1 189 4 Woensdag 4 April. N°. 8501. Timede Blad Achtenveert gst e Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Binnenlandsclie Berichten. Gemengde Berichten. UITGEVER: jT ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal 1.85. i JWjbco per post, door het geheele Rijk2.50. Afzonderlijke nommers0.10. BSïlBAU: BOTEIHTRAilT, E 2J. Advertentieprijsvan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. SCHIEDAM, 3 April 1801. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 31 Maart bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 2,660,685.18 en bij de betaalmeesters- 2,047,105.09- Te zamen 4,707,790.27 Een bij het dep. van koloniën ontvangen telegram van den gouv.-generaal van Ned. Indië van 2 dezer bevat ten vervolge op het bericht in de Staatscourant van 10 Maait j.l. no. 58 de mededeeling dat geheel Roending gevallen is en gerazeerd wordt, en daardoor een eind is gekomen aan den strijd, die met onzen steun tegen de aldaar genestelde kwaadwilligen werd gevoerd door den kedjoeroean van Melaboeh, in vereeniging met andere hoofden uit dat ter Westkust ran Atjeh gelegen landschap. (St.-ct.) Hoe de verkiezingen ook aüoopen, de schrijf proef is voorgoed van de baan. De anti- revolutionnaire deputaten deden haar in den ban, de R.-katholieke Kamerleden wierpen haar in hun manifest eveneens uit. De radi calen zijn er geen voorstanders van. Onder de liberalen is het gevoelen verdeeld. Aan welke zjjde dus na de stembus in de Kamer ook de meerderheid zal staan, die meerder heid zal de schrijfproef moeten loslaten. Des te meer springt in het oog, hoe, bij het ontstaan van eene meerderheid voor Tak, in de toekomstige kieswet elk kenteeken van geschiktheid en maatsehappelijken welstand, dat meer dan schijn is, zal ontbreken. Ja wij betoogden het reeds in ons jongste hoofdartikel het is niet onwaarschijnlijk, dat men zoover zal gaan, dat zelfs de schijn 'an een kenteeken wordt losgelaten. Terwijl dus door den minister Tak in zijne M. v. A. nog uitdrukkelijk is betoogd, dat een algemeen stemrecht, zooals b.v. Duitsch- l&nd voor den Rijksdag kent, dat slechts de bedeelden uitsluit, niet in overeenstemming zoude zijn met de eischen van geschiktheid en maatsehappelijken welstand door de grond wet voorgeschreven, zien wij misschien bin nenkort ongeveer zulk een kiesrecht hier aannemen. (N. B. Qt.) De Standaard deelt omtrent de de depu- fsteavergadering nog het volgende mede. Nadat de in ons vorig nummer opgenomen resolutie in discussie was gebracht, vroegen de heeren Huvers en Voorhoeve verscherping van de resolutie; werd zij door de heeren k. F. de Savornin Lohman, prof. Fabius, W. H. de Savornin Lohrnan uit Groningen, dr. G. C. Schot uit Hardenberg, en A. baron ïan Dedem bestreden, en verdedigd door de heeren W. Diemer, mr. Heemskerk, dr. Bavinck, K. Kater, II. Seret, prof. Rutgers en den voorzitter. Over het eerste deel der iesolutie werd daarna door de stemgerechtigde deputaten gestemd; de uitslag was, dat dit eeiste deel werd aangenomen met 191 tegen 6 stemmen. Het tweede gedeelte werd zonder hoofde lijke stemming met algemeene stemmen aan genomen. Besloten werd van het eer«te gedeelte der resolutie een afschrift te zendeu aan H. M. de Koningin-Regentes. De vergadeiing werd met het zingen van Ps. 72 11 gesloten, en met dankgebed ge ëindigd. Van de ontbonden Tweede Kamer waren aanwezig de heeren A. F. de Savornin Lohman, JE. baron Mackay, Th. P. baron Mackay, A. baron van