Binnenlandsche Berichten. anarchist Rieken, beschuldigd van eene poging «m Meunier te helpen ontvluchten, is tot eene hoete van vijf pond of een gevangenisstraf van een maand veroordeeld. Rieken is een Belg en als anarchist in 1885 uit Eugeland verbannen. Daarna is hij in '92 gevangen genomen te Genève en vervolgens uit Zwit serland verbannen. OOSTEN» IJ K. De keizer heeft gisteren den nieuwbe- noemden Nederlandschen gezant, jhr. Van der Hoeven, in particuliere audiëntie ontvangen en zijne geloofsbrieven aangenomen. De Politische Correspondenz meldt uit Berlijn, dat keizer Wilhelm aartshertog Karl Stefan benoemd heeft tot groot-admiraal der Doitsche vloot. JEfet Oostenrijksclie Huis van afgevaardig den behandelde Woensdag de begrooting van geheime fondsen, welke ter beschikking van de regeering gesteld worden. De minister president Windischgratz sprak de hoop uit dat het mogelijk zal zijn, dank zij de samen werking der verbonden partijen, tot eene schikking te komen, welke het mogelijk maakt, rekening te houden met de belangen van die Liassen der bevolking, welke op het oogenblik nog van kiesrecht verstoken zijn, maar met handhaving der elementen, die de steun van den staat zijn. De regeering is vast besloten, op den eenmaal in dezen ingeslagen weg voort te gaan. Op het standpunt der jong-Czechen, als zou Bohemen slechts door een persoon lijken band aan het rijk zijn verbonden, kon geen enkele regeering ooit ingaan. Wat de Böheemsche geschillen betreft, spreker hoopt dat die gaandeweg op bevredigende wijze zullen worden opgelost, terwijl hij besloot met den wenseh, dat de Oostenrijksclie Ka mer de regeering zal steunen in de volbren ging harer moeilijke taak. (Langdurige toe juichingen.) Na een kort debat werd het hoofdstuk der begrooting met groote meerder heid goedgekeurd. In de Hongaarsche Kamer deelde de heer Ugron Woensdag mede, dat hij Zaterdag eene motie van afkeuring tegen de regeering zal indienen, ter zake van hare houding tijdens de begrafenis van Kossuth. De Kamer zette daarna de algemeene be raadslaging over het ontwerp tot invoering van het verplicht burgerlijk huwelijk voort. Gisteren heeft de Kamer met groote meer derheid besloten tot de behandeling der arti kelen van de wet op het burgerlijk huwelijk over te gaan. ITALIË De koning heeft den Duitschen gezant be noemd tot grootkruis der orde van den Heiligen Mauritius en Lazarus. Zoowel over de onthullingen van koning Humbert tegenover een reporter van Figaro, als over het verhandelde bij de samenkomst van den koning met keizer Wilhelm te "Venetië loopen natuurlijk allerlei geruchten. Als staaltjes daarvan vinde hier een plaats wat de Parijsche bladen Qaulois en Matin er van zeggen. Onder voorbehoud te aan vaarden, natuurlijk. De Gaulois verzekert dat koning Humbert aan keizer Wilhelm heeft gevraagd, Italië's krijgstoerustingen te verminderen. De keizer moet dit echter geweigerd hebben, zich be roepende op de omstandigheid dat, werd dit verzoek ingewilligd, keizer Frans Jozef met een dergelijke vraag zou komen, en dat hij, Wilhelm, dan aangezien zou worden voor den man die door zijn buitengewone krijgstoe rustingen den Europeeschen vrede in gevaar bracht. Betreffende het interview weet de Matin mede te deelen dat het den koning van Italië te doen is om het Fransche publiek gunstiger voor zich te stemmen, daar de Italiaansche regeering onderhandelingen heeft geopend met een consortium van Fransche bankiers,'die een Italiaansche