S. A MAAS. N°. 8504. A". 1894. Zaterdag 7 April. -A. ctLtenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. De verkiezing van 10 April, Onder de wapenen tegen de voorstanders van een zeer uitgebreid kiesrecht, zooals de rgrreeri dit wenscht, doen liet meeste dienst de volgende beweringen: die voorstanders nemen een loopje met de grondwet; zij leggen den volksvertegenwoor digers een imperatief mandaat op; zij zijn gehoorzame dienaars van minister Vak; zij zijn ïdik en dunners". Ach, wat het papier toch geduldig is! Dat in den verkiezingstijd wederzijds wel -eens een onverdedigbaar woord gebezigd wordt, een onrijpe voorslag wordt gedaan, nu dat is jammer, maar het behoelt toch niet te verbazen. Doch de regeering en bijna de helft der "Tweede Kamer medeplichtig aan een ongrond wettige daad, ziet dat neemt niemano nu toch zonder nader onderzoek aan. »De door de kieswet te bepalen kenteekenen van ge schiktheid en maatschappelijken welstand" zegt art. 80 der grondwet. Wat is geschikt heid, wat is welstand? Knap die een definitie geeft, waarmee éen ander mensch geheel tevreden is. Gelukkig daarom dat er bijstaat »door de kieswet te bepalen". En het laatste regeeringsontwerp bevatte toch inderdaad iivee kenteekenen, terwijl alle partijen erken nen, dat de grondwet er in ieder kiezer slechts éen eischt. Die kenteekenen zijnde vastheid van wonen cn de kennis van lezen en schrij ven. Men mag ze zwak noemen, kenteekenen zijn het toch en nergens eischt de grondwet sterke. Een imperatief mandaat. Wie gelooft daar nu in ernst aan Het is waar, dat overal van de candidaten uitdrukkelijk wordt ver langd, dat ze hun meening onbewimpeld zeggen, dat hun wordt afgevraagd, wat denkt ge hiervan en wat daarvan? Maar wat is daartegen Moeten de kiezers dan maar in den blinde stemmen of zich vergenoegen met vage uitspraken, waar het nu juist om zulk een belangrijke en concrete quaestie te doen is Ook de kiezers hebben een verantwoorde lijkheid en moeten weten, welken beginselen ze hun steun en stem geven. De candidaat zegt zijn meening, de kiezer beoordeelt daarna of hij hem stemmen kan. Is Maas ook al zoo'n >dik en dunner moet gevraagd zijn. Zeker niet door een, die hem kent. Maas, die overal door zijn verstand •en zijn karakter een leidende kracht is, zou hier een gehoorzame dienaar worden, zij het dan ook van een minister Maar waar velen éen beginsel zijn toegedaan, éen vaan del hebben ontplooid, is het daar iets meer dan natuurlijk dat ze zich scharen om een .aanvoerder In dit geval om hem, die door de coustitutie als leidende macht is aange wezen en de gemeenschappelijke beginselen heeft belichaamd en die ze heeft verdedigd met groot geduld en zeldzame trouw Wij wekken allen op, zich niet door drog redenen te laten vangen, maar te steunen onzen uitnemenden candidaat Buitenl a nflsche Berichten. Het protocol der internationale gezondheids- conferentie is Woensdag te Parijs geteekend. De Vereenigde Staten zijn onder zeker voor behoud toegetredenTurkije, Zweden en Noorwegen ad referendum. De werkzaamheden der conferentie wer den door den heer Casimir Perier gesloten met een toespraak, die door graaf Moltke- Hvitfeldt werd beantwoord. De minister van koloniën heeft van den gouverneur van Soedan het volgende tele gram ontvangen: "Een verkennings-afdeeling die zich naar het dorp Nsapa begaf, ten westen van onzen post Beila (in Zuid-Senegambië) is bij vergis sing aangevallen door de bewoners van dat dorp, die meenden, met een vijandelijken stam te doen te hebben. Luitenant Lecerf, een inlandsch sergeant en twee tirailleurs wer den gedood. Men moet erkennen dat de vergissingen in die streken aan de orde van den dag zijn. Woensdagavond heeft een ambulance wagen drie personen, door den aanslag tegen het koffiehuis-Fayot te Parijs getroTen, naar het hospitaal sla Charité" vervoerd, nadat hunne wonden in eene apotheek in de Rue Condé vooraf verbonden waren. Zekere Laurent Tailhade, een publicist, en eene juffrouw Julie Maillia, 26 jaar oud, die in het koffiehuis met hem het diner gebruikte, en de koffiehuis- bediende Thomazo, 19 jaar oud, die door tal van glasscherven getroffen werd, zijn raar de sSalle Vilpeau" gebracht. Tailhade isaan het rechteroog gewond en zwaar gebrand, voornamelijk aan het oor. Ook hr is door vele glasscherven getroffen. Zijn leven is voor het overige niet in gevaar. Gedurende zijne verbinding heeft hg niet opgehouden te pro testeeren tegen de anarchistische theorieën, die hem toegeschreven worden. Men heeft herinnerd aan zijne artikelen en aan de be ruchte woorden, die hij gesproken zou heb ben 's daags na den aanslag op het paleis Bourbon, de woorden namelijkWat kan het schelen hoeveel slachtoffers er vallen, als de handeling maar mooi is". Tailhade bewaart het stilzwijgen, zucht voortdurend en vraagt alleen chloraal om zijn lijden te verzachten. Madame Julie heeft eenige onbeteekenende wonden in het gezicht bekomen. Do persoon, die den aanslag gepleegd heelt, zou iemand van 30 jaar zijugekleed als werkman, die, volgens de verklaring van een jong persoon van 15 jaar, de bom in een bloempot aan het venster van het koffiehuis gelegd heeft. Hij zou gevlucht zijn. Er is nog een persoon gearresteerd, wiens signalement overeenkomt met dat van den misdadiger. 