Biiinenlandsclie Berichten. Letteren, Kunst en Wetenschap. S P O II T. Gemengde Berichten. V i s s c h e r ij. Kerknieuws. Marktberichten. grensgedeelte niet omvatmet de afbakening daarvan wacht men tot het najaar. ^lidde- lerwijl moeten de relatiën tusschen Afghanis- ten en Britsch lndië zoo gunstig mogelijk zijn. Gladstone is ongesteld. De ziekte is niet ernstig, maar verzwakkend, zegt de Daily News. Sir Edward Watkin blijktni e toverleden te zijn. Het blad, 'twelk de doodstijding oorspronkelijk bracht, verklaart het slacht offer geweest te zijn eener vergissing en geeft zijne vreugde over het nog onder de levenden veikeeren van den voortreffolijken man te kennen, die nu het zeldzaam voorrecht had te hebben kunnen zien hoe zijne verdiensten door het nageslacht zullen gehuldigd worden. Z IV £DEü. Het voorstel tot verlaging van den census der kiezers voor de Tweede Kamer is door de Eerste Kamer verworpen en door de andere met 109 tegen 90 stemmen aange nomen. De beslissing zal dus afhangen van eene gecombineerde stemming. HOORWEGEN. De meerderheid der legercommissie uit de Storthing heeft voorgesteld om de kredieten te weigeren, welke door de regeering zijn gevraagd voor de dit jaar te houden leger- oefeningen. RUSLAND. De grootvorst-troonopvolger is met prinses Alice van Hessen verloofd. Naar 't heet, denkt de regeering erover, dit jaar 200,000 soldaten vroeger dan gewoon lijk huiswaarts te zenden, teneinde de leger- uitgaven te beperken en het binnenhalen van den oogst te vergemakkelijken. Ook de ma noeuvres zouden worden beperkt. De commissie, welke moest beraadslagen over den meest wenschelijken spoorweg in het noorden van Rusland, heeft de voorkeur ge geven aan eene lijn Archangelsk-Wologda, OOSTENRIJK. De Hongaarsche Kamer heeft met alge- meene stemmen het rapport goedgekeurd over de beschikkingen, welke met het oog op de feestelijke viering van Hongarije's 100-jarig zelfstandig bestaan genomen zijn, en bepaald dat de Kamer bij die feesten door 60 barer leden zal vertegenwoordigd zijn. De sociaal-democraten te Buda-Pest heb ben besloten in den namiddag van 1 Mei eene groote betooging te houden, ten gunste van algemeen stemrecht en invoering van den achtuurs werkdag. Ongeveer de helft van de mijnwerkers in het district Falkenau in Bohemen, 2700 in getal, hebben het werk gestaakt. Aan het spoorwegstation te Praag zijn een aantal kisten met opruiende geschriften (70.000 stuks) in beslag genomen. Zij kwamen uit Weeneri. ITALIË In het conflict tusschen de commissie van XV en de regeering, naar aanleiding van den eisch van minister Sonntno dat door de emis- siebanken 200 millioen uit hun metallieke reserve in de schatkist zal worden gedeponeerd, schijnt de regeering niet voornemens toe te geven, in weerwil van het scherpe verzet vooral van de aandeelhouders der Italiaansche Bank, die zich blootgesteld zien aan waarde vermindering hunner aandcelen indien op die wijze eeri gedeelte van het waarborgfonds werd vastgelegd. .Daarentegen rnoet de heer Crispi een veel meer verzoenende houding aangenomen heb ben tegenover de commissie voor de vol strekte volmacht. De minister-president verzet zich niet tegen wijzigingen, in het regeerings- ontwerp aan te brengen, en zelfs zou de heer Crispi verklaard hebben niet tot krasse maat regelen te zullen overgaan, indien de Kamer ongezind rnocht blijken, zelfs in beginsel de aanvrage toe te staan. S F A N J E. De heer Canovas del Castillo heeft in de Kamer verklaard, hetgeen men trouwens reeds wist, dat de conservatieve partij de handels- tractaten zal bestrijden, en inzonderheid dat met Duitschland, niet omdat zij tegen alle handelstractaten is, maar omdat zij van mee- ning is, dat wat thans is gedaan, strijdt tegen de belangen van den landbouw en de natio nale nijverheid. De spreker gaf voorts als zijne meening te kennen, dat de regeering van Duitschland het verlangen kon te kennen geven om het ont- werp-handelstractaat te wijzigen De minister-president Sagasta heeft hierop geantwoord, dat de regeering geen wijziging van het tractaat kan vragen, daar het reeds goedgekeurd is door den Rijksdag. Verder heeft de minister de critiek van den heer Ca novas wederlegd. PORTUGAL. De volledige uitslag der verkiezingen is als volgter zijn 109 voorstanders van het Kabinet gekozen, 49 progressisten, 11 onaf- hankeiijken en 2 republikeinen. EGYPTE. De Times verneemt uit Ka'iro dat Nubar Pacha aan het Journal Dgyptien eene eerste waarschuwing heeft doen toekomen wegens een aanval van het blad op Mustafa Fehri Pacha. De redactie maakt op smalenden toon van de waarschuwing gewag. o d e AMERIKA. In den Senaat der Vereenigde Staten is over het Nicaragua-kanaal-ontwerp, door de commissie van onderzoek een gunstig rapport uitgebracht. De voorzitter dier commissie dringt er op aan, dat de regeering de verant woordelijkheid voor het kanaal op zich neme. De regeering der Vereenigde Staten moet langs half-ambteiijken weg president Peixoto tot toegevendheid jegens de onderworpen opstandelingen hebben doen aansporen. