I A0. 1894, Zondag 22 en Maandag 23 April. IN0. 8515 Tweede Blad. Feuilleton. EEN LANGE STRIJD. Achtenyeert.gste J aars: a n sr. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Binnenlandse lie Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door hetjgeheele Rijk Afzonderlijke nommers t 1.85. - 2.50. - 0.10. II C lUfl BOTERSTRilT, E 3 7, Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. SCHIEDAM, 21 April 1804. De heer W. P. G. Helsdingen, te Rotter dam, redacteur van het socialistische blad Re Vrijheid, heeft zijn redacteurschap neer gelegd en tevens bedankt voor het lidmaat schap van den sociaai-democratischen bond. Deze stap wordt door hem gemotiveerd als volgt Met leedwezen neem ik afscheid van de partij, maar sinds het voorstelHoogezand- Sappemeer is aangenomen, is het partijleven vergald. Veertien jaar streed ik mee zoo goed ik kon; nu ik voorstander ben der parle mentaire actie, zou men mij als wrijfpaal willen gebruiken der revolutionnairen in de afdeeling. Het is zoover reeds gekomen, dat zij, die van het kiesrecht gebruik willen maken, rerntoestellan, baantjesjagers, enz., worden genoemd, terwijl Recht voor Allen den heer Rutgers van Rozenburg een man van karakter noemt. Het lust mij niet, den strijd tegen de soi disant (zoogenaamde) revolutionnairen te voe ren, zooals zij dien tegen de parlementairen voerendaarom leg ik het bijltje neder. Mogen anderen mijne plaats innemen. Te Amsterdam is opgericht >De vereeni- ging voor vrouwenkiesrecht", waarvan me vrouw A. W. L. Versluys voorzitster is. Zij meenen dat het eerste wat de vrouw moet vragen om tot verbetering van hare positie te komen ishet kiesrecht. De vereeniging heeft een circulaire ver spreid, waarin de vrouwen in Nederland uit- genoodigd worden lid te worden, tegen be taling van 50 cents 'sjaars. Zij zijn van oor deel dat slechts het groot aantal leden kan baten, omdat anders beweerd zal worden de vrouw verlangt het kiesrecht niet. Wanneer dus aan deze oproeping door be trekkelijk weinigen gevolg wordt gegeven, dan zal, volgens de redeneering van het be stuur, gebleken zijn, dat de vrouwen in Nederland het kiesrecht niet verlangen. Wij zullen nu afwachten hoevele vrouwen tot de vereeniging toetreden. In perceel 440 op het Rokin te Amster dam is sedert gisteren e»ne inrichting ge vestigd, die dit gebouw recht geeft op de benaming «phonografenhuis". Het is iets ge heel nieuws te Amsterdam. Nu en dan werd men hier wel eens in de gelegenheid gesteld kennis te nemen met Edison's beroemde spreekmachine, doch nooit zag men op dit gebied het nieuwste bijeen. Aan het hoofd van deze World's Phono graph Company" staat de heer J. Lewis Young, een Engelschman, die geruimen tijd met Edison samenwerkte en diens phonograaf ook. in menig opzicht hielp verbeteren. De heer Young toont den bezoeker der inrichting dan ook met trots Edison'g portret, waaron der deze zijn naamteekening plaatste, en de ganzenpen, waarmee de beroemde uitvinder dit deed. Gelijkvloers in het phonografenhuis heeft men een ruim vertrek, waar verschillende modellen van phonografen zijn ten toon gesteld en waar men o. a. eene sprekende pop kan zien en hooren. Daarachter is het kantoor met de nieuwste Amerikaansclie uitvindin gen. Op de bovenverdieping is een vertrek waar een Steinway-vleugel en eene piano staan, en waar de bekende kunstenaars hunne srecords" kunnen maken, die dan naar ver schillende deelen der wereld kunnen