Binnenlandse he Berichten. tenegrijnsche grens aangekomen. Hij heeft een onderzoek ingesteld, rakende de jongste invallen der Albaneezen, en de strategische punten door eene sterke troepenmacht doen bezetten. E 9 Y P T B. Uit Kairo wordt gemeld dat, met het oog op liet verzet dat het voorstel tot conversie der Egyptische schuld in Europa ondervindt, het nieuwe Kabinet-Riaz pacha dat ontwerp zal intrekken. AMERIKA. De Senaat der Vereenigde Staten heeft besloten de algenieene beschouwingen over het tariefontwerp Dinsdag a.s. te sluiten en dan over te gaan tot de handeling van het tarief en de daarop ingediende amendementen. De heer Lodge heeft voorgesteld om, ten einde Engeland te verplichten zich met de Vereenigde Staten te verstaan in zake het vraagstuk van den dubbelen muntstandaard, speciale invoerrechten te heffen van alle goe deren, afkomstig uit Engeland en zijne kolo niën, voor zoover de bestaande verdragen dat gedoogen. Een telegram uit Montevideo meldt dat de schepen, door de Braziliaansche regeering naar Uruguay gezonden om de Braziliaansche uit gewekenen naar hun land terug te brengen, slechts 900 man kunnen bevatten, zoodat de overige 2000 "Woensdag in het iazareth moes ten worden opgenomen. De Brazilianen zijn zonder middelen van bestaan, terwijl velen hunner gewond zijn. Bovendien is het slecht weer, zoodat de inscheping met vele moeilijk heden gepaard gaat. Uit Buenos-Ayres wordt van gisteren ge meld Een bericht uit Desterro meld?, dat het op standelingenschip Aquidaban, dat door De Mello ir. den steek was gelaten, reeds in bezit •was genomen door regeeringstroepen, toen eene torpedoboot der regeering, in de meening dat het nog door opstandelingen bemand was, een paar torpedo's er op afzond, tengevolge waarvan het oorlogsschip met alle opvarenden zonk. Hoeveel personen door die vergissing zijn omgekomen, is nog niet bekend. Volgens berichten uit Rio de Janeiro is de Braziliaansche vloot op weg hierheen om de door De Mello verlaten schepen in bezit te nemen. AFRIKA. Uit Kaapstad wordt van gisteren gemeld: Volgens berichten uit Zoutpansberg vreest men daar ernstig voor eenen opstand der inboorlingen tegen de Transvalers, Het ziet er voor de blanken dreigend uit. Uit Vrijburg (Potchefstroom) wordt van gisteren gemeld Ingekomen berichten bevestigen de tijding, dat het Namaquahoofd Hendrik Slarnmert de Betschuanen in de Kalahariwoestijn aan gevallen heeft. Zeventig Betschuanen, onder wie vrouwen en kinderen, werden omge bracht, zoo ook een gezin van boeren-trekkers. De hoofden der Betschuanen zijn hier aange komen om met de overheid te raadplegen. SCHIEDAM, 20 April 1804. De "Nieuwe Rott. Courant schrijft in haar nommer van 19 dezer, eerste blad B: »Wij willen wel aan den werkman, die inderdaad in het onderhoud van zich en zijn gezin voor ziet het kiesrecht zien toegekend, maar niet aan hen, die niet in hun onderhoud voorzien en toch door Tak's wet worden toegelaten". Wij meenen, dat de wensch der Nieuwe Rotterdamsche ook die van de regeering is en van de overgroote meerderheid der ont bonden Kamer. Art. 3 van bet laatste regeeringsontwerp luidde sDeze wet houdt voor kenteeken van geschiktheid en voor kenteeken van maat- schappelijken welstand het voorzien in eigen onderhoud en dat van het huisgezin Dit artikel is met een 80 stemmen aan genomen. Dus omtrent dit beginsel was men het vrij wei eens. De regeering acht het kenteeken aanwezig bij hem, die een vast verblijf heeft, geen onderstand geniet van een instelling van wel dadigheid of van een gemeentebestuur, niet veroordeeld is wegens bedelarij, landlooperij of tot plaatsing in een rijkswerkinrichting en aan nog een paar dergelijke eischen voldoet. De Nieuwe Rotterdamsche is daarmee blij kens haar bovenstaande uiting, niet tevreden. Maar zou ze dan eens willen zeggen hoe ze de gewenschte personen beter zou weten uit te vinden Door een amendement-De Meijier misschien Alsof de wel zich zelf bedruipende werk lieden in den regel, behalve een kamer, een keukentje of een zolder en de niet zich zelf bedruipende n den regel alleen een kamer bewonen 1Let weldie regel zou door het geheele land moeten gelden. Of heeft de Nieuwe Rotterdamsche een beter middel om de bokken van de lammeren te scheiden Dat zij dan haar licht late schijnen. Daarmee zal ze de natie meer aan zich verplichten dan door kolommen vol afbrekende critiek en aanvallen op personen. JDe „alleen-staande" dr. Schaepman, JDe Grondwet, het kath. blad van