8 E I S 1 E. Koning Leopold zal in persoon de Ant- werpsche tentoonstelling openen den 5n Mei, 's namiddags te halftwee. Te Hemizem, Hoboken en andere plaatsen in den omtrek van Antwerpen is eene werk staking uitgebroken onder de steenbakkers. In eerstgenoemde plaats staat de arbeid stil in 8 van de 11 steenbakkergen. De burge meester heeft troepen aangevraagd om de aan het werk geblevenen te beschermen, daar men voor ongeregeldheden vreest. ENGELAND. Het Lagerhuis lieeft gisteren bij tweede lezing bet wetsontwerp aangenomen, be trekking hebbende op de uitspraak der scheidsrechters ten opzichte van de visscherij in de Behring-zee. Te Wisbech is de liberale afgevaardigde Brand met een meerderheid van 136 stem men op zijn conservatieven tegenstander tot lid van het Lagerhuis herkozen. De Londensche politie heeft Woensdag avond de hand gelegd op den Franschen anarchist Meunier, die beschuldigd wordt van medeplichtigheid aan den aanslag op het koffiehuis-Véry te Parijs. Meunier werd gearresteerd juist toen hij op het punt stond naar Antwerpen te vertrekken. Hij bood aan de politie wanhopigen tegenstand en was in het bezit van een geladen revolver. Ook een an dere anarchist die vergeefs trachtte hem te ontzetten, werd na een verwoed gevecht ge vangengenomen. Beide zullen reeds heden voor den politierechter in Bowstreet terechtstaan. Gisteren zijn Meunier en zijn makker Pichon voor den politierechter in Bowstreet verschenen. De eerste wordt beschuldigd van poging om Meunier uit handen der politie te bevrijden. De zaak van Meunier is tot heden middag verdaagddie van Pichon tot over acht dagen. De Parnellistische partij heeft Woensdag te Dublin eene vergadering gehouden onder leiding van den heer Redmond, die de Iersche politiek in den breede besprak. Hij voer heftig uit tegen de aanhangers van Maccarthy. Eene motie werd aangenomen, waarbij verklaard werd, dat het tegenwoordige ministerie het vertrouwen der Iersche nationalisten onwaar dig is en dat het daarom het streven hunner vertegenwoordigers moet blijven ten spoedig ste eene ontbinding van het parlement door te zetten, ^pdat het home-rule-vraagstuk den kiezers dadelijk weder kan werden kan wor den voorgelegd. De Parnellisten moeten daarom desnoods met de unionisten medegaan in hun optreden tegen de ministerieelep DENEMARKEN. Volgens de Frank f. Zeitg. heeft de koning keizer Wilhelm en den czaar uitgenoodigd elkaar, bij gelegenheid der zilveren bruiloft van. den kroonprins, te Kopenhagen te ontmoeten. Vijftien leden der gematigde linkerzijde van Storthing, die tegen het vergelijk met de regeering hebben gestemd, hebben zich van de partij afgescheiden en eene nieuwe groep gevormd. Z W E 1) E N. Van den consul-generaal te Shanghai is bericht ontvangen, dat de Noorweegsche zen- dingsposttelling door Chineezen is verwoest; de zendelingen zijn nochtans gered. Nadere bijzonderheden ontbreken. Ook de sociaal-democratische partij in Zweden en Noorwegen heeft, in een te Gothen burg gehouden congres, besloten den ln Mei als feestdag te vieren, terwijl verder aan de leiders werd opgedragen, wanneer zij zulks noodig achten, tegen 1896 eene algemeene werkstaking voor te bereiden om de regee ring te dwingen tot invoering van het alge meen stemrecht. NOORWEGEN. In eene vergadering van de tot de linker zijde beboerende vereenigingen diende het partijbestuur eene motie in, waarin de uit voering geëischt wordt van de besluiten van het Storthing in zake het consulaatwezen, alsmede tot instelling van een afzonderlijk Noorsch ministerie van buitenlandsche zaken. De beraadslaging over die motie is tot eene volgende zitting aangehouden- RUSLAND, De keizer heeft, naar aanleiding van het tot stand komen van het Duitsch-Russische handelsverdrag, den rijkskanselier Von Caprivï de brillanten der Andreasorde, den staats secretaris van buitenlandsche zaken, vrijheer Von Marshall, de Alexander-Newski-orde, en den Duitschen gedelegeerde Von Thielemann de orde van den Witien Adelaar geschonken. De Finscbe Senaat heeft, naar aanleiding eener vraag van den Russischen minister van binnenlandsche zaken, machtiging gewei gerd tot uitgifte van een Russisch dagblad te Helsingfors. De bevelhebber van het eskader in de Oost zee, waartoe het in den herfst van verleden jaar met man en muis vergane pantserschïp Bussalka behoorde, schout-bij-nacht Buratsch- ko, heeft thans een gestrenge berisping ont vangen, terwijl de bevelhebber der kanon neerboot Tutscha, die door de pers beschuldigd werd genoemden bodem in den steek gelaten te hebben, van zijn rang is ontzet en voor geruimen tijd van bevordering uitgesloten. O OSTENRIJK. De keizer heeft gisteren den vorst van Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nomraers f 1.85. 2.50. - 0.10. BDHRA I'; BOTER «T RAAT, E 3 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F F. ANK K IJ K.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1