leening zouden willen doen slagen, mits de Pruisische staatsbank garantie verleende. Keizer Wilhelm zou ie "Venetië het bericht dat deze garantie toegestaan vas, hebben overgebracht. De commissie voor het wetsontwerp waarbij de regeering volstrekte volmacht heeft aange vraagd, zal dezer dagen den heer Crispi uit- noodigen tot een onderhoud men meent te weten dat de minister-presider t geneigd is, aan dit verzoek gehoor te geven, maar dat hij het ministerieel ontwerp zal handhaven. De fmancieele commissie heeft, in afwij king van het door den minister Sonnino geuite verlangen, besloten de circulatie-quaestie af te scheiden van de finaricieele maatregelen, en eerst over deze laatste aan de Kamer een afzonderlijk rapport voor te leggen. De regeering heeft nu ook papieren geld ter waarde van 2 lire uitgegeven. Deze bil jetten zullen binnen veertien dagen in omloop worden gebracht. Het proces der Romeinsche bank zal den 2in Mei door het hof van Assises in be handeling genomen worden. SPANJE. De heer Celleruelo heeft in de Kamer uit naam van zijne geestverwanten te Madrid, die tot nu toe behoorden tot de possibiüstische republikeinen, verklaard dat zij zich voortaan aansluiten bij .de monarchie en plaats nemen onder de liberalen. Een ander possibilistisch republikein, de heer Junoy, gaf daarop te kennen, ook uit naam van velen zijner staatkundige vrienden en van verscheidene possibilistisch-republi- keïnsche comité's in de provinciën, dat zij getrouw blijven aan hun staatkundig ideaal, gelijk de heer Castelar, die, wat hem betreft, de evolutie halt heeft geboden, om zich voors hands te onthouden in den staatkundigen partijstrijd, maar die zijnen vrienden vrijheid van handelen heeft gelaten. Degeavanceerde republikeinen h ebben h eftig verzet aangeteekend tegen deze verklaringen. E 8 P T E, Uit Kairo wordt gemeld dat de minister president Riaz Pacha op aansporing van den onderkoning voorloopig zijn ontslagaanvrage zal intrekken. Lord Cromer heeft verklaard dat voor de benoeming van een nieuw kabinet, na het Beiramfeest, Engelands toestemming gevraagd moet worden. Volgens een te Konstantinopel loopend ge rucht zal de khedive eerlang in het huwelijk treden met prinses Nomie, tweede dochter van den sultan van Turkije. De moeder van den khedive zal tot dat doel de volgende maand naar Konstantinopel vertrekken. AMERIKA. De Senaat der Yereenigde Staten heeft het voorstel van den heer Lodge, om president Cleveland, uit te noodigen met de regeering van Mexico onderhandelingen te openen over de ommunting van het zilversaido der schat kist in Mexicaansche dollars, aangenomen. De heer Lodge bestreed daarna het tanefont- werp en zeide dat Engeland het vrijhandel stelsel heeft aangenomen in de hoop op voor deel, maar dat het integendeel juist ten prooi is aan een Iandbouw-crisis en aan een ernstig geschil tusschen kapitaal en arbeid. Onder het beschermend stelsel hebben, naar zijne meening, deVereenigde Staten meer voorspoed genoten dan Engeland. Het congres van mijnwerkers der Ver- eenigde Staten heeft eene algemeene werk staking bevolen, in te gaan 21 April a.s. Uit Buenos-Ayres wordt van gisteren ge meld De troepen van Peixoto zijn opnieuw bij Paramaqua verschenen. De Braziliaansche gezant te Londen heeft gisteren uit Rio de Janeiro een telegram ontvangen, naar luid waarvan het bericht, als zou Rio Grande do Sul in handen der opstandelingen zijn, ten eenenmaleonwaar is. De Times verneemt, van 11 dezer, uit