Biniieiilaiidsche Berichten. grims met bestemming naar Civita-Vecchia ingescheept. De orde werd niet verstoord. AHERIKJl. Tusschen de Vereenigde Staten en China is een nieuw verdrag gesloten betreffende de toelating van Chineezen op list grondgebied der Uuie. Daarbij wordt aan eiken Chinees, die in de Vereenigde Staten gewoond heeft, vergund daar terug te keeren, wanneer hij er eene wettige vrouw heeft achtergelaten of een onroerend vermogen van ten minste 1000 dollars bezit. Ambtenaren, geleerden en kooplieden zullen worden toegelaten, wan neer zij een certificaat kunnen overleggen, afgegeven door hunne regeering en door den Amerikaausehen consul In de haven van vertrek voor gezien geteekend. De Chineesche onderdanen, binnen het gebied der Unie ge vestigd, zullen er dezelfde rechten genieten als de onderdanen van landen, aan wie be handeling op den voet van meest begun stigde natie is toegestaan. Dit verdrag, dat de bepalingen der be staande wet belangrijk wijzigt, zal aan de goedkeuring van den Senaat worden onder worpen. Men verwacht, dat de Senaat, ondanks het verzet van de vertegenwoordigers der Stille-Zuidzeestaten, het verdrag zal aannemen. Eenige duizenden werklieden komen Vrjj- dag en Zaterdag te Washington om tegen het tariefontwerp te protesteeren. Senator Peffer stelt voor te hunner ontvangst eene commissie van zeven leden uit den Senaat te benoemen. In de bitumineuse-kolendistricten van Pennsylvanië dreigt den 21n dezer een groote werkstaking uit te breken200,000 arbei ders zouden er aan deelnemen. De arbeiders eischen van 20 tot 25 pCt. verhooging van loon, hetgeen hun geweigerd wordt. Uit Buenos-Ayres wordt van gisteren gemeld De opstandelingschepen Iiepullica, Meteore Iris, TJrano en Espcransa zijn hier aange komen. De bemaninng heeft gebrek aan leeftocht en gaat morgen aan wal nabij het lazareth, teneinde in quarantaine te worden opgenomen. De Argentijnsche regeering zal daarna de verlaten schepen aan den Braziii- aanschen gezant overgeven. SCHIEDAM, IS April 1804. De gewone audiëntie van den minister van oorlog op Donderdag 19, die van den minister van koloniën op Vrijdag 20, en die van den minister van binnenlandsche zaken op Zater dag 21 April zullen niet plaats hebben. Maandag was het 20 jaar geleden, dat bij Kota-Radja een gevecht werd geleverd, waar bij aan de Nederlandsche zijde 9 dooden en 85 gewonden vielen, waaronder 10 officieren. Een patrouille was aangevallen en daarop waren uit den kraton achtereenvolgens te hulp gezondende majoor Romswinkel met een colonne, waarbij artillerie onder den in luite nant Van der Kruk, en een tweede troep, onder kapitein Bardok, samen ongeveer 500 man, die van half 10 tot half 3 een hard nekkige» strijd voerden tegen een door een 100-tal Atjehers bezette versterking. En nog altijd duurt de oorlog van Atjeh voort, terwijl het eind er niet van te voorzien is In het H.Mad zet prof. P. van Geer de nadeelige gevolgen uiteen van den door de Amsterd. kiezers onlangs gevolgden weg. De slechtste weg toch, dien een meerder heid bewandelen kan is: zich op enkele can didate» vereenigen, op andere verdeelen. Eén gelukje kwam er bij, dat ook de minderheid verdeeld was; anders waren 8 barer candida te» in herstemming gekomen. Hoe de ver deeling van meerderheid en minderheid onder ling ook plaats vinde, de groote helft is min stens voor de meerderheid, terwijl de minder heid het hoogstens tot de kleine helft kan brengen. Doch bij