S. A. MAAS. S. A. MAAS. ill njTjFf 't Was sctaÉ mar 't district ScïiÉi, Als MAAS niet la fle Kamer twam Kiezers, kunt ge nog aarzelen? gezin behoorlijk onderhouden, kiezer-af laten, daardoor de zoo gewenschte pacificatie in de waagschaal stellen, de agitatie gaande hou den, een wettig middel om invloed te oefe nen weigeren, dus het bezigen van onwet tige in de hand werken, spelen In de Itaart van ophitsers, revolutlonnalren en sociaal-democraten. 2°. een ministerie omverwerpen zoo krach tig als er sedert de dagen van Thorbecke niet is geweest; een ministerie, dat in 3 jaren reeds zoovee! in het belang van land en volk heeft gedaandat door de afschaffing van den zoutnccijns en de mutatie-rechten een warm hart voor de kleine lieden en een open oog voor de landbouwnooden heeft getoonddat o. a. Schiedam van de hatelijke patentbelas ting heeft verlost en door de stichting van een leerstoel in de bacteriologie onze nijver heid een gcwichtigen dienst heeft bewezen dat bovendien tal van belangrijke hervormin gen gereed of voorbereid heeft. 3°. een tijdpeik van onzekerheid op staat kundig gebied in het leven roepen, want wat is te wachten van een kleine meer derheid van conservatieve Roomschen, dito liberalen en dito anti-revolutionnairen, eens gezind slechts in de bestriding der regeering? 4°. een vertegenwoordiger voor ons dis trict weren, die er als geknipt voor isdie Bekend is .met zijn handel en nijverheid, zijn veeteelt en zijn visscherij; die in andere belangrijke betrekkingen bewezen heeft aaet overtuiging, kt acht en beleid onze be langen te kunnen en willen behartigen. En in zijn plaats nemen een vreem deling Stemt als éen man op onzen I»c Maasbode en de Waarheid. jDa Maasbode. De waagmeester Berghout is de eenige katholieke gemeente-ambte naar te Schiedam. De Waarhuid Schiedam telt op dit oogen- blik pl. m. '20 katholieke gemeente ambtenaren. De Maasbode. Dus, ik heb mij Donderdag vergist. De Waarheid. Ten deele: juister uitgedrukt, hebt ge Donderdag Uw zin niet vol eindigd en daardoor eene waarheid vet zwegen. De Maasbode. Hoe zoo De Waarheid. Ge hadt moeten schrijven »De waagmeester Berghout is de eenige katholieke gemeente-ambtenaar, die het sedert tal van jaren misschien wel dank zijn geloof heeft klaar gespeeld, voor een schijntje van werk veel geld thuis te halen hij heeft dus we! aller minst reden tot klagen over eene jaren lange slechte behandeling. De Maasbode. De betrekking, dezen waagmees ter aangeboden, was eene bespotting, een bittere hoon, en de verdediging van deze handelwijze van B. en W. dooi den wethouder Maas, vloeit voort uit godsdiensthaat. De Waarheid. De waagmeester Berghout heelt de betrekking van concierge zooals officieel kan blijken gewei gerd» omdat hij ze te vernederend voor zich vorid. Den lieer Maas godsdiensthaat aan te wrijven, is eenvoudig belachelijk, wanneer men weet, en gij Maasbode kunt rilt weten, dat sedert ztjn op treden als wethouder 2/3 der door B. 'en W. gedane benoemingen op katholieken gevallen zijn. De Maasbode. Wij beweerden niet dat het waar was, zeiden alleen, dat de meening hier algemeen heerscht, (lat Papenhaat uitsluitend de oorzaak der bejegening was. De Waarheid. Dan heeft uw artikel alleen ten doel gehad den eenvoudiger! burger op te zweepen, en haat en tweedracht in de gemoederen te zaaien Zoo dom zijn echter de Schiedamsche Katho lieken niet, dat zij zich zelfs door een Maasbode zand in de oogen zouden laten strooienzij weten uit eigen waar neming maar al te goed, dat het ge- heele bericht van de Maasbode van Donderdag was leugen, en zij kunnen kostelijk het kaf van het koren onder scheiden. Zij sulien dit doen door mor gen in grooten getale te stemmen Een treurig pamflet. Het is maar goed, dat de verkiezing haast achter den rug is, want de verdedigers van den heer Van Limburg Stirum beginnen hun fatsoen te grabbel te gooien, en dan is er stellig het mooie af. Wij hebben er van begin af aan naar gestreefd den verkie zingsstrijd zóo te voeren, dat voor- en tegen standers elkander na den strijd de hand konden drukken, maar onze tegenstanders schijnen daar anders over te denken, immers zij gaan voort onwaarheden in de wereld te zenden zóo brutaal grof, dat zij ze straks na den strijd zeker niet zullen kunnen lezen zonder dat zij er zich zelf over moeten scha men. Voor ons ligt een strooibiljet uitgaande van de Amsterdamsche kiesvereeniging .