Rechtzaken. PER TELEGRAAF. 's-GRAVENHAGE, 28 April. - Hedenochtend hebben de ministers collectief hun ontslag aan de Ko ningin-Regentes aangeboden. Land- en Tuinbouw. F. M. van Dijk, de redder van het kind van J. Fijen zie ons vorig nummer heeft nu -reeds vijfmaal door er bij te springen kinderen uit de Buitenhaven bij de sluis ge haald. "Vier er van heeft hij door zijn mensch- lievende pogingen het leven gered, éen was toen hij het boven water bracht reeds dood. Een jongen, werkzaam in het metselaars pakhuis van den heer J. Hoek aan de Lange Haven alhier, viel gisternamiddag van een zolder, 3 meter hoog. De geneesheer Van der Sman verleende hem de eerste hulp, daar hij gekwetst en buiten kennis was. Per rijtuig ia hij naar zijne woning vervoerd. Mr. H. Goeman Borgesius, zoowel te Sneek als te Zutfen tot lid van de Tweede Kamer gekozen, heeft voor Zutfen aangenomen. Naar de JV. B. Ct. verneemt, is de heer mr. W. H. de Beaufort naar het buitenland vertrokken en zal daar eene beslissing nemen over de vraag, voor welk kiesdistrict hij de de op hem uitgebrachte keuze voor het lid maatschap der Tweede Kamer za! aannemen. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag niet plaats hebben. Krachtens koninklijke machtiging is toe stemming verleend tot de toetreding van Luxemburg, te rekenen van 1 Mei, en van België, te rekenen van 1 Juni, tot de op 13 Juni 1893 te Bern getroffen schikking, hou dende bijzondere bepalingen voor het inter nationaal spoorwegvervoei tusschen Nederland, Duitschland, Oostenrijk-Hongarije en Zwitser land, opgenomen in de Nederlandsche Staats courant van 22 Februari j.l., uo. 44. Blijkens ministerieels verordening in Duitschland zijn Nederlandsche schippers, die tenminste twaalf weken in het jaar met hunne schepen op Duitsch grondgebied verkeeren, verplicht hun personeel bij de Duitsche rijks- invaliditeit- en ouderdomverzekering te verze keren. Vanwege den waterstaat wordt thans de rivier van Rotterdam naar zee gepeild, ten einde te onderzoeken of er in den afgeloopen winter verondïepingen zijn ontstaan of stroom- verlegging heeft plaats gehad. Be uitslag. Eet Centrum meent, dat drieërlei weg der regeering openstaat: eene kiesrechtuitbreiding ter hand nemen, welke wel ruim, maar toch tijdelijk is, plaats maken voor een ministerie- Roëll en een grond wetsherziening beproeven, opdat art. 80 niet langer een hinderpaal zij voor -finale uitbreiding in den geest van alge meen kiesrecht. Wat daarvan zij zegt het blad verder wij meenen nu, dat de strijd, die gevoerd is, thans als beslist moet worden gerekend. De kiezers van alle partijen zijn hem moede, en bij verder voortzetten zou eene algelieele onverschilligheid kunnen ontstaan. Wij bedoe len hiermede in de eerste plaats, dat in de zeven districten, waar nieuwe verkiezingen moeten plaats hebben, het terrein aan de overwinnaars worde vrijgelaten. Alleen zouden wij liet begrijpen, dat par tijen, die schade hebben geleden, hunne ge vallen manschappen weder op de been trach ten te helpen. Er behoort echter, naar onze meening, thans niet meer te worden gelet op voor- of tegenstanders van Tak. maar op de partij, waartoe zij behooren. StelL men daarbij b.v. ongeveer gelijkgezinde eandidaten tegen over elkaar, dan zal dit door de kiezers van alle partijen waarschijnlijk zeer worden ge waardeerd. Napleiten en navechten is thans tot niets nut en zou de hier en daar gerezen animositeit kunnen doen omslaan tot verbit tering. De Midd. Ct. betreurt den uitslag ten zeer ste. En 't bad zoo geheel anders kunnen zijn ais men van begin af aan in menig district met meer tact ware opgetreden Met recht kan worden gezegd - verklaart de M. Ct. dat de kleinzielige naijver en de jammerlijke verdeeldheid tusschen de ver schillende kiesvereenigmgen der vooruitstre vende richtingen in de hoofdstad voor een groot deel de krachtinspanning en het ferme optreden onzer geestverwanten op