1 A0. 1894. Zondag 22 en Maandag 23 Apr I. N°. 8515. Derde Blad. KENNISGEVING. Achtenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, uitgeVerT"! odé. 'Buitenlaudsche Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het'geheele Rijk Afzonderlijke nornmers t 1.85. - 2.50. - 0.10. UHEAV: BOTEH.IT K AA. T, E 2 7. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1,10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De Burgemeester en wethouders van Schie dam doen ie weten, dat door don raad dier gemeente, in zijne vergadeiing van 3 April 1894 is vastgesteld de "VERORDENING op het gebruik der havens en wateren te Schiedam. (Havenreglement.) dat deze verordening aan de gedeputeerde staten van Zuid-Holland volgens hun bericht van den 10den/16den April 1894, B, no. 64 (2de afd.), G. S. no. 64, in afschrift is medegedeeld, en dat zij is afgekondigd waar het behoort, heden, den 21sten April 1894. De burgemeester cn wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De secretaris VERNÈDE. UUlT86il|iüD. Het door den Rijksdag aangenomen wets ontwerp tot afschaffing der zoogenaamde je- zuïetenwet is bij den Bondsraad ingekomen en aldaar in handen eener commissie gesteld, ten behoeve van onderzoek en rapport. Het Pruisische Huis van afgevaardigden heeft Donderdag het ontwerp om de ontgin ning van kali- en magnesiazoutwerken tot een staatsmonopolie te maken, ondanks de krachtige verdediging door den minister van -koophandel, bij tweede lezing met 147 tegen 142 stemmen verworpen. Bij het Pruisische Huis van afgevaardigden is thans het ontwerp ingediend, rakende den aanleg van een krnaal van Dortmund naai den Rijn. Het nieuwe kanaal zal uit het DortmundEems-kanaal naar den Rijn loopen tusschen Ruhrort en Duisburg, met vertak kingen naar Bochum, Essen, Mülheïm, Ruhr ort, Hamm a/d. Lippe en Datteln. Het kanaal .zal een gezamenlijke lengte hebben van 44.22 kilometers, bij eene breedte van 18 en eene diepte van 2ys meter, en bevaarbaar zijn voor schepen met een inhoud van 600 ton. De .kosten worden geraamd op 55,650,000 mark, verdeeld over de jaren 18961900, welk be- -drag door den staat zal worden verstrekt, mits de Rijnprovincie enWestfalen of andere openbare lichamen vooraf den noodigen waar borg voor rente en aflossing zullen hebben gesteld. Twee leden van het Pruisische Huis van afgevaardigden hebben eene interpellatie van de volgende strekking ingediend. Met het oog op de altoos weder plaats hebbende over brenging van veeziekten (mond- en klauw zeer, longziekte, varkenspest) uit het buiten land en op de daaruit voortvloeiende bena deeling van het nationaal vermogen, wordt gevraagd of de Pruisische regeering voor nemens is, hetzij voor Pruisen, hetzij door tusschenkomst van den Bondsraad maatrege len te doen nemen, waardoor bij invoer van dieren het gevaar van overbrenging der ziek ten op den binnenlandschen veestapel wordt verminderd. De Berlijnsche correspondent der N. B. Ct. schrijft van gisteren: Nadat de Rijksdag gesloten was, zijn zeven en twintig nationaal-liberale afgevaardigden, grootendeels nieuwgekozenen, die Bismarck nog niet persoonlijk kenden, naar Friedrichs- ruhe gereisd, waar Bismarck hun o. a. het volgende als een politiek program ontwikkeld heeft. Dringend noodzakelijk is het den land bouw te helpen en de rijksfinanciën in orde te brengen. Verder moeten alle partijen, die den staat behouden willen zien, samenwerken tegen de sociaal-democratie. De tegenwoor dige afscheiding van het rijkskanselierschap van het presidium der Pruisische ministers is even nadeelig als het aanwakkeren van het streven der Polen. Zonder den steun van Pruisischen kant zweeft de Rijkskanselier als een koorddanser in de lucht. In den verderen loop van liet gesprek ver- kiaaide Bismarck voor het oogenblik geene verwikkelingen in het buitenland te duchten, daar geene mogendheid die voor zoo iets in aanmerking zou kunnen komen zich sterk genoeg voelt om uit te komen. Ook is men algemeen er nog altoos op uit zich de nieuwste uitvindingen van krijgs-technischen aard toe te eigenen, teneinde het daarmee verdei' te brengen dan eenige andere mogendheid. De voorzichtigheid vordert nochtans dat men zich altoos «gereed tot den kamp"' houdt, Bismarcks echtgenoote kou de gasten van haren man niet ontvangen, daar zij ongesteld was. De in het KladderadatscTi-so.hs.nd'iïd vaak genoemde geheime raad van legatie Kiderlen- Wachter heeft geduelleerd met den redacteur van Kladderadatsch PolstoifT. Bij het derde afvuren der revolvers werd Polstorff in de okselholte gewond. Misschien maakt dit geval een einde aan het schandaal, te eer indien Kiderlen nu naar Hamburg wordt verplaatst. Hoewel de verloving van den Russischen troonopvolger met de Hessische prinses Alice vaak was voorspeld, is men door het defini tieve bericht verrast; het zal hier in de hooge orthodox-proteslantsche kringen nogal onte vredenheid wekken, daar men daar nog altoos hoopte dat keizer Wilhelm er niet in zou toestemmen dat de prinses van godsdienst verandert. Keizerin Friedrich en de koningin van Engeland hebben altoos ten gunste van het huwelijksplan gewerkt. Donderdag is te Coburg het huvVelijk vol trokken van den groothertog van Hessen met de 17-jarige