■J Binnen land sell e Berichten. gerede bijeenkomst zal te Brussel plaatsheb ben, maar men moet wachten tot de Belgi sche regeering de mogendheden bijeenroept. Het Huis hervatte daarna de beraadslaging over de begrooting. Na een levendig debat werd het voorstel betreffende de successie rechten aangenomen. Het Lagerhuis heeft gisteren het wets ontwerp tot invoering van den acht-urigen werkdag voor de mijnen, bij tweede lezing, met 281 tegen 194 stemmen aangenomen. Het wetsontwerp van Labouchère heeft de strekking het, Lagerhuis te machtigen, de verwerping van eene wet door het Ilooger- huis binnen twee maanden daarna op te heffen. Mac Laren stelt een amendement voor op het regeeringsontwerp betreffende het kiesrecht, om aan de vrouw het stemrecht toe te kennen. Dat in Ierland liet schrikbewind der Fenians nog niet geheel is uitgestorven, bleek weder uit eene gruwelijke misdaad in de buurt van Newmarket bij Cork. Een man, .Tames Dono van, is daar des nachts door twee gemasker- den uit zijn bed gehaald en op de meest brutale wijze vermoord geworden. Waarom Omdat hij den post van huisbewaarder aan vaardde in eene hoeve, uit welke de gebroe ders Kennealy, leden der Nationale Liga, wegens eene achtjarige wanbetaling van pacht- geaningen waren ontzet geworden. Ziedaar dus eene misdaad van zuiver agrarisch ka rakter. Aan Donovan moest een afschrikkend voorbeeld gesteld worden voor allen die het wagen, in welke hoedanigheid dan ook, den landheer bij het ten uivoer leggen zijner rechten eene behulpzame hand te bieden. De regeering van Canada heeft de Australi sche en Zuidafrikaansche koloniën uitgenoo- digd tot deelneming aan een in Juni a.s. te Qttowa te houden congres ter bespreking van maatregelen om de verschillende deelen van het. Britsche rijk te bevorderen en door een gemeenschappelijk optreden de intrekking te trachten te verkrijgen van de bepaling van behandeling op den voet van meest begun stigde natie, welke in de handelsverdragen tusschen het moederland en Duitsehland en België is opgenomen. RUSLAND. De Standard verneemt uit St.-Petersburg, dat weder sprake is van het invoeren van een zone-tarief in Rusland. Dit zou gebeuren, ais de Transcaucasische spoorweg aangesloten was aan het spoorwegennet van Midden-Rus land. De Russische regeering he<-ft hare goed keuring gehecht aan eene nieuwe concessie, verkregen door eene groep handelaren uit Moskou, tot den aardeg van eenen straatweg tusschen Enzoli en Teheran, aan welke con cessie tevens liet recht van tolheffing verbon den is. De ondei handelingen'over nieuwe handels verdragen van Rusland met Turkije en Perzië vorderen goed. Het handelsverdrag met Tur kije verzekert aan Rusland een aantal belang rijke voorrlei'leno. a. dat Russische handels schepen voortaan des nachts Turksche ha vens zullen mogen binnenvallen, hetgeen tot dusverre vei boden was. Volgens nadere berichten uit Warschau zijn de 200 personen die naar aanleiding der betoogingen ter gelegenheid van het eeuw feest der omwenteling te Warschau in de citadel gevangengezet waren, Dinsdagnacht 'op last der regeermg naar verafgelegen gouvernementen van Rusland overgebiacht. O O S T K N R IJ K. Ter gelegenheid van het 40-jarig huwelijks feest van den keizer en de keizerin, hebben kerkelijke plechtigheden plaats gehad te Weenen, liuda Pest eri in de voornaamste steden van het rijk. Door de Hongaarsche Kamer werd Dinsdag het hamkdsvpnltag met Spanje bekrachtigd en de beiasvdslaging aangevangen