A". 1894. Vrijdag 13 April. N°. 8508 Kennisgeving. Achtenveertigste Jaargang-. Buitenl au dsche Berichten. m r? Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. URANT Abonnementsprijs, per kwartaal Franco par post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nomraers f 1.85. - 2.50. 0.10. BVitBAV: BOTER8TKAAT,B 3 7. Advertentieprijs van 110 gewone rege's met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gelet op art. 8 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad no. 95) Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden aau het BESTUUR van het DIACONIE HUIS en zijne rechtverkrijgenden, vergunning verleend is tot plaatsing in dat gesticht aan de Bieumtraat alhier no. 12, kadaster sectie B no. 628, van een stoomketel met een vervvarmingsoppervlak van 3 M2, ter vervan ging van dien van kleiner afmeting, om te ■dienen bij de bereiding van voedingsmiddelen. Schiedam, den 12n April 1894. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. Be secretaris, VERNÈDE. U I T S li II I A D. Graal Caprivi is benoemd tot groot-com mandeur der huisorde van Hohenzollern. Men verzekert dat de zittingen van den Rijksdag in den loop der volgende week ge sloten zullen worden. De regeering wil op deze wijze de verwerping harer belastingontwerpen voorkomenzij zal zich vergenoegen met de corn missiën, die ongetwijfeld de belastingont werpen op tabak eri wijnen verwerpen zullen, eenige malen te doen bijeenkomen. Waarschijnlijk zal in October, na de her vatting der zittingen van den Rijksdag, een ontwerp-bierbelasting worden ingediend. In deze zitting zullen nog slechts in behan deling komen de ontvverp-beursbelasting (derde lezing) en eenige wetsontwerpen van minder belang, o. a. dat betreffende de Jezuïeten. Volgens de Cohurger Zeitung komt de Rus sische kroonprins voorliet huwelijk van prinses Victoi ia met den groothertog van Hessen over. De Berlijnsche correspondent der AT. B. Ct. schrjjft d.d. gisteren Sedert het Duitsch-Russisch handelsver drag in het Centrum de tweedracht binnen geleid heeft, spookt het in de partij en hare organen. De agrarische broeders zijn verbolgen op dr. Lieber, die aan de spits ging van den Centrumsvleugel, welke voor het handelsver drag stemde, en die daarbij door onhandige lofredenen op de regeering een groot aantal -zijner partijgenooten, die de tegenwoordige oeconomische politiek afkeuren, verbitterde. De woordvoerder van deze laatste groep, vrijheer Von Loe, is van lieverlede in de pers op zoo bitsen tooi» met dr. Lieber aan ihet redetwisten gegaan, dat deze nu in een opgeblazen en sentimenteelen brief aan de partijpres dreigt spoliiiek te zullen sterven", m. a. w. zijn mandaat voor Rijksdag en Huis van afgevaardigden neder te loggen. Lieber behoort tot de winderigste en onaan genaamste zwetsers der twee parlementen, en het is verwonderlijk en te gelijk kenschetsend voor den inwendigen achtei uitgang der Cen trumpartij sinds Windthorst's dood, dat hij als een der leiders kon optreden. Gisteren wist hij neg tot zijne rechtvaardiging te verklaren j>Niet om den keizer en Caprivi te believen hebben wij voor het handelsverdrag gestemd, maar om den paus en den bisschoppen te toonen, dat wij in den Rijksdag niet eene democratische partij van enkel onvruchtbare ontkenning zijn". De orthodox-conservatieve Beichslote merkt daarbij hekelend opsZoo wordt de politiek van het Centrum, tot zelfs in het handeisverdiag, door Rome vastgesteld en het is moeilijk te gelooven, om niet. Wat is de prijs?" "Voor het oogenblik trachten de voornaamste Centrumsbladen Liebers boosheid te stillen, om de openlijke breuk weder dicht te pleisteren. De Schlesische Zeitung, een zeer betrouw baar blad, bevestigt het gerucht, dat de regee ring met toestemming des keizers besloten heeft, van een proces tegen de Kladderadatsch af te zien. Inmiddels verluidt met zekere beslist heid, dat de veelgenoemde geheimraad Kider- len—Wiichter voor gezant naar Hamburg bestemd schijnt, en dus uit de omgeving des keizers in de buurt van Bismarck verplaatst wordt. De VossischeZeitung meent laconisch Het zal twijfelachtig wezen, ol Kiderlen's ver plaatsing naar Hamburg als een teeken moet aangemerkt worden, dat hij lastig wordt, dan wel of hij zich aan hooge plaats in een bijzonder vertrouwen mag verheugen. Als gezant wordt zijn tegenwoordig gewicht drie voudig verhoogd." Prinses Bismarck vierde gisteren haren zeventigsten geboortedag. De keizer schreef haar ten gelukwensch en zond haar daarbij eenen kostbaren schildersezel van berkenhout, met roode anjelieren (haar lievelingsbloem), rozen en gardenia's omwonden. De prinses heeft bovendien vele geschenken en tele grammen ontvangen. F R A N K R IJ K. De gezondheidsconventie, den 3n April te Parijs gesloten, bestaat uit vier gedeelten. Het eerste deel betreft de medische politie in de havens van het verre Oosten, waarde pelgrims zich inschepen; hierby wordt ook Nederlandsch Indië gerekend. De conventie schrijft een geneeskundig onderzoek vooi, van eiken pelgrim afzonderlijk, bij het vertrek. Dit gedeelte bevat daarenboven het