Burgemeester fx wethouders van Schie dam; Vrijdag 27 April. tM°. 8518 KENNISGEVING. ac. 1894. Achten veert .gste Jaargang Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. Onze nederlaag. Buitenlandsche Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal 1-85. Franco per post, door het geheele Ryk2.50. Afzonderlijke nomineis0.10. BIREJ1V: BOTEKIVBAAT, E 3 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken. Gezien het verzoek van C. A. M. JANSEN om vergunning tot oprichting eener fabriek ter bereiding van melkpro ducten en plaatsing daarin van een stoom werktuig van 3 paardenkracht en ketel met een verwannings-oppervlak van 3 Ms, in het pand aan de Westfrankclandsche laan no. 26. kadaster sectie M no. '?9ü. Gelet op de artt. 6 en 7 dei'wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad n°. 95); Doen te weten: Dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd; dat op Donderdag den löden 91e: a.s., des namiddags ten 2 ure, ten Raadhuize gelegenheid zal worden gegeven, om bezwa ren tegen het toestaan van dat verzoel in te •brengen en die mondeling of schriftelijk toe te liehtenen dat gedurende drie dagen, vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar diet behoort, den 26sten Aprii 1894. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. Be secretaris, VERNÈDE De uitslag der verkiezingen, in het bijzon der die der herstemmingen, is ver beneden •onze verwachting gebleven. De regeering won 12 medestanders, doch verloor er 9. Gekozen zijn 44 voor- en 56 tegenstanders van haar kiesrecht. De Mag is dus veiloren. Het blijkt, dat de vooruitstrevenden van alle partijen in het tegenwoordig kiezerskorps, voor zoover dit zijn burgerplicht gelieft te volbrengen, in de min derheid zijn. In verreweg de meeste districten, waar herstemd moest worden, hadden de voorstan ders meer stemmen uitgebracht tlan de tegen standers. Dit mocht doen hopen op een gunsti ger uitslag voor de regeering dan die gisteren •werkelijk verkregen is. Blijkbaar hebben niet alle vooruitstrevende anti-revolutionnairen op dito liberalen gestemd, en vooral niet alle vooruitstrevende liberalen op dito anti-revo- lutionnairen. En de grootere opkomst bij de herstemmingen kwam voornamelijk aan de conservatieve fracties ten goede. Ons bedroeft de uitslag zeer. Deregeeriug, ■die toonde hervormingsgezind te zijn en groote werkkracht ontwikkelde, zal wel moe ten aftreden. Het waarschijnlijkst achten wij een conservatief-liberaal ministerie, bestaande ■uit mannen als Van TienhovenRoëll Gleichman, Van Houten, Mees. Het kies- rechtvraagstuk kan natuurlijk niet van de baaneen nieuw ministerie zal nieuwe ontwerpen moeten indienen maar met het daarvoor noodige onderzoek en overleg zal allicht een jaar heengaan en wellicht meerwant wij vreezen dat de conser vatieve meerderheid geen haast zal ma ken Op ander gebied zal ook niet ge makkelijk kunnen gearbeid worden met een Kamer, samengesteld als nu; bovendien eischen nieuwe maatregelen weer nieuwe voorbereiding. Herziening der personeele be lasting, leerplicht, sociale wetten, regeling der gemeente-financiën en van de landsverde diging, koloniale hervormingen, alles staat nu weer op losse schroeven en de daaraan ten koste gelegde arbeid is weer grootendeels verloren. En de kiesrechtregeling van een nieuw be wind, hoe zal die er uitzien? Wij zijn er erg benieuwd naar. Iets anders dan be lastingaanslag, spaarbankinlage of wonirig- eisch, al of niet veibonden aan een schriftelijke aanvrage, is bij den tegen woord igen stand van het vraagstuk, nauwelijks denkbaar. En wij blijven overtuigd dat een regeling in die richting, afgezien zelfs van de zeer groote practische moeilijkhedengeen voldoende bevrediging aan ons volk schenken zal, omdat een groote groep van zelfbewuste arbeiders, verlangend naar krachtige hervormingen en naar het meespreken daarin, zal blijven uitgesloten. De nieuwe Kamer, geboren uit zulk een nieuw kiesrecht, zal een nadere »fmale" uitbreiding niet kunnen en niet willen tegenhouden. En zoo zullen wij van dit brandende vraagstuk de eeiste jaren niet verlost raken. Een treurig vooruitzicht inderdaad De taak, die de vooruitstrevenden te ver vullen hebben in deze omstandigheden, is aangewezenin en buiten de Kamer krachtig n O aandringen op de snelst mogelijke kiesrecht uitbreiding en op dit punt nernen wat te kigjgen is. En intusschenarbeiden aan de opvoeding, de ontwikkeling van het volk. Te zamen met alle volksvrienden, ook met hen die in den afgeloopen strijd tegenover ons hebben ge staan. Deze verkiezingsstrijd heeft naar wjj vreezen aan die opvoeding weinig goed ge daan. Oppervlakkigheid, eenzijdigheid, valsche voorstellingen, prikkeÜDg der hartstochten waren, als altijd, zijn kenteekenen. Kentee- kenen, die juist de grootste vijanden van een goede, degelijke opvoeding zijn. Uit dien strijd kan men leeren hoe niet moet worden opge voed. Mogen allen zicli beijveren, dat de ban den, tusschen vroegere vijanden aangeknoopt, althans de onderlinge waardeering blijvend ten goede komen en dat de verwijdering tus schen vroegere vrienden geen haat en nijd tot gevolg hebbe. I) l! I T S li II 1 A N I). Volgens