Dedem, G. W. baion van Dedeiü, J. E. N. baron Schimnielpenninck van dei Oye, J. van Alphen, G. M. E. van Loben Seis, H. Seret, mr. Th, Heemskerk, mr. H. A, v. d. Velde, R. baron van der Boich van Ver- wolde, J. H. Dormer en F. graaf van Bvlandt. Van de leden der Eerste Kamer was nie mand aanwezig. In het hotel »des Pays Bas" werd daarna een gemeenschappelijke maaltijd gehouden. De oud-katholieken houden om de twee jaar een inteinationaal congres; in '1890 is dit gehouden te Keulen, in 1892 te Luzern en voor dit jaar is Rotterdam de aangewezen plaats. Van 28 tot 30 Augustus zal het congres samenzijnmen verwacht oud-katho lieken uit Duitscliland, Oostenrijk, Zwitser land, Fiankrijk, Italië, Spanje, Portugal, Amerika en viienden der evangelische kerk, als leden der Engelsche kerk, der Russisch- Giieksche kerk enz. De Rotterdamsche tramwegmaatschappij vervoerde in de maand Maart j.l. 505,679 reizigers met een opbrengst van f 40,065,58, tegen 462,252 reizigers met een opbrengst van f 36,335,80Vs in Maart 1893. Het totale vervoer over de afgeloopen maanden van 1893 heelt bedragen 1,378.610 reizigers met een ontvangst van f 110,121,96i tegen 1,286,777 reizigers met een ontvangst van f 102,632,77 over datzelfde tijdvak in 1893 gevende dit jaar een vooruitgang van 91,833 reizigers en een vooruitgang van f7,489,19'/3 in ontvangsten. De buitengewone ontvangsten over de afgel. maand heliepen f60,008,40, terwijl die over datzelfde tijdvak van 1893 f54,539,82 be droegen. De totale ontvangst over datzelfde tijd perk in 1894beliep f 170,130,42}*, terwijl die over datzelfde tijdperk in 1893f 157,172,59 eliep. Naar liet U. D. verneemt, zal met Belgisch kapitaal op het strand voor de Breesaap, bij Haarlem ten noorden van het kanaal, eene hadin; ichling worden opgei iclit. Daartoe zal van den Yelsei weg naar den Bieesaap een toegangsweg worden aangelegd. Blijkens eene bekendmaking der Haagsche politie is de verleden week in het Alexanders- veld stervende gevonden persoon, de 52-jarige J. J. P. Rotteveel, vroeger in dienst van den voormaligen Engelschen Legatiesecretaris Fenton, door uitwendig geweld gestorven, zoodat moord of doodslag op hem moet ge pleegd zijn. Te Gouda hebben zich weder twee gevallen van pokken voorgedaan. Ook te Bergschenhoek heeft zich een geval van pokken voorgedaan. Vergadering' der Kanier van koophandel en fabrieken tc Schiedam, op Zaterdag 31 Maart 1801. Afwezig de heeren J. T, Wittkampf, Houtman en Maas. De vergadeiing wordt door den voorzitter, den heer J. J. G. Nolet, geopend. Lezing der notulen en ingekomen stukken, Alleieerst wordt den secretaris gelegenheid gegeven, te rapportearen over het hem opgedra gen onderzoek betreffende de gelegenheid tot het maken van schriftelijke aanteekeningen dio op de bems ten geneve der beursbezoekers moet bestaan bet al of niet noodzakelijke, dat er op het stationsomplacement een meer voldoend weegtoe stel of kiaan vvoide aangebiacht; en ook aangaande de mogelijkheid eene vergrooting van de wezenlijk te geringe locahteit voor telegraaf- buieau-bezoekeis tot stand is te brengen. Na discussie vvoidt besloten, dat de Kamer vooral aan de laatstgenoemde aangelegenheid hare aandacht zal blijven wijden, en dienaan gaande een verzoek aan de betrokken autoiiteit zal lichten. Het ingekomen sclnijven van Z. Excellentie, den minister van financiën, over het adres der Kamer, betreffende de ambtelijke afstokingen, en de naar haar oordeal te ligoureuse