regiement be treffende het vervoer der pelgrims. In het tweede gedeelte wordt het genees kundig toezicht op de pelgrims in de Roode zee geregeld; het derde betreft de maatre gelen in de Perzische golf. Eindelijk bevat het vierde gedeelte een reeks van bepalingen, dienende om de toe passing dezer sanitaire voorschriften te ver- zekeien. B E L G I E. Gevolg gevend aan zijn belofte, heeft de mi nister-president De Burlet bij de Kamerde laat ste 7 hoofdstukken van het kieswet-ontwerp opnieuw ingediend, nu met weglating der be palingen betreffende de evenredige vertegen woordiging. Dit heeft den heer Feron (radicaal) er toe gebracht, er op te wijzen dat zijn partijgenoo ten het ontwerp van den heer Beerneait heb ben overgenomen. De minister bestreed een voor stel van den heer Feron, om het ontwerp voor de tweede maal naar de sectien te verzenden, daar de regeering dit geheel overbodig acht, en de Kamer vei eenigde zich met liet denkbeeld, door den heer "Woeste ondersteund, om ter be spoediging der behandeling de ontwerpen te verzenden naar de centrale sectie, als bij zondere commissie optredend. Het voorstel-Feron was voor dien met 55 tegen 22 stemmen verworpen. ENGELAND. Het Lagerhuis heeft gisteren de behande ling der marinebegrootmg voortgezet, zon der dat iets belangrijks zich in den loop van het debat voordeed. De heer Goschen verklaarde dat het Huis het recht lieett het geheele maritime pro gramma der regeering te kennen. Ui, wenschte de regeerig geluk met de eenstem migheid die onder de leden van het Kabinet heerscht bij de pogingen om de Brilsche vloot zoo geducht te maken, dat Engeland nooit zijn toevlucht behoeft te nemen tot een bondgenootschap. In het rapport van sir Gerald Portal over Uganda wordt aangedrongen op de benoe ming van lo. een Britsch regeeringscommis- saris voor Uganda met 3 Europeesche offi cieren en 500 Soedaneesche soldaten2o. een commissaris te Kinguru met 4 Europeesche officieren. "Voorts wordt aanbevolen, een spoor weg te doen aanleggen tot Kingurn, wellicht door te trekken tot aan het Victoria Nyanza. De particuliere correspondent der N. B. Ct. te Londen schrijft van gisteren: De regeei ing legde aan het parlement een blauwboek over betreffende Oeganda, waarin het voornaamste document is liet uitvoerig rapport van sir Gerald Portal, waarin hij het behoud van Oeganda aanbeveelt, omdat de inboorlingen eenstemmig aan het bestaan van het Britsch protectoraat gelooven, terwijl eene ontruiming door de Engelschen tot nieuwen bloei van den slavenhandel en tot algemeene anarchie met interventie van andere mogendheden leiden zou. Portal adviewt der halve tot de benoeming van een Britschen commissaris voor Oeganda met *13 officieren en 500 Soudansche soldaten tot handhaving van gezag en orde. Portal adviseert tevens tot den aanleg \au een spoorweg tusschen de kust en Oeganda, althans tot ICikoeyoe. Onze hoofdbladen ondersteunen Portal's con- clusiën. OOSTENRIJK. In den loop der beraadslaging over het artikel op de begrooting, betrekking hebbende op de fondsen, welke de regeering te harer beschikking wenschte te zien gesteld, zeide de minister-president gisteren in de Kamer, dat hij een modus vivendi hoopte te vinden, waardoor die klasse der bevolking, welke nog geen stemrecht had, bevredigd zoude worden. Het artikel is ten slotte aangenomen. In de Hongaarsche Kamer werd Dinsdag door twee afgevaardigden het voorstel gedaan een adres van dankbetuiging te zenden aan de Italiaansche Kamer, naar aanleiding van de deelneming, door die vertegenwoordiging betuigd bij Kossuth's overlijden. De minister president steunde dit voorstel en verklaarde dat deze wisseling van beleefdheden tusschen Italië en Hongarije een gunstig voorteeken is, een bewijs dat de goede verstandhouding die tusschen de beide souvereinen bestaat, ook bij de volkeren aanwezig is, In antwoord op eene vraag van den heer Helfy, zeide de minister dat de regeering een stemmig gehandeld heeft in de quaestie be treffende Kossufh's begrafenis, en dat hij wei gert een nieuw debat over deze zaak te openen. De Kamer ging over tot de orde van den dag. De begrafenis van Schmeykal, den leider der Duitsche partij in Bohemen, is zeer in drukwekkend geweest. De lijkstoet besloeg een afstand van lVa uur gaans en werd ge vormd o. a. door 400 deputaties. Niet min der dan 500 kransen waren gezonden. Ver schillende personen hielden lijkreden, ook de minister van financiën Von Plener, die eerst niet spreken kon van aandoening. ZTVITSEELAN D. De Bondsraad heeft met 59 tegen 57 stem men het voorstel, tot opneming in de grond wet van het recht op arbeid, verworpen. ITALIË De Kamer heeft liet ontwerp op het ver vaardigen en het bezit van ontplofbare stoffen bij de eerste lezing aangenomen. Koning Humbert is Dinsdagochtend vroeg te Florence aangekomen. Hij werd opgewacht door den hertog van Aosta en den Britschen gezant. In de stad waren vele huizen gevlagd. In den loop van den morgen kwamen ook koningin Margaretha, de prins van Napels en de groothertog van Mecklenburg.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1