UITSLAG DER lERSTEMffllRGEN Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Post en ïeiegraphie. Koloniën. 345ste Staatsloterij. De Zuidhollandsche maatschappij tot red ding van schipbreukelingen, te Rotterdam, heeft aan de vrouw van den schipper Engels, die bij eene schipbreuk op de Paap het leven verloor, eene som van f50 uitgereikt. In Duitschland wordt gewaarschuwd tegen Amerikaansche agenten, die onderweg zijn, om 5000 Duitsche arbeiders aan te werven voor de Yereenigde Staten. Het deel van Amerika n.l., waar de ai beiders zullen moeten werken, is het slechtste des lands. Het is het Mississippidal, een broeinest der gele koorts. Daar de Amerikaansche heerer. misscnien ook in ons land arbeidskracht komen zoeken, kan de Nederlandsche werkman met die ■waarschuwing ook zijn voordeel doen. Te Rotteidam verrichtte onlangs de kok D. Veis—Heyn, een twintigjarig jonkman, werkzaam in het restaurant Van der Dusse, eene daad van rnenschiievendheid en onver schrokkenheid, doordien hij te water sprong, om een zevenjarig kind te redden. Zijn edele poging slaagde, en het kind kwam behouden aan wak De redder zelf heeft door de snelle temperatuurverandering eene longziekte ge kregen en is eenige dagen later aan de ge volgen bezweken. Het lijk van den overledene, die uit Am sterdam afkomstig was, is Maandagavond daarheen vervoerd geworden. Bij den tocht van het sterfhuis naar het station gingen aan weerszijden van de lijkbaar drie leden van de Nederlandsche koksvereeniging, terwijl de voorzitter en twee bestuursleden volgden. Van die vereeniging was een prachtige krans op de lijkbaar gelegd, op welks linten stond vermeld »De Nederlandsche koksvereeniging aan ons medelid, den moedigen redder". Nadat de kist aan het station in een waggon was geplaatst, werd een kort afscheidswoord gesproken. Uit Dordrecht meldt menEen 40-tal broodbakkers (patroons) hebben Dinsdagavond met algemeene stemmen besloten, op a.s. Hemelvaartsdag, bij wijze van proef, geen brood te bakken en dit ook niet te laten rondbrengen, met het uitsluitend oogmerk om aan de knechts dien dag vrijaf te geven. Wel zullen de bakkers dien dag, zoo zij dit verlangen, kunnen verkoopen, terwijl oveii- gens, zoo de omstandigheden dit noodzakelijk maken, van het besluit kan worden afge weken. Slaagt de proef goed, dan is men voornemens den maatregel ook op andere feestdagen toepasselijk te verklaren. Wat dit besluit zooveel te belangwekkender maakt, is dat het niet genomen is op aandrang der bakkersknechts, maar op initiatief der patioons zeiven. Uordt is een der weinige groote plaat sen waar de Zondagsarbeid van de bakkers tot de uitzonderingen behoort. Een treffend staaltje van bijgeloof wordt gemeldniet uit Drente of Gelderlands achterhoek, maar uit Sliedrecht, een der welvarendste dorpen vau ons land. Zekere vrouw M. aldaar, wier zoontje ziekelijk was, had eenigen tijd geleden den raad ingewonnen eener waarzegster te Maassluis, die niet aar zelde om te verklai en dat het knaapje behekst was. Het eenige middel om den boozen geest uit te bannen waseene koolzwarte kip te nemen en die in een ijzeren pot met urine van het ziekelijk knaapje te koken, met een paar hoefijzers en eene hoeveelheid spelden. Vrijdag j.t. kwam de moeder tot het besluit het aangegeven middel te beproeven. Zij bad bij een wisselwachter eene echt koolzwarte kip gezien, die zij door haar kost ganger liet koopen. Een ijzeren pot met urine van het kind en de voorgeschreven hoeveelheid hoefijzers en spelden werd te vuur gezet, maar