boeten, bij soms onvermijdelijke en onwillekeurige afvvijKin- gen van de wet, wordt behandeld. Besloten wordt, dat de Kamer zich nogmaals tot Zijne Excellentie wenden zal, om te trachten bij Zijne afwijzende beschikking, nog eenige verzachtende toepassing der bepalingen, zij het dan ook voor 't vervolg, te bewerken. Ook zal te dier zelfder plaatse nogmaals weiden aangediongen, den termijn waaioverda vei an l woordelijkheid der boigen voor branders en distillateurs c. q. afloopt, door spoedige afreke ning bij de Rekenkamer te bekoiten. Van do administratie der II. IJ. S. M. was een schrijven ingekomen, behelzend, dat, in antwoord op het destieffond verzoek der Kamer, trein 46 met het oog op dea ansluitingen van dezen trein niet te Scltiedam kan stoppen dat liet niet wol mogelijk is reizigers van Engeland met tiein 241 te Sctued tm uit to laton; dat ten gemakke van de reizigers aan het station te Schiedam plaatskaai ten voikrijgbaar zijn gesteld van den iloek-van-Holland naar Londen en er ook bagnge alhier rechtstieeks kan ingeschreven worden, en dat, te allen tijd, op aanvrage een beweegbare kraan disponibel is. Op het verzoek om advies, door Z. E. den minister van waterstaat, handel en nijveiheid aan de Kamer geiicht, betreffende de al of niet wenschelijkheid van een nieuwe octrooivvet wordt besloten, als het gevoelen dezer Kamer kenbaar te maken, dat aangezien Nedeiland onder de staten, welke deel uitmaken van de in 1883 te Paujs gesloten Ume, ter bescherming van den industri- eeien, eigendom, de eenige is, waar geen octiooien voor uitvindingen weiden verleend, en er dus door ons land can die ovei eer,komst van 1883 geen volledig gevolg kan worden gegeven, deze reden, volgens liaar, voldoende moest zijn de we derinvoering eener octrooiwei ter hand te nemen, tenzij daartegen principieels bezwaren mochten bestaan, hetwelk, volgens haar gevoelen, geens zins het geval is. Integendeel is zij van meening dat, waar op materieel gebied bescherming van den eigendom als een rechtvaardigheids beginsel wordt beschouwd, en dat ouk werkelijk is, het intellect eens uitvinders evenzeer op dezelfde bescherming mag aanspraak maken, en dat de moeilijkheden, aan het maken eener goede octrooivvet verbonden, geen finaal beletsel mogen zijn, en geen beletsel zijn zulk een wet tot stand brengengetuige o. a. die van Zwitserland. Na de gebiuikehjke rondvraag wordt de ver- gadoiing door den voorzitter gesloten. De eerste werkstaking, waat van de geschiede nis melding maakt, was niet in deze eeuw, maar in de middeleeuwen 565 jaar geleden. In 1329 weigerden de brouwersknechts te Bieslau, Silozie, te werken. Die werkstaking duurde een jaar, en het schijnt dat van over heidswege geen krachtige niaatiegelen genomen werden om er een eind aan te maken iets waartegen men anders met opzag in die dagen. Te Dantzig ging men strenger te werk in 1385, toen daar de smeden het werk staakten. Er werd toen een edict uitgevaardigd, waarbij bepaald weid, dat iederen wei kraan, die zijn pa troon niet gehoorzaam was, de ooren afgesneden zouden woiden. De telephoonjuffrouwen te Chicago zijn diep verontwaardigd op de dnectie der maatschappij. Zij beramen een algemeene wei kstaking, omdat de directie bevolen heeft, dat hunne rokken ten minste drie duim van den grond moeten zijn, aangezien de toestellen te veel te lijden hebben van de stof, welke de slepende pokken doen

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 5