aaneensluiting der meerder heid krijgt zij alle plaatsen en de minderheid niets. Merkwaardig is, dat wanneer de meer derheid zich bij de eerste stemming over alle candidaten verdeelt, maar bij herstemming vast aaneensluit, zij toch alle plaatsen bezet. Ook dit mogen de kiezers bij de aanstaande herstemming niet uit bet oog verliezenont houdt de meerderheid zich bij de keuze uit candidaten der minderheid, dan worden die candidaten der minderheid gekozen, welke haar het liefst zijn; stemt de meerderheid mee, dan worden die candidaten der minder heid gekozen, welke in de oogen der meer derheid de voorkeur verdienen. Opnieuw is in ieder geval bewezen hoe slecht het stelsel der meervoudige kiesdistric ten werkt. Zoolang we nog geen proportio neel kiesstelsel hebben, moeten er overal enkel voudige districten komen. Geldt het alleen de verkiezing van afgevaardigden voor het district zelf, bijvoorbeeld bij het kiezen van den gemeenteraad, dan komt de fout minder uit; bij eene gelijktijdige verkiezing van alle leden kan dan de minderheid, hoe zeer de meerderheid ook verdeeld zij, het nooit verder brengen dan tot de kleine helft. Is echter de meerderheid vast aaneengesloten, dan bezet zij alle zetels en laat niets aan de minderheid over. De trein der S.S. thans van Rotterdam D.P. vertrekkende te 5.35 n.m. zal met 1 Mei 17 minuten vroeger, d. i. 5.18 n.m. ver trekken en dan te Boxtel worden ingehaald door den exprestrein van Vlissingen naar Noord- en Zuid-Duitschland, zoodat dus de onderweg op dien trein te Boxtel opstappende reizigers op laatstgenoemd station onmiddellijk aansluitingvinden op voornoemden exprestrein. Op de lijnen Den Haag— Scheveningen en Den Haag—Delft van de Hollandsche ijzeren- spoorwegmaatschappij wordt eene proef ge nomen met gasverlichting in de tramrijtuigen. Voldoet de proef, dan zullen alle tramrijtui gen van gaslicht worden voorzien. De Nederlandsche tramwegmaatschappij heeft gelijk bekend is tot nog toe voor hare lijnen geen aansluiting kunnen verkrij gen tusschen Bergum en Drachten. Uit be trouwbare bron wordt thans gemeld, dat eerstdaags vanwege de directie dier maat schappij een verzoek tot onteigening van verschillende perceelen land zal worden inge diend, teneinde, na verkregen toestemming, over een uitgestrektheid van 500 meter een afzondei lijke aarden baan aan te leggen. Het groote belang, dat handel en nijverheid bij het doortrekken van deze lijn noodzakelijk hebben, doet hopen, dat de volvoering van liet plan niet al te lang op zich zal laten wachten. Het Dagblad, zoo schrijft de Haagsche correspondent der N. Gr. Ot., dat voorheen, ook financieel, een lucratieve onderneming was, keert over 1893 drie procent uit en het Vaderland, hetwelk zulk een lange periode van strijd had te doorworstelen om 't bestaan, kon zijn aandeelhouders zes procent toeken nen. Te verwonderen is 't dan ook niet, dat in de jongste algenieene vergadering van aandeelhouders in het conservatieve blad, ook met het oog op de te verwachten concurren tie van het met 1 Mei verschijnende katho lieke blad de Eesidentie-bode, denkbeelden* zijn aan de hand gedaan om gelijk Caprivi een nieuwen koers uit te gaan, politiek zoowel als materieel. Men wilde een tweeden hoofdredacteur benoemen, die aan 't blad een meer liberale tint zou geven; en men prees het verlagen van den abonnementsprijs aan om het steeds afnemend getal lezers niet meer te doen verminderen. Geen van beide gedachten