Gemengde Berichten. Post en Teiegraphie. Land- en Tuinbouw. V i s s c h e r ij. Kerknieuw s. Zeetijdingen. M arktberieliten. Koloniën. Armenzorg. Het kogelwerend pantser van Dowe is Dinsdag te Berlijn opnieuw beproefd. Het verbod om zich zeiven te beschieten schijnt nu voor den uitvinder opgeheven te zijn. Verscheidene offi cieren losten met nieuw model geweren schoten op Dowe, en deze bleek, toen de Geheimraad Jr. Van Bardeleben hem daarna onderzocht, geheel ongedeerd te zijn. i Wat ziet je jas er verschoten uit! is onder de heeren eene geliefde woordspeling tegenwoordig. Het Pruisische ministerie van oorlog onder handelt met Dowe over zijne uitvinding. De drager van een beroemden naam, de jonge graaf de Talleyrand Périgord, zoon van den prins en de prinses de Sagan, is te Parijs in hechtenis genomen met zijn vriend Wastils, onder beschuldiging van valsche wissels gemaakt en uitgegeven te hebben. De beide jongelieden ontkennen ten sterkste het hun ten laste gelegde. Er loopen geruchten van een vijftal ophanden zijnde inhechtenisne mingen van personen, die bij de zaak betrokken en schuldiger dan deze twee beschuldigden moe ten zijn. Op den Drachenfels is, te gelijk met de ge vederde zangers, ook een nieuwe nBard" ver schenen. Zijn lange, sneeuwwitte baard, zijn fluweelen buis, de slappe hoed en de guitaar, dat alles herinnert aan zijn voorganger, verleden jaar gestorven. Rijn-, wijn- en minneliederen, door hem zei ven gedicht en gecomponeerd, maken het voor naamste deel uit van zijn repertoire. De imeistreel" is te Bonn geboren en jaren lang operazanger (baryton) geweest. Het gezamenlijk vermogen der bankiersfamilie Rothschild wordt thans in een ronde som ge schat op 5000 uiilliuen gulden. In 1875 bedroeg het nog niet de helft van die som, zoodat het kapitaal in 18 jaren meer dan verdubbeld is. De bekende Duitsche economist, professor Rudolph Meijer, berekent, dat het vermogen der Rothschilds zich als het zoo voortgaat om ds 15 jaar zal verdubbelen en in 1965 de ontzaglijke hoogte zal bereikt hebben van 150 milliard gulden. Van de rente en amleie opbrengsten van dit reusachtig kapitaal zoude» 38 millioen ntenschen kunnen onderhouden worden. Dat is dus ongeveer de bevolking van geheel Frankrijk. Een handelaar in oude violen te Londen is voor f40,000 eigenaar geworden van een stra divarius, die gedurende vijftig jaar het eigendom was geweest van den musicus Alexandre Batta. Deze had de viool in 1836 gekocht voor f 3750. De stradivarius draagt het jaartal 1714 en moet buitengewoon schoon van klank zijn. De Newyorksche bankier Jesse Seligmann is overleden te San Francisco, waar hij tot her stel van zijn gezondheid verblijf hield. Hij werd in 1838 in Beieren geboren, ging als onvermogend jonkman naar Galifornië, waar hij eerst als kramer, later als koopman in kleederen den kost verdiende en langzamerhand zich een groot vermogen verwierf. Na den oorlog richtte hij met zijn broeder Jozef (in 1881 overleden) het bekende bankiershuis te New-York op- De meening, dat electrische elementen in de telegraaflokalen kunnen staan zonder nadeel voor de daar werkende ambtenaren, is, naar de Leip- siger Zeilung bericht, onjuist gebleken. Volgens dat blad heeft men ontdekt, dat herhaalde ziekte gevallen onder de telegraafbeambten te Abterode voorgekomen, te wijten waren aan vergiftiging door arsenicum, dat zich ontwikkelde in de ele menten, het zink en liet ijzervitriool. Het feit zal nog nader onderzocht worden. Batavia, 27 Maart. Aan bet Atjeh-verslag van 27 Februari tot en met 12 Maart wordt door de Jav.