Biiiiieiilandselie Berichten. Verkiezingen. De ministerraad behandelde Maandag de werklieden-quaestie in Andalusië en besloot tot het doen uitvoeren van openbare werken in de provinciën Cadix en Grenada, teneinde bezigheid te verschaffen aan de arbeiders klassen. Er zijn groote voorzorgen genomen, teneinde de veiligheid van het Parlement te verzekeren tegen aanslagen van de anarchisten. PORTUGAL. De regeeririg heeft Da Gama doen weten dat zij de ontscheping der uitgewekenen anders dan op Portugeesch gebied niet zal gedoogen. S E R Y 1 E. Eene ministerieele crisis is uitgebroken, tengevolge van het altreden van den minister van financiën Myatovitch. In het nieuwe kabi net zullen optreden als minister van bin nen! zaken en president de heer Nicolaje- witch, buitenl. zaken Lozanitch, onderwijs Georgewitc'n, financiën Petrovitch, koophandel Giovanovitch, justitie Andranovitch. De vorige ministers van openbare werken en oorlog blijven op hun post. EGYPTE. Aan de Daily News wordt uit Kaïro ge meld, dat in een Kabinetsraad besloten is het tegenwoordig ministerie te doen aanblijven. AMERIKA. De Senaat der Vereenigde Staten heeft de beraadslaging over het tarief gisteren aan gevangen. Naar de New- York Herald uit Rio de Ja neiro verneemt, hebben de regeeringen van de Vereenigde Staten, Frankrijk en Duitsch- land geweigerd het verzoek in te willigen van de gezanten van Engeland en Italië om bij de Biaziliaansche regeering aan te diingen op intrekking van den aan Portugal gestelden eisch tot uitlevering van admiraal Da Gama en de met hem uitgeweken officieren en manschappen der opstandelingen.vloot. Aan hetzelfde blad wordt uit Buenos-Ayres geseind, dat de Braziliaansche regeering bet denkbeeld overweegt om de bezittingen der Brazilianen en vreemdelingen, die aan den opstand hebben deelgenomen, verbeurd te verklaren. De regeering heeft een besluit uitgevaai digd, bepalende, dat de uitgeweken opstandelingen zullen worden gefusilleerd, wanneer de Portugeesche regeering hen uit levert. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld: De gezondheidstoestand op de Portugeesche schepen is slecht. Saldanha heeft naar Lissabon getelegrapheerd, om de regeering dank te betuigen voor de wijkplaats, die de vluchtende Brazilianen op Portugeesche sche pen gevonden hebben en om den Brazilianen vergunning te geven in Portugal aan land te gaan. De beweging in Znid-Carolina draagt een eenigszins ander karakter dan eerst werd gemeld. Er is geen nieuwe wet ingevoerd, waarbij het verbodstelsel zoover wordt gedre ven, dat de overheid recht krijgt om particu liere huizen te doen doorzoeken naar drank. De zaak is anders. In Zuid-Carolina heeft de staat het distilieermonopolie (gvenals inder tijd in Ierland geen particuliere branderijen werden geduld) en daartegen werd her haaldelijk gezondigd. In den laatsten tijd kwamen herhaaldelijk gevallen voor van ontduiking der wet in dezen en werden clandestiene distilleerderijen ontdekt. Deze nu golden de huiszoekingen der politie. "Verscheidene staatsbranderijen werden door de bevolking vernield. Er heerscht een grenzelooze opwinding, en het oproer zal wel niet zonder staatshulp kunnen bedwon gen worden. De laatste telegrammen uit Zuid-Carolina luiden meer geruststellend, maar de gouver neur laat de spoorwegen bezet en op de tele graaflijnen toezicht houden. De regeering der unie heeft 6000 man troepen gereed, maar vooreerst zijn die vermoedelijk onnoodig, daar de troepen van den staat Zuid-Carolina ge deeltelijk den gouverneur gehoorzamen. Volgens bericht uit Lima heeft generaal Caceres zich als dictator opgeworpen. Het leger ondersteunt zijne dictatuur, doch het Congres en het volk zijn hem vijandig. Het congres der republiek Mexico werd Maandag geopend met eene boodschap van president Porfirïo Diaz. Daarin wordt gezegd dat, tengevolge van de oppositie van mach tige mogendheden, een internationale over eenkomst in zake de zilvercrisis onmogelijk was gebleken. Dientengevolge zal Mexico bijzondere maatregelen moeten nemen en in de eerste plaats groote bezuinigingen moeten invoeren, waartoe de noodige ontwerpen bij het congres worden ingediend. Voorts wordt in de boodschap geconstateerd, dat de inkomsten uit de binnenlandsche mid delen overeenkomen met de ramingen op de begiooting, maar dat de in- en uitgaande rech ten eene vermindering aanwijzen. AUSTRALIË. Het voorloopig bewind der Sandwicheilan den heeft besloten eene conventie bijeen te roepen tot het ontwerpen eener nieuwe grondwet. SCHIEDAM, 4 April 1894. Wij lezen het volgende in de Gemeente- Stem