De herstemmingen. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Post en Telegraphie, Land- en Tuinbouw. O n d e r w ij s. Armenzorg. [Rechtzaken. V i s s c h e r ij. Kerknieuws, f1600. Een spoorwegarbeider vond dezen schat, bracht hem den eigenaar terug en ont ving voor dit blijk van eerlijkheid een goede belooning. Nabij Tietjerk (Fr.) is Zondagavond, bij het korte doch hevige onweder, de groote watermolen van den heer J. S. Hoekstra door het hemelvuur getroffen en letterlijk uit elkander geslagen, zonder dat dit echter brand veroorzaakte. De slag was zoo hevig, dat op 200 meter afstand van den molen stukken hout in den grond waren gedrongen. Dat een molen dooi den bliksem dermate kan vernield worden, zonder eenig spoor van vuur na te laten, is een opmerkelijk verschijnsel, dat zeer zeker slechts zelden voorkomt. Te Luxwolde (Opsterland) is door J. Bou wer aldaar reeds een nest gevonden met drie jonge leeuweriken. Te De Wijk (Dr.) vond een arbeider dezer dagen een ongeschonden muntbiljet van 110 in de Amsterdamsche compost. Uit het Merwedekanaal, nabij den Leidschen weg, te Utrecht, zijn de lijken opgehaald van twee mannen het een was dat van een jon geling van 21 jaar, die als loopknecht de kostwinner was voor zijne moeder, die met een talrijk kroost sedert ongeveer een jaar weduwe was. Het tweede is dat van een schipper, die bij het boomen van zijn vaartuig te water viel en in de diepte verdween. Te Vreeswijk is Zondag overleden de ruim tachtigjarige schipper Peter Eikelenstam. Als redder van drenkelingen ontving deze wakkere man verschillende eereblijken, en als veerman deed hij zich meet malen op lofwaar dige wijze kennen. Welk een moed Eikelenstam bezat, onder vond indertijd ook wijlen Koning Willem III. Het was in de maand Januari van het jaar 1861. De Koning was naar Gelderland geweest, en had daar de door ijs en overstrooming geteisterde streken bezocht. Op den terug tocht wilde Z. M. te Kuilenburg over de nog met ijs bezette rivier steken. Hier durfde men echter den Koning niet over brengen, want het scheen, dat de rivier elk oogenblik kon gaan kruien. Daar de Vorst haast scheen te hebben en dus de Lek over moest, besloot Z. M, te Vianen den overtocht te beproeven Ook al daar zag men het gevaarvolle er van in, doch Peter Eikelenstam, de onversaagde veerman, was terstond en zonder eenige tegenwerping bereid zijn Vorst over te brengen. Met mannenmoed schoof hij toen de ijsboot over het ijs naar de overzijde. Daar de wal ech ter moeilijk te bereiken was en dit droogvoets niet meer ging, dioeg Peter Eikelenstam, zelf door het water gaarde, den Koning behouden en wel van de ijsboot op den oever. Nauwelijks was de Koning aan de over zijde, of de Lek begon te kruien. Het heelt Zondagnamiddag, toen een zwaar onweder over deze streken losbarstte, tusschen Soestdijk en Maartensdijk zóo geducht ge hageld, dat bij het buitengoed nEwijkshoeve" van den heer Boissevain vele jonge gewas sen, groenten en vruchtboomen finaal ver- hageld zijn en in den ganschen omtrek groote schade werd veroorzaakt. Op den spoorweg tusschen vucht en Boxtel is gisteren een manspersoon overreden en onmiddellijk gedood. Te Bergen-op-Zoom is een ernstig geval van pokziekte geconstateerd bij de wed. v, d, B. in de Koepelstraat. De lijderes is naar het gasthuis overgebracht, zij was voor eenige dagen uit Rotterdam gekomen. Te Woudrichem zijn in de vorige week 4 nieuwe gevallen van pokken voorgekomen in 4 verschillende gezinnen. Het meisje te Werkendam, dat door pok ken was aangetast, is overleden. Te Aarle-Rixtel (N.-Br.) viel Zaterdag een 8-jarige knaap, die een eksternest wilde uithalen, van een vrij aanzienlijke hoogte uit den boom en verwondde zich daarbij zoo hevig, dat hij binnen een paar uren een lijk was. Te Baelen-Wesel, op den Grand Central- Beige tusschen Roermond en Antwerpen, is de spoorwegwachter J. K. door eenen goede rentrein overreden. In September van het vorige jaar verkocht iemand te Scherpenisse (eiland Tolen) eenige duivendeze werden door den kooper mede genomen naar Antwerpen en daar ander maal verkocht. Men begrijpt, dat de oorspronkelijke eige naar vreemd opzag, toen hij ze de vorige week weder in het hok terugzag. De dieren hadden den weg van Antwerpen naar hunne oude woonplaats teruggevonden. Nabij Wemeldinge (Zeel.) is reeds het nest van een leeuwerik gevonden, met 5 jongen er in. Zeker wei een maand vroeger dan ge woonlijk. Vroeg voorjaar. In de bosschen van het Oranjewoud laat zich reeds de nachtegaal hoeren. 