De herstemmingen. KESÜLTAAT Leiteren, Kunst en Wetenschap, (N. n. ct.) Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Armenzorg. Heclitzaken. VI s s c h s r ij. Kerknieuws. De maatschappij «Zeebad Loosduinen" is in liquidatie. Te Roon is tot gemeente-secretaris be noemd de heer A. Ribbius, burgemeester aldaar. Woensdagavond heeft een jonkman, die verkeering had met de dienstbode van den apotheker Z. aan de Oostenburgergracht te Amsterdam, op dat meisje een pistoolschot i gé gelost, evenwel zonder haar te treffen. Op het schot kwam de zoon van den apotheker naar buiten, die den booswicht het wapen wist te ontwringen, waarna hij aan de politie werd overgeleverd. Het schijnt, dat de verstandhouding van het minnend paar in den laalsten tijd te wen- schen overliet. Tenminste dit wordt opgege ven als motief voor de krankzinnige daad, welke gelukkig geen ernstige gevolgen voor het meisje heeft gehad. {Tel.) Te Zaandijk doet zich de volgende niet on belangrijke quaestie van armenzorg voor. Twee gezinnen zijn dakloos. "Voor hen is geen woning te verkrijgen, ook niet door bemid deling van het algemeen armbestuur. Het eene gezin behelpt zich in een gewoon open schuurtje; het andere houdt, met toestemming van den burgemeester, tijdelijk nachtverblijf in het arrestantenlokaal. Niemand weet hoe eene oplossing aan die zaak komen moet. Men tracht nu eeu voor het leger onbruik baar geworden soldatentent te verkrijgen voor hun verblijf. Te Groningen worden door tal van parti culiere vereenigingen en philanthropische in stellingen pogingen aangewend om tot cen tralisatie van armenzorg te komen. Naar aanleiding van het bericht van het uit Houtigehage verdwenen meisje, geeft de presidente der afd. Leeuwarden van den Nederl. Vrouwenbond aan ouders en voog den aldaar den dringenden raad, wanneer meisjes uit Friesland of uit Leeuwarden in Holland of elders gaan dienen, toch niet te verzuimen eerst te informeeren naar de familie, bij welke die meisjes in dienst zullen komen, ook al zijn de van buiten komende informa- tiën nog zoo volledig. Het bestuur van voor noemde afdeeüng is ten allen tijde bereid daaromtrent de meest volledige inlichtingen te verschaffen. Te Sneek werden Dinsdag 12,000 kievits eieren aangevoerd. De prijs was 12 a 13 cents per stuk. De vereeniging ïde Openbare Leeszaal" te Utrecht heeft hare adhaesie betuigd aan het adres van het bestuur der vereeniging «Ons Huis" te Amsterdam, waarbij aan de Tweede Kamer verzocht wordt het ingediende wetsontwerp op de personeele belasting niet aan te'nemen, alvorens het in dezen zin zij aangevuld, dat onder de vrijstellingen ook worden opgenomen Vereenigingen, die zich ten doel stellen het bevorderen der volks ontwikkeling door leerzame en gezellige samenkomsten, zonder dat daarbij winsten worden beoogd. Als verdacht van poging tot doodslag op B. H, Dinsdag te Soest gepleegd, is A. v. V., wonende aldaar, ter beschikking der justitie gesteld en naar de gevangenis te Utrecht overgebracht. {V. D.) Gistermiddag is tijdens een hevig onweder de bliksem geslagen in het telegrapheertoestel aan het station te Barneveld, waardoor de bliksemafleider geheel smolt. Persoonlijke ongelukken zijn niet gebeurd, en brand is niet ontstaan. Het 9-jarig zoontje van Peters in de Ruiter- straat te Arnhem, dat bij een stoeipartij een stomp in de zijde heeft gekregen, is daardoor wel eenige oogenblikken bewusteloos geweest, doch is niet overleden, en thans weder zoo goed als hersteld. Bij eene vechtpartij nabij Roermond, onder Melick, is zekere C. T. met een mes levens gevaarlijk aan het hoofd verwond door zeke ren B., die door de marechaussees in hechte nis genomen is. Naar de gevangenis te Middelburg is over gebracht een persoon, die te Goes iemand door middel van opgelicht. valschheid in geschrifte heeft Nu de kastanjeboomen weer in bloei staan, meent iemand aan velen een niet onbelang- rrjken dienst te bewijzen door hunne aandacht te vestigen op een uitwendig geneesmiddel tegen rheumatische pijnen, dat uit dien bloesem kan worden bereid. Op een flesch spiritus van 90°/° met een eetlepel zuivere ether laat men gedurende zes weken in de zon trekken een liter kastanjebloesem, wit en 1!z rood. De pijnlijke plaatsen hiermede driemaal daags zacht inwrijven. 