Gemengde Berichten. PEIt TELEGRAAF. Land- en Tuinbouw. Ondenyij s. Re clit zaken. V i s s c h e r ij. Hontenisse tusschen "Walter en Van Deinse. In Bodegraven. Ridderkerk en Harlingen eindelijk komen finale uitbreiders met elkaar in herstemming: n.l. KnijlT en Van Loben Seis, Smit en Heemskei k, Bouman en Heemskerk. In 't ongunstigste geval worden bij deze herstemmingen 5 zetels verloren, in het gun stigste geval 19 gewonnen. Omtrent dien waar- schynlijken loop is weinig te voorspellen. Dubbel gekozen zijn op dit oogenblik de heeren Gieiehman (Den Haag en Rotterdam) en Roèll (Utrecht en Haarlem). Uit de Kamer verdwenen zijn, behalve de heeren, die be dankten, of overleden zijn, de heeren :Pijn- acker Hordijk, De Meijier, Van Houten, Van Beuningen, Farncombe Sanders, Kielstra, Bevers, Huber, Brantsen van de Zijp, G. van Dedem, Donner eu Van der Borch van Ver- wolde. Nieuwe leden zijn de heeren prof. mr. Drucker, mr. Willinge, mr. Hesselink van Suchtelen, mr. Tak van Poortvliet, De Boer, mr. O. J. H. graaf van Limburg Stirum, mr. graaf Schimmelpenninck en Tiuyen. Het eindresultaat is als volgtgekozen zijn 33 voorstanders der finale kiesreohtuitbrei- ding en 37 tegenstanders. Er moeten 30 her stemmingen plaats hebben tusschen 35 voor- en 25 tegenstandei s. In 7 plaatsen zijn voor standers met elkander in herstemming. In 't allergunstigste geval, dat alle herstemmin gen meeloopen, zal de Kamer 57 voorstan ders hebben, de eenigszïns twijfelachtige meegerekend. Naar men verneemt, is de heer D. K. Welt, lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, ernstig ongesteld. Jonkvrouw De Bosch Kemper, te Araster dam, heeft als presidente van de Nederland- sche vrouwencommissie voor de tentoonstel ling te Chicago, het volgende eigenhandige schrijven ontvangen van mevrouw Potter Palmer, presidente van de vrouwenafdeeling aldaar. »De tentoonstelling te Chicago behoort tot de geschiedenis, en haar wondervolle schoonheid is voor het vervolg ten nauwste verbonden met allen vooruitgang op het gebied van wetenschap en kunst. Het is mij daarom een hoogst aange name plicht, den dank uit te spreken vanwege onze vrouwenafdeeling voor de krachtige mede werking, ons zoo welwillend uit alle landen ver leend. Wij zijn werkelijk trotsch op de artistiek uit gevoerde rapporten van de vrouwelijke werkzaam heden in Nederland. Deze prachtige portefeuilles hebben een voorname plaats ingenomen in de verslagkamer van het vrouwelijk afdeelingsge- bouw der tentoonstelling. Het moet wel ontzaglijk veel moeite en aibeid gekost hebben, zulk een volledig en bevattelijk verslag op te stellen. Ik kan geen wooiden vinden om mijn appre ciatie uit te drukken voor deze merkwaardige bijdrage tot onze groote tentoonstelling. Het was wel een comité van deskundigen, waarvan gij de waardige presidente waart. Ontvang voor al uwe moeite onzen hartelijk- sten dank Ik had gehoopt, dat een volledig ver slag van de vrouwenafdeeling reeds zoude ver schenen zijn, maar dit vereischt meer tijd dan wij ons voorgesteld hadden en het zal nog wel eenigen tijd uitblijven." Te Kralingen ontstond gisternacht een felle brand in een stal aan den Lagedijk nabij den watertoren te Kralingen. De brand nam zoo snel toe, dat de in de nabijheid wonende personen bijna geen tijd hadden zich te red den. Vijf schuren benevens twee woonhuizen werden door de vlammen vernield. DeKraling- sche brandweer was