De herstemmingen. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Koloniën. Land- en Tuinbouw. Armenzorg. Gedurende eenige jaren reeds woont zij bij baar ruim GO-jarigen zoon, een welgesteld landbouwer en geniet zij rust, die zij zeker v/el heeft verdiend. En dat ze zich thans nog zeer gelukkig gevoelt, zien we aan dat tevre den gezicht, aan dien glimlach om den mond. Dat haa- dan ook nog vele dezer gelukkige dagen gegeven mogen worden(KJ. v. A.) Men schrijft uit Lochem, dat er onderhan delingen gevoerd worden over den aankoop van het uitgestrekte landgoed nDe Boekhorst", toebehoord hebbende aan wijlen dr. XV. C. H. Staring, om het in te richten tot een verblijf voor krankzinnigen (paviljoen-systeem). Tengevolge van het loopen van vee tusschen de rails is Donderdagnacht tusschen Nijme gen en Wichen trein 722 gederailleerd. Drie koeien werden overreden en een bagage wagen omvergeworpen. De spoorwegwachter te Balen-Wezel, op den Grand-Central-Belge tusschen Roermond en Antwerpen j.l. Zaterdag overreden, is thans aan de gevolgen der bekomen verwon dingen bezweken. Blauwsel is gevaarlijk, het bevat bestand- deelen, die den dood kunnen ten gevolge hebben, als zij in aanraking komen met het bloed. De jongedocbter M. den B. te Zeven bergen heelt de treurige ondervinding daar van opgedaan. Naar gewoonte had zij de wasch doorgehaald in water, met blauwsel vermengd, zonder te letten op eene kleine wond, die zij aan de hand had. Het gevolg was bloedvergiftiging, eerst in de hand, daarna in den arm en verder in het lichaam. Thans verkeert het meisje in levensgevaar. Rotterdam. De gemeenteraad heeft Don derdag in een uur tijds al de voorstellen van de agenda ongewijzigd, zooals zij door burg. en weth. zijn voorgesteld, zonder discussie en zelfs zonder stemming goedgekeurd. Zelfs het voorstel tot verbetering en uitbreiding van het buizennet der drinkwaterleiding lokte geen discussie uit. Dit voorstel is drieledig: lo. zal f202,000 ten koste worden gelegd voor hoofdgeleidin gen en vervanging van vakken nauwe gelei dingen door ruimere in onderscheiden straten; 2o. een som van f 110,000 voor het aanbren gen van brandkranen -en wijdere buizen in 21 tracés, en 3o. een bedrag van f218,000 voor het leggen van nieuwe buizen in de ont worpen straten in den Coolpolder, rond de Rijn- en Nassauhaven, in den Hilledijk tot de Katendreehtsche haven, tezamen f530,000. Aan B. en XV. werd machtiging verleend tot het richten van een adres aan de regee ring tot spoedige overneming door het rijk van de intercommunale telephoonlijnen. Medegedeeld werd, dat het bouwen van een accumulatoren-station gegund is aan den heer Arie de Neef ad f 34,889 en dat het rapport der kermis-commissie over 3 weken in behan deling zal komen. Inmiddels zijn weder twee adressen van adhaesie ingekomen van Obadja en vau de geref. kerken A en B om de ker mis af te schaffen. Utrecht. Dezer dagen heeft zich alhier eene vereeniging gevormd bTer bevordering der zedelijkheid in de Nederlandsche Over- zeesche bezittingen". Zij wenscht een nauw gezet onderzoek in te stellen naar de bestaande toestanden en te bestrijden al wat op het ge bied der zedelijkheid h. i. tegen alle goddelijke en menschelijke voorschriften indruischt, ter wijl zij gaarne zal steunen particuliere inrichtingen die de moraliteit bevorderen en zich het lot aantrekken der vele verlaten en verwaarloosde kinderen aldaar. Onder de lederi der oprichters-commissie vindt men de bekende namen van dr. Adriani, Utrechtmr. W. B. Bergsma, Apeldoorn mevrouw Elout van Soeterwoude en mevrouw v. Reijgersberg—Versluys, Den Haagmajoor Schoch, Bussumdr. De Jonge, Utrecht mevr. douair. Klerck, Den Haag; dr. Keuche- nius, Scheveniugenden heer Sillem te Amsterdam, e. a. Te Delft heeft de liberale kiesvereeniging ^Burgerplicht" besloten bij de herstemming tusschen de heeren mr. W. H. de Beaufort en mr. H. A. van de Velde zich van aanbe veling te onthouden. De centrale anti-x'evolutionnaire kiesvereeni ging in het district Beverwijk, die bij de eerste stemming besloot zich als vereeniging te onthouden, doch elk lid vrijlatende, heeft in hare vergadering van Donderdag met een parige stemmen besloten, bij de herstemming krachtig de candidatuur-Van Loenen Martinet te steunen. Te Harlingen heeft de vereening »De Her vormde Kerk" (synodalen) wier candidaat, mr. Huber, niet in herstemming komt be sloten ditmaal geen candidaat te stellen. In- tusschen raadde de