1 N°. 852C. Derde Blad. A". 1894. Zondag 29 en Maandag 30 April. Achtenyeert.gste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Binnenlandse he Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. BTKEA®: BOTBB8TRAAT, B 2?. Letteren, Kunst en Wetenschap. URA1H Abonnehentsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheeie Rijk Afzonderlijke nommers t 1.85. - 2.50. - 0.10. Advertentieprijs van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. SCHIEDAM, 28 April 1894. De minister van waterstaat heeft, inge volge art. 7 van de wet van 15 April 1891 (Stil. no. 84), gewijzigd bij de wet van 30 Dec. 1893 (Stbl. no. 262), houdende bepa lingen ter uitvoering van de op 16 Nov. 1887 te 's-Gravenhage gesloten internationale over eenkomst, strekkende tot het tegengaan der misbruiken, voortvloeiende uit den verkoop van sterken drank onder de visschers op de Noordzee buiten de territoriale wateren, en tot het tegengaan van soortgelijke misbruiken in de territoriale wateren des rijks, bepaald, dat het merkteeken dat ingevolge het aan gehaalde wetsartikel gevoerd moet worden door schepen of vaartuigen ten behoeve waar van eene vergunning volgens het eerste lid van art. 5 is afgegeven, zal bestaan uit eene boven in den grooten mast geheschen witte vlag, waarop in hei midden in zwarte kleur de letter S. De afmeting van de vlag zal zijn twee meter in het vierkant, die van de letter S een meter hoog bij twee decimeter dik. Ski.) Onder leiding van den ingenieur van den rijkswaterstaat te Amsterdam is Donderdag middag een begin gemaakt met het dichten van de doorbraak in den West-Merwede- kanaaldijk in den Overdiemerpolder Men hoopt binnen een tiental dagen boven Amstellands boezempeil te zijn. Den lOn Mei a.s. zal de algemeene ver gadering worden gehouden van het Neder- landsch genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen. Op de agenda komen o. a. volgende pun ten van behandeling voor: De afdeeling Utrecht stelt de vraag: Wat kan vanwege het genootschap of zijne afdee lingen gedaan worden, om aan ontslagenen, die geen arbeid voor particulieren kunnen krijgen, eenig werk en daardoor een eerlijk bestaan te verschaffen?" De afdeeling 's-Gravenhage stelt voor: het hoofdbestuur wende pogingen aan bij de veree- niging »Het Doorgangshuis" te Hoenderlo, dat ontslagen mannelijke gevangenen, bene den den leeftijd van 21 jaar, aldaar kunnen worden opgenomen en verleene, zoo noodig, financieelen steun tot een bedrag ter beoor deeling van het hoofdbestuur, indien die po gingen gelukken. Na deskundig onderzoek is thans gebleken, dat de oude munt, gevonden op de plaats Waar eertijds het klooster »'s Werelds licht" stond, op ruim éen uur afstand van Ooster- Wolde, een Spaansche piaster van Philips II van 1595 is. De wapens op de munt zijn die van het huis van Philips II zeer duidelijk. Uit het randschrift deels verdwenen, kan worden ontcijferd VoorzijdePHILIPPVS II DEI GRATIA. KeerzijdeHISPANIARVM REN. Gedurende de Pinksterdagen zal Nederland bezocht worden door een leger van Engel- schen die onder de leiding der autoriteiten van sToynbee" Hall reizen. De geheeie reis zal den reizigers met inbegrip van voeding nog niet 3 p. st. (f 36) kosten. De Dahorneyanen zullen vermoedelijk van den 6en tot den 13en Mei hunne voorstellin gen in den Haagschea Dierentuin geven, evenals verleden jaar in de open lucht; bij koud en guur weder, alsmede bij regen, in de groote concertzaal. Bij de herstelling van het raadhuis te Bolsward is uit den voorgevel genomen het mes, dat, volgens overlevering, aldaar op be vel van den magistraat van Bolsward was bevestigd als herinnering aan het treurig feit, dat bij het Friesche kinderspel, het zooge naamde ïvarkensslachten", een jongen met dit mes werd gedood. Jammer dat geen jaartal op dit mes voor komt! Vermoedelijk is het drama voorge vallen in het einde der 16e of het begin der 17e eeuw. Het mes bestaat uit een vierkant hecht van uitgesneden been, waarop voor komen de zinnebeelden van geloof, hoop, liefde en gerechtigheid, gedekt door een staanden leeuw. Het lemmer, dat zeer verroest is, is in het hecht omvat door een zilveren ring, waarop vermeld staat de naam Ippe Willems Soon. Hoogst waarschijnlijk is dit de naam van den jongen, die z^jn speelmakker doodde. De grootte en vorm van het mes is gelijk aan een tafelmes uit den ouden tyd. Bij buitengewone gelegenheden en over ijs komen vele nieuwsgierigen, vooral de Friesche jeugd, om het mes te zien. Het zal dan ook weer in den voorgevel boven de Waag wor den aangebracht. Omtrent den heer en de dame, die Woens dagavond in den trein van Delden naar Hengelo zelfmoord gepleegd hebben, is niet veel naders bekend geworden. Men vermoedt echter, dat zij Nederlanders zijn, aangezien zij zich te Delden met verschillende personen in onze taal onderhouden hebben en in Tsvente niet geheel onbekend schenen te zijn. Don derdag zijn de lijken geheel gekleed gephoto- grapheerd, teneinde de vaststelling der identi teit te vergemakkelijken, en is, in tegen woordigheid der rechterlijke macht te Almelo, de uiterlijke lijkschouwing verricht. Naar men ■verneemt, zouden de