's-Gravenhage. De Koningin-Regentes bracht gisteren een bezoek aan het R.-K, oude-mannen- en vrouwenhuis in de Warmoe- ziersstraat alhier. Bij aankomst werd H. M,, die vergezeld was van eene hofdame, ontvan gen door de bestuursleden. Rondgeleid door ceze heeren en den broeder-overste bezich tigde H. M. de verschillende zalen, als eet-, naai- en werkkamers, voor ieder der ver pleegden, zoo mannelijke als vrouwelijke, een hartelijk woord hebbende. Hare Majesteit sprak in 't bijzonder vriendelijk tot de zieken. De Regentes informeerde naar verschillende bijzonderheden. Voor haar vertrek deed zij aan den broeder-overste een geldelijke toe zegging, om de zieken op versnaperingen te onthalen en de overige verpleegden een aan- genamen dag te verschaffen. Van katholieke zijde worden in Friesland voor de aanstaande herstemming aanbevolen in het district Harlingen mr. Th. Heemskerk en in het district Sneek de heer H. Pollema, beiden voorstanders van het kiesrecht-ont werpTak. De kiesvereeniging «Burgerplicht" te Am sterdam heeft tot candidaten gesteld voor de Tweede Kamer, voor de herstemming op 24 dezer, de heerenmr. J. A. Levy, W. K. M. Vrolik en mr. M. W. F. Treub. De anti-revolutionnaire kiesvereeniging «Nederland en Oranje", te Amsterdam, heeft tot candidaten gesteld de heerenmr. J. A. Levy, W. K. M. Vrolik, mr. M. W. F. Treub en mr. W. H. de Beaufort. De kiesvereeniging De Grondwet'' te Am sterdam stelde tot candidaten de heeren mr. J. G. Gleichman, jhr, mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, mr. M. J. Pijnappel en mr. W. H. de Beaufort. Zoowel anti-revolutionnairen als liberalen spannen alle krachten in om bij de aanstaande herstemming in het district Hontenisse de overwinning te behalen. In verschillende ge meenten, te Kapelle, Ierseke, Kruiningen, Krabbendijke en Baarland treden deze week liberale en anti-revol. sprekers voor de kiezers op, om de candidatuur van den heer J. G. van Deinse, te Hulst, met aandrang aan te bevelen. Bij de herstemming wordt dan ook een drukke opkomst te gemoet gezien. De vrijzinnige centrale kiesvereeniging «Vrijheid en Orde" voor het hoofdkiesdistrict Breukelen heeft eene vergadering te Breu- kelen gehouden en besloten de candidatuur van mr. W. J. Royaards van den Ham krachtig te steunen. De vrijzinnige kiesvereeniging «Burger plicht", te Naaldwijk, heelt met op den na algemeens stemmen besloten, bij de a.s. her stemming in het hoofdkiesdistrict Loosduinen de candidatuur van den heer Van de Velde te steunen. De christel ijk-historische kiezers in het district Dokkum hebben in hun vergadering van 18 April j.l. besloten de candidatuur van mr. E. Schaafsma (lib.) te steunen. van het scheikundig onderzoek van het water der Drinkwaterleiding te Schiedam, genomen den 13n April 1894. Totaal der opgeloste stoffen 230 roilligr. per Liter. Kalk60 s Magnesia Zwavelzuur. 30 Chloor39 Ammoniak. 0 s Nitrieten 0 s Nitratensporen Kalium-permanganaat 4.7 s (benoodigd ter oxydatie der organische stoffen). Naar wij vernemen, is tot het geven van onderwijs in den solozang aan den muziekschool der «Maatschappij ter bevoideiing van Toon kunst" te Haailem benoemd mevrouw Sophie Haase-Bosse, concertzangeres te Rotterdam. Naar men verneemt, zal de raad van beheer van de kon. vereeniging «Het Nederlandsch Tooneel" voortaan bestaan uit de heeren mr. Van Sorgen, L. Wichers, thans reeds in functie W. Stumpff, voor het administratieve deelmr. Van Loghem, voor het lettoi kundig deelverder de heeren W. A. van der Mandere, Jules L, N. Gijselaar en H. Gompertz terwijl de heer C. L. van Kesteren als directeur-gérant zal optreden. De heer H. D. Tjeenk Willink, te Haarlem, zal eerstdaags uitge\en een werk van prof. S. A. Naber, getiteld Vier tij dgenooten (Cd, Busken Huet, E. J. Kiehl, J. T. Buys, C. G. Cobet)". Bij de uitgevers Schellema Holkema te Amsterdam is verschenen het eerste nummer van Medisch Weekbladvoor Nooid- en Zuid-Neder land, gewijd aan de practische genees-, heel-en verloskunde, onder redactie van dr. A. Claus te Gent, dr. D. de Buck to Gent, dr. A. N. NoSst Trenité te 's-Hage, dr. C. N. van de Poll te Amsterdam, dr. W. Renssen te Arnhem, dr. A. Sikkel Azn. te Utrecht, dr. J. van der Spek te Amsterdam, dr. A. Voftte te Amsterdam, J. A, Vrijheid, arts te Utrecht, dr. C. II. A. Westhoff te Amsterdam. Twee prijsvragen zijn uitgeschreven door het «Keizerlijk Instituut voor experimenlale Genees kunde," te St.