spoedig op het terrein en was den brand te ongeveer halfvijf mees ter. Ook de brandweer van Rotterdam kwam spoedig met eenige spuiten ter plaatse. Een paard, een aantal kippen, benevens 2 honden vonden den dood in de vlammen. Drie per sonen die door den brand schade leden, waren geassureerd, terwijl van twee gezinnen niets was verzekerd. De schade wordt begroot op f3000 a f4000. De heer H. T. graaf zu Dohna, bij kon. besluit van 43 Maart 1894 benoemd tot con sul te Koningsbergen, is in die boedanigheid door de Duitsche regeering erkend. De rechter-commissaris voor strafzaken, te Rotterdam, verzoekt te worden bekend ge maakt met de verblijfplaats van L. Schotting, 23 jaar, dagblad-correspondent, en W. G. M. Yonk, 31 jaar, beiden laatst gewoond hebbende te Rotterdam, tegen wie rechts ingang met last tot instructie is verleend, ter zake van het te zamen en in vereeniging uitgeven van geschriften van straf baren aard. (Deze zaak staat in verhand met het week blad De flinders.) Te 's-Gravenhage zijn uitgewisseld de rati- licatiën van de internationale overeenkomst van Nederland met België, Denemarken, En geland en Duitschland tot wering van den drankverkoop op de Noordzee. Te Haarlem had een ongeluk plaats bij het sloopen van een administatiekamer in de sociëteit »Vereeniging", toen plotseling het plafond inzakte. Alle werklieden wisten zich te bergen, behalve de opperman P. van Sta veren, die ei' ouder kwam, den scherpen kant van het plafond op de keel kreeg en terstond dood bleef. De man Iaat een gezin met 8 kinderen na. De secretaris van den Amsterdamsehen drogistenbond en een rijksveldwachter koch ten gisteren twaalf flesschen staalwater uit de "Wilhelminabron en deponeerden die ter griffie van het kantongerecht te Haarlem, om door den rechter te laten uilmaken of dit staalwater valt onder lijst C der artsenijwet. Een handelsreiziger uit Alkmaar, de heer A., reed Dinsdag ter hoogte van de Tin, nabij Schagen, toen hij, op verzoek van den voer man, die een klaverzoodje aan den weg wilde snijden, het rijtuig deed stilhouden en zich voor het paard plaatste. Terwijl hij dit bij den toom vasthield, deed het paard onver wachts een sprong vooruit, waardoor de heer A. tegen den grond werd geworpen, met het ongelukkig gevolg, dat paard en rijtuig over hem heen gingen. Zwaar gekneusd en met een beenbreuk werd hij, nadat de plaatselijke geneesheer te Schagen, dr. Melchidr, de eerste hulp verleend had, met een ander rijtuig naar Alkmaar vervoerd. Twee marine-matrozen, vermoedelijk ge deserteerd van het fregat Afjek, te Nieuwe- diep, zijn in een aan het strand bij Huis duinen onbeheerd liggende vlet gestapt en daarmede in zee gestoken. Zij zijn in zuide lijke richting afgedreven. Nader heeft men tot dusver niets van hen vernomen. Aan de Oranjesluizen te Schellingwoude hadden twee sluisknechts, terwijl zij meteenig werk bezig waren, het ongeluk beiden te gelijk in de diepte te storten. Gelukkig dat ze goede zwemmers waren, zoodat zij, met behulp van anderen, spoedig gered konden worden, hoewel een van hen zich nog bij den val gekwetst had. De heer J. Kooij uit Huizen heeft zijn vaart*ig van eigen vinding werkt zonder kosten" aan een Engelsche firma verkocht voor f 30000. Te Genemuiden was de naam van den heer L. Kuiper, pred. der christelijk gereformeerde gemeente aldaar, verkeerdelijk onder eene aanbeveling van den lieer Beelaerts van Blok land