over het tractaat met Rumenië. SPANJE. De raad dien de paus aan de Spaansche bedevaartgangers, onder welke tal van Car- listen, gegeven heeft, om de regeering huns lands gehoorzaam te zijn, daar dit hun plicht is, heeft reeds vruchten gedragen. De afge vaardigde Nocedal, directeur van het Carlis- tische blad Siglo Juluro, heeft in eene tal rijke bijeenkomst van Carlisten verklaard, dat ieder goed katholiek heeft te voldoen aan de vermaning van den Heiligen Vader tot de bedevaartgangers betreffende hunne verhou ding tot de openbare machten. De heer Nocedal zal zich dus nu zeker aansluiten bij de bestaande regeering, en in elk geval is 's pausen aanmaning een knak voor het Carlisme. AMERIKA. In een schrijven aan den voorzitter van den nationalen bond der democratische ver- eenigingen brengt president Cleveland de pogingen in herinnering, door de democraten aangewend om het program, dat hen aan het bewind gebracht heeft, op eerlijke wijze ten uitvoer te leggen. Persoonlijke belangen, naijver en onverdraagzaamheid moeten in het belang der partij ter zijde gesteld worden de tariefhervorming behoort te worden ge steund. De Senaat heeft met 26 tegen 17 stemmen geweigerd, een deputatie der werkloozen te ontvangen. De autoriteiten in den staat Washington hebben een manifest uitgevaar digd, waarbij den werkloozen wordt ontraden, naar de hoofdstad te komen, daar de bepalin gen tegen bedelarij, optochten enz. streng zullen toegepast worden. De quarantaine, waaraan de Braziiiaansche schepelingen zich te Montevideo hebben moe ten onderwerpen, is ten einde en zij mogen nu vrij aan wal komen. Het is een droevige aanblik van die mannen, door ziekte en ont bering uitgeput. Maar hun haat tegen Peixoto schijnt nog onverzwakt, want zij weigeren van de amnestie, hun door den aartsvijand beloofd, gebruik te maken. De schuld van hunne nederlaag wijten zij aan generaal Salgado. Wat deze misdreven heeft men herin nert zich in een telegram gelezen te hebben, hoe Salgado en niet De Mello, met wien gene gezegd werd in twist te wezen, eene lan ding bij Rio Grande beproefde maar door de regeeringstroepen met gevoelige verliezen naar zijne booten teruggedreven werd wat er van Salgado's misdrijf is, leert ons een manifest, dat De Mello, die te Buenos-Ayres is, uitgevaardigd heeft. De oorzaak van het ineenzinken der omwenteling ligt, zegt lüj, bij de opstandelingen te land, die de vloot niet steunden. Hij beschuldigt de generaals Sal gado en Laurentino, dat zij op liet beslissende oogenblik den strijd opgegeven hebben. Hij legt de wapenen neder, vaart hij voort, uit volslagen gebrek aan middelen om den kamp voort te zetten, en dat, waar zij, die ziel) zijne vrienden noemden, valschelijk beloofd hadden hem te helpen. Nochtans hoopt De Mello, dat zijn streven niet zonder goeden invloed zal wezen op de toekomst van Brazilië. Ziedaar de gevolgen van de oneemgheid tusschen de hoofden der omwenteling. Toen van de tweespalt te Desterro, waar het\oor- loopig bewind der opstandelingen gevestigd was, de eerste geruchten tot ons kwamen, viel het ons reeds niet moeilijk te voorspellen, dat de omwenteling, kon zij aan hare vijanden in het open wld of op het ruim der zee het hoofd bieden, bij innerlijke verdeeldheid niet kon bestaan, maar bezwijken moest. SCHIEDAM, 20 April 1894. Nu de herstemmingen afgeloopen zijn, kan een volledig overzicht over de samenstelling der nieuwe Kamer gegeven worden. Voor de finale kiesrechtuitbreiding