A0. 1894. Donderdag 19 April. N°j 8512. .A. chteny ©rtig-ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER?-,), odé. Buitenla11 cisclie Bericliten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nomraers f 1.85. 2.50. - 0.10. B U KB AC: BOTER8T K A AT, E 27. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewona regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. ENGELAND. In liet Lagerhuis diende sfr William Har- court Maandag de begrooting voor 1895 in. Vooraf gaf hij een overzicht van den finan- eieelen toestand over 1893. Sedert 1890, zeide hij, is die gaandeweg teruggegaan, tengevolge van finaneieele moeilijkheden in Amerika, onlusten in Indië, werkstakingen in het bin nenland en algemeene gedruktheid van den landbouw, verergerd nog door langdurige droogte, zoodat het jaar 1893 ongelukkiger is geweest dan een der voorgaande. En toch bewijst de balans hoe krachtig de hulpbron nen der natie zijn; het nationaal inkomen is gestegen tot 73,200,000 p. st., dus nog 250,000 p. st, boven de raming. De wijze waarop het land de malaise in den handel is te boven gekomen bewijst dan ook, zeide de minister, dat men niet moet luisteren naar den raad van protectionisten of de raadgevingen betreffende den standaard. De uitgaven worden geraamd op 95,458,000 p. st., de ontvangsten op 90,956,000 p. st. er is dus een tekort van 4,502,000 p. st. Het amortisatiefonds voor de schuld, voort vloeiende uit de wet op het leger en de vloot, wordt geschorster zal bovendien eene ver meerdering zijn in de ontvangsten, voort spruitende uit de Suezkanaal-aandeelen. Er blijft dan nog een tekort van 2,370,000 p. st.de minister stelde voor, dit tekort te dekken door eene radicale hervorming der gradueele successie-rechten, afwisselende, naar gelang \an de grootte der nalatenschap pen, van 1 tot 8 pCt., te heffen van de hoofd som der geheele bezitting zoowel van roe rende als onroerende goederen, terwijl boven dien aan kleine erfenissen eene borgstelling zal gegeven worden, ingeval de bijkomende belasting van 4 pCt. betaald is. Naar de minister geloofde, zou deze her vorming in de toekomst de jaarlijksche ont vangsten vermeerderen met 3'/s a 4 millioen, dit jaar met 1 millioen pond sterling. De inkomstenbelasting wordt van 7 op 8 stuivers per pond verhoogd, maar aan de in komsten uit landerijen en huizen zullen zekere kortingen worden verleend om op die wijze den grondeigendom te gemoette komen. Ook wordt de korting, welke de jaarlijksche in komens tot 500 p. st. genieten, verhoogd. Verder stelde de minister voor, de belas ting op .het gedistilleerd te verhoogen met 6 stuivers per vat. Het eindresultaat van deze hervorming is «en overschot, dat de minister raamde op 291,000 p. st. De oud-minister van financiën Goschen noemde deze begrooting in alle opzichten tegenstrijdig. De voorstellen betreffende het recht op thee «n de verhooging der rechten op het gedis tilleerd en het bier werden bij eerste lezing aangenomen. De beraadslaging over de rest der begroo- tingsvoorslellen werd verdaagd. In het Lagerhuis deelde Buxton gisteren mede, dat de schikking ten opzichte van Matabelenland, welke in voorbereiding is, goed vordert, maar dat de noodzakelijkheid van met de Transvaal slechts langs den postweg van gedachten te wisselen de regeering belet voor het einde der maand die schikking aan het Parlement over te leggen. Na derde lezing werd het wetsontwerp betreflende de arbitrage in de Behringzee door het Lagerhuis aangenomen. Eveneens werd bij eerste lezing aangeno men een wetsontwerp, strekkende tot afschaf fing der vertegenwoordiging van de universi teiten in het Parlement en een wetsontwerp tot afschaffing van de macht der Lords om een veto uit te spreken over onderwerpen van wetgeving, waaraan het Lagerhuis zijne goedkeuring heeft gegeven. De aanneming dezer beide ontwerpen was niet door de regeering gevraagd. Balfour diende een amendement in op de motie der regeering teneinde een groot comité te benoemen voor de zaken van Schotland. Dit werd met 252 tegen 219 stemmen ver worpen en de beraadslaging vervolgens ver daagd tot Vrijdag om dan te worden voortgezet in plaats der oorspronkelijke discussiën. D D 1 T 8 O II L A S 1). Zooals reeds is medegedeeld, heeft de Rijks dag Maandag het voorstel tot wedertoelating der geestelijke orden in het Rijk met de ge ringe meerderheid van 23 stemmen bij derde lezing aangenomen. Grootendeels was die uitslag te danken aan de voortdurende afwe zigheid van een aantal conservatieven en de getrouwe opkomst van het Centrum. Het staat thans te bezien welke houding de Bonds raad in dezen zal innemenvoor het oogenblik is het niet waarschijnlijk dat deze het be sluit van den Rijksdag zal bekrachtigen. Voorts nam de Rijksdag Maandag bij tweede lezing, overeenkomstig het voorstel zijner commissie, het ontwerp aan tot bescherming van handelsmerken, met toevoeging der be paling dat nabootsing of vervalsdhing dier mei ken, met de bedoeling van oneerlijke concurrentie, zal worden strafbaar gesteld. De inschrijving op de door de National Zeitg. aangekondigde 3 pCts. rijkslee hing van 160 millioen mark wordt a.s. Dinsdag geopend. Als plaatsen van inschrijving zijn dezelfde banken en bankiershuizen aangewezen als vorig jaar. De koers van inschrijving zal ver moedelijk worden vastgesteld op iets beneden 88 percent. Het eenige orgaan