Binneiilanflsclie Berichten. De regeering, die aan de Braziliaansche de uitlevering weigerde, komt nu tegenover deze ia eene moeilijke positie, vooral wanneer be vestigd wordt, dat Da Gama en de zijnen zich Bij de opstandelingen in Rio Grande do Sul gevoegd hebben. S E R Y I E. In een onder voorzitterschap van koning Alexander gehouden ministerraad is besloten de destijds tegen den ex-koning Milan uitge sproken verbanning van nul en geener waarde te verklaren, als zijnde in strijd met de grondwetden ex-koning weer in het land toe te laten en in al zijne rechten als lid der koninklijke familie te herstellen. Het desbe treffend koninklijk besluit is gisteren afgekon digd. Men verwacht dat de ex-kouingin Nathalie thans ook naar Servië zal terugkeeren. GRIEKENLAND. Een nieuwe buitengewoon hevige aardschok, die 15 seconden aanhield, heeft Vrijdagavond te 9'/s ure de ramp van Atalanti voltooid. Mfen spreekt van tallooze slachtoffers, terwijl de meeste huizen zijn ingestort. Te Athene heerscht grooto ontsteltenis en ook daar zijn enkele huizen beschadigd. De Standard verneemt uit Athene, dat er Vrijdag nieuwe aardschokken hebben plaats gehad, vooral rondom het reeds zoo zwaar geteisterde Atalanti, waar eene zeebeving met eene vloedgolf de van panischen schrik be vangen bevolking uit de overstelpte dorpen naar het gebergte deed vluchten. Een konink- ïjk decreet bewilligt een extra krediet van 300.000 drachmen ten* bate der slachtoffers. AMERIKA. De democratische leden van den Senaat dier Vereenigüe Staten hebben thans het •voorstel der democraten aangenomen om het tarïefontwerp in stemming te brengen in denzelfden vorm als dat door het Huis van afgevaardigden is goedgekeurd. Deaanueming van het ontwerp schijnt hiermede verzekerd. De Pall Mall verneemt uit New-York dat Cleveland vol vrees is voor de Commonwealers, misschien ook omdat hij gewaarschuwd is dat sommigen dynamiet medebrengen. Cleveland geadviseerd thuis te blijven zoolang de Commonivealers te Washington zijn. In elk geval tracht de president een ver gelijk over het ontwerp-tarief door te drijven, nog vóór de aankomst der Commonivealers. De leiders der democratische partij zjn bijna permanent bijeen. De Commonwealers hebben een stuk grond nabij Washington gehuurd hunne afdeeiingeu gaan voort de treinen te eonfiskeeren. Vierhonderd Commonivealers zjn nabij "Washington gekampeerd. Duizenden bezoch ten hun kamp. De Commonivealers zullen heden naar het Kapitool oprukken. Geen wanordelijkheden worden verwacht, maar de brandspuiten worden gereedgehouden. Naar uit New-York gemeld wordt, moeten de te Forsythe in hechtenis genomen Com monwealers terechtstaan te Helena, in Mon tana, wegens diefstal van een trein. Zij zijn gevankelijk naar genoemde plaats terugge voerd. Nabij F rye in Indiania, zjn 300 Com monwealers gearresteerd, eveneens wegens diefstal van een treindezen moeten te In dianapolis terechtstaan. De overheid van Was hington heeft optochten op de straten en vergaderingen verboden. Met knodsen gewa pende wachters zullen aan de spoorwegstations de o! de handhaven zoolang de Commonwealers in de hoofdstad vertoeven. Een bericht uit Montevideo meldt dat admiraal Da Gama daar met eenige uitge wekenen is aangekomen. De opstaudeüngen in den staat Rio Grande do Sul moeten steeds veld winnen. In Peru heeft de heer Delsolar, die op het «ogenblik van het overlijden van president Bermudez eerste vice-president was, maar toen weigerde diens opvolger te worden, waarna toen de tweede vice-president de teugels van het bewind greep, zich, naar het schijnt, ter elfder ure nog weer bedacht. Althans uit Lima komt het zonderling bericht, dat ïij te acna, hoewel er reeds een minis- terieBorgono bestaat, tegenover dat ministerie een .abinet heeft benoemd, met den heer Pierola als premier en minister van buiten- landsche zaken, Valcarcel voor binnenland, Olachea voor justitie, Billinghurst voor koop handel en Recoburren voor oorlog, JAPAN De regeering heeft ditmaal geen invloed geoefend op de Kamerverkiezingen, met dit gevolg, dat gekozen zijn 122 radicalen, 58 liberalen, 40 onafhankelijken en 80 leden der kleine oppositiepartjen, zoodat de regeering geen zekere meerderheid heeft. De radicalen steunen haar en de houding der onafhanke lijken zal den doorslag geven. SCHIEDAM, 1 Mei 1894. Mr. O. J. H. graaf van Limburg Stirum, te Katwijk en te Schiedam tot lid der Tweede Kamer gekozen, heeft het mandaat van Schie dam aangenomen. De hooge staatsdienaren, die H.M.wenschte te raadplegen naar aanleiding van het door het ministerie genomen ontslag, zijn door H. M.ge