president, ds. Leenmans, de aanwezigen aan om wel van hun kiesrecht gebruik te makeu. Hij zelf en de secretaris zouden op den heer A. Boumau stemmen. De vrijzinnige centrale kiesvereeniging b Vrij beid en Orde" voor het hoofdkiesdistrict Breukelen, heeft met het oog op de a.s. her stemming te Breukelen, eene vergadering ge houden, en besloten de candidatuur van mr. W. J. Royaards van den Ham krachtig te steunen. Het provinciaal comité van anti-revolution- naire kiesvereenigingen in de prov. Utrecht heeft besloten, bij de aanstaande herstem mingen te steunen ia het district Breuke- teruggaven. Ik verbeeldde mij dan ook, dat zo Etheieen eemgszins teleurstelden. Hoe kon zij raden wat in mij omging? Zij antwoordde er dan ook niet op, en na eenige oogenbhkken te hebben gezwegen, hernam ik: ïlk kan u niet genoeg zeggen, hoe alles wat gij mij hebt vei leid, mijn belangstelling opwekt. Is het verleden geheel en al uitgewischt iTen minste duidelijk kan ik mij niets voor steilen. Nu en dan komt er een kleine schemering, maar \óor ik iets kan vasthouden is alles weder verdwenen." Wells soort van dingen zijn het?" sSoms een gelaat, soms iets dat gebeurd is ik hoop dat 't over eenigen tijd beter zal worden, maar voor het oogenbhk is alles een chaos." »Wie weet of het niet maar beter zoo is." ïDat heb ik ook ai eens gedacht, want, ofschoon ik mij niets van het verleden kan herin neren, heb ik een vaag gevoel, dat ik zeer ongelukkig was. Maar toch is het akelig om als het ware een gedeelte van zijn leven te mitsen, en dat gevoel ik nu steeds." «Mij dunkt dat de dames hier u wel behulp zaam konden zijn en u het een en ander rnededeelen van hetgeen tijdens uw verblijf alhier voorviel." ïlk heb dit leeds gevraagd, maar zij zeiden, dat ik mij slechts sedert acht dagen bij haar bevond, toen het toeval mij overviel en dat ik haar niets van mij zelve had verteld zij vonden dit zelfs zeer zonderling." Dus hadden zij met opzet het geval met den brief en het bezoek van den vreemdeling ver zwegen, sMaar de barones heeft u toch zeker gezegd, op welke wijze gij bij haar zijt gekomen »Ja, zij verzocht mij evenwel daarover te zwijgen, maar aan u durf ik het wel zeggen; gij zult het niet aan anderen vertellen." ïNatunrlijk zal ik dat niet." Welnu, het schijnt, dat de barones niet genoeg bezit om van te leven en commensalen zoekt die voor logés moeten doorgaan. Voor het oog komen zij dus als vrienden van haar en zoo ging het ook met mij. Zij zeide, dat ik len den heer Scliaepman, in het district 'Wijk bij-Duurstede den heer Van Wijde. Men meldt uit Goes aan De Standaard: De anti-revolutionnaire kiesvereeniging Set volk achter de kiezers moet er in, zich hou dende aan de leuze, vervat in haren naam, heeft besloten de candidatuur van den heer D. Stigter, liberaal voorstander, te steunen. Van Zola's werken worden gemiddeld 90,000 exemplaren verkocht, van die van Alphonse Dau- det 80,000. Op die twee groote schrijvers vol gen Octave Feuiilet, met 50 000, Pierre Loti en Georges Ohnet, ieder met 45,000, Ludovic Halévy met 40,000, Guy de Maupassant met 35,000, Paul Bourget met 30,000 en Edmond de Gon- court met 25,000 exemplaren. Zola heeft echter dikwijls zijn gemiddelde cijfer overtroffen. Van Nana en la Debacle o. a. werden 150,000 exemplaren verkocht. Ook van Ohnet's Mattra de forges was de verkoop 150,000 exemplaren. Hevige stormen en hagelbuien hebben in het zuiden van Frankrijk, o. a. in den omtrek van Marseille, vee! schade aangericht in de boom gaarden en op de velden. Er vielen daar hagel- steerien zoo groot als walnoten. Een zeer hevige brand heeft te Ungarisch Hraaisch, in Moravië, gewoed en groote ontstel tenis veroorzaakt onder de vele bezoekers van de jaarmarkt, welke daar juist gehouden werd. Achttien huizen en andere gebouwen, waaron der de meisjesschool, de burgerschool, het loge ment ïZurn Grünen Baum", het Franciscaner kiooster en de kerk, werden vernield. De Oberfinanzrat Komarek, een oud en jichtig heer, viel dood op straat bij een poging, die men deed, om hem uit een venster van zijn brandend huis te redden. Het stadje Neu Sandec, in Oostenrijksch Ga- liciè, is door brand voor een groot deel vernield. Twee Roomsch-Katholieke en een Protestant- sehe keik, het Gymnasium, het Postkantoor, het Jezuïetenklooster en vele huizen werden in de asch gelegd. In Tuikije hebben in de laatste dagen hevige sneeuwstormen gewoed. De Nieuwe Surinaamsche Crt. bespreekt het beweren van Nederlandsche