kiesrechtgebied in zeer vele plattelands- d i s t rieten vruchteloos hebben gemaakt. Het komt trouwens meer voor, dat men in de j>hoofdsteden" een lesje kan nemen aan hetgeen tie »provincie" doet! Ook is een groot deel van de mislukking te wijten aan het niet zuiver houden van de quaestie, aan de vermenging met tal van dingen die er geheel buiten stonden. In dat verband moet ook de N. Jtott. Cou rant eene veer laten. ï>De virtuositeit zegt de M. Ct. waarvan door dit blad werd blijk gegeven in het bedenken van valsche leuzen, in het onzuiver maken van den strijd en in het vechten tegen personen in plaats van het kampen voor be ginselen mag ongeëvenaard heeten. sHet is voor het plutocratisch conserva tisme inderdaad een buitenkansje geweest dat dit blad zich zoo geheel en al met eene toewijding eene betere zaak waardig in zijn dienst heeft gesteld. »Terecht is dan ook opgemerkt dat wat vroeger speciaal in de residentie te vinden washet stijve conservatisme, thans zijn zetel in de koopstad aan de Maas heeft op geslagen. »De Rotterdamsche egoïstische politiek met hare persoonlijke antipathie tegen den minis ter Tak van Poortvliet heeft zich bij deze gelegenheid in al haar kleinheid doen kennen." Ook de M. Ct. gelooft, dat het ministerie ontslag zal nemen. »Met leedwezen", zegt ze szien wij het heengaan, te meer, omdat wy niet recht weten welk ministerie het moet vervangen om met de nieuwe Kamer een vruehldra- genden arbeid te verrichten. j>Het Kabinet-TakPierson heeft tegenover het vaderland zeer groote verdiensten ge had en het zal moeilijk vallen het op waar dige wijze te vervangen." De Standaard ziet als resultaat der ver kiezingen, dat de kiesrechtuitbreiding nu niet in éenen maar in tweeën komt. Het blad berust in de uitkomstmisschien blijkt later nog, waarom het kortere zijpad werd afge sneden. Het had vurig gehoopt, dat de zaak in eens haar beslag zou krijgenom het wantrouwen tusschen stand en stand tot be daren te brengenom met de politiek uit het moeras en niet nogmaals achteraan te komen om den molen van staat, die zoo lang reeds smet halve wieken maalt", weer op gang te brengenom de spanning tusschen voor- en tegenstanders ook in de eigen pai tij tot enkele maanden te beperken. Nu moet sin stille gehoorzaamheid" het zwaard nog maals worden aangegespt tot het doel bereikt is. Want de overwinning van het democrati sche beginsel op het conservatisme is slechts eene quaestie van tijd. »Die heden ge slagen worden, zijn de overwinnaars van m o r g e n." De tegenstanders zijn nu bekend zy zyn het conservatisme. »De Room«che hiërarchie vooraan. Achter Rome de conser vatieven onder de synodale hiërarchie. En beide kerkelyke machten in bond met bijna geheel onzen adel en de hoogere geldmacht." Nu moet zoo spoedig mogelijk aan het conservatisme de last opgelegd worden van zijn gevaarlijken triomf, süe meerderheid van het conservatieve Kabinet zal nu hoofdzakelijk bij de Roomsche Kamerleden schuilen, ver stokt met eene kleine conservatieve groep, die alleen door de Room«che kiezers in de Kamer is gebracht." Daarnaast zal dan eene minderheid van conservatief-liberalen staan, die zonder Rome's phalanx niets vermag. En voorts zullen een vijftal leden van de gewezen anti-revolution- riaire club zich op eene wijze, die ons nog niet helder is, bij de conservatieve meerder heid moeten aansluiten." Met de kieswet van het conservatisme moge nu de eerste uitbreiding komen straks volgt de tweede vanzelf. Want den wissel op kies rechtuitbreiding zal de nieuwe Kamer toch zeker wei niet onbetaald durven latendan ware het conservatisme bij de eerstvolgende verkiezing volkomen ontmaskerd. Dat ditmaal vooral de anti-revolutionnaire partij het gelag betaalde, was volkomen natuurlyk; hoogstens in een drietal districten kunnen anti-revoiu- tionnairen zonder hulp van andere partijen gekozen wordenna de deputaten-vergade- ring, die voor ditmaal de vroegere