van den 2n dezer Door een kiezer te Schiedam was bij wege van reclame verzocht van de vastgestelde kiezerslijsten te schrappen twee overledenen. B. en W, stelden voor daarop gunstig te beschikken, maar kwamen hierop terug nadat een der leden, mr. Schuurman, had betoogd dat de overledenen die op het oogenblik van de vaststelling der kiezerslijsten nog in leven waren, niet geschrapt mogen worden. Met algemeene stemmen besliste de raad in dezen zin. Met dit besluit kunnen wij ons niet ver eenigen. Art. 11 no. 2 spreekt in den tegenwoor- digen tijd »mist of uitgesloten is". De raad behoort dus o. i. uitsluitend in aaumerking te nemen den toestand van de op de lijsten voorkomende personen op het oogenblik dat hij op de reclames te beslissen beeft Vermits nu een overledene niet meer is een ingezetene en dus het eerste vereischte mist otn op de kiezerslijsten voor te komen, had de Schie- damsche raad de namen der beide over ledenen behooren te schrappen. A.s, Dinsdag, den lOn April, zal het 25 jaar geleden zijn dat de gemeentebode Al Koo'yman als klerk aan het bevolkingbureau in dienst dezer gemeente trad. De Koninginnen zijn voornemens aanstaan den Zaterdag een rijtoer te maken in de om streken van Haarlem, teneinde de bloembollen te bezichtigen. De Vorstinnen vertrekken daartoe per Hollandschen spoortrein naar Vogelenzang, om vandaar den tocht per rijtuig naar de bloemvelden te ondernemen. Ook verwacht men een bezoek aan de hya- cintenpronkbakken bij de firma Krelage, aan den Zijiweg. Mr. J. M. L, H. Clercx, lid der ontbonden Tweede Kamer, is gisteren overleden. Men schrijft uit Den Haag aan het N-v.d.D. De minister van financiën heeft aan ieder der leden van de ontbonden Tweede Kamer een mandaat op de schatkist gezonden van f 109,59, als schadeloosstelling als lid dier Kamer van 1 tot en met 20 Maart. Naar aanleiding hiervan wordt herinnerd, dat velen dier leden hunne kamers of hui zen, waarin zij wonen, voor de geheele zitting hebben moeten huren. Zooals bekend is, krij gen ambtenaren, die ontslagen worden, in den regel het loopende kwartaal of minstens' de loopende maand traktement. De grondwet zegt in art. 89 dat, behalve reiskosten aan de leden, als verdere schadeloosstelling wordt toege legd ean som van f2000 'sjaars. Art. 1039 van het burgerlijk wetboek, dat aan den meester de bevoegdheid geeft om ten allen tijde, zonder het aanvoeren van redenen, de dienst- en werkboden weg te zenden onder verplichting aan hen, behalve het verschenen loon, tot schadeloosstelling te betalen zes weken, te rekenen van den dag, waarop zij uit den dienst zijn weggezonden, is op de Kamerleden niet van toepassing. Thans in het gunstigste geval, dat een Kamerlid herkozen wordt, krijgt hij van 21 Maart tot 16 Mei geen traktement. De overeenkomst, die. naar dezer dagen gemeld werd, tusschen Nederland en België gesloten is, betrekkelijk de toelating van vee in de grensprovinciën is aangegaan voor den tijd van 5 jaar. Daarbij wordt, onder zekere voorwaarden, als waarborg tegen de verbrei ding van besmettelijke veeziekten aan de land bouwers van ieder der beide landen toege staan hun vee in het naburige rijk te doen weiden. Voort* wordt toegelaten het vervoer van mest, mede onder bepaalde voorwaarden, in verband met de veeartsenijkundige politie. De landbouwers in de grensgemeenten zullen dus wederkeerig de mest uit hunne stalleij mogen aanwenden voor de gronden die zij wederzijds m de beide landen bezitten. De bepalingen van deze overeenkomst zul len toepasselijk zijn binnen een afstand van 5 kilometer ter wederzijden van de grens. Naar liet Centrum verneemt, heeft mr. E. du Marchie van Yoorthuyzen, onlangs te Utrecht overleden, vermaakt een perceel in de Trans aldaar, plus eeu kapitaal van 180 duizend gulden, om op te richten en in stand te houden een stichting voor halve weezen en meisjes zonder toekomst, om haar voor te bereiden tot een maatschappelijken werk kring. Gisternacht ontstond brand bij den bouw man J A. B. te Bergschenhoek. Drie bergen, twee schuren en eenige biggen en kippen zijn verbrand. De woning is behouden. Te Bleiswijk is gisternacht de boerderij van den landbouwer P. van den Bos, gelegen aan den grindweg, totaal afgebrand, ondanks de pogingen die tot blussching in het werk werden gesteld. Het stoffelijk over*chot van den slachter Schut, te Amsterdam, zal Donderdagmorgen begraven zal worden. Gisteren zijn weder vijf getuigen verhoord, onder wie de moeder, broeder en zuster van den verslagene, terwijl in den namiddag nog een der getuigen bij het lijk is gebracht. De 17-jarige