bladen, dat de voor naamste reden voor da ontslagaanvrage door den gouverneur gezocht moet worden in een voortdurend verschil met den procureur-generaal mr. Kalff. De N. Surinaamsche gelooft dat deze lezing inderdaad de ware is, maar zij acht het toch te betwijfelen dat de gouverneur (zooals de mij op een advertentie van haar had aangemeld." ïZijt gij geheel zonder aanbeveling van wie ook gekomen ïJa, ik schijn niet geschreven te hebben, maar onverwachts te zijn gekomen en terstond had zij mij genomen." Dit verwonderde mij in 't minst niet. Etheieen had zich slechts te vertoonen om zonder nadere inlichtingen te worden aangenomen geen ge schreven aanbevelingen zouden zooveel vertrouwen inboezemen als haar lief, onschuldig gelaat en haar aantrekkelijke manieren. Sedert mijn herstel heeft de barones overal getracht iets omtrent mij te weten te komen, Ik vind dit zeer natuurlijk en het spijt mij, dat ik geheei onmachtig ben haar nieuwsgierigheid te bevredigen." Ik herinnerde mij, hoe Theresa had getwijfeld aan het verlies van Etheleens geheugen, dus veruondeide het mij niet deze te hooien zeggen iln 't begin was ik er zeer mee verlegen, want noch de barones noch freule Van Buseck wilden gelooven, dat ik mij niets kon herinneren". Amsterdammer verzekerde) den minister voor het alternatief had gezet te kiezen tusschen hemen den procureur-generaal. De West-Indiër ontving een particulier schrijven uit Den Haag, waaruit het volgende is over genomen men leeft hier onder den indruk dat de geheeie bevolking uwer kolonie den gouverneur Van Asch van Wijck ongaarne ziet vertrekken In de Amsterdammer (weekblad) vindt men deze meening duidelijk in een caricatuuiplaatie teruggegeven. Zeker heeft bij de Koningin die meen» ook voorgezeten bij het beoordeeien van het verzoek om het ontslag van uwen gouverneur. Het laat zich dus aanzien, dat H. M. dat verzoek niet za! inwilligen, maar den gouverneur in overweging doen geven, samen te werken met den procureur-generaal, dewijl de minister dezen hoofdambtenaar zeer geschikt vindt. Recht beschouwd nu kan de gouverneur aan blijven als hij wil, mits er samenwerking met den heer Kalff besta Op de stallen van de "eehouders J. b. d. J„ A. O., en I. J., in de achttien kavels onder Nieuw koop (Z.-II.j zijn gevallen van miltvuur onder het vee vooigekomen. De daaraan gestorven dieren zijn verbrand en de stallen ontsmet. Te Soest zijn op last van den istricts-veearts twee cadavers verbrand van runderen, welke aan miltvuur lijdende zijn geweest. De stallen zijr. besmet verklaaard. Terwijl in gewone jaren de kerseboomen niet voor de laatste helft van April bloeien, hebben nu in de Betuwsche boomgaarden de vruchten zich reeds gezet en zijn a! uit oen haam, d w. z. het laatste deel van de bloem 's afgevallen. Het grootste gevaar van hevriezei is nu geweken, zoodat men hoop mag koes eren op een zeer overvloedige opbrengst der bc mgaarden. J" De peren zijn den gevaarlijksten tijd ook door de appelboomen zullen voor het grootste deel over enkele dag' n pas in -tollen bloei staan. Zij beloven, evenals de perehoomen, in de ge meente Eckteld en omstreken zeer veel. De afdeeling Monster der vereeniging sWesl- lam heeft zich verklaard tegen een onderzoek der druivencultuur in België, op grond, dat er te veel verschil bestaat in de druiventeelt in Bel gië en het Westiand, tengevolge van de bestaande verschillen in grondgesteldbeid, klimaat enz. Met algemeene stemmen werd uitgesproken de wen- schelijkheid van een verhoogd invoerrecht op Belgische druiven, om beter aan concurrentie met België het hoofd te kunnen bieden. Armenzorg te Rotterdam. In het algemeen overzicht van het in druk »Ik begrijp niet, hoe men een oogenblik aan uw woorden kon twijfelen," zeide ik levendig. »Zij gelooven het dan nu toch eindelijk, ver- onderste! ik ïlk meen nu wel en dit heb ik aan dokter 'Faick te danken." »Mij dunkt, dat g:« dokter Faick voor zeer veel te danken hebt, zeide ik zonder ergernis. »0 ja, hij is bijzonder goed en vriendelijk voor mij." Nauwelijks had zij dit gezegd, of dokter Faick werd aangediend. Dr. Faick zag mij, toen hij binnenkwam, scherp en onderzoekend aan, alsof hij wilde weten, of ik zijn beve' liad cige/tlgd. Daarna reikte hij Etheieen d> hann en vroeg boe zij het maakte. Hij was met ongewone zorg gekleed en zag er bijzonder knap uit met zijn hooge gestalte en schitterende oogen. (Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 6