Montevideo, dat in Brazilië de minister van openbare werken is afgetreden, en dat ook de ministers van buitenlandsche zaken en van financiën hun ontslag hebben aangeboden. Hetzelfde blad verneemt ook uit Montevideo, dat de verkiezing van Udaondo tot gouverneur van Buenos-Ayres een slechten indruk maakt, aangezien men er feitelijk een zegepraal van Pellegrini, d. w. z. van Celman's partij, in ziet. Er is gevochten bij Porto Alegrede op standelingen behaalden eenige kleine voor- deelen. Generaal Saraiva bevindt zich bij Rio Grande. Het eskader van Peixoto is in de nabijheid van Santos. SCHIEDAM, 13 April 1804. Door het groote aantal herstemmingen is omtrent den eindafloop der Kamerverkiezin gen nog weinig te zeggen. Voor de finale kiesrechtuitbreiding zijn- ge wonnen de volgende plaatsen een Gronin gen, waar prof. Drucker den heer Van Houten vervangteen te Sneek, waar her stemming is tusschen de heeren Pollema en Goeman Borgesius, terwijl de heer Brant- sen van de Zijp is gevallen een te Dokkum waar de heer Huber niet herkozen werd en waar de heer Schaafsma met den heer Yan Vliet in herstemming komteen te Loehem waar herstemming is tusschen de heeren Lely en Van Alphen, terwijl de heer Kielstra viel; een te Deutichem, waar de heer Hesse- link van Suchtelen den heer Bevers vervangt; een te Zaandam, waar de heer De Boerden heer De Meijier vervangt; een teSliedrecht, waar de heer De Geer van Jutphaas bedankte en dr. Kuyper roet den heer Van Haaften in herstemming komttotaal 7. Vertoren zijn de volgende plaatsen een te 's-Gravenhage, waar de heer Gleichman den heer Pijnacker Hordijk vervangt; een te Utrecht, waar de heer De Beaufort de plaats van den heer Van Beuningen inneemteen te Haarlem, waar de heer Roëll den heer Farncombe Sanders vervangt; en een te Katwijk, waar de heer Van Limburg Stirum het gewonnen heeft van den heer Donner: totaal 4. Behalve de boven reeds gemelde zijn er nog de volgende herstemmingen: Steenwijk tusschen Meesters en Beelaerts, waar we waar schijnlijk zullen winnen; Enschede tusschen Hattink en Vos de Wael, waar we kunnen winnenEist (waar G. "W. van Dedem viel) tusschen De Meester en Van Basten Baten burg, waar eveneens kans isYVijk-bij-Duur stede tusschen De Beaufort en Van Wijck (een katholiek, die, naar men zegt, met Schaap man medegaat), dat dus ook te winnen is; Apeldoorn tusschen Mollerus en Van Bylandt, eveneens; Ede tusschen Van Löben Seis en Van Borssele, wat verlies kan gevenBreu- kelen tusschen Royaards van den Ham en Van "Waart, wat wederom winst kan zijn; Hilversum tusschen T. Mackay en Schaepman, waar de kansen goed staanAlkmaar tusschen Van der Kaay en Treub, waarschijnlijk te winnen; Amsterdam tusschen Vrolik, Treubr Gleichman, Rutgers van Rozenburg, De Beau fort, Levy, Van der Kaay en Pijnappel, waar 2 zetels te winnen zyn; Beverwijk tusschen Van Loenen Martinet en Borrel, waarschijn lijk te winnen; Haarlemmermeer tusschen 't Hooft en Reekers, eveneensGouda tus schen Valette en Van Bylandt, waar verlies mogelijk is; Delft tusschen Van de Velde en De Beaufort, ad idemLoosduinen, waar Van de Velde met Van Berckel in herstemming komt, waar te winnen isSchiedam tusschen Maas en Van Limburg Stirum, wat wederom verloren kan worden; Dordrecht tusschen Van Gijn en Kuyper, wat te winnen is, even als Brielle tusschen Goekoop en Seret, Goes tusschen De Savornin Lohman en Stigter, en dokter Fulck de voorkeur boven mij zou er langen." »Wel," zeide de barones met