Binneiilamlselie Berichten. kust van Rio Grande do Sul beproefd. Na een ongelukkig gevecht was hij echter ver plicht zich weer in te schepen op de Bepullica Hij heeft opnieuw zee gekozen. Uit Montevideo wordt van gisteren gemeld Reuter verneemtDe berichten omtrent de landing van De Mello spreken elkander tegen. Naar het schijnt landde hij echter niet zelf, maar zette hij generaal Salgado met 400 ongewapende manschappen aan wal. Deze gaven zich aan de Uruguyaansche autoriteiten over. De Bepullica, aan boord waarvan de opstandelingen gekomen waren, verliet daarna, op bevel van de autoriteiten, de kust en zette naar Rio Grande koers. Daar gingen troepen aan land, maar zij werden door die van Peixoto weder naar hunne booten terugge dreven. Aan de Times wordt uit Montevideo ge meld, dat volgens privaat-depêches uit Rio Grande de insurgenten Dinsdag de voorsteden dier stad hebben bezet na een hevig gevecht; maar zij trokken weer af toen de regeerings- troepen versterking kregen. De insurgenten hebben de troepen ont scheept te Castillo op de Braziliaansche grenskust. Da Gama en de overige insurgenten, die zich op Portugeesche oorlogsschepen bevin den, kunnen naar Lissabon of naar St. Vin cent gezonden worden. AFRIKA. Aan de Times wordt uit Kaapstad gemeld, dat de quaestie omtrent Swaziland weder kritieker wordt, daar nieuwe verwikkelingen ontstaan zijn, die den staat van zaken bedrei gen. Gewapende Swazies loopen rondom Bre- mersdorp en zijn voornemens een aanval te doen, teneinde het driemanschap over de gren zen weg te voeren. De kaflerhoofden in Swazi land zijn eenstemmig voor de inlijving van het land bij de Transvaal, maar de eerzuchtige en gewelddadige moeder der vorstin tracht de troonsbestijging van haren achttienjarigen zoon door te drijven, hetgeen echter volgens het gebruik bij de Kaffers daarmede gepaard zou moeten gaan, dat de koning een roode asse gaai dompelde in het bloed van de raadslieden zijns voorgangers. Zij weten dit en zwijgen dus, maar zij bevorderen des jongelings troonbestijging natuurlijk niet. Dealgemeene opinie in zuidelijk Afrika is dat Swazilands inlijving bij de Transvaal de beste uitweg is voor den onhoudbaren toestand. De correspondent van de Times had eenige malen een onderhoud met Kruger, waarin de staatspresident bitter klaagde over de hem ten deel gevallen bejegening. Hij heeft ge trouwelijk beproefd de verb:ntenissen van de Transvaal jegens Engeland na te komen, maar men topte hem. Hij trok zijn aanspraken op het land ten noorden van de Transvaal in, die eike inteinationale rechtbank zou Rebben toegewezen. Hij autoriseerde de ver lenging van den spoorweg van Natal naar Johannesburg enzmaar nu wordt hij ten opzichte van Swaziland gedwarsboomd. De alhier gevestigde Transvaalsche consul- generaal, die ge'inlerviewd is, zeide dat er ontegenzeggelijk m Swaziland eene groep van intrigeerende blanken is, die de inlijving bij Transvaal bestrijden. De zaak kan licht ernstiger worden, doordien de inboorlingen onder den invloed van die blanken staan. Hunne werkelijke drijfveer schijnt spijtigheid te zijn omdat de Transvaalsche regeering de concessien niet verkoos over te nemen, welke zij beweren te bezitten, tegen de door lien zeiven eigendunkelijk gestelden prijs. De consul-generaal verklaarde niettemin te ge- looven dat Engeland eventueel den afstand van Swaziland aan Transvaal zal toestaan. SCHIEDAM, 17 April 1801. Vergadering van den gemeenteraad op 17 April 1894, des namiddags ten 1% ure. Tegenwoordig waren 19 leden; afwezig de heeren Van Erpecum en Van der Schalk. Na vaststelling der notule i der vergaderin gen van 28 Maart en 3 April j.l. kwamen o. a. de volgende stukken in, die reeds voor de leden ter inzage hebben gelegen: Missive van de Gedeputeerde Staten dezer provincie ten geleide van het door hen goedgekeurde 2e suppletoir kohier der plaat selijke directe belasting, dienst 189S, aange nomen voor kennisgeving; rapport van curatoren van het gymnasium op het hun in handen gestelde voorstel van het raadslid den heer C. J. Loncq, betieffende eene wi ziging der verordening tot regeling van het gymna sium, ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering, wanneer ook het rapport der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs op dat voorstel zal zijn ingekomenverslag van den directeur der gemeente-gasfabriek alhier, nopens den toe stand en de wei king dier fabriek over het jaar 1893; verslag van den directeur der gemeente-drinkwaterleiding alhiernopens den toestand en de exploitatie dier inrichting, over het jaar 1893, beiden ter visie gelegd tot de eeistvolgende vergadering; zullende ze bovendien worden