-Petersburg, ieder met een prijs van 10,000 roebel. De eerste betreft een afdoend middel om runderen van de veepest te genezen of ze voor die ziekte te behoeden. De tweede is voor het beste werk over de pathologie der besmettelijke ziekten. De cantate, welke Benoitde Vlaamsche componist, zal schrijven voor de opening der tentoonstelling te Antwerpen, zal worden uitge voerd door een groot koor en vier muziekkorpsen een vol sympbonie-orkest van 125 personen, een militair korps, een fanfarekorps en een troep trommelslageis er. trompetters. In het geheel zijn er 1200 uitvoerenden; Benoit zelf leidt het geheel. Na in België in verschillende hotels gelogeerd te hebben, zonder te betalen, werden de vorige week twee dames uit Den Bosch door de Bel gische gendarmps over de grenzen gezet. Ook in Limburg hebben zij eenige logementhouders bedrogen. Uit Roermond zijn zij nu naar Den Bosch gedirigeerd. Beiden waren zeer goed gekleed en deden zich zeer goed voor. Te Or-Grimby, een Belgisch dorpje nabij Woerd, is de molenaar J. G. bij ongeluk tusschen de kamraderen van zijn watermolen geraakt en daar bij op verschrikkelijke wijze om het leven geko men. Een boer in de Rijnpalts beeft dezer dagen zijn 12-jarig dochtertje aan een Zigeunerbende verkocht voor 50 mark. De politie kreeg echter na verloop van een paar uren kennis van het gebeurde er hield den ontaarden vader en den kooper aan. Eene groote brug, zooals er geen tweede in Europa te vinden zal zijn, wordt gebouwd bij Müngsten, tusschen Remscheid en Solingen, over de Wupper. De hoogte der brug, van den wa terspiegel tot aan de leuning der brug, bedraagt 170 meter. De spanning over het dal heeft eene breedte van 170 meter. De kosten worden be groot op 2Va milioen mark. Voor enkele dagen is de oudste geestelijke misschien ook de oudste mensch in Europa gestorven, de Grieksche pastoor te Trikkala, in Thessalie, die 120 jaar oud werd en 99 Jaar lang zijn ambt vervulde. Hij had nooit Trik kala verlaten en leefde zeer sober en geregeld. Hij sliep zomer en winter onder den blooten hemel, met 't gezicht naar het Oosten gekeerd des avonds te 9 uur ging hij steeds ter ruste en vóór zonsopgang was hij altoos in de weer. Hij dronk, behalve bij 't Nachtmaal, nooit wijn of geestrijke dranken, rookte niet, maarsnuifde een korten tijd, om het spoedig weer op te geven, wegens de onreinheid. Hij at slechts vruchten, groenten en brood, maar geen vleesch. ot aan zijn dood behield hij 't gebruik van oogen zonder bril en ooren, maar zijn herinneringsvermogen, speciaal voor het korte verledene, begaf hem. Hij was nooit ziek en stierf zonder doodstrijd, zich ten volle bewust van zijn heengaan. Naar men uit Kairo bericht, heeft de heer Morgan het graf van den Egyptischen koning Horus Rafouab (van de 12e dynastie; ontdekt. Men vond er konings mummie, zijn standbeeld van ebbenhout (1.20 M hoog), vele gouden voorwerpen en verscheidene documenten. Ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van den mikado zijn in Japan afzonderlijke postzegels uitgegeven. Ze zijn van 2 sen (rood) en 5 sen (blauw). Het beeld vertoont de Japansche zon, aan de onderzijde waarvan Imperial Japanese Post staat, aan de bovenzijde hetzelfde opschrift in Japansch schrift. Door wijlen den heer P. Koeiiraadt Pz. te Steenbergen zijn gelegateerd f 7000 aan het R.-k. parochiaal kerkbestuur en f5000 aan het R.-k. weeshuis aldaar. De rechtbank te Middelburg heeft heden Lam pier wegens den drievoudigen moord te MarolJe- put tot levenslange gevangenis veroordeeld. KRALINGSCIIE VEER. -Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 143 zalmen, die voor f i.tot 1.25 per t/j kilo werden ver kocht. Nog werden aangevoerd 1265 elften, dio fl.tot 2.20 per stuk opbrachten. A'ed.-Hcrv. Kerk. Beroepen: te Spijkenisse ds. L. C. Ter- nede, te Maasdam; te Hoedekenskc-ike ds. A. Veenhuijzen, te Nederhorst-den-Bergto Noord-Schermer (vac.—H. van der Hoeven) ds. A. Wunder, te Noordgouwe. Bedankt: voor Uitwijk c. a. door ds. W.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3