toen het er op aankwam de levende kip daarin te doen, ontzonk der vrouw de moed. De kostganger was echter koelbioediger en volvoerde de beslissende daad, waarna de pot gesloten werd. Een paar malen deed de tot zoenoffer bestemde kip nog eene wanhopige poging om het dek sel te openen toen begaven baar de krach ten en weldra was zij niet meer. Van een uitvaart van den boozen geest was evenwel niets te bespeurenin den toestand van het knaapje kwam niet de minste verandering. Van 7 uur 's avonds tot 's nachts 1 uur hield men den pot te vuurde zonderling ge kruide kippensoep was gaar, maar wat er verder mee gedaan moest worden, wist geeu der in het geheim ingewijden de waaizeg- •ster had dat niet gezegd. Mistroostig ging men toen ter ruste en sedert is nog niet de minste uitwerking van het toovermiddel waargenomen. (Z). Crt.) J.l, Zondag zoo schrijft men uit Valther- mond aan de Pr. Qron. Ct., dato 24 April werden hier socialistische blaadjes ver spreid. Oveiïgens was het den gebeelen avond rustig. Gisterochtend, met zonsopgang, brak er te Valtheiveen eene weikstaking uit. De menigte groeide allengs tot honderden aan. Des middags was het getal arbeideis, alleen uit Valthermond, lot pl. m. duizend gestegen. Immers alle plaatsen, aan weeiszijden van de beide hoofddiepen, werden door de arbei ders afgeloopen, en de werklui, goed- of kwaadschiks belet te wei keu en bevolen mee te gaan, om bij de verveuers aan te dringen de loonen te verlioogen, voor het minst zóo als in '93. Deze loonen waren dooi de werkgevers vastgesteld met verlaging van 40 ct. voor de turf en 25 ct. voor den bagger. In 'tvooistel der ai beiders wilde gisteren nog geen ververier treden. Door onzen altijd ijverigen rijksveldwachter Lukassen en den gemeente-veldwachter Stel was alle tapperij van sterken drank verboden, zoodat dan ook geen enkel ai beider drank had gebiuikt en allen zich rustig hielden. Van twee voor mannen, die ruw optraden, kreeg de een een snede met een schop voor het voorhoofd en de ander een gekneusden arm. Toevallig waren 4 marechaussees van Ros winkel te Musselkanaal, van wie 2 naar de werkstakende Exloèrmonden en de beide an deren hier kwamen. Maar omdat hier niets onbehoorlijks geschiedde, vertrokken deze naar Weerdingei mond, waar ook zoogenaamde boljagerij plaats had. Vandaag mag weer niemand werken daarom zijn vele arbeiders vooreerst naar huis gegaan. Hedenmorgen 0 uur was het gene raal appèl tusschen nos. 30 en 40. Van daar heeft de tioep zich begeven naar de zoo genaamde Dikbioeken, aan den Valtherdijk, waar een 40-tal Ruiners nog werken en die insgelijks tot aansluiting zullen geprest wor den. Het is ook hier goed afgeloopen. Op hedenmiddag 3 uur is eene bijeenkomst be paald bij het logement vau P. J. Smit, aan de splitsing der hoofddiepen, tot welke vei gade- ling ook opnieuw de werkgevers zijn opge roepen. Op dit oogenblik, éen uur, neemt liet ge- tol vertiekkende arbeiders, die wel werken willen, maar niet mogen, nog steeds toe, tot veler groote schade. Men meldt uit Poortugaal aan de N. II. Ct. In de gemeente Hoogvliet, waar in twee huisgezinnen pokken zijn, deed zich gisteren een sterfgeval voor bij een niet gevaccineerd huisvader. Hoort men uit andere gemeenten klachten over groote nalatigheid bij vaccinatie en vooial revaceinatie, hier doet zich omgekeerd het geval voor dat, wegens gebrek aan vaccine, niet onmiddellijk aan alle aanvragen tot in enting kan worden voldaan. Het Rotterdamsch genootschap tot bevor dering der koepokinenting schijnt