lijken a.s. Maandag nog innerlijk geschouwd worden Door tal van personen zijn ze Donderdagvoormiddag be zichtigd, doch zonder resultaat. De monumentale leeuw in het Kronen- burger park te Nijmegen is door baldadigen geschonden. Een gerucht zegt, dat leerlingen van het gymnasium met katapulten de schen derij gepleegd hebben. Te Zutfen is eene werkstaking ontstaan onder 26 sigarenmakers op de fabriek van Broere, wegens onwil om des Zaterdags middags tabak te stroopen. Te Bergen-op-Zoom heeft zich een tweede geval van pokken voorgedaan, in hetzelfde gezin als het eerste, bij eene vrouw, die uit Rotterdam was gekomen. Zij wordt in het gasthuis verpleegd en is herstellende. Te IJselmonde zijn weer 2 nieuwe gevallen van pokken geconstateerd. Een kind is daar aan overleden. De slachtoffers der laatste dagen waren ongevaccineerden. Op de markt te Rozendaal (N.-B.) bood gisteren een koopman een middel aan ter verdelging van ratten en muizen, waarbij hij aan een soort van galg een hondertal doode ratten ten toon stelde. Tevens liet hij voor de oogen van het nieuwsgierige publiek levende ratten van het middel proeven, waarbij de uitwerking niet uitbleef. De burgemeester vond de werking van het «onschuldige" poeder wel wat kras en liet het chemisch onderzoeken bij den apotheker J. Steijns, die in het poeder zware gifdeelen constateerde. Aan den koopman werd nu spoe dig verboden verder te verkoopen; bovendien is proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Te Gemonde (N.-Br.) heeft zekere H., die bezig was een perceel heide om te spitten, ongeveer 50 cM onder den grond bedolven gevonden11 zilveren lepels, 7 id. vorken, 2 zilveren suikerlepeltjes, een zilveren suiker strooier en een zilveren soeplepel. Bij nauw keurig onderzoek bleek alles bij elkaar gewik keld geweest te zijn in een doek, welke ge heel vergaan was, zoodat de voorwerpen sedert jaren begraven moeten geweest zijn. Hoe ze er gekomen zijn is tot nog toe een raadsel; men vermoedt, dat ze van een diefstal af komstig zijn. Het gemeentebestuur van Valkenburg (L.) heeft een adres gericht aan de Tweede Kamer, met verzoek, ndoor het invoeren van flinke nvoerrechten op granen een nationale ramp te voorkonten, die ons boven het hoofd hangt, en eene vaderlandsche industrie te redden, die met geheelen ondergang wordt bedreigd." Groningen. ln de Donderdagavond ge houden vergadering van de afdeeling van den Volksbond" vereeniging tegen drankmis bruik, werd met algemeene stemmen de wenschelijkheid uitgesproken, dat op den be schrijvingsbrief voor de algemeene vergade ring, einde Juni te Utrecht te houden, worden geplaatst de twee volgende vragen: Is het wenschelijk, op grond van de ervaring in sommige steden, dat door de afdeelingen de totstandkoming van wachthuizen voor de losse arbeiders worde bevorderd Zal de algemeene vergadering het hoofdbestuur op dragen, het criterium te zoeken, waarbij dronk aards van het kiesrecht worden uitgesloten Verworpen werden de voorstellen om op den beschrijvingsbrief ook te stellen de vragen: In hoever is het mog'" door eene wet de productie van den n drank te ver minderen Is het niet wenschelijk, namens de afdeelingen de controleurs op clandestinen verkoop van sterken drank bij buitengewone plichtsbetrachting te beloonen Tot caudidaten voor het hoofdbestuur wer den door de afdeeling gekozen de aftredende leden, de heeren Van der Voort, Snijder van Wissekerke en dr. Ruysch. Yeentlam. Na eene rede van Van Deth is uit Scheemda aan den minister van justitie het verzoek gericht een einde te maken aan een schandaal, dat tot schande der natie strekt, en het daarheen te leiden, dat öf de heer v. D. als vuige lasteraar worde gestraft, óf de heer Van 't Lindenhout rechtmatig worde gestraft in overeenstemming met de feiten door hem bedreven. Graaf Von Schack, dezer dagen te München overleden, heeft zijne beroemde schilderijenver- zameling vermaakt aan keizer Friedrich of diens nakomelingen. Daardoor komen ongeveer 350 schilderijen naar Berlijn, die tot de beste bahoo- ren welke de Duitsclie school in deze eeuw heeft voortgebracht. In The Musical Courier of New-York van 28 Maart d894 leest men het volgende Eene der grootste kerken»St. Ignatius", te New-York, zal in het bezit komen van eene nieuwe sopraan-zangeres, en hiertoe werd eene «mighty fine one" gekozen. De heeren Ritchie en Charles Baier worden gelukgewenscht met dit zeldzaam talent. De jongedamemejuffrouw Marie van Gelder, die een uitstekende muzikale opleiding genoten heeft, is a graduate of the New-England Conservatory geweest en was daarna, gedurende vier achtereenvolgende jaren, eene nauwgezette leerlinge van Hans Jung, aan wien zij zich geheel toevertronwde. Voortdurend wijdde zij zich geheel aan deze edele kunst. Da gebooi teplaats van mej. Van Gelder is Amsterdam, Holland. Te New-York zijnde heeft zij onze algemeene sympathie verworven. Vroeger heeft zij zich reeds te St. Paul, Minn., doen hooren, alwaar zij veel roem heeft ingeoogst in kerk, concert en oiatoiiumwerk tevens was zij eene der succesvolste zangonderwijzeressen van die stad.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 9