zoon van den schipper B. uit Rotterdam is Maandagmiddag teSneek, tijdens het lossen van hout, door een los vliegende lier getroffen en terstond gedood. Te Gpheusden doen zich twee gevallen van pokken voor, en wel bij twee zusters van den poklijder die reeds eenigen tijd geheel hersteld is. De rijksklerk bij de belastingen Th. v. H. te Zutfen is Maandagmiddag in zijne woning gevangengenomen, verdacht van het verval- schen van de boeken van den ontvanger. Deze vervalschingen moeten reeds langer dan éen jaar hebben plaats gevonden en het tekort, voor zoover bekend is, ruim vier duizend gulden bedragen. J. Wagenaar, die in de gevangenis te Sueek brand slichtte, is naar het krankzinnigengé- sticht te Medemblik overgebracht. Te Os zijn in hechtenis genomen en naar 's-Hertogenbosch overgebracht Jan en Tiet de Bie, neven van de gebr. De Bie, die onlangs door het bof in de zaak van den wachtmeester G. Hoekman tot 15 jaar gevangenis zijn veroordeeld. Zij worden beschuldigd van valsche getuigenis in deze zaak voor het hof te hebben afgelegd. De een was dezer dagen wegens diefstal veroordeeld en de andere herhaaldelijk veroordeeld, zooals bij het ge tuigenverhoor door een der raadsheeren en den advocaat-generaal was opgemerkt. "Wateringen. De wethouders dezer ge meente hebben opnieuw geweigerd het man daat van betaling voor den door den commissaris der Koningin aangestelden tweeden veldwachter te teekenennaar aanleiding van dit besluit hebben Ged. Staten aan den raad verzocht deze zaak nogmaals te overwegen; met algemeene stemmen keurde de raad in zijne vergadering van Maandag de houding der wethouders goed, die verklaarden eerst de beslissing te willen afwachten van den Raad van State omtrent het ingesteld hooger beroep. De Haasbode wil, dat de katholieken eigen candidateri stellen daar, waar zij kans van slagen hebbenliet zal hun aan steun van conser-'atief-liberale zijde niet ontbreken. Allicht zullen eenige katholieke oud-Kamer leden, tot nu toe met anti-revolutionnaire hulp gekozen, het veld moeten ruimen tegen overdat verlies zij men op andere winst bedacht. Voorts zegt het blad: »Men kan zelfs zijn grootste tegenstanders in de Kamer brengen, mits men slechts zeker zij, dat zij tegenstan ders zijn van de ongewijzigde wet van Tak. Zoodra de kieswet aigedaan fs, gaan zij heen, en keeren de vorige toestanden bij de ver kiezingen terug. In het huidige geval is de toestand een buitengewone". De Standaard ontraadt thans de herkiezing van al de tien onderteekenaren van het mani fest der anti-rev. Kamerleden, voor zooyer zij zich weder verkiesbaar stellen. De door de anti-revolutionnaire kiesvereeni ging »Nederland en Oranje" te Rotterdam ge stelde candidaten zijn de heerenJ van Alphen, oud-Kamerlid, A. Brummelkamp Jr., mr. Th. Heemskerk, mr. JE. baron Mackay, J. M. Voor hoeve. Door de Roomsch-kalholieke kiesvereeni- ging sRecht voor Allen" te Delft is tot candidaat der Tweede Kamer gekozen mr. W. H. de Beaufort, lid der ontbonden Kamer voor Amsterdam. De vrijzinnige kiesvereeniging te 's-Graven- zande, afdeeling der centrale vereeniging in het hoofdkiesdistrict Loosduinen, heeft met op een na algemeene stemmen tot candidaat gesteld de heer J. M. Pijnacker Hordijk, te 's-Gravenhage. Ook de vrijzinnige kiesvereeniging te De Lier verklaarde zich voor de candidatuur van den heer Pijnacker Hordijk, zoo de liberale partij in het district met eigen candidaat z&l optreden. De heer Th, G. G. Valette werd met 15 van de 18 stemmen gekozen tot definitief candidaat door de centrale liberale kiesver eeniging in het district Gouda. Door de anti-revolutionnairen werd dr. A. Kuyper candidaat gesteld. Door de centrale liberale kiesvereeniging in het kiesdistrict Ridderkerk is candidaat ge steld de oud-afgevaardigde A. Smit, met 32 stemmen, 2 stemmen waren uitgebracht op mr. Gleichman. Naar men verneemt, heeft D. baron van Pallandt te Wassenaar zich candidaat ge steld voor de Tweede Kamer in het district Katwijk, als tegenstander van de wet-Tak. Prof.M. Noordtzij te Kampen en dr, A. Kuy per te Amsterdam hebben bedankt voor eene eventueele candidatuur, hun door de anti- revolutionnaire kiesvereeniging Vreest God, eert den Koning" te Dordrecht aangeboden. De heer mr. G. J. Goekoop is voorloopig candidaat gesteld door de liberale kiesver- eenigingen te Ooltgensplaat, Spijkenisse, Oudenhoorn en Hellevoetsluis. In de Maandagavond te Hellevoetsluis ge houden vergadering werden 35 van de 52 stemmen uitgebracht op mr. Goekoop, 16 op mr. J. A. van Gilse.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2