der anarchisten te Berlijn, der Sozialist, heeft opgehouden te verschijnen, daar zijn redacteur in de gevangenis zit. De Eerste Kamer van het groothertogdom Hossen heeft besloten, den groothertog als hu welijksgeschenk een bedrag van 100,000 mark aan te bieden voor de oprichting van een stand beeld zijns vaders, groothertog Lodewijk IV. De Saksische Tweede Kamer lmeft de lijf straffen op de lagere school hersteld. F It 1 N K It IJ IC. De begrooting voor 1895 wijst aan ont vangsten 3,42 i,407.000 fil en aan uitgaven 3,423 893,000, alzoo een overschot van ruim 500,000fp, Üe begiooting van ooilog is uit getrokken tot een cijfer van 648,085,805 fr., die van marine tot eene som van 277,516,311 fr. De koloniën zullen 81,889,143 fivereischen. Vergeleken bij de begrooting van 1894, wijst het nieuwe budget eene vermindering van i uini 15 millioen aan uitgaven ,un. Om tot die uitkomsten te geraken, moest onder andereu voorzien worden in de verminde ring, die de middelen dit jaar ondervonden hebben ten bedrage van omtrent 50 mil- lie i. meerendeels voortvloeiende uit de lagere opbrengst der tolrechten. "Voorts moest nog voorzien worden in de verhooging der uitgaven van sommige takken van dienst, onder anderen ia die van de begroetingen van oorlog, marine en koloniën, ten bedrage van 21 millioen. In het geheel moest een cijfer van ruim '139 nnlhoen worden gedekt, als gevolg van mindere opbrengst en van verhooging van sommige uitgaven. Eene bate van circa 68 millioen, voort vloeiende uit de conversie der 4 is pCt. rente, strekt tot vermindering daarvan. De prefect der Seine, de heer Poubelle, heeft zijn bureau overgebracht uit het Pavil ion de Flore (Tuileriën) naar zijne nieuwe, hem zoozeer betwiste residentie: het stadhuis. De anarchist Gueiliuger, die eeuigen tijd geleden gevlucht was, is te Saint-Denis in hechtenis genomen. Hij was wel geen hoofd man zijner partij, maar stond toch in gere gelde betiekking met de aanvoerders, o. a. met de gebroeders Bastard. Te Bourg heeft de anarchist Cotfe getracht, een commissaris van politie te dooden. De commissaris werd echter intijds ontzet. Te Mouiins zijn bij huiszoekingen eenige pakken buskruit en slnghoedjes gevonden. Een persoon werd gearresteerd. Te Saint-Nazaire is tegen den socialisti- schen afgevaardigde Coulant proces-verbaal opgemaakt wegens beleediging der regeering. De Segond is te Forl-de-France op Marti nique aangekomen, met Behanzin en diens gevolg aan boord. Bij de ontscheping van den ex-koning, vvien dadelijk zijn vaste verblijf plaats werd aangewezen, is niets bijzonders voorgevallen. ZWEDEN. Bij de Storthing is een ontwerp ingediend tot verzekering der werklieden tegen onge lukken. NOORWEGEN. De radicale partij heeft thans haar program vastgesteld. Nevens de bekende eischen tot instelling van een afzonderlijk Noorseh minis terie van buitenlandsche zaken en een eigen consulaatwezen, komen daarop voorinvoe ring van algemeen kiesrecht voor de Stor thing en de gemeenteraden, met toepassing der proportioneele vertegenwoordiging, hulp aan den landbouw, afschaffing van alle speciale belastingeninvoering van den achtuurs werkdag in alle staatswet kplaatsen en in alle fabrieken, waar de arbeid schadelijk is voor de gezondheid verzekering van arbeiders tegen ziekten en ongelukken, toekenning van het recht aan de gemeenten om den verkoop van sterken drank toe te staan of te verbieden en toekenning van liet recht van vereeniging en vergadering aan de werklieden. Belang rijker echter was nog het besluit om samen te gaan met de sociaal-demociaten en voortaan een gemeenschappelijke lijst van candidateu op te stellen. Voor een deel zal dit zeker aan de radicale partij ten goede komen, maar daarentegen staat het gevaar dat velen, die niet met de sociaal-democraten willen samen gaan, zich van haar zullen afscheiden. In elk geval blijkt evenwel dat zij zich voor het oogenblik niet van de meerderheid zeker acht. ITALIË De minister van financiën heeft in de Ka mer verklaard, dat hij geen minister wil blij ven, indien de Kamer de discussie over de finaneieele maatregelen splitst. Tegenover de commissie voor de absolute volmacht heeft de minister-president Crispi Maandag de verklaring afgelegd, dat hij zich niet voorstelt eenige wijziging te brengen in de inrichting van het bestuur der gemeente; dat de talmacht door de regeering alleen gevraagd is teneinde bezuinigingen te kunnen invoeren; dat de commissie die deregeering hierbij zal ter zijde staan, slechts een advi- seerende stem zal hebben. Voorts sprak de heer Crispi liet gerucht tegen, dat de regee ring den toeleg zou hebben de Kamers te ontbinden. Koningin Victoria is Maandag uit Florence naar Coburg vertrokken. De hertogen van Aosta en van Mecklenburg deden H. M. uitgeleide. SPANJE. De regeering heeft den burgerlijken gou verneur van Valencia van zijn ambt ontzet, wegens zijn gebrek aan voorzorg en zijne onverschilligheid bij de onlusten die zich in die plaats voordeden, tijdens het vertrek der Spaansche pelgrims naar Rome. Sommige bladen betreuren het voorgeval lene te Valencia vooral daarom, wijl het tot voorwendsel dient voor tal van clericale en Carlistische betoogingen op verschillende plaatsen des lands, die de regeering nu nieit durft onderdrukken. Te Barcelona hebben zich weder 2000 pel-

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1