S. A. MAAS. A0. -894. Dinsdag 24 April. Buitengewoon nommen Wien moeten wij nu eigenlijk Mezen? Onze vrienden zijn vol moed, dat doet ons genoegen, maar laat ze niet overmoedig worden. Wij hoorden zeggen, MAAS komt er toch, er be hoeft dus niet zoo hard te worden gewerkt. Ja, MAAS komt er, als al onze vrienden tot den laatsten man opkomen, anders niet. Men bedenke wel, onze tegenpartij zit niet stil, zij werkt ontzettend hard. liet eene strooibiljet volgt op het andere, hedenavond twee sprekers te gelijk: Hintzen te Vlaardingen, Karnebeek te Schiedam. Als onze gansche garde met ban en achterban morgen op komt, helpt dat allemaal niet, maar ieder thuisblijver kan de weegschaal naar de andere zijde doen overslaan. Men bedenke het wel: één enkele stem kan genoeg zijn, om onzen can- didaat te doen zegevieren en die ééne stem kan de Uwe zijn. Allen dus morgen trouw ter stembus en het biljet ingevuld met Mr. O. J. graaf VAN LIMBURG ST1RUM of S. A. MAAS VAN LIMBURG STIRUM wil het kiesrecht uitbreiden binnen de gren zen der grondwet, zeggen de aan plakbiljetten. Jammer, dat die uitdrukking zoo onbepaald iseen uitbreiding met één kiezer is ook een uitbreiding binnen de grenzen der grondwet. Zijn verdedigers, de Nieuwe Bofier- ■damsche en de Nieuwe Schiedamsche Courantverkondigen echter om 't hardst, dat zij een uitgebreid, een zeer uitgebreid kiesrecht, een kiesrecht voor alle werklieden, mits maar geen proletariërs, heusch en waarachtig verlangen, doch de grenzen van de .grondwet niet willen overschrijden. Wij mogen dus aannemen, dat hun _A_ c li t n v r ti g- s t e Jaargang'. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. uitverkorene ook zoo denkt en zoo ver wil gaan als de grondwet toe laat. En MAAS wil het kiesrecht uit breiden ook zoover als de grondwet toelaat. Dus ze willen eigenlijk het zelfde! Ja, tegenwoordig wil bijna ieder het kiesrecht geven aan hem, die in zijn onderhoud en dat der zijnen voorziet. De Kamer nam dit beginsel aan met 80 tegen 17 stemmen. Maar waar zit 'm dan eigenlijk het verschil Waarom dan al die ruzie? Het zit 'm in de uitwerking van het beginsel. De voorstanders der regeering zijn wat milder in hun opvatting. En daarom worden zij zoo ongeveer be schuldigd van grondwets- seliennis. Nu, dan zijn ze in goed gezel schap de Koningin-Regentes, voor gelicht door den Raad van Stateal de ministers; ten minste de helft der Kamerleden en een rij van profes soren: Buys, Drucker, Molengraaff, De Louter, Oppenheim, Fockema Andreae, Van Hamel en Krabbe. De grondwet elscht kenteekenen van geschiktheid en maatschappe- lijken welstand. Welnu, de regeering stelt eiken kiezer acht eischen: 1. woningvastheid; 2. niet bedeeld zjjn; 3. niet veroordeeld zyn wegens bedelarij enz. 4. J> een misdrijf van belang; 5. niet onwaardig verklaard zijn om te dienen 6. zich niet opzettelijk aan 's Rijks verde diging te hebben onttrokken; 7. zijn belasting te hebben voldaan; 8. voor zijn kiesrecht belangstelling te heb ben en te kunnen lezen en schrijven. Wij zouden zoo zeggendat is geen kleinigheid en er zijn geen hoogge leerden noodig om ons grondwettig geweten gerust te stellen. Dan worden de voorstanders be schuldigd van algemeen Idesrecht door te drijven. Wie bovenstaande eischen leest, zal die beschuldiging met schouder ophalen beantwoorden. Er zijn dan ook 1,200,000 manne lijke meerderjarigen en het kiesrecht der regeering zou 800,000 kiezers geven. Dus nog 400,000 worden uit gesloten, voorwaar geen kleinigheid. Wij voor ons betwijfelen of er zelfs 800,000 zullen komen. Van de tegen woordige 300,000 kiezers kwamen op 10 April de helft op. 150,000 voogden over het Nederlandsche