worden verzonden. Daarachter is het vertrek waar men van verschillende phonografen liederen kan hoo ren, door bekende kunstenaars in het buiten land gezongenwij hoorden ook phonogra- phisch eenige coupletten voordragen door den bekenden komiek De Haas, en het was alsof deze in persoon voor ons stond te zingen. Yerder heeft men in het huis de noodige werkplaatsen en pakkamers. H.blad, De regen der laatste dagen heeft de hoop der schippers op een normalen waterstand niet vervuld. De Boven-Rijn wies slechts enkele cM, terwijl Donderdag van eenige stations alweer val werd gemeld. Niet alleen echter is de bovenlandsche vaart grootendeels belemmerd, ook de verzendingen van de Ruhr- havens naar de benedenrivieren worden door den ongunstigen waterstand zeer gering. Uit den hofvijver te 's-Gravenbage is gister ochtend het lijk opgehaald van een net ge kleed neer, naar gissing 60 jaar oud. Op het lijk is gevonden een visitekaartje, een fleschje en eeriig geld. Blijkbaar had de drenkeling nog niet lang in het water gelegen. Het lijk is naar de begraafplaats overgebracht. Door eenige ingezetenen van Oud-Beierland is het plan gevormd aldaar een volksspaar- en voorschotbak op te richten. Men acht het van groot belang, dat zulk eene inrichting tot stand kome, om hen, die tijdelijk geld noodig hebben, en dit niet op geschikte wijze kunnen verkrijgen, te helpen. Het doel is niet winst te maken, maar door onder linge hulp elkander te gerieven. Daartoe moet de op te richten bank tevens spaarkas zijn en belmoren alle eventueele voordeden geheel ten bate van de deelnemers te ko men. Wie lid der vereeniging willen wor den, moeten tevens een aandeel nemen, dat voorloopig op f 15 vastgesteld is. Op den 15n Mei a.s. hoopt Berendina Wie- cherink te Twekkelo (gemeente Lonneker) haar 102den verjaardag te vieren. Wanneer men haar ziet met dat nog volle gelaat, die volle handen, dan zou men niet zeggen, dat zij reeds de 100 heeft overschre den. Daarbij ziet zij nog zeer goed; zelfs op vrij grooten afstand kan zij alle voorwerpen onderscheiden, en dat zonder bril! Haar gehoor is minder scherp; men moet vrij luide spreken om zich vei staan baar te maken en jammer, tengevolge daarvan valt haar de tijd wat lang, want nog zoo gaarne roert zij, als de meeste vrouwen, haar mondje. Met behulp van haar stokje (want loopen kan ze slecht, wijl ze aan rheumatiek lijdt) wandelt ze des daags door en om haar wo ning, zich hier en daar nederzettende en be langstellende in alles, wat er omgaat. Zij verzekert, thans gezonder te zijn, dan toen ze 60 a 70 jaar was en steeds goeden eetlust te hebben. Geen wittebrood, maar zwart roggebrood met een weinig suiker is 's morgens en 's avonds haar geliefkoosd eten. En denkt ge nu, lezer, dat deze, wegens haar hoogen ouderdom zoozeer bevoorrechte vrouw, een leven heeft gehad zonder zorg en kommer? Dan vergist ge u deerlijk. Als 11-jarig meisje trad ze reeds bij een boer in dienst. Gehuwd zijnde, heeft ze vaak gebrek geleden en met haar man hard moeten tob ben om zich zelve en den kinderen het hoog noodige te kunnen verschaffenheeft ze ge worsteld met ziekten en tegenspoeden. Op 50-jarigen leeftijd overleed haar man en zag zij zich genoodzaakt weder als boerenmeid te gaan dienen om in de behoeften van hare nog hulpbehoevende kinderen te kunnen voor zien. Zij heeft dus niet op rozen gewandeld. 