banden besloot los te maken, was dit te voorzien. Het dunnen der gelederen betreurt het blad van harte, »en het uitvallen van zoo menig Kamerlid, dat zich moedig voor het volk in de bres had gesteld, is ons eene oorzaak van ongeveinsde smart. sMaar toch, ook dit is slechts een misstand voor een tijd". Onze Calvinisten hebben thans positie ge nomen; hun mag, een zeer enkel district uitgezonderd, de lof niet onthouden worden, dat zij politieke rijpheid getoond hebben en volkomen in staat zQn bij de volgende worste ling als keurkorps te strijden in de voorste gelederen. Dinsdag 4 Mei a.s. zal de zomerdienst langs den Hollandschen spoorweg aanvangen; de treinen vertrekken alsdan uit Schiedam Naar Amsterdam 5.30, 7.41 (4e en 2e kl., stopt alleen te 's-Hage), 7.46,40.45, 2.32, 3.44, 4.34. 6.45, 8.02 en 8.39. Naar "s-Hage: 8.13, 11.32 en 42.27, staan in verbinding met de treinen die te 9.04 en 4.07 uit 's-Hage naar Amsterdam vertrekken. Naar Leiden: 8.13, 9 28. staat in verbinding met den trein, le en 2e klasse, die te 40.34 uit Leiden naar Amsterdam vertrekt, 4.35, 5.49, 10.14 en 11.20. Naar Rotterdam4.58 (alleen Dinsdag) 6.33, 7, 8.08, 8.18, 9.09, 9.23, 9.46, 10.56, 41.24, 12.23, 12.42, 1.44, 2.15, 2.59, 3.45, 4.05, 4.43, 5.47, 6.43, 8, S.30, 8.58, 9.50 (enkel le en 2e Idasse), 10.31 en 11 39. Naar Helder 7.46, 10.45, 3.44, 6.45 en 8.02. "Van Schiedam naar "Vlaardingen, Maassluis en Hoek-van-Holland5.32*, 7.37', 8.20, 9.31, 10.14, 10.55, 11.30*, 1.46*, 3.16,4.49*, 6 50*, 8.06, 9.06', 10.17 en 11.40. De met een geteekende treinen loopen naar den Hoek-van-Holland. De tijd van vertrek der treinen is aangegeven in den tijd van Greenwich, dat is: 12 uurGreenwicli- tijd 12 uur 20 minuten Amsterdamsche of ge wone tijd. Te Oud-Beierland en ook te Nieuw-Beier- land heeft zich een geval van pokken voor gedaan. Te Amsterdam is, onder voorzitterschap van den heer G. Muijsken, een vergadering ge houden van afgevaardigden der in Nederland gevestigde arbeidsraden. Vertegenwoordigd waren de arbeidsraden te Amsterdam, 's-Gra- venhage, Leiden, Haarlem,Zutfen enBolsward. De agenda bevatte de volgende punten samenstelling der arbeidsraden; eenvormig heid in de wijze van behandeling der zaken het onderwerpen van misstanden aan de publieke opinie geheimhouding der zaken gemeenschappelijk optreden (ioontabel, rege ling van loon en werktijd in de bestekken der regeering, werk- en schafttijden, loon- vraag, algemeene pensionneering van werk lieden met behulp van het rijk); oprichting van een bond van arbeidsradenaanwijzing van epn orgaan. In beginsel is besloten zich gezamenlijk te wenden tot den minister van waterstaat, om te verkrijgen, dat in de algemeene voorwaarden voor rijkswerken worden verordend, dat in de bestekken loontabellen en regeling van werktijd moeten zyn opgenomen. Nauwelijks was de politie, die Donderdag tegen de ongeregeldheden bij de werkstaking te Nieuw-Buinen waakte, vertrokken, of op de plaats, toebehoorende aan den heer Kamps aldaar, stond reeds ik dagwerk turf in brand door spoedige hulp werd echter veel onheil voorkomen. Gisteren was alles rustig. Op een weide onder Diepenveen zal aan staanden Zondag door verschillende te Deven ter gevestigde werklieden-vereenigingen eene meeting worden gehouden ten gunste van den 8-urigen werkdag. Sprekers zijn de heeren Gerhard, Hundt, Wolving van Amsterdam en Boerkool van Rotterdam. De sOranjebond van orde" ontving weder een som van flOOO van een Amsterdamsch ingezetene voor den aanbouw van een huis op het Hof veld te Apeldoorn. Ook van andere plaatsen ondervindt de stichting belangstelling. Door verschillende vakvereenigingen te Arnhem zal op 1 Mei a.s. een wandeltocht door de stad worden gemaakt. Het uur van aanvang is 6 uur des namiddags. Het medevoeren van banieren, roode vlag gen, opschriftborden enz. is, evenals het op straat zingen van liederen, verboden. Nader verneemt men omtrent