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld De revolutie is in het zuiden zoogoed als bedwongen zoowel in Parana als te Desterro heeft de regeeringsgezinde partij de overhand. Volgens een bericht uit Rio de Janeiro heeft een eskader der regeering koers gezet naar Buenos-Ayres om de schepen over te nemen, welke De Melio aan de Argentijnsche regeering heeft overgeleverd. De Brazilianen zijn in het lazaret ontscheept, hun vaartuigen worden bewaakt door Argen tijnsche matrozen, totdat het eskader van Peixoto hier is aangekomen. Het opperste gerechtshof van den staat Zuid- Carolina heeft beslist dat de wet, welke den verkoop van sterken drank verbiedt, en die onlangs aanleiding gaf tot zoo bloedige bot singen, in strijd is met de grondwet. AFRIKA. Blijkens telegram uit Kaapstad aan de Engelscbe bladen, weigert de koningin-regen tes van Swasiland de conventie te teekenen, waarbij dat land onder bescherming van de Transvaal komt. Eenige opperhoofden wer den vermoord en er zullen strenge maatrege len noodig zijn om een algemeen bloedbad te voorkomen. SCHIEDAM, 21 April 1894. Door de exploitatie-maatschappij zullen bij den a.s. zomerdienst bijna alle goederentreinen des Zondags worden opgeheven, zoodat het machine- en conducteurs-personeel dier trei nen dan, op eene kleine uitzondering na, op Zondag steeds vrij van dienst kan worden gesteld. Het ten vorigen jare te Bussum opgerichte departement der ^Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" gaat ook aan »Floralia" hare aandacht wijden. Het zal namelijk aan de aanvragers, tegen eene geringe vergoeding van een dubbeltje, vier planten uitreikten en bij de in Augustus of September te houden tentoonstelling voor de best gekweekte daar van prijzen beschikbaar stellen. 40 b u n d e r j ac h t v e 1 d v o o r e e n dubbeltje. Door den ontvanger der regi stratie en domeinen zijn te Zevenbergen 40 hectare jachtveld voor een termijn van vijf jaar verpacht en toegewezen aan J. v. B., voor 10 centen per jaar. Onder de vele nuttige artikelen, die in ons land in den iaatsten tijd zijn ingevoerd, neemt de Sapolio zeer zeker een eerste plaats in. Wat is Sapolio, vragen zeker onze lezeressen? Sapolio is harde, witte zeep, die tot heden in ons vaderland onbekend was, doch spoedig burgerrecht zal verkrijgen, daaar ze van on schatbare waarde is voor het schoonmaken van allerlei soort keukengereedschappen, wit marmeren vloeren, terwijl ze voor de machine kamer onmisbaar is. In een minimum van tijd bereikt men met Sapolio, wat men met andere zeepen in uren bereikt. Tot dusverre was men het niet eens over de plaats waar het oude Thinis, de bakermat van Egypte's eerste koningshuis en de geboortestad van Menes, de stichter van Memphis, lag. Thans is, volgens een bericht door het khedi- viaa! aardrijkskundig genootschap te Kairo ont vangen, dat duistere punt opgehelderd. Een Fransch oudheidkundige, Darsey, moet namelijk 6 kilometer ten noorden van Ghirgeh, de plaats van het oude Thinis ontdekt hebben. Hierogly- phische documenten moeten geen twijfel daar omtrent overlaten. Naar de Kampioen mededeelt, heeft Aug. Lehr, de bekende Duitsche wielrijder, zijn voornemen te kennen gegeven om dit jaar in ons land te komen deelnemen aan wedstrijden. In alle streken van ons land neemt 't wielnj- den voor dames toe. Er zijn op 't oogenblik reeds drie damesclubs, te 's-Gravenhage, Utrecht en Amsterdam. Sinds een paar maanden werd in de Belgische bladen veel gesproken over een geheimzinnige zaak een vermoeden van drie moorden, ge rezen tegen een aanzienlijk ambtenaar te Ant werpen en diens vrouw. Ten huize van het echtpaardat aanvanke lijk in de berichten slechts met letters werd aangeduid waren drie hunner bloedverwanten (een broeder en een zuster van de vrouw