de Polit. Corresp. zal prins Hen drik van Pruisen, broeder des keizers en aanstaande zwager van den Russischen groot- voist-troonopvolger, in den loop van den zomer tien dagen aan het Russische hof gaan doorbrengen. Uit goede bron wordt gemeld, dat de re geering in de volgende zitting van den Rijks dag slechts voor 60 millioen nieuwe belas tingen zal vragen. Het ministerie brengt op dit oogenblik het nieuwe ontwerp op de organisatie der beurs in gereedheid. Het Berlijnsche mijnwerkerscomité heeft van het Britsche pai lementslid Pickard bericht ontvangen, dat de Britsche mijnwerkersbond zich op het te Berlijn te houden internatio nale my nwerkerscongres door 22 of 23 gemachtigden zal doen vertegenwoordigen. De heer Pickard zelf zal met een der andere gemachtigden enkele dagen vóór de opening van het congres naar Berlijn komen om de voorbereidende maatregelen te treffen. De mijnwerkers uit de Rijnprovinciën, Westfalen en Silezië hebben verscheidene vergadenngen gehouden, teneinde te beraad slagen over de houding, door hen aan te nemen. Vooral zullen zij aandringen op de benoeming van mijnwerkers tot inspecteurs der mijnen, de vaststelling van den achtuurs werkdag en volstrekte Zondagsrust. De berichten uit de kolenbekkens van den Rijn zijn uiterst ongunstig. In eenige mijnen is zoo weinig weik, dat de ploegen in steikte verminderd en zelfs een aantal werklieden afgedankt moesten worden. Het syndicaat kan zeifs niet altijd de prijzen van velleden jaar bedingen en deze omstandigheid" heeft een ongunstige» invloed gehad op de beurs. De commissie uit de Wurtembergsche Kamer heeft het regeeringsontwerp tot grond wetsherziening verworpen en een geheel ander ontwerp ingediend, waarmede de regeering zich zeker niet zal kunnen vereenigen. Volgens bericht uit Coburg zal liet huwelijk van den grootvorst-troonopvolger met prinses Alice van Hessen reeds in Augustus te Peters burg wol den voltrokken, op denzelfden dag die voor bet huwelijk der grootvorstin Xenia is bepaald. De bruid van den Russischen grootvorst troonopvolger vertrekt binnenkort naar St.- Petersburg, om zich voor haren overgang tot de Griekscli-orthodoxe kerk voor te bereiden. Die overgang zal nog vóór het huwelijk, dat waarschijnlijk in den herfst zal voltrokken worden, geschieden. F R A N K R IJ K. De Kamer hervatte Dinsdag hare werkzaam heden door te beraadslagen over eene vraag betreffende het gebeurde te Trignac. Nadat de minister Raynal verklaard had, de wet te zullen toepassen tegenover de indringers die elke schikking tusschen patroons en werk lieden willen verhinderen, weid liet incident zonder stemming gesloten verklaard. Een po ging van den heer Jaurès, om de vraag in een interpellatie om te zetten, mislukte. De Kamer hervatte vervolgens de beraad slaging over het ontwerp tot verbetering der Seine uit een hygiënisch oogpunt. De heer Amodin, afgevaardigde voor Seine-et-Oise, bestreed het regeeringsontwerp waarvan de aanneming z i. de welvaart en de gezondheid der bewoners van het Seinedal ernstig zou benadeelen. Het ontwerp werd verdedigd door den prefect Poubelle, die vei klaarde dat de stad Parijs niet anders kan doen: zij moet zich van de een of andere wijze van het rioolwater ontdoen, en kan zich alleen in spannen om daarbij zoo min mogelijk nadeel te veroorzaken. De ai tikelsgewijze beraadsla ging is tot de volgende zitting uitgesteld. Uit Dahomey is van generaal Dodds die zich gereedmaakt te repatrieeren bericht ontvangen dat het land als volkomen tot rust gebracht beschouwd kan worden. Een broe der van Behanzin, misnoegd dat bij niet tot diens opvolger benoemd was, had sedert een maand getracht, een nieuwen on«tand uitte lokken, doch hij is daarin niet geslaagd en heeft nu zijn ondei werping aangeboden. BELGIE. Den 25n Januari heeft luitenant Lothaire, aanvoerder van Dhanis' voorhoede, een nieuwe overwinning behaald op de Arabische slaven jagers. De troepen van den Kongostaat heb ben zich meester gemaakt van Kabambaré, waar Rumaliza zijn hoofdkwartier had geves tigd na uit Kasongo te zijn verjaagd. Het afbreken der onderhandelingen tus schen den onafhankelijken Kongostaat en de Fiansche gedelegeerden wordt niet als defini tief beschouwd. Het vei schil van meening ontstond ovei eene territoriale quaestie, maar de bestuurders van den Kongostaat hopen dat de onderhandelingen zullen hervat wor den. Woidt er geene overeenstemming ver kregen, dan wordt de quaestie, overeenkom stig het tractaat van Berlijn, aan de beslissing der buitenlandsche mogendheden onderwor pen. De quaestie vau den afstand zijner i echten door den koning is niet ter spiake gekomen. ENGELAND. In het Lagerhuis werd Dinsdag door sir Edw. Grey, medegedeeld dat de minister van koloniën een telegram ontvangen heeft, waarin Nieuw-Zeeland voorstelt, het bestuur der Samoa-eilanden te aanvaarden. Dit voor stel zou echter onvereenigbnar zijn met de bepalingen der Berlijusche conventie. Sir Grey vei klaai de voorts dat er nog geen sprake van geweest is, de conferentie voor de bescherming van den Industrieel en eigen dom opnieuw bijeen te roepen. De eerstvol-

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 1