volk verzuimden hun plicht toen het de vraag gold of hun pupillen thans al dan niet hun voogdij konden ont beren Als nu voortaan het kies recht zal moeten worden aange vraagd, op hoe eenvoudige wijze dan ook, hoeveel van de 800,000 zul len zich dan die moeite getroosten En wat willen nu daartegenover de tegenstanders der regeering? Dat is moeilijk te zeggen. Gemak kelijker kan men zeggen wat zij niet willen. Van eensgezindheid is bij hen alleen in zoover sprake, dat ze niet willen wat de regeering wil. Op haar kiezersaantai willen zij graag 20 of 30 °/0 beknibbelen. En hoe? De meesten hebben het beginsel aanvaard, dat kiezer moet zijn hij, die zich en zijn gezin onder houdt. Geven zij nu een middel aan de hand om de economisch zelfstan digen beter van de economisch on- zelfstandigen te scheiden N een, een middel, geschikter daarvoor dan dat van de regeering heeft niemand kun nen vinden. De tegenstanders gooien het over een anderen boeg of bever andere boege/i. De een eischt belastingaan slag of het bezit van f 50 op de spaarbank, de ander het gebruik van een kamer met een kelder, keuken of achterhuis. Alsof een iets grooter inkomen of een iets grootere woning ook maar eenigszins algemeen kon aantoon en, dat men zonder hulp van anderen rondkomtAlsof niet menig een met f 2000 inkomen 's jaars niet rondkomt, dus hulp van anderen ontvangt, en daarentegen menigeen met zijn f 400 's jaars knapjes zelf standig weet te blijven. Alsof een kleine woning niet vaak gekozen wordt juist om met bescheiden mid delen te kunnen rondkomen zonder onderstand, of zelfs nog wat kunnen overleggen. En dan belastingaanslagwaarbij geen rekening gehouden wordt met de indirecte belastingen en met de persoonlijke diensten aan het vaderland. Waarbij het kies recht gekoppeld wordt aan de be lastingen met al het ellendig getob daardoor, dat we nu sedert tientallen van jaren ons getroosten. Herziening van het belastingstelsel grootelijks bemoeilijkt, de kiezersteelt in veel versterkter mate bestendigd Of de woningeisch a la De Meyier. Geen rekening gehouden met den zoo uiteenloopenden toestand der behuizing in de verschillende deelen van het vaderland. Het kiesrecht afhankelijk van het gebruiken van een keukentje, loodsje of zoldertje. De kiezer, die éen kamer bewoont, kie zer-af zoodra zijn ega hem een eerste "kindje schenkt. De inwonendenmet éen streek als kiezers afgemaakt. Een leger van ambtenaren noodig om de woningen te inspecteeren en de te wachten verschillen te be rechten Sedert zijn aanneming door de Kamer is dan ook het amende ment-De Meyier door niemand meer verdedigd. Dit groote verschil in karakter kan men constateeren tusschen de denkbeelden van voor- en tegen standers de laatsten wenschen ken merken van bezit, van eeu zekere weelde; de eersten kenmerken vaa zelfstandigheid, van plichtsvervul ling, van belangstelling, van kennis. Wat is christelijker, wat is humaner, wat is verstandiger Waarover, kiezers, hebt ge dus Dinsdag te beslissen Of ge wilt meewerken om wat te beknibbelen op een kiesrecht in den geest der regeering. Te beknibbelen op een inconse quente, hatelijke wijze. Te beknibbelen voor enkele jaren, want dit is duidelijk voor iedereen: de geest, der tijden, de loop der ge schiedenis wijst naar een kiesrecht voor zoo velen mogelijk. Om dit armoedige, treurige resul taat zoudt ge dan 1°. een 200.000 mannen, die zich en Iran Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door hetjgeheele Rijk Afzonderlijke nommers t 1.8b. 2.50. - 0.10. BIIIIEA r BOTBBSTHAAT, B VS 3. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. is. 9*

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1