Rozen- daal, schrijft o. a. het volgende »En nu onze »alleen-staande" dr, Schaepman. /oor hem is deze verkiezing een ware triomf »In zijn district Almelo is hij gekozen niet alleen met meer dan de helft der uitgebrachte geldige stemmen, maar wat van geen enkel gekozen katholiek lid kan gezegd worden door mee' dan de helft der kiezers. »In dit opzicht staat hij hooger dan al de gekozen Kamerleden. sZulk valleen-staan" is al eene eer isDan komt hij in twee districten in her stemming, in Breukelen en Hilversum, en zijne kansen staan daar volstrekt niet slecht. »Wat dunkt onzen lezers van zulk een valleen staan"? vWaar zijn de andere katholieke Kamer leden, van wie zoo iels gezegd kan worden vHij vstaat alleen", ja, als de aanvoerder van het leger zijner katholieke volgelingen, wier geestdrift door zijn optreden is toege nomen, wier kracht door zijne kracht is ver sterkt, wier moed door zijn vuur is gestaald. vHSj heeft ook als aanvoerder zorg ge dragen voor de zijnen. Straks heeft hij mis schien reeds officiersplaatsen te vergeven. »Dan, hoeveel stemmen heeft de valleen- staande" man in de verschillende districten niet gehad f »Hoe groot zou dat getal niet geweest zijn, als hij niet zoo edelmoedig geweest ware, geen strjjd tegen zijne katholieke oud-collega's te willen uitlokken! vDe uitslag der verkiezing heeft dus ge toond, dat de toeleg, dr. Schaepman alleen te laten staan, is mislukt simmers, 'twas niet zijne schuld, dat hij alleen stond men liet hem alleen staan, of lie ver men dwong hem zedelijk alleen te staan vHet manifest toch kon en mocht hij niet onderteekenen. Dat wist men. vNiet alleen zijne kiezers in 't district Almelo zijn hem gevolgd; het geheele land door heeft het katholieke volk getoond, dat dr. Schaepman niet alleen staat". De heer S. M. Goudsmit, voorzitter van de commissie der avondschool en bestuurder der Amsterdamsche aldeeling van het vAlgemeen Nederlandsch Werkliedenverbond", ontving van H. M. de Koningin f 100 en H. M. de Ko ningin-Regentes f 50 ten behoe.ve van en als blijk van belangstelling in deze avondschool. In het laatsto en volgende nommers der Staatscourant wordt een uittreksel overgeno men nit de statistiek der bevolking van het rijk in 1893. De hoofdinspecteurs der directe belastingen en der registratie zuilen zich dezer dagen, door samenkomsten in de voornaamste plaat sen met de controleurs der directe belastingen en de inspecteurs der registratie, op de hoogte stellen van den gang en den stand der werk zaamheden betrekkelijk de belasting op de bedrijfs- en andere inkomsten. De provinciale inspecteurs der directe belastingen zullen deze samenkomsten in hunne standplaats bijwonen. Bij de dienstregeling van 1 Mei zal de trein van 7.04 nam. van Rotterdam naar Vlissingen en Parijs 40 minuten later ver trekken, dus te 7.44 nam., en wordt boven dien nog een extra reisgelegenheid naar Engeland via Wissingen opengesteld, vertrek van Rotterdam D. P. 9.12 nam. Dr. Schaepman trad Woensdagavond in de zaal van »Het Hof van Holland" op voor de kiezers in het district Hilversum. Na de oorzaak van den strijd te hebben geschetst en hulde brengende aan zfju vroege- ren medewerker baron Mackay, wegens diens trouw aan den eed, op de grondwet afge legd, betreurde hij het thans tegenover hem te staan. Zonder in bijzonderheden te treden, die al genoeg gezegd en herhaald waren, besprak hij het voor en tegen van het voorstel van minister Tak. Hij voor zich was er voor, hoewel de schrijfpoef kon vervallen. Hij schetste de ver moedelijke gevolgen, indien niet althans de kiesrechtuitbreiding tot stand kwam. Hij zou vasthouden aan zijne beginselen en aanvaardde gerust den strijd, die volgen zou, en tevens de gevolgen die de aanneming der kieswet hebben zal. Debat werd niet gevoerd, doch de in de minderheid gebleven candidaten Waller en Fabius traden successievelijk op en noodig- den hen, die aanvankelijk op hen hadden gestemd, thans uit hunne stemmen uit te brengen op dr. Schaepman. De Landsverdediging bevat het volgende teekenachtige stukje, dat wij zonder com mentaar overnemen, met het dringend ver zoek er bijZegt het voort De lichting 18... is met groot verlof ge gaan. Op het bureau van de compagnie ligt een hoop oude kleedingmouwvesten en pan talons. Het zijn de exercitie-pakjes van de vertrokken miliciens, In hun beste pak zijn ze naar hunne haardsteden teruggekeerd het overige hebben zij ingeleverd. Korporaal X, zegt de sergeant-majoor, neem eens een paar