- »Steunende op den bijbel, verdedigen wij de vrijheid" ter aanbeveling van den heer Van Limburg Stirum, waarin van ons wordt ge- o o zegd, dat wij de macht van het Huis van Oranje willen overbrengen op hen, wier eersfe.begin- sel het is dat Huis op zij te zetten. Zoo'n taal is erger dan onwaar, zij is een 'aagheid. De heerert weten zelf wel beter, zij weten, dat jui«t de voorstanders der kies» ech tui t- breiding die netelige quaestie uit de wereld willen hebben, voordat onze geliefde Koningin meerderjarig is en dus zelf den troon moet be stijgen, opdat Hare Majesteit zal kunnen steu nen op eene volksvertegenwoordiging in den besten, waren zin des woordszij weten, dat daarom juist de sociaal-democraten zoo hard schelden op de kieswet-Tak en er niets van willen weten, omdat hunne macht daardoor gebroken wordt. En desniettemin hebben zij den treurigen moed zoo iets rond te zenden Zoo'n kiesvereeniging durft zich op den bijbel beroepen Het is kras. Als de heer van Lim burg Stirum de eerlijke man is, waarvoor wij hem houden, dan moet hij toch wel met walging warden vervuld bij het lezen van zoo'n aanbeveling zijner candiJatuur. Het bovenstaande was nauwelijks geschre ven, toen wij een nieuw pamflet en ditmaal onderleekend door alle predikanten van ons districtook door ds. v. d. 'Broek ontvin gen, dat nog een soort erger is. Schamen zich die voorganger-s der gemeente niet zóo willens en wetens te liegen Of moeten wij ook op hen toepassenvergeef het hun, want zij weten niet, wat zij doeu" Voor de laatste maal zij het daarom gezegd, dat de sociaal democraten gebelgd en geërgerd zijn door de kieswet, dat zij op het Groningsche congres juist besloten hebben niet mee te doen aan parlementaire actie, dat Recht voor Allen in elk nummer tegen minister Tak en de voor standers der kieswet met de felste bewoor dingen optrekt. Hulde aan ds. Van den Broek. Toen wij Zaterdagnamiddag het Evangeli satie-lokaal op de Broersvest voorbijkwamen, zagen wjj daar aangeplakt het biljet der predikanten voor Van Limburg Stirum, be nevens het biljet voor de lezing van den heer Van Karnebeek. Eenige uren later was het geheel weggekrabd. Daarover ons informee- rende, vernamen wij, dat dit geschied was op bevel van ds. Van den Broek, die niet wilde, dat de kerk gebruikt wordt om pro paganda in zake verkiezingen te maken. Voor die handelwijze brengen wij den heer Van den Broek onze hulde. Nu mogen wij zeker wel aannemen, dat hij niets geweten heeft van het strooibiljet, hetwelk door een tiental dominé's uit het district, waarbij ook de heer Van den Broek, onderteekend is, immers in dit biljet wordt de herv. kerk op zeer treurige wijze als agitatiemiddel misbruikt en wij verwachten dau ook dat de heer Van den Broek alsnog zal meedeelen, dat zijn naam tot zijn diep leedwezen onder dat biljet is ge zet. Na de flinke daad, die wij van hem ver meldden, mag hij toch zeker niet anders handelen. Een mooie aanbeveling l De Nieuwe Schied. Crt. neemt in haar nom- mer van Zondag uit het Dagll. v. Z.-ll. eene aanbeveling van den heer Graaf van Limburg Stirum over. Er wordt algemeen gezegd, dat zeer veel katholieken op Maas gestemd hebben, het komt ons voor, dut de N. Sch. Ct. ook neiging begint te gevoelen nog op liet laatste oogenbük voor Maas te werken, zóo alleen kunnen wij het begrijpen, dat zij dat stukje uit het Dagblad overneemt, want het is er eene aanprijzing naar, het lijkt eerder wel eene satire. In een stuk van een kolom groot, wordt van den heer Van Limburg Stirum niets anders gezegd dan dat hij tegen de kies wet is èn dat hij een graaf van Stirum is, een waardig lid van zijn edel geslacht, waarmee de Schiedammers zeer vereerd moe ten zijn, weshalve het hun op het hart wordt gedruktsals een Van Stirum candidaat is, moet hij ook zegevieren". Dat laatste zou nu wel eens kunnen tegenvallen, en het zou best kunnen zijn, dat die Schiedammers de hooge eer, dat een Van Stirum wel zoo goed is van hen eene candidatuur aan te nemen, niet naar waarde weten te schatten. Ja, er zijn nu eenmaal ondankbare menschen op dit aardsche tranendalMaar wat zegt men wel van zoo'n mooie aanbeveling? En daartegen