geplaatst. Genoemde predikant liet daar om Dinsdagochtend door den omroeper be kendmaken, dat hij zeer beslist vóór den heer Wiersinga zou stemmen. De machinist De Groot, te Zwolle, die gistermorgen per goederentrein van het cen- traal-spoor van daar naar Utrecht vertrok, is te Nunspeet van de locomotief gevallen, waardoo» hem het linkerbeen onder de knie afgereden werd. "Wederom heeft brand gewoed in de Hoog- Soerensche bosschen. Ditmaal is ongeveer 3H hectare jong dennenhout in de naaste omge ving van het zoo algemeen bekende Aardhuis, en toebehoorende aan het kroondomein, een prooi der vlammen geworden. Als immer is de oorzaak onbekend. Onder Ede (Veluwe) heeft een felle heide brand gewoed, waardoor ruim 8 bunders heide verbrand ztjn. Vermoedelijk is de brand door schaapherders veroorzaakt. In een bosch onder Rozendaal (Gelderland) is gevonden het lijk van een man. Bij on derzoek moet het gebleken zijn een steen houwer uit Biussel te wezen. 's-Gravenhnge De Indische dames welke voor de tentoonstelling te Batavia in 1893 een verzameling bijeenbrachten der verschil lende kleederdrachten in den Nederlatidsch- Indischen Archipel, hebben deze verzameling aangeboden aan H. M. de Koningin Aan de collectie poppen in Indische klee derdrachten zal in het rijks ethnographisch museum te Leiden eene blijvende plaats worden gegeven. Alvorens echter de verza meling in dit museum wordt opgenomen, zal zij met vei gunning van H. M. de Koningin- Regentes in de gothische zaal alhier worden opgesteld. De heer dr. Seirurier, directeur van het ethnogiaphisch museum, heeft zich vrijwillig belast met de plaatsing en de rang schikking der ook uit een wetenschappelijk oogpunt zeer belangrijke verzameling. Zoodra de poppen in de gothische zaal zullen zijn geplaatst, zullen hare Majesteiten de verza meling in oogensehouw nemen, waarna ver moedelijk omstreeks 20 a.s. aan het pu bliek tegen entree gelegenheid zal worden gegeven eveneens deze tentoonstelling te be zoeken. De opbrengst der entrees zal strekken ten bate der ingang zijnde Nederlandsche wetenschappelijke expeditie naar Centraal Borneo. Groningen. Het instituut voor doofstom men alhier heeft eene belangrijke uitbreiding ondergaan. Aan deze stichting is een nieuw, ruim gebouw, als kosthuis voor de Israëlie- tische kweekelingen, toegevoegd. Dit gebouw zal heden worden ingewijd. Bij deze plechtigheid zullen als sprekers optreden de heeren mr. H. D. Guyot, naam genoot van den stichter, en A. van Loen, oppenabbijn te Groningen. In Augustus a.s., tijdens de wereldtentoonstel ling te Antwerpen, zal men daar ook een inter nationaal brievenbestellersfeest geven, waartoe vertegenwooidigeis van de Nedeilandsclie, Fran- sclie en Duitsche brievenbestellers uitgenoo- digd zijn. Men hoopt voor de deelnemers kosteloos ver voer op den spoorweg te verkrijgen. De juweelen der hertogin van Manchester, die een reis doet in Spanje, zijn daar dezer dagen gestolen. Een dief nam de reistasch met de kost- baai heden weg uit de handen van de kamenier der hertogin, terwijl het meisje in den slaapwag- gon lag. Op het geschreeuw der verschrikte kamenier kwam een conducteur toesnellen. De dief sloot zich in het «kabinet" van den wagen op, tot hij de juweelen in zijn zakken had geborgen en daarna spiong hij uit den trein. Hij viel echter daarbij. De nein reed hem over beide beenen en hij bekwam nog andere ernstige wonden. De