A» 1894. Woensdag 18 Aprii. N°. 8511. Eersfe Blad. Achtenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, I T G E V ER: J. ODÉ. Buitenlanclsche Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers t 1.85. - 2.50. - 0.10. 3! UK A r j BOTERI'i UA AT, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. D U 1 T S U II 1 A 5 1). Keizer Wilhelm is Zondagochtend uit Wee- nen te Carlsruhe aangekomen. De keizerin weid gisteren met hare kinderen te Venetië verwacht; zij reist echter incognito. De Rijksdag heeft Zaterdag het voorstel van graaf Von Kanitz om den aan- en verkoop van buitenlandsch graan tot een staatsmono polie te maken, verworpen met 1 59 tegen 46 stemmen. In den verderen loop van het debat, waaraan nog verschillende sprekers deel namen, verklaarde de rijkskanselier, dat aan neming van het voorstel der regeering tegen over de mogendheden, met wie handelsver dragen gesloten zijn, zou blootstellen aan verdenking van kwade trouw, te gevaarlijker waar de regeering het in haar gestelde ver trouwen steeds ziet toenemen. Mocht het voorste! worden aangenomen, dan zou hij zich met de leiding van zaken niet verder kunnen belasten. De Rijksdag behandelde gisteren bij derde lezing het voorstel tot wedertoelating der Jezuïetenorde. De heer Hompesch weerlegde de vrees als zou de wedertoelating dier orde den godsdienstvrede in gevaar brengen. Yan de zijde der vrijzinnige volkspartij, de sociaal democraten, den boerenbond, de Elzassers en de Polen werden korte verklaringen ten gunste, en van de zijde der nationaal-Iiberalen, de lijkspartij en de vrijzinnige vereeniging ten nadeele van het voorstel afgelegd. De eenige paragraaf werd daarna met ge ringe meerderheid van stemmen aangenomen. Het ontwerp in zijn geheel werd vervolgens bij hoofdelijke stemmen definitief aangeno men met 168 tegen 145 stemmen. Yan conservatieve zjjde is bij den Rijksdag een voorstel ingediend, om een invoerrecht van 7pCt. ad valorem te heffen van voort brengselen der Nederlandsche steenbakkerij. Er bestaat echter geen vooruitzicht, dat het voorstel nog in deze zitting in behandeling zal komen. De begrotingscommissie uit den Rijksdag heeft het voorstel om 67 millioen mark van het rijks-invalidenfonds aan de schatkist uit te keeren, verworpen, ondanks de bedreiging van den minister Von Posadowsky, dat de rijkskanselier dan genoodzaakt zou zijn de matriculaire bijdragen vóór den betaaltijd te innen. Eveneens werd een voorstel van den heer Von Ivardorf verworpen om die uitkeering slechts als een voorschot te beschouwen. Daar entegen werd met 12 tegen 10 stemmen eene .motie aangenomen van den heer Buol, waarbij de rijkskanselier wordt uitgenoodigd tot in diening van een ontwerp om de betaling der matriculaire bijdragen billijker te verdeelen. ENGELAND. Een bekend Italiaansch anarchistmet name Francesco Polti, werd Zaterdagavond in de Farringdon straat te Londen gevat. Hij had eene bom bij zich. Hij is een kameraad van wijlen Bourdin, en hij verdween bij diens dood. Men verzekert dat er in zijne woning vele chemicaliën en anarchistische papieren gevon den zijn. De politie hecht aan deze arrestatie het grootste gewicht. Polti verscheen gisteren voor den rechter van Bowstreet. De zaal was stampvol. De ge vangene gaf op 19 jaar oud te zijn. Een politie agent verklaarde, dat Polti bij zijn arrestatie een groote bom bij zich droeg, die niet gela den was. Onder de op een tafel uitgespreide overtuigingsstukken behoorde ook de bedoelde bom en allerlei ten huize van Polti gevonden zaken, waaronder een flesch zwavelzuur en een pak kruit. In verband met het onderzoek van deskundigen is de verdere procedure acht dagen verdaagd. NOORWEGEN. De Storthing heeft gisteren met 60 tegen 51 stemmen het voorstel van den heer En gelhard t aangenomen om eene speciale com missie te benoemen voor de behandeling van de begrooting van het consulaatwezen. Onmiddellijk vóór de sluiting der zitting van de Storthing heeft de minister een voor stel ingediend om den arbeidsduur van 48 uren per week bij wijze van proef in te voe ren op de werkplaatsen der marine. RUSLAND. De minister van buitenlandsdie zaken, baron Von Giers, is geheel hersteld. OOSTENRIJK. De keizer heeft zijn vertrek naar Buda- Pest uitgesteld, totdat de Kossuth-demonstra- ties geheel zijn geëindigd. De keizer heeft een troon voor zijn paleis te Buda-Pest besteld. De Hongaarsche Kamer heeft Zaterdag de door den heer Ugron aangekondigde motie, om het gedrag der regeering in zake Kossuths begrafenis af te keuren, met 218 tegen 114 stemmen verworpen. In den loop der discus sie verklaarde de minister-president Wekerle, onder toejuichingen van de rechterzijde en protest van de linkerzijde, dat de regeering niet kon treden in een woordenstrijd met den heer Ugron, die de plichten eener grond wettige regeering niet scheen te begrijpen, dat hij niet kon toestaan dat de kroon werd voorgesteld als een bloot symbool dat geen rechten bezit, en dat, waar nan de eene zijde moest worden rekening gehouden