en een oom van den man) overleden, en die drie hadden allen een levensverzekering genomen te hunnen voordeele. Bij den dood van den laatstgestorvene kreeg de directie der levensverzekering-maatschappij achterdocht en weigerde de premie uit te betalen. Er werd een gerechtelijk onderzoek ingesteld en da justitie liet de drie dooden opgraven, om scheikundig te onderzoeken of zij al dan niet vergiftigd waren. De beschuldigden de heer Joniaux, hoofd ingenieur voor bruggen en wegen in de provincie Antwerpen, en zijne vrouw beweerden, het slachtoffer van laster zijn. Maar het schijnt, dat liet scheikundig onderzoek feiten aan het licht bracht, welke voor de beschuldiging pleiten. Althans mevrouw Joniaux is in hechtenis ge nomen. Thans heet het dat nog een vierde persoon, reeds lang geleden gestorven, door mevr. Jo niaux te Antwerpen zou zijn vergiftigd, maar tot hiertoe heeft de justitie het lijk niet laten opgraven. Men zegt ook dat de beschuldigde in hoofdzaak reeds heeft bekend. Te Barmen is eene electrische tandrad-spoor weg, de eerste in Duitschland, voor het verkeer geopend. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd *239 zalmen, die voor f0.95 tot 1.30 per kilo werrien ver kocht. Nog werden aangevoerd 1161 elften, die f0.95 tot 2.10 per stuk opbrachten. Ned.-Herv. Kerk. Beroepen: te Winschoten ds. A. E. van Eerde te Lutkewierum te Molkwerum de heer L. H. K. BSeeker, cand. te Welsrijp bij de zendigsgemeente te Deulichem ds. D. J. van Dijk Jz., pred. bij de herv. gem. te Qoster- land op Wieringente Bergschenhoek ds. J. L, Piersen te Hengelo (Geld.)te Nieuw- Beierland ds. J. van Walsem te 's-Gravendeel c. a.te IJzendoorn ds. W. J. Pijzei te Linschoten. Aangenomen: naar Meppel door ds. J. Ossewaarde te Sluis. Bedankt: voor Oudega door ds. J. C. V. Meischke te Raamsdonk. Het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland heeft aan den heer E. César Segers, predikant bij de Nederd.-herv. gem. te Leiden, uithoofde van voortdurende ongesteldheid, met ingang van 18 Juli eervol emeritaat verleend. Op den a.s. 2en Pinksterdag zal te Ermelo een zendingsdag worden gehouden, uitgaande van de Ermelosche zendingsvereeniging, waar bij verschillende sprekers zullen optreden. ETang.-Lutii, Kerk. De begrafenis van den predikant M. J. Mees, te 's-Gravenhage, werd Donderdag bijgewoond door een groot getal belangstellende ambtsbroe ders lidmaten van Luthersche en andere gemeenten, deputation van den protestantenbond, van kerkeraden en van de loge l'Union Royale. De rouwstoet werd voorafgegaan door weezen- uit het Luth. weeshuis, terwijl naast den lijkwagen jongens uit datzelfde gesticht als slippendragers gingen. Aan de door een groote menigte omgsven groeve werd het woord gevoerd door ds. Manssen, ter kenschetsing van het verlies voor de Haagsche Luthersche gemeente door den heer Menno- Huizinga, als huldiging van den strijder voor zedelijke vrijheid en humaniteit; door ds. De Waard ter herdenking van den trouwen ambtsbroeder door ds. Yerwey (uit Rijswijk) ter herinnering aan Mees' arbeid voor den protestantenbond en door ds. Poolman, (uit Haarlem), die wees op den steun door Mees' dood aan de evang.-Luthersehe kerk ontvallen. Nadat de kist, bedolven onder negen en veertig kransen in de groeve was nedergedaald, dankte de schoonbroeder voor de treffende huldebetuiging aan den overledene in woorden en bloemen gebracht. Schiedam, 21 April, en Gerst zonder handel. ItfouttvUnnoteering der makelaars f 6. JeneverAmsterd. proef f 10 per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling: f 0.80 per ketel. Leiden, 20 April. De aanvoer en prijzen ter veemarkt van heden waren als volgt: 12 stieren f52 a 186, 120 vette ossen en koeien f114 a ?72, of 54 a 70 c. per kilo, 687 vare dito f80 a 185, 22 gras kalveren f 19 a 42, 36 vette dito f42 a 85, of 70 a 90 c. per kilo, 184 nuchtere dito f2.s 9.260 vette schapen f15.a 27.—, of 35 a 40 c. per kilo, 502 weide dito f 11a 13.lammeren fa 178 magere varkens f 1G a 40, 426 biggen f6. a 13.940 kalf- en melkkoeien f102 a 267, paarden fa veulens fa Amsterdam, 21 April. Rogge onveranderd. October f108, 107. Op 23 dezer komen in veiling circa 25 last 120/1 Odessa, alhier op zolders liggende. Antwerpen, 21 April. Petroleum kalm; Amerik. per April fr. 11%; Mei/Juni fr. 11%; laatste 4 md. fr. 11%; Rus sische in loco fr. 10%.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 10