eenige verwon dering, vik vind het van u beiden bijzonder aardig en vriendelijk, maar ik zie werkelijk niet in, mijnheer Lïndley, dat gij eenig meer recht dan dokter Falck kunt doen gelden. Mij komt bet zells natuuilijker voor, dat hij, als haar dokter, de zorg voor haar op zich neemt." Ik begreep, dat ik onredelijk was geweest en drong er dus niet verder op aan, te meer daar ik tot hel besluit kwam, dat het mij niet moeilijk zou vallen den dokter over te halen mij zijn rechten af te staan. Het was heel lief van hem de aanbieding te hebben gedaan, maar natuurlijk was het alleen uit goedheid geweest, en dat is iets geheel anders dan liefde. Een dag of drie gingen voorbij alvorens ik dokter Falck kon spreken. Hij scheen het zeer druk te hebben en was meestal uit als ik hem bezocht. Ten laatste slaagde ik er in hem thuis te vinden en trof hem aan in zijn laborato rium. sSteeds verdiept in wetenschappelijke onder zoekingen, zie ik," zeide ik binnenkomende. »Ik doe ten minste mijn best er mij in te verdiepenantwoordde hijmij de hand reikend. «Uw best?" riep ik lachend; »ik geloof niet, dat u dit groote inspanning zal kosten. De beoefening der wetenschap is immers uw eenige hartstocht »De wetenschap is mij üef," antwoordde hij eenigszins gedwongen, vmaar ik vind nu, dat die iemand niet zoo geheel boven alle andere hartstochten vei heft als ik vroeger meende." >Wet zeker, dat begrijp ik best. Gij zijt veel te jong om niets dan een met verstand toegerust werktuig te zijn." »Ik hoop, dat gij hierin ongelijk zult toonen te hebben," zeide hij op zoo ernstigen, zonder lingen toon, dat ik hem verwonderd aanzag. Ik verbeeldde mii, dat hij ongesteld moest zijn en vond bij nadere beschouwing, dat hij bleeker dan gewoonlijk was. Mijn verwonderenden blik opmerkende, veranderde hij op eens van toon. Gij komt zeker om iets van miss Stuart te vernemen »Ja, zoo is het." bWelnu, wat haar gezondheid en krachten aangaan, is alles best in orde. Over een dag of drie zal zij haar kamer kunnen verlaten." »En wat den geest betreft?" »Hebt gij ook iets vernomen ïJa, de barones en Theresa beweren, dat zij voorgeeft niets te weten van alles wat vóór het toeval plaats greep." »Vooigeeft!" nep hij, de wenkbrauwen op trekkende. ïZij schijnen het voor mogelijk te houden, dat dit vergeten slechts voorgewend is." »Dat zouden zij tegen mij niet durven zeggen," riep hij met vlammende oogen. »En gelooft gij dit van een zoo rein en beminnelijk meisje als miss Stuart is Hij sprak met zoo'n vuur, dat ik mij half en half schaamde, ofschoon ik het geen oogenblik geloofd had. Ik herhaalde slechts wat de barones en Theresa mij hadden gezegd. »Neen," antwoordde ik, »zeker geloof ik het niet. Maar als het niet zoo is, dan moet haar geest niet normaal zijn." »In 't minst niet," riep hij ongeduldig. tDie is even normaal als die van u of van mij alleen is een gedeelte dar hersenen voor het oogenblik gesloten." »Dat is al heel vreemd," was alles wat ik kon zeggen. ïDat is het ook, maar toch kan hot geschieden. Ik heb mij met deze zaak in de laatste dagen veel beziggehouden en er een studie van gemaakt. Alle organen zijn volkomen in orde, alleen zijn ze door den schrik tijdelijk verlamd." zMaar dat is voor Etheleen een verschrikkelijke toestand." ïlntegendeel," hernam dokter Falck levendig. »Niets kon beter op haar gestel werken dan deze onwetendheid van het verleden." (Wordt vervolgd.) i

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2