prinses Victoria van Saksen Coburg-Gotha. De plechtigheid werd bijge woond door een groot aantal vorstelijke personen, onder wie koningin Victoria van Engeland, grootmoeder der bruid, keizer Wil- helrn en zijne gemalin, de keizerin-weduwe Erederik, prins en prinses Hendrik van Prui sen, de prins van Wales, de Russische groot vorst-troonopvolger, twee andere grootvorsten met hunne vrouwen, de prinsen Hendrik en Lodewijk van Battenburg met hunne vrouwen, de kroonprins van Rumenië met zijne vrouw, enz. De bruidegom heeft ter eere van zijn hu welijk aan 20 behoeftige bruidsparen 1000 mark geschonken. Het nieuwe gebouw van den Rijksdag zal den 18n October a.s., den geboortedag van wijlen keizer Frederik, worden ingewijd. Den 5den Mei a.s. zal, in tegenwoordigheid des keizeis en der keizerin, te Eerlij o de nieuwe Luther-kerk plechtig worden in gewijd. BEI6II, De Kamer heeft Donderdag de algemeene beraadslagingen over de begrooting van bin- nenlandsche zaken en onderwijs geopend, zonder dat daarin aanleiding is gevonden tot een debat over de algemeene politiek van het Kabinet, welks voorzitter de minister van binnenlandsche zaken, de heer De Burlet, is. Deze heeft hierover zijne blijdschap uitgespro ken, omdat er nog zooveel gewichtige par lementaire arbeid te verrichten is en de tijd dringt. De discussie werd omstreeks 2'/2 uur geschorst, teneinde de stemming te doen plaats hebben over de begrooting van land bouw, nijverheid en openbare werken, welke zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. Het schijnt dat de protectionistische plan nen der regeering niet geheel ten uitvoer gelegd zullen worden. De heer De Burlet zou besloten hebben, geen rechten voor te stellen op gerst, en misschien zelfs niet op meel, zoodat dan alleen haver, boter en margarine belast zouden worden. Een groot aantal voorname graanhande laren enz. te Brussel heeft een verzoekschrift gericht tot den minister van landbouw, tegen de voorgenomen protectionistische maat regelen. Een agent van den Kongostaat, dezer dagen gerepatrieerd, heeft verklaard dat waarschijn lijk de expedition Dhanis en Jacques elkaar nog niet bij het Tanganjika-meer ontmoet hebben, daar de weg, door laatstgenoemde ingeslagen, te zeer in zuidelijke richting liep. Roemaliza moet te Oedjidji de Duitsche vlag beleedigd hebben. Luitenant Siegl heeft het Arabische stamhoofd daarop een ultimatum gesteld, waarin met een oorlogsverklaring wordt gedreigd, zoodat het niet onwaarschijn lijk is, dat de beruchte slavenjager, tusschen twee vuren geraakt, weldra ten onder gebracht zal worden. F R A N K R IJ K. De regeering staat op het punt, een maat regel te nemen die bestemd schijnt, om aan de radicalen een geduchte aanleiding tot bemoeilijking van het gouvernement voor den neus weg te kapen. Een aantal hooggeplaatste geestelijken ver zetten zich hevig tegen de nieuwe wet op de inrichting der fabriekenin aanschrijvingen tot de pastoors werden deze aangespoord, niet aan de bepalingen der nieuwe wet te gehoorzamen. Daarenboven schijnt deze ge zindheid te bestaan bij ongeveer 1600 fabrieksraden. De regeering moet nu de minister Spullei' volmacht gegeven hebben, deze fabrieksraden, indien zij zich blijven verzetten, te ontbinden. Maar, wat erger is, waarschijnlijk ook 15 bisschoppen naar den Raad van State worden verwezen, wegens «machtsovertreding", en is er sprake van, het traktement van de meest onverzettelijken in te houden. Worden deze berichten bevestigd, dan zou er misschien weinig minder dan een Eultur- kampf voor de deur staan. Vandaar de meening van sommigen, dat het hier meereen bedreiging geldt, en de regeeririg niet dadelijk tot zulke krasse maatregelen zal overgaan. Intusschen is het traktement van den aartsbisschop van Lyon reeds door de re- geering geschorst. Zoodra de Kamer van afgevaardigden in de volgende week weer bijeenkomt, zal eene interpellatie van den socialist Jaurès in be handeling komen, strekkende om de regeering te vragen, welke maatregelen zij denkt te nemen tegen de kapitalisten en geestelijken, die de anarchisten met geld ondersteunen, en eene interpellatie van Chauvière over de installatie van den prefect des Seim., in het stadhuis. De ministerraad heeft besloten een ver volging in te stellen tegen den heer Toussaint, afgevaardigde voor Parijs, naar aanleiding van de incidenten die zich na zijne tusschenkomst in de werkstaking te Trignae hebben voorgedaan. ENGELAND. In het Lagerhuis bepaalde sir William Harcourt Donderdag de verdere bespreking der begrooting op a.s. Maandag. Het voor Uganda noodige krediet zou hij ten spoedigste aan het Huis mededeelen. De verhoogde rech ten op bieren en sterken drank zullen nog dit jaar in werking treden. Het Lagerhuis heeft gisteren Mortons motie om den hertog van Coburg het jaargeld te verminderenna door de regeering te zijn bestreden, met 298 tegen 67 stemmen ver worpen. De Times ontving gisteren bericht uit Simla dat met de Indisch-Afghaansche grens- atbakening volgens de conventie van Kaboel een begin wordt gemaakt. De Britsche officieren wachten op de Afghaansche, teneinde te zamen de taak te beginnen, welke voorloopig het middelste

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 9