met de vereering door Hongarije van Kossuth, aan de andere zijde moest worden gewaakt voor betoogingen, welke het vertrouwen des lands in den wettigen staat van zaken aan het wan kelen konden brengen. Te Buda-Pest overleed de vorige week, in 84-jarigen ouderdom, Frans Hazman, die in 1845 met Kossuth en Andrassy een belang rijk deel nam in den vrijheidsoorlog en even als deze bij verstek ter dood veroordeeld werd en het land ontvluchtte, maar na de amnes tie van 1860 terugkeerde, tot lid van den Rijkst aad werd verkozen en van 1867 tot 1878 burgemeester van Buda-Pest was. In den gemeenteraad van VVeenen is voor gesteld voor het jubileumjaar 1898 in een arbeiderswijk een gebouw te stichten als »Ons Huis" te Amsterdam. ITALIË In de Kamer heeft Rossi gisteren voor gesteld de beraadslaging over de staatsbe- grootiug te schorsen, teneinde tot de be handeling der financieele voorstellen der re geering over te gaan. Naar aanleiding hiervan verklaarde Crispi dat de Kamer eerst alle be- grootingeri moet hebben afgedaan en als de Kamer, voegde hij er aan toe, bij de behan- •'ri.r.g der begrootingen van oorlog en marine bezuinigingen tot een bedrag van 20 millioen lire mogelijk acht, dan zal de regeering weten wat haar te doen staat. Crispi hoopt dat de Kamer de regeering niet zal dwingen naar andere middelen te grijpen. Nadat Rossi verklaard had, niet op zijn voorstel te blijven staan, werd de zitting opgeheven. De heer Imbriani heeft den voorzitter dei- Kamer verwittigd van zijn voornemen, aan de regeering een vraag testellen betreffende het onderhoud van den koning met den heer Calmette, correspondent van Figaro. SPANJE. In den Senaat is het gisteren naar aan leiding van de houding, aangenomen door de commissie voor de handelstractaten met Duitschland, Italië eu Oostenrijk, tot eene botsing gekomen tusschen Mo ret en den mar kies van Mocbales. Er zijn getuigen gezonden. De commissie uit de Kamer heeft een gunstig verslag uitgebracht over liet wetsont werp tegen Je anarchistenzij heeft er slechts kleine wijzigingen in aangebracht. De Standard verneemt uit Madrid dat, naar aanleiding van de beslissing der com missie uit den Senaat voor de handelstrac taten, om belanghebbenden te hooren, alvo rens daarover te rapporteeren, en tallooze aanvragen daartoe toestroomen, o.a. ran ruim honderd handelskamers en landbouwvereeni- gingen, hetgeen de behandeling der handels tractaten ten zeerste vertragen moet wat trouwens de bedoeling der commissie is. Daar tegenover verklaarde Sagasta dat de regeering op het einde dezer maand van den Senaat een votum van vertrouwen zal vragen, met uitnoodiging aan Duitschland, Italië, België en Oostenrijk, om aan Spanje tijd te gunnen om het protectionistische verzet in de Cortes te overwinnen, Yolgens den correspondent der Timet zou de regeering, bijaldien de mogendheden weigerden, geen anderen uitweg weten, dan de tractaten zes maanden uit te stellen en middelerwijl aan al de mogendhe den eenen modus vivendi te bewilligen, ge baseerd op het Zwitsersche handelslractaat. PORTUGAL. De Kamei verkiezingen zijn Zondag rustig afgeloopen. Het Kabinet-Hinze zal waarschijn lijk eene meerderheid van 40 a 50 stemmen verkrijgen, T U R K IJ E. De regeering heeft verscheidene bataljons infanterie en 12 kanonnen uit Scutarie naar de Montenegrijnsche grens gezonden. Alle Aiba- neesche stamhoofden zijn afgezet en door anderen vervangen. EGYPTE. Het ministerie heeft Zaterdag zijn ontslag ingediend. Het achtte zich verplicht dezen stap te nemen, omdat het niet meer, zooals eertijds, het vertrouwen van den khedivebezit. De khedive heeft het ontslag van het ministerie aangenomen en, na raadpleging met lord Cromer, Nubar Pasha met de samen stelling van een Kabinet belast. Het Kabinet is samengesteld ais volgt: Nubar Pasha, premier en binnenl. zaken; Boetros, buitenl. zaken Fahkri, justitie en onderwijs Mustapha Fegmy, corlog; Mazloem, financiën. De nieuwe ministers zijn gisterochtend op de receptie ten paleize geweest en hebben daarna hun ambt aanvaard. P E R Z I E. Te Meslied zijn onlusten uitgebroken we gens het heerschen van hongersnood. Alle winkels zijn gesloten. AMERIKA. Berichten uit Washington melden, dat de regeering der Unie nog onvoorbereid is om trent de quaestie der schadevergoeding, te verleenen voor opgebrachte Canadasche rob- benvangers ia de Beliringzee. Zij overweegt die zaak zoolang nog niet gebleken is of Noord-Amerika geen tegenvorderingen heeft op de eiscben van Canada wegens schadever goeding ten bedrage van ongeveer 15 millioen dollars. Uit Rio de Janeiro wordt van 15 dezer gemeld Het eskader van Peixoto moet op de kust van Santa Catarina de Aqniddban verlaten gevonden en in bezit genomen hebben. Een paar ministers hebben ontslag geno men. Het Kabinet zal in denzelfden geest weder aangevuld worden. Men gelooft dat de opstand geëindigd is. Uit Buenos-Ayres wordt van gisteren ge meld De Mello heeft eene nieuwe lading op de

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1