17. «Ik vreesde zeer, dat gij mij een hoogst -achterhoudend meisje zoudt vinden," vervolgde zij, «voor iemand, die niets van zich zelve wilde openbaren en juist het tegendeel is waar. Zoo gaarne zou ik u en anderen mijn lotgevallen mededeelen, als ik ze mij slechts kon herinneren." Verrukt over haar eenvoud en onschuld, vond ik 'thard haar mijn liefde niet te mogen ver klaren, maar ik beheerschte mij zeiven, hoe veel moeite het ook kostte. «Kunt gij u in 't geheel niets herinneren T" vroeg ik zoo kalm mogelijk. Zij bracht de hand aan haar voorhoofd, als om haar gedachten te verzamelen, en antwoordde eenige oogenblikken sik zal u zeggen wat ik mij kan herinneren. Toen ik bewusteloos op den grond viel sEen oogenbükje," zeide ik, haar in de rede vallend «kunt gij u niet herinneren, waardoor het toeval werd veroorzaakt 1" «In 't minst niet." Het was dus duidelijk, dat men tegenover haar had gezwegen over den brief, welke haar was gebracht, en die ongetwijfeld de oorzaak van het toeval was geweest. «Nu dan," herhaalde zij, stoen ik op den grond viel, was het of ik in een groote, zwarte wolk werd gehuldik zag noch hoorde meer, maar toch wist ik dat ik niet dood was. Deze toestand bleef, dunkt mij, zeer lang aanhouden." «En kunt gij u niets meer herinneren van hetgeen in het doodenhuis voorviel?" vioeg ik zeer teleurgesteld. Bij deze vraag begon zij sterk te blozen. «Ik verbeeldde mij, dat nu en dan menschen bij mij kwamen, maar niet vooidat gij kwaamt was ik geheel tot bewustheid gekomen. Wat hiervan de reden was, weet ik met. Misschien kon het toevallig zijn, misschien ook was het door de grootere belangstelling, mij door u betoond." «Hoe gelukkig zou ik mij gevoelen als ik zeker van het laatste kon zijn," antwoordde ik. «In beide gevallen ben ik u even dankbaar," zeide zij, weer blozend. «Herinnert gij u aan de schel te hebben ga.r kken V' «Ja, want van het oogenbhk dat gij ge komen zijt bleef ik steeds bij kennis, en toen gij met den ouden Stefan mij verliet, begreep ik, dat mijn laatste kans op redding verloren was. Het gesprek over het touw, dal om mijn arm was gebonden, had ik gehoord. Niet in staat de minste beweging te maken, weet ik niet boe mijn arm naar beneden is gevallenmisschien heeft de angst, waarin ik veikeerde, mij een oogenbhk de kracht er toe verleend hoe dit zij, tot miin groote vreugde kwaamt gij terog. Ik hoorde alles wat er tusschen u en dokter Falck voorviel; maar het vteesolijkste was, toen men den volgenden morgen kwam om mij te begraven, en waarschijnlijk heeft de doodsangst mij kracht gegeven een oogenblik mijn oogen tv openen. Maar zonder u zou alles te laat zijn geweest, dus kan ik u nooit dankbaar genoeg wezen." Ik verzocht haar daarover niet meer te spreken, daar elk raensch evenzoo zou hebben gehandeld. In elk geval kon er geen grooter belooning bestaan dan het geluk haar weer gezond en sterk te zien. «Ik zal er dan verder over zwijgen, maar heerlijk zou ik het vinden, als ik eenmaal in de gelegenheid was ook iets voor u te doen." Hier was nu eindelijk voor mij de gelegenheid om haar mijn liefde te belijden. De woorden brandden mij op de lippen. Maar de gedachte haar te veel op te winden en daaidoor haar gezondheid te henadeelen, hield mij tegen, en alles wat ik durfde zeggen was «Deze belofte zal ik niet vergeten en een dezer dagen zal ik u op de proef stellen." Dit waten dwaze, geheimzinnige wuoi oen, die myn wei lelijke gevoelens in het geheel met

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 5