vielen evenwel in goede aarde althans voorloopig zal men de kat nog maar eens uit den boom zien. Het orgaan van de Delftsche gist- en spiritusfabriek, De Fabrieksbode, bevat een treffende in memoriam over wijlen R. C. Hamer, secretaris der directie voor de sociale aangelegenheden. De heer J. C. van Marken geeft een overzicht van hetgeen deze veelbe lovende jonkman reeds achter den rug had. Het is de merkwaardige levensloop van een selfmade man, een kind uit het volk, opge groeid als een werkmanskind. In 1876 kwam hij, negen jaar oud, als de zoon van een eenvoudig instrumentmaker, die toen reeds overleden was, uit Chicago terug, waarna zijne moeder zich te Utrecht vestigde en met handwerken in beider onderhoud moest voor zien. Slechts tot zijn twaalfde jaar bezocht hij de lagere school. En zoo zien wij dan den dreumes van 12 tot, 14 jaar «belast met de zorg voor de executie van vonnissen"den knaap van 14 tot 16jaa>- «adsident-stationschef te Nieuwer* kerk en Voorburg"den jongeling van 16 tot 18 jaar controleur der magazijnen, cor respondent ook in vreemde talen en Italiaansch boekhouder bij de Ned. tram- maatschappij eindelijk den vroegrijpen man op 19-jurigen leeftijd hoofdredacteur eener courant, de Ileerenveensche. Waarlijk, het kan geen grootspraak geweest zijn toen Hamer in zijn sollicitatiebrief verzekerde«altijd heb ik mijn best gedaan, en door volhardende en ingrijpende studie mijnevrije uren gevuld De heer Van Marken getuigt vol waar deering wat deze vroeggestorvene hij werd slechts 26 jaarvoor de inrichting was ge weest, en prijst zijn toewijding en onbezweken ijver. Tot opvolger van den heer Hamer is thans aan de Delftsche fabriek benoemd mr. P. Tjeenk Willink. In Zuid-Holland zijn, voor zooveel officieel bekend is, in Maart niet minder dan 417 gevallen van pokken voorgekomen. Daarvan kwamen 252 gevallen voor te Rotterdam, 80 te 's-Gravenzande en 23 te Barendrecht de overige 62 gevallen zijn verdeeld over 18 verschillende gemeenten. Het Fransche blad LeMonde 'Elegant bevat in een van zijn laatste nommers ais feuilleton een zeer waardeerende beschouwing over de badplaats Scheveningen. In het bijzonder worden het Kurhaus en de Kursaal herdacht en den directeur, den heer Goldbeck, hulde gebracht vooor zijne direction aimable et distinguee. Tot de medewerkers aan De Verseherings- bode is toegetreden de hoogleeraar dr. M. Lazarus, te Berlijn. De heeren C. Orbaan, te Amsterdam, en M. Henriquez Pimentel, te 's-Gravenhage, hebben de benoeming als wiskundige advi seurs van het door den bond voor Israëlietische onderwijzers op te richten pensioen- en wedu- wenfonds aanvaard. Gisteren is door twee rijksveldwachters te Rotterdam gebracht en daarna aan het politie-bureau in de Lange Torenstraat in bewaring gesteld een persoon, eommission- nair te Nieuw-Lekkerland, aangehouden met eene roeiboot, die in het laatst der vorige week, van schipper Van der Linden, liggende met zijn vaartuig aan de Sleepersvest te Rot terdam, ontvreemd was. In die boot was waar te nemen dat daarmede tarwe was vervoerd, vermoedelijk aldaar ontvreemd, hetgeen de politie thans onderzoekt. De aanhouding van den commissionnair heeft reeds ten gevolge dat in den loop van den dag als verdacht van medeplichtigheid zijn gearresteerd twee schippersknechtsdie mede aan hetzelfde bureau in bewaring gesteld zijn. Al de aan gehoudenen, de waarschijnlijke daders van verschillende diefstallen van granen, waren gelogeerd