-Cthet vol gende ontleend Groot-Atjeh. Onze posten ondervonden geen overlast van den vijand evenmin hadden onz# transporten en patrouilles van eenig vijandelijk vuur te lijden, terwijl do werkzaamheden in het voorterrein en tot verbetering van hel wegennet ongehinderd konden worden voortgezet. Gesteund door artillerie en het vuur van de tijdelijke post Kroeng-GIoempang, maakte T. Djohan Pahalawan zich den 27n Februari mees ter van eon vijandelijke versterking nabij Toewi Selimbing, bij welke gelegenheid een Europeosch kanonnier zwaar gewond werd, en vervolgens don ln dezer ook van Senelop, alwaar den 4n d.a.v. een tijdelijke post werd opgericht. De op de kwaadwilligen veroverde versterking werd den volgenden dag geslecht, terwijl eene andere, ook in de nabijheid van Toewi Selimbing gelegen, thans tijdelijk door een datachement militairen wordt bewaakt. Den 7n dezer werd een 6-tal lieden van T. Djohan Pahalawan, die goederen overbrachten voor T. Moeda Baid, tusschen Lambari en Ana- galoeng aangevallen en beroofd door een bende kwaadwilligen, die zich ongedeerd uit de voeten wisten te maken. Van het eiiand Weh viel niets te vermelden. Ondcrhoorigheden Oostkust. Op politiek ge bied was niets meldenswaardigs voorgevallen. Noordkust. Onze versterking te Ssgli werd met rust gelaten. Den 3n dezer werd een militaire marsch gemaakt naar de benting van T. Radja Ketjiq, op ongeveer 11/2 uur afstand van Segli gelegen op Pedir's grondgebiedde assistent resident ter Noord- en Oostkust maakte dien tocht mede. De houding der bevolking was vriend schappelijk. Elders bleven rust en orde ongestoord. Westkust. Nadat door onze bondgenooten te Malaboeh op 1 dezer het hoofd gestooten was voor Roending, waarbij zij belangrijke verliezen leden, rukten den 3n d.a.v. onze troepen uit, om met de bondgenooten de hoofdsterkte des vijands te veroveren en zoodoende zijn kracht te breken. De aanval werd met succes bekroond, doch ten koste van 3 dooden, 4 zwaar gewon den en 20 licht, waaronder 2 officieren, de ka- pitien en de le luitenant der infanterie H. P. Krul! en F. Schuttde vijand Het 21 dooden, 2 geladen kanonnen, 30 geweren en 60 blanke wa pens in onze handen. De veroverde benting werd daarna door de bondgenooten bezet. (Dit gedeel te van het verslag is reeds in dezelfden vorm door de Deli-Cl. gemeld.) Te Poeioe Raja liet de toestand niet te wen- schen over. De weersgesteldheid was over het algemeen drukkend warm, gepaard met oostelijke winden, ondanks de bijna dagelijks vallende regens, die echter van korten duur waren. Da gezondheidstoestand op de zeeposten was naar omstandigheden goed te noemen. In Groot-Atjeh was hij over het algemeen gunstiger. Het gemiddelde ziektecijfer per dag bedroeg 18 tegen 21 en dat van beriberi 4 tegen 5 in den vorigen verslaglijd. Het sterftecijfer was lager. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbe kenden, over de le helft der maand April, welke op schriftelijk verzoek aan het postkan toor alhier kunnen worden gereclameerd. Wed. van der Draai Gouda. Briefkaart. W. Verhoog 's-Gravenhage. De gelegenheid tot verzonding der correspon dentie naar de Westkust van Afrika (Canakry, Saitpound, Monrovia, Quittah, Addak, C. Coast, enz.) bestaat door middel van het stoomschip Yoruba. De laatste btislicbting aan het postkan toor te Rotterdam is bepaald op 30 dezer, des namiddags ten 12.30 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De directeur-generaal der posterijen en teie graphie maakt bekend, (lat in de laatste helft van de maand Mei e.k. een vergelijkend onder zoek zal worden gehouden van adspiranten voor de betrekking van klerk der posterijen en teie graphie, om, naar mate van de behoefte, als zoodanig voor den post- of telegraafdienst te worden aangesteld. St.