opgenomen in het jaar verslag van den toestand der gemeente; bericht van den heer J. J. Zoetmulder Cz. dat de benoeming tot lid der voorlichtings commissie in zake de inkomstenbelasting door hem niet wordt aangenomen kennis geving, zullende straks tot de benoeming van een nieuw lid worden overgegaanbe zwaarschrift van C. P. Klein tegen zijnen aanslag in de plaatselijke direct» belasting, naar het inkomen dienst 1893/4, op grond dat dit niet binnen den door de gemeentewet gestelden termijn, was ingediend, werd hierop afwijzend beschiktverzoek van de wed. E. de Koning om afschrijving op den aanslag van wijlen haren eclitgenoot overleden 15 November in de plaatselijke directe be lasting naar het inkomen, dienst 1893 4, op grond van het bepaalde in art. 245 der ge meentewet, in verband met art. 13 der ver ordening op de heffing dezer belasting werd ontheffing verleend op dien aanslag voor 5 maanden ten bediage van f3.6611. De later ingekomen stukken zijn missive van de Gedeputeerde Staten dezer provincie ten geleide van het door hen goedgekeurde raadsbesluit van 3 April j.l,, aangenomen voor kennisgevingvan burgemeester en wethou ders het, door hen op den 16n Maart opge maakte proces-verbaal, waarbij zij de onder hen berustende boeken en kas van den ge schorsten gemeente-ontvanger, aan den be noemden waarnemenden gemeente-ontvanger hebben overgedragen, op verzoek van den heer De Groot werd hiervan voorlezing gedaan idem afschrift van hun besluit van 5 dezer, waarbij aan den door hen. op zijn verzoek, eer vol ontslagen ambtenaar bij de plaatselijke be lastingen J. F. Scheffer een pensioen ten lasts der gemeente is toegekend tot een bedrag van f256 'sjnars, alle aangenomen voor kennis geving; missive van regenten der Hofjes van Belois alhier, ten geleide der rekening hunner administratie over 1893, vergezeld van de daartoe behoorende bescheiden, en de be grooting voor 1895; ter visie gelegd ter be handeling in eene volgende vergadering; missive van de gezondheidscommissie alhier, eene aanbeveling bevattende ter benoeming van twee leden in die commissieaanbevolen zijn in de vacature dr. Jansen, l.N. F. Elze vier Dom, arts, en 2. dr. B. de Bruijn in de vacaturemr, Van Riemsdijk 1. mr. W. H. Jansen, 2. A. H. *W. van Luik, op voorstel van liet lid dier commissie, den heer Van "Westendorp, werd besloten nog lieden tot de benoeming over te gaan; adres vanP.S. Engering alhier om aan hern in eigendom af te staan een stuk gemeentegrond achter zijne panden aan de Hoofdstraat en West- frankenlandschen dijk, ter breedte van de achterzijde dier panden en ter lengte van vier meter, uitmakende pk m. 50 M1, tegen den prijs van f 1 per MJ, en zulks ter ver krijging van een achteruitgang voor gemelde panden adres van P. T. Stornebrink, hout handelaar te Wychen, om restitutie van het volle bedrag der door hem betaalde boete ad f 340, wegens te late levering van houtwaren ten behoeve der gemeente, beide adressen werden in handen gesteld der commissie van fabricage om onderzoek en rapport. Tot lid der commissie van voorlichting voor de inkomstenbelasting werd benoemd de heer J. M. Honnerlage Gretetot leden der ge zondheidscommissie de heeren N. F. Elzevier Dom en mr. W. H. Jansenhet voljaarskohier der plaatselijke directe belasting over 1894, tot een bedrag van f43659.18, werd zonder discussie vastgesteld, zullende het ter goed keuring worden gezonden aan de Gedepu teerde Staten dezer provincieop het adres van J. en A. van der Schuyt, om te kunnen volstaan inet suppletie van havengeld voor de meerdere tonnenmaat voor hunne stoom boot Handel en Scheepvaart, welke tijdelyk den dienst heeft waargenomen der defect ge raakte stoomboot Maassluis, waarvoor het volle havengeld was betaald, werd afwijzend beschikt, op grond dat geen enkele bepaling der verordening op het havengeld daarvoor toepasselijk is; adres van J. H. Berghout om het raadsbesluit, waarbij zijne jaarwedde als waagmeester werd verminderd, buiten kracht te stellen totdat hem eene bijbetrekking zal zijn verschaft; onder mededeeling dat aan hem eene bijbetrekking is aangeboden, waar aan eene jaarwedde van f 200 is verbonden (gelijkstaande met de vermindering zijner jaarwedde als waagmeester) welke bijbetrek king hij echter geweigerd heeft te aanvaar den, waren burgemeester en wethouders van oordeel dat er geen termen bestaan om op het genomen raadsbesluit terug te komen zij stelden dus voor op het verzoek afwijzend te beschikken. De heeren Hoogendam en Elzevier Dom trachtten den raad te bewegen terug te komen op het besluit, de heer Elze vier Dom noemde de hem aangeboden bijbe trekking geen schadeloosstelling; het hielp echter