niet bij machte te zijn aan de talrijke aanvragen om vaccine te voldoen. Te Hoogeveen is bencht ontvangen, dat schipper P. Strijker uit Hoogeveen, op een der Hollandsche kanalen van boord gegleden en verdronken is. Wel sprong zijn broeder onmiddellijk in de boot en roeide naar den I drenkeling en gelukte het hem ook de vin gers vau den drenkeling te grijpen, maar deze ontglipte hem en hij zag zijnen broeder naar de diepte zinken, zonder hem te kunnen redden. Wegens loonsverlaging is in de venen te I Musselkanaal een werkstaking uitgebroken 1 en staakten in den 2en ExloGrmond 400 man den arbeid. Het huis van den heer Brouwer was ge durende geruimen tijd omsingeld door een paar honderd arbeiders, maar hij weigerde, evenals de heer B. de graaf, ie Musselkanaal, om een contract te teekenen, waarbij het oude loon zal uitbetaald worden. Alle andere verveners gaven aan de eischen der gravers toe. Marechaussee en politiemacht zijn aanwe zig en tot heden is de rust met verstoord. Te Sneek werden Dinsdag circa 20,000 kievitseieren aangevoerd. De gemiddelde prijs was 13 cents. Te Zwolle is de tweede boekhouder der stedelijke gasfabriek, de heer G. G., ter zake verduistering ten nadeele van de fabriek, ge arresteerd en naar de gevangenis overgebracht, Te Gent, bij Nijmegen, is opgehaald het lijk van een schipper, die sinds eenige dagen vermist werd. Hij was eigenaar van een ge laden afvarend schip, dat daar onlangs voor den wal lag. Men dacht echter niet, dat hij verdronken was. 1 Op het lijk werd een bedrag van f 200 gevonden. Naar men aan de Nbr. mededeelt, is de vrouw van J. v. N., die met haar inan te i Berlikum in hechtenis werd genomen, als verdacht van kindermoord, Dinsdag weer in vrijheid gesteld en naar Berlikum terugge keerd. De persoon van J. v. N. is onder groo- ten toeloop van nieuwsgierigen naar het huis van bewaring te 's-Bosch getransporteerd. Beiden, zoowel de man als de vrouw, schij nen te behooren tot hen waarvan men zegt, dat ze shalf gaar" zijn, zóo zelfs dat personen die hen kennen zich afvragen in hoeverre hier van toerekenbaarheid sprake zal zijn. Ylaardingen. Door liet gemeentebestuur werden indertijd op verschillende punten der stad openbare drinkfonteinen geplaatst, natuurlijk in de meening daarmede een nut tig werk te verrichten. Nu blijkt echter helaas meer en meer, dat van die inrichting niet alleen geen nuttig gebruik gemaakt wordt, rnaar zelfs misbruik, door uit baldadigheid nu en dan die fonteinen onbruikbaar te maken. Het is wel treurig dat het publiek dergelijke maatregelen niet beter weet op prijs te stellen. Boon. •- De correspondentie tusschen Gede puteerde Staten der provincie Zuid-Holland met den minister van waterstaaf, haudel en nij verheid heeft er toe geleid, dat de wederinstel ling van den veerdienst Roon Goidschalxoord verzekerd schijnt te zijn, indien door de bestu ren van de poldeis, welke bijdragen in de kos ten van den rijksweg tweede klasse tusschen Katendrecht en Nurnarisdorp, f300 "sjaars in kosten wordt betaald. Zaterdag zal door eene commissie uit Gede- puteeide Staten met vertegenwoordigers van genoemde poldeis te's-Gravenhage eene con ferentie gehouden worden. Een echte scliddei ij vari Rubens ic dezer dagen, naar The Pttü Mall Gazette mededeelt, op een veiling te Londen gekocht vooi 35 shillings (f 21), voor rekening van een slimmen knnstkooper, die iets gezien had in het met een la ig stof en vuil overdekte si hildeisluK. Nu het schoongemaakt is, wordt do waaide op f12,000 geschat. Het