's-Gravenliage. De Koningin-Regentes zal het geven van godsdienst-onderwijs aan Koningin Wilhelmina toevertrouwen aan dr. G. J. van der Flier, predikant bij de Ned.- hervormde gemeente te 's-Gravenhage. Omtrent het vertrek der Koninginnen naar Soestdijk is tot heden nog niets bepaald. Alle berichten in sommige bladen, welke reeds een daarvoor vastgestelden datum melden zijn voorbarig. De Koninginnen zullen reeds den 19n dezer de tentoonstelling van Indische poppen gaan bezichtigen. In de Gothische zaal is men reeds druk bezig met dit lokaal voor de ten toonstelling in orde te maken, teneinde haar den 20n dezer voor het publiek op te stellen. Dr. Serrurier, uit Leiden, verleende zijn bij stand bij versiering van de zaal en de etalage. Het democratisch kiescomité te Dordrecht heeft in eene Maandagavond gehouden vergade ring met groote meerderheid dr. A. Kuyper candidaat gesteld. Te Woerden heeft Maandagavond, in ver band met de loopende tegenstrijdige geruch ten over de politieke richting van den liberalen candidaat in het district Bodegraven, den heer A. Knijff Hzn., de liberale kiesvereeni- ging eene vergadering gehouden om aan genoemden heer eenige vragen te richten. Uit de beantwoording daarvan bleek, dat men met den heer Knijff zou kunnen rekenen op zijn steun voor het wetsontwerp-Tak, en niet, zooals door sommigen werd beweerd, op zijn tegenstand. De centrale vrijzinnige kiesvereeniging in het district Hilversum heeft in hare Maandag avond gehouden vergadering besloten de can- didatuur van dr. Schaepman te steunen. Te Berlijn wordt van 18 tot 22 April de jaarlijksche vergadering gehouden van de «Deut sche Geseüschaft für Chirurgie". Ook uit Neder land nemen geneeskundigen aan die bijeenkomst deel. Te Rijssel is een groote weverij afgebrand, De schade bedraagt 800.000 fr., en tusschen 300 en 400 arbeiders zijn door dien brand zonder werk. Bij een gasontploffing in de Senje mijnen nabij Cuprya in het Oostenrijksche district Servië zijn IC mijnwerkers omgekomen. Vanwege de stadszending te Bei lijn is aldaar een volkskerk gebouwd met 1500 zitplaatsen. Bij de inwijding was de toeloop zóu gioot, dat men besloten heett voor hen, die haar niet konden bijwonen, de plechtigheid te herhalen. De kerk heeft f 150,000 gekost. In Zuid-Afrika is de hitte zoo groot, als daar sedert 50 jaar niet is voorgekomen. Te Kaap stad wijst 's middags do thermometer in de schaduw 9095 gr., tenvijl in de zon de warmte 130140 gr. bedraagt, en somtijds tegen 1 uur zelfs tot 150 gr. stijgt. Door de »P.icific and European Telegraph Com pany" is tusschen Buenos-Ayres en Valparaiso eene directe teiegruphischo verbinding tot stand gebracht en voor het algemeen vei keer op 19 Maait j.l. in wet king gesteld. Dientengevolge is voor de telegrammen naar Chili, Bolivia ett Peru, in aansluiting met de onderzeesche telegraafkabels tusschen Euiopaen Buenos-Ayres, een nieuwe weg geopend, en zijn de tarieven voor die staten, via LissabonSt. Vincent, zoowel over Belgie als over Engeland, gelijkgesteld met die voor den weg over Gal veston. Door A. J. Weekhout, tuinier te Krimpen a/d IJsel, zijn op Maandag 1G dezer de eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond aangeboden aan H. M. de Koningin-Regentes, Da vette vaikens worden te Rozendaa! (N.-B.) en omstreken voor de export-slachterijen opge kocht voor de volgende prijzen per KG levend gewicht 32 cents bij een gewicht van 50 KG 34 voor 75 KG38 voor 90 KG en 42 voor 125 KG. Te Oudemirdum (Gaasterland) is het miltvuur uitgebroken onder het hoornvee van landbouwer R. van der Goot. Eene koe is gestorven en op last van den districtsveoarts (den heer Van Staa) begraven. De boerderij is besmet verklaard. In Friesland, waar gewoonlijk het groeien en bloeien van planten en boomen drie weken achter Holland en Gelderland aankomt, ziet men thans het zeldzame verschijnsel dat morelle- en abrikozeboomen in de tuinen reeds in bloei staan. Te Weener, in Oost-Friesland (Pruisen), is het mond- en klauwzeer onder het hoornvee van een slager uitgebroken. Op een grooten veestal te Schermbeek, Kreis Rees (bij de Nederlandsche grens), is de long