gestolen kostbaarheden werden hem nu afgenomen en aan de hei login teruggegeven. '9-OKAFESiIlACE, 13 April. Be noemd tot directeur van het telegraafkan toor te Schiedam de heer J. H. Mooren, thans te Kampen. TULPENVELDEN. Waren de hyacinten door het zonnige weer spoedig verkleurd (de meeste akkers worden reeds afgesneden), nu zijn de tulpen gevolgd. Zij staan in vellen bloei Door deze verschillende kleuren en geur, daarbij het zooeven geopende groen van iep-en kastanje boom langs de wegen, met den bloesem van peer en kers, kunnen deze eerste dagen g-rekend wor den als de best geschikte van het geheele jaar, oio Hillegoms omstreken te komen bezichtigen. Om Hillegora te beieiken, als het middelpunt van de bloembollenteelt, make men gebruik van de stocmtraro, en wel van Haarlem naar Bennebroek, of uit de richting Leiden tiamme men tot Lisse: men heeft dan 3/v uur te wandelen. (A'. v.d.D.) Aan de rijksuniversiteit te Leiden is vóór het eerste gedeelte van het practisch artsexamen geslaagd de heer A. Aaltsz. ZaakOe Jong. De bekende Hendrik de Jong, oud 32 jaar, geboren te Weesperkarspel, vroeger schilder van beroep, verscheen gisteren voor de rechtbank te Amsterdam, beklaagd van oplichting voor een sorn van flOO ten nadeele van Hendrik Kramer, zonder beroep te Loosduinen, vioeger hotelhouder op de Martelaarsgracht te Ara sterdam. Door valsche en bedrieglijke verklaringen won bekl. bet vei trouwen der familie Kramer, raakte met de dochter geëngageerd en tiad met deze in ondertrouw. Na een onderzoek naar den bekl. ingesteld spiong het huwelijk af. Elf getuigen waren in deze zaak gedagvaard, waaronder da doctoren Kok, Ankersmit, Van Deventei en Halbei tsma van Rotterdam, die den bekl. herhaaldelijk bezochten en meermalen een onderzoek instelden naar zijn geestvermo gens. Deze deskundigen verklaaiden, dat De Jong eigenschappen bezit, die hem stempelen ais misdadiger, doch dat hij niet lijdende is aan eenigen vorm van krankzinnigheid en volkomen toerekenbaar geacht kan worden voor de ge pleegde daden. De familie Kramer en de juffrou wen Sieuwerts te Broek in Wateiland, bij wie de bekl. een bezoek bracht, verklaarden allen, dat De Jong zich voornaam en rijk voordeed. De familie Kramer (vader, moeder en dochter) verklaarde, dat de vader op mooie woorden honderd gulden aan De Jong leende, die deze niet teruggaf. De Jong ontkende het ten laste gelegde en zeide, dat de officier van justitie opschudding maakte, waardoor hij nu reeds 7 maanden celstraf ondergaat. Bij het verhoor van den bekl. glimlachte deze herhaaldelijk onvei- schillig. Een talrijk publiek woonde de terecht zitting bij. Het Openbaar Ministerie achtte de feiten wettig en overtuigend bewezen, schetste De Jong als een zeer gevaarlijk, doortrapt en sluw oplichter en eischte 4 jaar gevangenis, ver minderd roet 7 maanden preventieve hechtenis. Aangezien de beklaagde recidivist is en voor een zelfde feit tot 2 jaar en 6 maanden veroor deeld werd, vroeg de verdediger een lichtere straf. Uitspraak over 8 dagen. Het gerechtshof te Arnhem heeft het vonnis der arrond.-rechtbank aldaar, waarbij de onder wijzer C. de B. van de weesinrichting te Neer bosch wegens mishandeling tot 14 dagen gevan genis werd veroordeeld, bevestigd. MAASSLUIS. Woensdag waren de prijzen voor zoutevisch f 46,a 47.keeien en óppen f59.a 60.koolvisch f14.a 14,50,

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3