zijn gewonnen de volgende zetels: een te Bode graven, waar de heer Knijff den heer Van Velzen opvolgt; een te Doetinchem, waar de heer Hesselink van Suchtelen den heer Bevers vervangt; een te Dokkum, waar de heer Huber verdrongen werd door den heer Schaafsma; een te Eist, waar de heer De Meester den heer G. W. van Dedem opvolgt; een te Groningen, waar de heer Van Houten gevallen is tegenover prof. Drucker; een te Haarlemmermeer, waar de heer 't Hooft de voorkeur genoot boven den heer Reekers; een te Hontenisse, waar de heer Walter het aflegde tegenover den heer Van Deinse een te Lochem, waar minister Lely den heer Ivielstra vervangt; een te Sliedrecht, waar dr. Kuyper den zetel inneemt van den heer De Geer van Jutfaas; een te Sneek, waar de heer Goeman Borgesius den heer Brantsen van de Zijp opvolgt; een te Steen wijk, waar de heer Beelaerts van Blokland in de minder heid bleef tegenover den heer Meesters; en een te Zaandam, waar de heer De Meijier vervangen werd door den heer De Boer: totaal 12. Verloren zijn de volgende plaatseneen te Amsterdam, waar de heer Vfolik vervangen werd door den heer Pijnappeleen te Delft, waar de heer Van de Velde zijn zetel moest ruimen voor den heer De Beaufort; een te Ede, waar de heer Van I öben Seis ver vangen werd door den heer Van Borssele; een te Gouda, waar graaf Van Bylandt den heer Valette heeft verdrongen; een te 's Graven- hage, waar de heer Pijnacker Hordijk in de minderheid bleef tegenover den heerGleich- man een te Haarlem, waar de heer Roëll den heer Farncombe Sanders vervangteen te Katwijk, waar graaf Van Limburg Stirum verkozen werd boven den heer Donner;een te Schiedam, waar de heer Van der Borch van Verwolde viel tegenover graaf Van Lim burg Stirutn en een te Utrecht, waar de heer Van Beuningen zijn zetel moest ruimen voor den heer De Beaufort: totaal 9. In meer dan een district zijn gekozen de heeren De Beaufort (Amsterdam, Delft en Utrecht), Goeman Borgesius (Sneek en Zutfen), Gieichman (Amsterdam, 's-Gravenhage en Rotterdam), Roëll (Haarlem en Utrecht) en Van Limburg Stirum (Katwijk en Schiedam), zoodat 7 nieuwe verkiezingen moeten plaats hebben. Uit de Kamer verdwenen zijn de heeren Beelaerts van Blokland, Van Beuningen, Be vers, Van der Borch van Verwolde, Brantsen van de Zijp, Cleicx (overleden), G. W. van Dedem, Donner, Van der Feltz, De Geer van Jutphaas, Geertsema, Heemskei k,Van Houten, Huber, Van Karnebeek, Kielstra, Levy, Van Lüben Seis, De Meijier, pïjnackpr Hordijk, Reekers, Farncombe Sanders, Schimmelpen- ninck van der Oye, Valette, Van de Velde, Van Velzen, Vrolik en Walter. Nieuwgekozen zijn de heerenDe Boer, Van Borssele, Bournan, C. J. E. graaf van Bylandt, Van Deinse, Diucker, Hesselink van Suchtelen, 't Hooft, Knijff, Kuyper, Lely, De Meester, Meesters, Pijnappel, Schaafsma, graaf Schim- melpenninck, Van Limburg Stirum, Tak van Poortvliet, Truyen, Vos de Wael en "VVillinge. Het eindresultaat is, dat gekozen zijn 56 tegenstanders en 44 voorstanders van Talc's kieswet-ontwerp en dat 7 aanvullingsverkie zingen moeten plaats hebben. Naar politieke richting is de vei houding der nieuwe Kamer als volgt: 61 liberalen, 3 ïadicalen, 3 conservatieven, 10 anti-revo- lutionnairen en 23 ultramontanen de ont bonden Kamer telde 52 libei alen, 2 radicalen, 20 anti-revolutionnairen en 26 ultramontanen. koloniën zal op Vrijdag 27 dezer niet plaats hebben. De minister van oorlog heeft bepaald, dat ook gedurende de maanden Mei en Juni in