nnderweip is een beschonken Bacchus, met saters en bacihanten. Shakespeare's geboortedag wordt tegenwoordig te Stratford on Avon ieder jaar gevierd. Maandag was hot weer de dag. De klokken wei den feestelijk geluid. In de voornaamste straten werd gevlagd en de leerlingen van de oude sGrammar-ScbooI" brachten bloemen naar het graf van den grooten dichter. \s Avonds werd er door het tooneelge- zelschap van Benson, dat daar gastvoorstelhngen geeft, sMuch ado about Nothing" opgevoerd. VAN LEDEN VAN DE TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL op Dinsdag 24 April 1894. v. I. beteekent vooruitstrevend h bei aal, v. a. voor uitstrevend nnti-revolutiomiiui, c. a. conser- valief-anti-revolutiomiair, c u. eonser- vatief-uItiamonUan. DOKKUM. Uitgebrachte stemmen 2486. Gekozen mr. IS. Scliaafsma v. I. met 1329 stemmen. De lieer P. van Vliet Jr. v. a. had er 1157. GOES. Uitgebrachte stemmen 2931. Gekozen jhr. mr. A. F. de Savornfu Lobman c. a. (aftr.) met 18GG stemmen. De heer D. Stigter v. l. had er 1065. HONTENISSE. Uitgebrachte stemmen 2950. Gekozen mr. J. 4S. van Uelnse v. I. inet 1551 stemmen. Mr. F. J. F. M Walter c. u. (aftr.) had er 1370. Mevr. Jnniuu.T is ginei ochtend te Brussel vom de raadkamer van het hoi verschenen, liet vonnis tot haie gevangenhouding is bevestigd. Te Seiaing is een iijtmg van een buudsstoet, op weg naar het stathuis, bij het oversiekeu van den spoorweg dooi een tieiri aangeiedou en veibnjzeld. De vader van den bnndegom werd gedood de koetsiei. 's bruigoms moeder, een geluige, een dame en de biuidegnui zeit werden gewond. De afsluitboom lan den spoorweg was met gesloten geweest. Maar de baanvvachteisvrouvv, die het gevaar bemerkte, had door geiocp en teekens den koetsier gewaarschuwd. Deze meende echter, er nog wel over te kunnen komen. De gelegenheid tot verzending de: coirespon dentie naar Padang en Aijeh (met uitsluiting van overig Ned. Oost-Indie) bestaat dooi paddel van het stoomschip litenlhe. De laatste busliclitmg aan het postkantoor te Rotteidam is bepaald op 27 dezer, des namiddags ten 6 ure. De wijze van vet zending behooit duidelijk op het adres vermeld ie vvoiden. Batavia, 27 Maart. Den 22n Maait is de oud-njksbestierder vun Solo, Sosionegoro overleden. Volgens de Iele foon was hij ee:i tuoot staatsman. Naar het schijnt is ei, zegt de Java-Boclc, m den loop van dit jaar veel promotie te wachten bij het leger, tengevolge van liet heengaan van verscheidene oppei- en hooldofficieu u. Zoo vei- nemen wij dat generaal Deijkerhoff veimoede- lijk in het mija.u met buitenlaiidsch vei lof /..I gaan. Aan het Bat. Xbld. is getelegiapheeid, dat le Santander tien pet sun en zijn gedood en dei t tg gewond door eene ontploffing, die plaats had bij het lichten vin het vviak van het stoom schip Machiaco, dat eenigen tijd geleden zr.IK eene ontzettende ramp veiooizaakte. 4de Klasse. Tiekkitig tan 2G April iltketi pi ijzen. Pitjs \an f 100(1 tio 4150 s -OU 426 I'r us tan f 65: 05 2715 o 119 7602 9508 11414 15082 17232 109 3097 577t> 7772 10030 11734 15129 18318 430 3305 5S0I 7918 77 75 66 18411 700 35Ö0 5976 47 lui72 11930 15545 '29 844 3078 6049 8091 10389 13212 15688 18848 1127 3799 6182 8108 10556 13467 1580! 18981 97 4142 6323 9249 10629 14216 15909 19102 4320 4239 6925 8310 10806 63 16158 19349 1490 4387 29 72 11085 14110 68 1973,3 1856 1418 19 8578 11205 84 <6203 1989,5 2509 4679 7178 8821 04 14760 16998 20818 2641 80 7587 9168 11398 14810 17132 20994 51 4862

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3