-Ct In het Westland is het eerste tijdperk van teelt over het algemeen zeer gunstig. Met vroege ontwikkeling gaat meest een krachtig gewas ge paard. De wintergranen zijn zeer forsch, vooral 'ie rogge, die van medio April reeds aren schoot. Uien zijn door den regen goed gewassen De vroege aardappelen staan alleen zeer ongelijk, en vele spruiten blijven weg, wat wijst op zwak ke poters. Aardbeziën dragen heel schraal. Peren en pruimen hebben keurig gebloeid en zijn door het gunstige weer bijzonder voorspoedig gezet. De knop van den appel is zwaar. Bloembollen bloeiden tot het eind toe prachtig. De varkensteelt en varkensmesterij zijn steeds in den laatsten tijd een rijke goudmijn voor den Brentschen landman. Er zijn landbouwers, vooral in de gemeenten Dwingelo en Beilen, die er jaar in, jaar uit met 8, 9 a 10 en soms nog meer zeugen op aanfokken on bij wie men somtijds een honderdtal in da hokken kan zien, ouden en jongen. En wat de boer in't groot doet, dat doet de kleine burger, de neringdoende, de handwerks man, de arbeider, ja zelfs de schoolmeester in 't klein. Bijna ieder houdt tegenwoordig varkens, om er wat aan te sbevoeren." De prijzen zijn aanhoudend hoog, en de vraag is groot. Daarbij is het voeder als rogge en I aardappel zeer goedkoop. Van de vroeger zoo I algemeen heerschsnde en gevreesde vlekziekte onder deze dieren hoort men niets meer. De voorraad aardappelen is in de Groninger 1 veenkoloniën nog zeer groot. De prijzen zijn laag. Pootaardappelen worden zelfs voor f 0 60 per I1L verkocht. In Groningen vertoeven tegenwoordig onder scheidene Belgische kooplieden, om voor 10 tot 1 13 cent per kilo het oude vlas op te koopenen het nieuwe te zien. Veel wordt er niet omgezet. Urukker is het in den veehandel. De land bouwers maken bevredigende prijzen, terwijl voor het overblijvend aantal gras in overvloed is. Tuuerculine. Men schrijft uit Londen aan het IV. v. d. In het vorige jaar is in het N. vjd. Dag reeds melding gemaakt van de tuberculin, door middel waarvan men het bestaan van tuberculosis bij vee kan aantoonen. Dezo stof wordt onder de huid achter het schouderblad van het dier in gespoten, en indien daarna de temperatuur van het lichaam belangrijk dat is 3 tot 5 graden rijst, dan wordt dit als een zeker teeken beschouwd dat het dier aan tuberculosis lijdt en, indien dit niet geschiedt, dat het vrij van de ziekte is. Up het proefstation te Ottawa in Canada zijn uitgebreide proefnemingen met het middel genomen en deze hebben aangetoond dat in alle gevallen, waarin de temperatuur na de inspuiting belangrijk rees, ook werkelijk tuber culosis aanwezig was. Zulke proefnemingen zijn kostbaar, omdat men de juistheid der conclusie alleen na den dood bewijzen kan. Sedert November 1892 is het middel op 54 runderen toegepast. 28 bleken gezond en 26 lijdende aan tuberculosis. Men zal de proefnemingen thans uitstrekken tot alle proefstations in Canada. Men hoopt daar in tuberculin ook het middel gevonden te hebben of op het spoor te zijn geholpen om ook andere ziekten te kunnen constateeren. Indien de besmette beesten dan steeds afgezonderd, ontsmet en geslacht worden, zou men de ziekte kunnen kwijtraken, een groot voordeel als men de mogelijkheid overweegt, dat de ziekte ook op menschen wordt overgebracht. Ook in de "Vereenigde Staten r.eemt men krachtige maatregelen om de ziekte uit te roeien. In 1893 werden daar 20,000 runderen onder zocht, 686 daarvan werden besmet bevonden en geslacht. De besmette beesten werden in 17 verschillende graafschappen gevonden. Er is natuurlijk wel moed toe noodig om de tuberculin-proef op zijn eigen runderen toe te passen, vooral in het geval van kostbare melk