialo bestrijding van de denk beelden van ondergeteekeriiie ten aanzien van de gouvernement» kolfiecultuur op Java. Alen bedenke wel dat het hier met uitsluitend gemeentebelangen, doch algemeen vailerlandsche belangen geldt, en men stemme toch vooral nimmer, ook niet ter wille van de kieswet, op een candidaat met het besef dat die keuze ten nadeele zal zijn van den geregeldeo gang der politieke zaken in Nederland en zijne overzeescho bezittingen, een besef dat schier onduldbaar wordt wanneer na de totstandkoming der kies wet, de andere staatkundige vraagstukken aan de orde komen. Men is dus gewaarschuwd. De in dit kiesdistrict verschijnende bladen worden beleefd verzocht dit stuk zoo spoedig mogelijk te willen plaatsen. B U ft G E R L IJ K E S T A N Geboren31 Maart. Hendrika Jacoba, dochter van R. de Groot en N. van Kempen, Singel. Frederik, zoon van F. W. van Riemsdijk en C. F. R. Avelingh, Singel. Hermina Elisabeth Maria, dochter van E. J. Wouteleers en J. T. Zwoerik, Singel. 1 April. Neeltje, dochter van L. van Ravens en W. Veenman, Oude KerTchof. Anto- nius Johannes, zoon van L. J. J. Heggelrnan en H. E. van den Dobbelsteen, Zijlstraat. Gabriel, zoon van A. Douw en D. de Witte, Kleine Baan. 2. Franeiscus Wilhelmus Antonius, zoon van A. C. Markx en C. M. Beekman, Kreupelstraat. Neeltje, dochter van A. Bouman en P. Stolk, Lange Kerk straat. Overleden30 Maart. Johanna Tettero, oud 3 jaar en 2 maanden, Steenstraat, 1 April. Cornelia van der WerfT, oud 32 jaar en 6 maanden, echtgenoot van G. Streng, Singel. 2. Neeltje Notenboom, oud 69 jaar en 1 maand, weduwe van A. Legner, Langt Haven. SCHIEDAM, 3 April, ZeilklaarCostnopohei, kapt. B. Rijnbergen, naar Helgoland. Bevallen van een ZOON Mevrouw VAN RIEMSDIJK—AvEUXran. Schiedam, 31 Maart 1894. Heden overleed tot onze diepe droef heid onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, geb. Notenboom, in den ouderdom van 69 jaar. Uit aller naam J. H. H. VAN BUIJSEN. I. C. U. LEGNER. Schiedam, 2 April 1894. REGENTEN van het St.-JACOBS-GAST- HU1S te SCHIEDAM vragen prijsopga ven voor de levering van Inlichtingen zijn te bekomen dage- 1 ij k s bij den Binnenregent, des voormiddags van negen tot twaalf ure. De schriftelijke prijsopgaven moeten op den zestienden April 1804, uiterlijk des middags ten twaalf ure, in gesloten Enve loppe aan het Gesticht zijn bezorgd. Regenten van het St.-Jacoh-Gasthuis P. J. VAN DIJK VAN MAI EN ESSE, Voorzitter. Ct. A. J. BEUKERS, Secretaris.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3