niets anders te kunnen aan voeren dan dat Maas een ijverig, degelijk, bekwaam burger is I Het Dagblad heeft wel gelijk, als het zegt dat Maas, volgens betrouwbare getuigenis, niet in de verste verte vergeleken kan wor den bij graaf Van Limburg Stirum. Dat neemt de N. Sch. Crt. ook over. Of de redactie van dit blad ook gelachen zal hebben, toen zij die woorden liet afdrukken 1 De Nieuwe Rotterdamsche Courant, zoover wij kunnen nagaan de eenige liberale courant tegen de regeering, zocht haar kracht vooral in het zwartmaken van personen. In aandoenlijke samenwerking met Maas bode en Nieuwe Schiedamsche Courant, wordt minister-Tak voorgesteld als een eigenzinnig, heerschzuchlig man, als een „dictator." Daartegenover stellen wij de nuchtere feiten De kiesrecht-ontwerpen zijn niet van Tak alleen, doch van de geheels regeering uitge gaan, die ze meer dan eens eenstemmig heeft goedgekeurd. Het ministerie is bij monde van Tak op een tiental, gedeeltelijk zeer belangrijke pun ten aan den wensclt van Kamerleden tege moet gekomen. Eerst toen de Kamer, na krachtige bestrij ding door Tak, het amendement-de Metier aannam, dat een 200,000 kiezers, die wel ïq eigen onderhoud en dat van hun gezin voor zien (het door de Kamer met overweldigend» meerderheid aangenomen kenteeken), af. maakte, werd de wet ingetrokken en de uit spraak der kiezers gevraagd. Bij de ontbinding stonden alle ministers op één na, aan de zijde van Tak, dus mannen als Smidt, Pierson, Lely en Van Dedem. Tak verlangt serviele afgevaardtg. den, een andere aantijging van dezelfde zijden. Ook hier weer wordt getracht, Tak van zijne ambtgenooten te scheiden. Daar de Kamer op éen bepaalde quaestie ontbonden is, vragen de kiezers ook nauw. keurig het gevoelen der candidaten omtrent deze quaestie. Zij wenschen bovendien, dat de candidaten bereid blijken op onderge schikte punten toe te geven. Om een groote hervorming niet te verijdelen. Op deze even eerlijke als verstandige tac tiek nu grondt zich^z+dUdie beschuldiging van serviliteit "Wie Maas kent, zal de aantijging met schouderophalen beantwoordenwie hem niet kent, kan tevreden zijn niet zijn uitdrukkelijke, openbaargemaakte, schriftelijke verklaring, dat hij in geen geval een mandat impératif aanvaardt en dat hij zal trachten het regee- ringsontwerp te verbeteren. Het onderstaand gedicht ontvingen wij van een onzer stadgenooten, die in rijm en maat aan zijne gevoelens uitdrukking wilde geven. Hoewel wij natuurlijk niet met elk door hem gekozen woord instemmen, hebben wij er toch gaarne plaatsing aan verleend, om dat zijne bedoeling onze volle sympathie heeft. Red. De moedige Oranje-Leeuw, "Verwoed op 't conservatief geschreeuw Van vroom bedrog en logen, Schudt fier den vuigen laster af Van christen(?)mannen, die heel lat, Het volk strooit zand in do oogen. Die Leeuw, vol moed en trouw beleid, Gaf nooit het volk een kwaad bescheid, "Wanneer ze om hun rechten vroegen. Maar 't wreed en valsch conservatief, Hoe vroom gekleurd, voorkomend lief, Laat 't arme volk maar zwoegen. Iloort wat die wijze heeren zeggen Wij moeten het volk aan kluisters leggen, Waar moet het heen met onze macht Als 't volk eens stemrecht mocht verkrijgen? Zijn zij aan 't woord, wij moeten zwijgen Verbroken ligt dan onze kracht. Wat nu gedaan, om 't volkje te behagen En in zijn domheid hem te schragen Wij schrijven een papier vol vrome, schoona [woorden. En roepen Bijbel, Oranje, Vaderland, Blijven door ons geschreeuw alleen in stand! Het kiesrecht uitgebreid, is ons vermoorden. Zij (conservatievo) blikt ook smachtend van ter zij Naar Rome, en roeptheb medelij 't Is waar, 'k beb vroeger u gescholden, Maar doe 't niet weer, geef mij de hand, Ik zit zoo deerlijk in den brand Straks wordt het u vergolden. Zij steunt en zucht en laat zich verder hooren r Ach, was die Kuyper nooit geboren Zoo'n Schaepman doet mij ook al leed, En nu weer Maas, ik raak in 't zweet. Ach, lieve kiezers neigt tot mij uw ooren Maar Neerlands Leeuw, verwoed van al 't geteem Van d' oude vrouw, roept: Voor het volk alleen Trek ik partij, hun stemmen wil ik hooren. Zij zijn met trie opgegroeid, 'k vertrouw lienj [zou ik vreezen Is niet der vaad'ren God nog hun vertrouwen, [als voor dezen?

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2