beesten. Maar vele rijke landbezitters in Engeland, Canada en de Vereenigde Staten hebben dien moed gehad. Een hunner, lord Spencer, vond dat a! zijn vee aan tuberculosis leed. Maar zij die zich aan de proef onderwerpen en wier beesten deze kannen doorstaan, vinden hunne belooning in de hoogere prijzen die voor het vee gemaakt kunnen worden. Het gebruik van tuber culin neemt in elk geval gaandeweg toe. Het schijnt dat eene tweede inspuiting zelden zulk eene sterke reactie teweegbrengt als de eerste, zelfs indien er verscheidene maanden tusschen beide inspuitingen verloopen. De resul taten der eerste inspuiting zijn derhalve het meest te vertrouwen. De weesinrichting te Neerbosch ontving de afgeloopen week weder vele giften en goederen, zoo: f300, bezorgd bij ds. Eijkman te Steen- wijk, waarvan f 100 bestemd is voor de weezen, f100 tot verbetering der gebouwen f 100 voor bet ziekenhuis. MAASSLUIS. Dondoidag waren de prijzen voor zoutevisdi f41.a 42.keelen en lip pen f59,a 60.koolvisch f 13.50 a 13.75, kibbeling f 16.50 a 17.— leng f26.75 a 27.— schelvisch f9.a 9.25, heilbot f22.a 23.— per ton. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 142 zalmen, die voor fl.tot 1.25 per Va kilo werden ver kocht. Nog werden aangevoerd 810 elften, die f 0.90 tot 2.20 per stuk opbrachten, 550 finten, die 5 tot 25 ct. per stuk golden. Uit Enkhuizen schrijft men Wederom wordt dit jaar bij de ansjovis-vis- scherij een proef genomen met stoombooten, en thans met vrij goeden uitslag. Door 2 stoom booten, welke met den kuil viscliten, werd den eersten dag 16,000 en den tweeden dag 41,000 stuks anjovis gevangen, terwijl door zeiivaar- tuigen met den kuil hoogstens 1000 en met sleepnetten hoogstens 3000 stuks anjovis per span werd aangebracht. Ned.-Her v. Kerk. Beroepen; te Schiedam ds. A. J. van Wijngaarden te Mijdrecht; te Utrecht dr. J. H. Gunning J.Hz. te Leiden te Middel burg ds. Hoogenraad te Wapeningen. Bedankt; voor Oost-Voorne door den heer J. W. E. van Loon, cand. te Leeuwarden voor Blija door ds. E. M. van Uzendijk te Ka- pelle nabij Goes. Door bet prov. kerkbestuur van Drente zijn gisteren tot de evangeliebediening toegelaten de heeren W. H. Roobol, eandidaat aan de uni versiteit te Utrecht, en J. Sevenster, eandidaat aan da universiteit te Leiden. PRAWLEP0INT, 27 April. GepasseerdJohanna (st.), kapt. J. Petersen, van Sul'ma naar Schie dam, wordt heden alhier verwacht. Schiedam, 28 April. Hegge en Gerst zonder handel. Moutwijn 1 noteering der makelaars f 6. Jenevers Amsterd. proef f10 per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoelingf 1>00 per ketel. Naaldwijk, 26 April. Heden werd besteed vooraardappelen f 0.70 a 1.30, per kin kroten f 0.40, peen f0.35 a 0.40. Op de veilingen: witte asperges f 0.30 a 0.40, blauwe f0.18 a 0.26 per bos; aardbeziën 40a 53 ets. per potzuring f 0 21 a 0.25, spinazie 30 a 35 ets. per kin; slaf 1.50 a 2.50 per 100. Leiden, 27 April. De aanvoer en prijzen ter veemarkt van héden waren als volgt: 12 stieren f48 a 210, 110 vette ossen en koeien f110 a 271, of 54 a 70 c. per kilo, 620 vare dito f82 a 190, 30 gras kalveren t 18 a 41, 52 vette dito f31 a 75, of 65 a c. per kilo, 212 nuchtere dito f2.50 a 10.112 vette schapon t'15.a 26.of 35 a 40 c. per kilo, 592 weide dito 110.a 22.174 lammere" f 4.a 6.— 186 mageie varkens f 15 a 38, 232 biggen f5.50 a 14847 kalf- en melkkoeien f105 a 268, 4 paarden l'28 a 47, veulens fa Tiei.euvvaard, 27 April. In hooi gaat weinig om, de prijs daalt, goede qualiteit is thans vnnr f 20 a 21 per 500 KG te bekomen. Stro» houdt zich in den prijs goed staande, f!4 a 15 per 500 KG.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 10