niet, met 12 stemmen tegen 7 werd het voorstel van burgemeester en wethou ders aangenomen. Ook op het verzoek van C. A. Loeff, wed. H. Plant, om de thans bij de firma H. J. Plant Co. in huur zijnde perceelen open ge meentegrond aan het Westerhavenhoofd aan haren minderjarigen zoon Hendricus Plant te veikoopen, werd, na scherpe bestrijding van de heeren Poortman en Elzevier Dom (welke laatste, splitsing van het voorstel door bur gemeester en wethouders gedaan, voorstelde, die echter verworpen werd) afwijzend be schikt, op de motieven aangevoerd door de com missie van fabricage in haar overgelegd rapport. Op voorstel van burgemeester enwethou-. ders werd besloten het adx-es der firma H. J. Plant Co., tot wederinhuring dier percee len, nog niet te behandelen naar aanleiding van een heden bij hen ingekomen schrijven, doch daarmede te wachten tot de volgende vergadering; zullende door hen dan voorstel len worden gedaan, in overleg met de com missie van fabricage, hoe met bedoelden grond te handelen. Na in enkele artikelen wijziging te hebben aangebracht, over het geheel van weinig be- teekenis, werd de verordening op het bouwen enz. in korten tijd afgehandeld en met alge- meene stemmen vastgesteld. Niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering gesloten. Zaterdag 14 April 1.1. hield de afdeeling Schiedam van den bond van Nederlandsche onderwijzers eene buitengewone vergadering in de groote zaal van 't Stations-Koffiehuis. Na een kort woord van den heerJ.de "Wit bij de opening, trad de heer J. A. Bergmeijer van Dordrecht op. Na een inleidend woord over idealisme be toogde spreker dat het ideaal van ieder moet wezen mensch te zijn in do edelste beteekenis van het woord en daarom ook ieder recht heeft op een mënschwaardig bestaan. De spreker bepaalde de aandacht op het mannelijk werk van Wallis: »In dagen van strijd'" en meer bijzonder op de hoofdfiguren, waarin op meesterlijke wijze het egoisme en cynisme gesteld worden tegenover het idealisme. De spreker toonde niet alleen dit werk meester te zijn maar het schoone en typische te kunnen aanwijzen en op onverbeterlijke manier te kunnen voordragen. Om van andere niet te gewagen wist de begaafde spreker zijn audito rium te boeien door zijn voordracht van de ontmoeting van Labour met Silphia en Edward bij het lijk van Yiale. Slechts met een paar geestige of sarcastische opmerkingen aan het adres van menschen zonder ideaal of aan de vervolgers van degenen die naar het ideaal streven, werd de goed doorwerkte rede afgebroken. Aan het eind bracht de voorzitter den spre ker zijn welmeenenden en welverdienden dank en nam hij de gelegenheid te baat om de leden var den bond op te wekken deel te nemen aan het streven van de vereeniging, om het ideaal dat zij zich voor oogen stel den te helpen bereiken- De heer Smit (Vlaardingen) bedankte na mens zijne afdeeling voor de invitatie, waar van zij evenals de voorgaande maal gretig gebruik had gemaakt. Onder de aanwezigen waren o. a. onderwij zers en onderwijzeressen van Dordrecht, Rot terdam en elders. De typographisehe vereeniging »Ade!phis- mus" alhier heeft in hare gisteravond gehou den vergadering, op voorstel van het bestuur, een belangrijk besluit genomen. Tot nu toe was aan de leden bij ziekte gedurende 13 weken van het boekjaar f5 per week ver zekerd, terwijl bij overlijden aao de naastbe- staanden f25 werd uitgekeerd alsmede vrije dragers; maar voortaan zal tengevolge van genoemd besluit by overlijden f 100 worden uitgekeerd aan de naastbestaanden, waarvoor de leden slechts 2 cents contributie per week meer betalen. Nemen wij in aanmerking dat het aantal leden der vereeniging sAdelphismus" slechts ongeveer een 40-tal bedraagt, en dat met inbegrip van de verhooging de conti outie nu is gestegen tot 15 cent per week, dan heeft deze vereeniging gedurende haar 23- jarig bestaan uitstekende resultaten verkre gen, althans uitgaande van de veronderstelling dat het voorstel van het bestuur de vrucht is van degelijk onderzoek en nauwgezette overweging. De koninklijke familie wordt 25 April op het paleis Soestdijk verwacht. Da vereeniging »Liefdewerk", te Parama ribo, heeft van de Koninginnen f 200 ont vangen. De minister van financiën maakt bekend, dat op 14 dezer bij de betaalmeesters in kas was1,585,675.89 en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. llJis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van- 2,323,950.09'/s De minister van financiën heeft met het oog op de invoering der bedrijfsbelasting, in de verzameling van wetten enz. doen opnemen de lijst van de tot elke contröle der directe

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2