ziekte uitgebroken. Als eene bijzonderheid kan vermeld worden, dat in de Sollicitant van 10 April, een blad, waarin wekelijks onderwijzers worden opgeroepen tot het vervullen van bestaande vacatures, 125 onderwijzers gevraagd worden. Tegenwoordig behoeven de onderwijzers dus niet ledig aan de markt te staan. De vooruitzichten evenwel houden met dis vraag vooiloopig geen gelijken tred. Behalve ge noemd 125-tal worden toch ook nog 2 hoofden van scholen gevraagd op jaarwedde van f 700 ~f- f100 voor gemis van vrije woning en f700. Bij kon. besluit is aaa de vereeniging »tot Christelijke Liefdadigheid", te Termunten, ver gunning vetleend, om een gesticht voor idioten op te richten, waarin hoogstens 50 patiënten, 20 mannen en 30 vrouwen, verpleegd mogen worden. In de gisteren gehouden zitting der arrond.» rechtbank stonden terecht J. A. de R., sjouwer te Schiedam., beklaagd van diefstal van twee kippen, te Rotterdam en te Schiedam gepleegd. Bekl. bekende beide feiten gepleegd te hebben. Het O. M., bekl's. vroegere veroordeelingen in aanmerking nemende, vorderde veroordeeling tot een jaar en zes maanden gevangenis. De verdediger, mr, L, S. Hollander, was van meening dat de verzwarende omstandigheid bij het le feit ten laste gelegd, n.l. dat bekl. de kippon onder zijn bereik heeft gebracht door middel van verbleking, zou moeten vervallen, daar het los wringen van een kram taalkundig niet is ver breking. Pleiter beriep zich op eenige vonnissen, gewezen in dien geest. Overigens beval hij bekl. in de welwillendheid Jer rechtbank aan. A. L. B., oud 14 jaar, zonder beroep, te Schiedam, beklaagd van den 9n Maart j.l. uit. een in de Buitenhaven aldaar liggend vaartuig, uit een broek welke in liet vooronder lag te hebben weggenomen een beursje waarin onge veer een rijksdaalder aan klein geld. Daar bekl. zeer ongunstig bekendstaat, voi derde het O. M. zijne plaatsing in een rijksopvoedingsgesticht tot zijn 18e jaar. Th. v, W., F. V., beiden brandersknecht, Th. J. J., G. J. R., beiden zeelieden, en G. Z., gistwei ker, allen te Schiedam, beklaagd Van wederspannig- heid tegen de politie. Ei^ch I maand gevangenis voor elk der beklaagden. Uitspraak in al deze zaken over 8 dagen. L. W., ingenieur chemist, beklaagd guweest van poging tot moord op den koffiehuishouder Schlicker in de Hoofdsteeg te Rotterdam, werd gisteren door de arrond.-rechtbunk aldaar vrijge sproken, en zijne onmiddellijke invrijheidstelling gelast. De officier van justitie bij de rechtbank to Dordrecht heelt twee jaar gevangenis geeischt tegen f. de G., te Dubbeldam, wegens poging tot moord (het lossen van drie revolveischoten) op Jan van Ba! legooien. Naar men verneemt heeft de gemeente Gro ningen berust in het tegen haar gewezen vonnis van de rechtbank aldaar, waarbij de schot sing van don heer II, P, Hemmes als hoofdinspecteur van politie onwettig werd verklaard en zij werd veroordeeld om aan gemelden heer uit te be talen het traktement gedurende den tijd zijner onwettige schorsing. KRALIÜGSCHE 1 EER. Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 188 zalmen, die voor f0.95 tot 1.30 per i/2 kilo werden ver kocht. Nog werden aangevoerd 2059 elften, die fl.tot 2.40 "per stuk opbrachten. Eene groote vloot Engelsche trawlers was Maandagmiddag zeer dicht onder onze kust, ten deele visschende. Deze vreemde gas'en zijn onzen visschers natuurlijk zeer onwelkom. Da met het politietoezicht belaste gaflelschoe- ner Argus, welke Zateidag te Nieuwediep binnen kwam, is Maandag weder door de sleepboot Hercules naar zee gesleept en zal wel een oog in 't zeil houden, om te verhinderen, dat de Engelschen de grens van het territoriaal gebied overschrijden. Ned.-Hcrv. Kerk. Beroepen: te Deersum en Poppingawier ds. Tj. S. van der Ley, te Tjalleberdte Blija ds. E. M. van IJspudijk, te Kappelle nabij Goes te Wijngaarden en Ruibroek ds. W. Timmermans Paquj te Iloogersmildete Lochem (toez.) ds. P. A. Riedel, te Krommenie. Bedankt: voor Goudswaard door ds. J. A. Schouten, te Geervliet. De jaarlijksche algeineene vergadering der iConfessioneele Yeieeniging" zal dit jaar te Utrecht gehouden worden, in het nGebouvv voor Kunsten en Wetenschappen", op 23 en 24 Mei a.s. Gereformeerde Kerken. Aangenomen: naar Waddinxveen dooi ds. T, de Jager Sz„ te Nijega.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3