in het logement «De Pannersche Kop" aan de Wijnstraat no. 30. (2V. M. Ot.) Onder leiding van den luitenant der genie Forbes, te Utrecht, is het restant van de ge laden dynamïetpatronen, welke door de politie in de smederij van de bergingmaatschappij te Maassluis in beslag werden genomen, on schadelijk gemaakt. Gisterochtend is op den Loosduinschen we<* nabij 's-IIage een knaap door de stoomtram overreden. Het jongetje liep achter een kar en hoorde of zag de naderende tram niet. Toen het paard, voor den wagen gespannen, schichtig werd, liep hij achter het voertuig weg en stond zóo plotseling voor de machine. In een bijna ondeelbaar oogenblik werd hij gegrepen en gedood. Te Zwijndrecht brak gisternamiddag om streeks 5 uur een lievige onweersbui los, waarbij de bliksem sloeg in de woning van den heer B. de Jong. Hij verbrijzelde een gedeelte van den schoorsteen, liep over den zolder en sloe"- vervolgens weder naar buiten, zonder brand te veroorzaken. Te Barendrecht zijn de pokken nog niet geweken. Nadat Zaterdag j.l. weer een 4-jarig kind aan die ziekte is overleden, zijn er thans weer 2 gevallen geconstateerd bij twee gezin nen in diezelfde buurt. De ziekte bepaalt zich tot nu toe slechts in die wijken, waar ze zich het eerst heeft vertoond. Te Krimpen a/d. Lek werd dezer dagen door een heer uit Rotterdam aan W. M. den Ouden en zijne vrouw aldaar, het zeldzame aanbod gedaan om afstand van hun kind te doen, een allerliefst knaapje van ongeveer lVs jaar. Niettegenstaande hun f13,000 werd aan geboden en de menschen tot de arme wer kende klasse behooren, besloten zij toch het knaapje niet af te staan. Aan een matroos, dienende aan boord van het wachtschip te Amsterdam, is een erfenisje van f18,000 ten deel gevallen. Hij heeft nu genoeg van den dienst en zal op zijn lauwe ren gaan rusten. Den ln dezer overleed te Hilversum een jongmensch aan de pokken. Na de teraarde bestelling is het huis ontsmet geworden en werden al de overige huisgenooten, bestaande uit negen personen, gezond verklaard. Maan dag 1.1. heeft het hoofd van het gezin zijne vleeschhouwerij weder heropend, doch thans reeds liggen zes van de negen huisgenooten ziek aan de pokken, zoodat de winkel opnieuw is gesloten. Te Noordbroek heeft Zondagavond, waar schijnlijk uit minnenijd, een 17-jarige boeren knecht met een dolkmes eenen 22-jarigen jongeling zoodanig verwond, dat deze den vol genden dag overleed. De dader is in hechtenis. Te Leeuwarden worden tegenwoordig onderscheidene belangrijke werken uitgevoerd, waardoor aan vele werklieden arbeid wordt verschaft, alshet verbouwen en restaureeren van de Kanselarij, welk werk is aanbesteed voor f 41.989het dempen van de Turfmarkt, voor f 38,979het bouwen van een diako- nessenhuis, voor f94,200; het maken van een gebouw voor de Prov. Staten, voor f90,450; het bouwen van een cellenvleugel aan de gevangenis, voor f76,842; het graven van een kanaal van de Stadsgracht naar de Tijnje, voor f207,400, enz. Te Harlingen is Maandagavond een elfjarig meisje, dat belast was met het toezicht op hare broertjes en zusjes, terwijl de moeder uit werken was, vlak voor de ouderlijke woning verdronken. Bezig met eenig huishoudelijk werk aan het water, schijnt zij in de trekvaart gegleden of wel duizelig geworden te zijn. Tegen den avond vond men haar lijk. Zekere J. P., te Weesper-Karspel, verloor Zaterdag eene portefeuille met f1500 a

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2