den moord aanslag op het dienstmeisje M. Jansen te Zutfen gepleegd, dat de huzaar Van Os haar een paar malen om verkeering heeft ge vraagd, hetwelk zij heeft geweigerd als heb bende een vrijer. In den noodlottigen morgen merkte het meisje alreeds dat Van Os haar steeds zeer zonderling aankeek, zonder dat zij echter iets van zijne plannen vermoedde. Toen zy echter op zijne slaapkamer werk zaam waren, heeft hij haar, onderwijl de andere meid water ging halen, aangegrepen, op den grond geworpen en dusdanig de keel dichtgeknepen, datzy haar bewustzijn verloor. Toen zij weer bijkwam, gevoelde zij zich verwond, en zag Van Os reeds als dood liggen, waarna zij verschrikt is opgesprongen en de kamer afgeloopen. Hoe zij het schot heeft gekregen, weet zij niet. Volgens zyn eigen gezegde moet Van Os al reeds vroeger te Leeuwarden een meisje te water hebben geworpen om haar te ver drinken, doch op het hulpgeschreeuw der drenkelinge heeft hij haar toen zelf weder uit liet water gehaald. (z. O.) 's-Grmrenïiage. De Koningin-Regentes bracht gisteren een bezoek aan het koninklijk huisarchief in het paleis op den Kneuterdijk. De Koninginnen zuilen a.s. Maandag met een extra trein van de Holl spoorwegmaat schappij, die te halfelf uur (plaatstijd) vm, de stad verlaat, naar Baarn vertrekken, al waar de koninklijke trein te 12 u. 12 min. aankomt en van waar HH. MM. per rijtuig Soestdijk zullen bereiken. s; Het koninklijk staldepartement bracht hedenmorgen paarden en rijtuigen der hof houding naar Soestdijk over per Holl. spoor trein van 41 uur vm. Het personeel, dat Hare Majesteiten ge durende het verbly'f op Soestdijk vergezellen zal, bestaat uitjonkvrouwe Van de Poll, sur-intendante der opvoeding van de Koningin baronnes Van Itersum en barones Rengers,- hofdamesmiss Saxton Winter, gouvernante kapitein ter zee, baron Van Hogendorp, adju dant; jhr. De Ranitz, particulier secretaris; graaf Van Limburg Stirum, kamerheerlui tenant graaf Schimmelpenninck, ordonnance- officier, en jhr. mr. Gevers Deynoot, waarne mend directeur van het kabinet der Koningin. Amsterdam, Eene ontzettende ramp waarbij vier jonge kinderen het leven verlo ren, heeft gisteravond alhier in de Nieuwe Kerkstraat plaats gehad. Hij ontstond in de woning van zekeren Similauw, een Rus, die met zijne vrouw het benedenhuis van perceel 63 in genoemde straat bewoonde. De brand nam zóo spoedig in omvang toe, dat de vier kinderen die te bed lagen, niet meer gered konden worden en als lijkjes werden teruggevonden. Ingezonden medcdeellngen, betreffende zaken van particulier handels- en nijverheidsbelang. 20 Cents par regel, »e last en de pijn door Haemorrhoï- den veroorzaakt, die zoo algemeen gevoeld wordt door hen die een zittend leven leiden, omdat het vele zitten een der oorzaken van haemorrhoïden is, wordt zeer verminderd als men slechts zorgen wil voor dagelijksehe goede doorstraling. Deze wordt verkregen doob het geregeld gebruik der echte Zwitser- sche Pillen van den Apotheker Richard Brandt, die het witte kruis op het roode veld op het etiket dragen en die alleen in doosjes, a 70 Cts. het doosje in de Apotheken verkrijgbaar zijn. Hoofddepot: F. E. VAN SANTENKOLFF te Rotterdam. Door den plaatsvervangenden districtveearts, den heer J. Poeh te Rotterdam, is de kwade droes geconstateerd in den stal van den veehouder O., te Kralingen. Het dier is afgemaakt en daarna verbrand, terwijl de stal volgens de voorschriften darwet wordt ontsmet. Terstond na zijne veroordeeling is II, de Jong in hooger beroep gekomen van het door de arrond.-rechtbank te Amsterdam tegen hem uitgesproken vonnis. De rechtbank te Leeuwarden, in raadkamer, heelt J. Barger, uit zijne bediening ontzet pre dikant van Harlingen, naar de openbare te rechtzitting verwezen ter zake van doodslag met voorbedachten rade, moord en hem als verdediger toegevoegd mr. W. B. Burna.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2