manschappen en breng deze oude kleeding bij Levie. Voor een mouw vest moet ik 20, voor een pantalon 15 cents hebben. Denk er om, dat Levie niet minder geven mag, want de opbrengst is reeds geboekt op de zakboekjes van de vertrokken miliciens. Goed, majoor. Zeg eens ventje, heb jij dat pakje zelt gekocht Ja, luit'nt, maar ik heb eerst aan den sergeant gevraagd, of het goed was. En wat betaal je er voor? Drie gulden, luit'nt. Waar heb je het gekocht? Bij Levie, luit'nt 1 s Die ooren heeft om te hooren, die hoore in het belang van onzen soldaat. Tentoonstelling Antwerpen. Het DVlaamsch grievenkomiteit van Ant werpen" ter verdediging derNederlandsche taalbelangen in België richt eenen drin genden oproep tot de Vlaamsche en Holland- sche deelnemers aan de wereldtentoonstelling van 1894, opdat zij voor de opschriften hun ner uitstallingen en voor hunne berichten aan het publiek zoo niet uitsluitend, dan to bij voorkeur het Nederlandsch zouden g bruiken. Antwerpen, meent gemeld komïteit, is een echte Nederlandsche stad de Vlaamscif en Hollandsehe tentoonsteliers zullen zulk niet vergeten en zullen ook voor hunne tal denzelfden eerbied betoonen als vreemde vol keren voor hunne eigene spraak steeds koes teren. Wij ondersteunen ten krachtigete deze gt gronde opmerking. Volgens de statistieken, opgemaakt naar J volksoptelling van 1S90, spreekt de groote meerdes heid der inwoners van Belgie Nederlandsch. Vermil deze laatsten met de Noordnederlanders veruit h« grootste getal bezoekers zullen uitmaken, hebben j tentoonsteliers er alle belang bij dit bericht in act te nemen Naar wij vernemen, heeft zich een tweed consortium van bankiers gevormd voor di oprichting van een gesticht voor zenuwlijder en krankzinnigen uit de hoogere klassen, ii den geest zooals dat in Gelderland nabi Arnhem wordt bedoeld. Dit tweede gesticht zal in de provincie Utrecht opgericht worden waarvoor reeds de noodige gelden bijeeng bracht worden en terreinen aangekocht zijn De drie van diefstal van tarwe en van eene roeiboot te Rotterdam verdachten zijn gister avond naar de gevangenis overgebracht. Be halve het reeds vermelde omtrent deze, met het oog op de veelvuldig op stroom gepleegde diefstallen, belangrijke aanhouding, bleek nog uit het met ernst door den inspecteur van politie K. Krijthe zoowel hier als in verschillende stroomopwaarts gelegen gemeen ten ingestelde onderzoek, dat de aangehou denen zich vroeger reeds meermalen aan dergelijke diefstallen schuldig hadden gemaakt, daarbij telkens gestolen roei booten gebrui-» kende. Zoo werd voor acht dagen bij dezelfde kooplieden te Nieuw-Lekkerlacd dooi hen eene partij graan verkocht, hetwelk, na per" roeiboot tot Kralingsche veer vervoerd ta zijn, van daar per boot naar Lekkerkerk werd verzonden. De roeiboot liet men te Kralingsche veer aan haar lot over. Voor 14 dagen had een dergelijk feit plaat. Het was zelfs zóo bekend, dat te Nieuw-Lekkerlantf gestolen graan gekocht werd, dat een viertal personen in de geheele gemeente daarvoor met den vinger werden nagewezen. Thans ligt in die gemeente nog eene Friesche boot,; bruin geteerd met zwarten rand, de dolten; alsmede de voor- en achterbank groen ge verfd, met riemen en hoosvat, waarop beslag is gelegd, nadat gebleken is dat gestolen graan er mede vervoerd is. (AT. It, Ct) j Te Maassluis kan de pokziekte als gewej ken beschouwd worden. 1 Verwondert vraagt menigeen te Maassluis; zich af hoe 't mogelijk is zoo roekeloos eenc-j gemeente aan zulk een groot gevaar bloot te stellen door het opslaan van ontploffingsmid delen in de smederij der Bergingmaatschappij aldaar, en als eenige verontschuldiging daar voor geldt, dat het meermalen wordt opge merkt, dat menschen, die door den aai d van hun beroep of betrekking dagelijks omgaan met in hooge mate gevaarlijke voorwerpen of stoffen, daarmede zóo vertrouwd gpraken, dat zij het gevaar niet meer opmerken. Een treffend bewijs daarvoor is zeker, dat voor eenigen tijd een bediende van de Berging- maatschappij veroordeeld werd tot een boete van f50, omdat hij met een kistje dynamiet gereisd was per spoor van Rotterdam naar Vlissingen, aldaar overnachtte in een hotel, steeds voorzien van zijn gevaarlijke bagage, en daarmede, per passagiersboot, naar Terneuzen vertrok, waar het dynamiet gebruikt werd voor het opruimen van een wrak. Te Monster zijn weder eenige personen door de pokken aangetast; ook te De Lier komt een geval voor.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2