verschillende garnizoenen gelegenheid zal worden gegeven tot vrijwillige oefeningen in den wapenhandel voor jongelieden, die voor het reservekader wenschen te worden opgeleid. De gemeentebesturen zijn naar aanleiding van een schrijven van den minister van water staat, handel en nijverheid door Gedeputeerde Staten hunner provincie uitgenoodigd, opgave te doen van de koninklijke concessiën tot het heffen van tolgelden, als bedoeld bij artikel 10 van het keizerlijk decreet van 21 October 1811 met vermelding van den termijn van afloop dier concessiën. De heer Tak van Poortvliet heeft reeds eenige dagen na zijn verkiezing tot lid van de Tweede Kamer voor Amsterdam zijne geloofs brieven bij het bureau der Kamer ingezonden en dus de benoeming aangenomen. De heer Gieichman zal, naar vrij algemeen verzekerd wordt, het Kamerlidmaatschap voor Amsterdam aannemen. Men seint uit Amsterdam aan het Vad.: De heer Pijnappel neemt het lidmaatschap der Tweede Kamer aan. Naar men verneemt zal de zitting der Sta- ten-Generaal op 16 Mei niet in persoon dooi de Koningin-Regentes, maar door een com missie van Harentwege worden geopend. De gewone audiëntie van den minister van Naar de Tel. verneemt, zal jhr. mr. Roëll, gekozen te Utrecht en te Haarlem, voor het eerstgenoemde district optreden. Naar men ons meldt, is tegen de verkiezing van den heer De Meester, in het district Eist protest aangeteekend, daar volgens sommige kiezers een der stembriefjes, op den heer De Meester nitgobracht, geteekend was. Het stembureau had dit biljet voor geldig verklaard, daar het z. i. twee namen bevatte, in welk geval alleen de eerste in aanmerking komt. (Avp.) Tegen 1 Mei wordt ook voor de verbinding Hoek-van-HoliaudHarwich eene verbetering aangekondigd. Door de indienststelling van de Berlin, nevens de Okelmsford en Amster dam, schepen van groote snelheid, kan het vertrek van de passagiers van Liverpool-station te Londen van 8 u. 's avonds tot 8.30 ver schoven worden. Omgekeerd wordt de aan komst vervroegd van 8.45 u. tot 8.05 u. Aan kapitein G. Stenger, gezagvoerder van het ss. Amsterdam, van de Ned. Arner. stoom vaart-maatschappij, werd te New-York, ais erkenning voor de poging tot redding der equipage van het in nood verkeerende Amerib, schip Maggie Wells, door de »Life Saving Benevolent Association of New-York" vereerd en door eene deputatie, vanwege die veree- niging, die zich daartoe aan boord van het stoomschip Amsterdam, begaven, oveihandigd een gouden medaille met de volgende in scriptie: Presented to captain O. Stenger, master of the steamer Amsterdam in recognition of his humane efforts to rescue the crew of a wrecked vessel in a storm in Mid. Atlantic Ocean in Jan. 1894. Aan de keerzijde der medaille bevindt zich een In nood verkeerend schip in hooge zee. Aan den matroos A. van der Wit, den eenigen overgeblevene der bemanning van de reddingboot, die door het ss. Amsterdam, kapt. G. Stenger, werd afgezonden, om de equipage van het in nood verkeerende Ame» rikaansche schip Maggie Welk te redden, werd door de genoemde vereeniging eene zilveren medaille vereerd. Ook ontvinghij de zilveren medaille van de »Boston life Saving Society", Vanwege de Zuidhollandsche maatschappij tot redding van schipbreukelingen werd hem Dinsdag door de directie der Ned. Ameiiït. stoomvaart-maatschappij overhandigd de gou den medaille, benevens vijfhonderd gulden, uit Amerika voor hem gezonden.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2