hoord de vice-president van den Raad van State heeft zich daartoe Zondagochtend te 10 uur ten Paleize begeven. De Kölnlsehe Zeitum.j heeft uit Weimar be richt ontvangen dat de Koningin der Neder landen en hare moeder daar deze maand een bezoek zullen brengen. Oe gewone audientiën van den minister van oorlog op Donderdag 3, die van deu minister van marine op Vrijdag 4 en die van den minister van waterstaat op Zaterdag 5 dezer zullen niet plaats hebben. Mr. J. G. Gleicliman heeft het mandaat van Amsterdam voor de Tweede Kamer aan genomen. Het gerucht loopt in Den Haag, dat aan den heer jhr. mr. J. Roëli de opdracht zou zjn gegeven tot vorming van een Kabinet. Volgens het Pad. zijn de berichten, dat de heer Roëll met de Kabinetsformatie zou zijn belast, voorbarig. Baron Van Goltstein, Hr. Ms. gezant te Londen en president van den Raad van Voogd j, is te 's-Gravenhage aangekomen. Te 's-Gravenhage is aangekomen jhr. mr. De Brauw, commissaris der Koningin in Zee land. Voor de kiesdistricten te's-Gravenhage en Sneek zijn de aanvulüngsverkiezingen op 11 Mei bepaald. Be Tijd, verneemt van zeer bevoegde zjde, dat zeer waarschijnlijk de heer Reekers dooi de katholieken in het district Katwijk zal worden candidaat gesteld. Men deelt aan het Pad. mede, dat mr. baron Van Dedem, minister van koloniën, voorne mens is na zijn aftreden eene reis naar Indië te maken. Het bestuur der ^Liberale Unie" heeft aan de besturen der kiesvereenigingen, leden der ïLiberale Unie", het volgend schrijven ge richt Met het oog op de staatkundige gebeurte nissen heeft het bestuur der »Liberale Unie" gemeend, de gewone jaarlijksche algemeene vergadering, die volgens de bepalingen van het huishoudelijk reglement in den regel vóór 1 Mei moet gehouden worden, ditmaal nog niet te moeten uitschiijven. Het is het voornemen van het bestuur, uwe afgevaardigden en plaatsvervangende afge vaardigden tegen een nader te bepalen dag in de laatste helft van Mei of in de eerste helft van Juni tot bijwoning van bedoelde vergadering uit te noodigen. Onzen lezers zal het, uit de dagbladen, reeds bekend zijn, dat dezer dagen in het district Hilversum, ter gelegenheid van de herstemming tusschen dr. Schaepman, voor- 1 stander, en mr. Mackay, tegenstander der kieswet, een sterk gepeperd strooibiljet werd rondgezonden, gericht aan »de katholieke kiezers' onderteekend door svele kiezers", dat later is gebleken te zijn opgesteld door den hervormden predikant D ij k s t r a te Hilversum. Dit strooibiljet bevat o. a. een beroep op het oordeel van den katholieken kiezersbond in Noord-Brabant en Limburg, op de katho lieke Kamerleden Bahlmann c. s. en op de bis schoppen te Utrecht, Haarlem en Den Bosch. Voorts wordt gewaarschuwd tegen den Protestant-Calvinist dr. Kuyper, die »raast tegen alle brave katholieken, die hem in den weg staan", terwijl ten slotte de raad wordt gegeven te stemmen op Mackay, ook met het oog op het belang van de Katholieke kerk,! »De belangstelling van dezen hervormden predikant in de katholieken en hunne kerk," zoo schrijft de Amsterdammer, behoort zeker wel tot de groote zeldzaamheden en tot een soort van curiositeiten, die men alleen bij verkiezingen te genieten krijgt. J^Zij is tevens een merkwaardig bewijs hoe zelfs de godsdienstige geloofsverschillen, die de heeren bij andere gelegenheden steeds aan de goegemeente voorhouden als zaken van alles overheerschend belang, op zijde worden gezet zoodra dit noodzakelijk is om met vereende krachten diezelfde gemeente naren van hunne politieke rechten verstoken te houden en om der heeren eigene bevoor rechte positie te redden." In het district Schiedam onderteekenden de hervormde predikanten een aanbeveling voor den tegenstander in het belang van de hervormde kerk. Met het overzicht van den uitslag voor zich zal menig vriend der hervormde kerk een bedenkelijk gezicht moeten trekken. Gekozen toch werden 43 voorstanders, waaronder 37 liberalen, 5 anti-revolutionnairen en slechts éen Katholiek-, daarentegen 58 tegenstanders, waaronder 25 liberalen, 5 anti-revolutionnairen, 3 conservatieven en niet minder dan 23 Katholieken. Is het te verwonderen, dat velen ernstig betwijfelen of het optreden van predikanten wel in .het waarachtig belang der hervormde kerk is geweest? Naar onze overtuiging hebben de hervormde predikanten, door de kerk, die boven de partijschappen moest staan, in den politieken strijd te slepen, een ernstige fout begaan, waartan helaas de nadeelige gevolgen voor de hervormde kerk niet zuilen uitblijven, en zeer wenschelijk zou het inderdaad zijn, indien van beyoegde zijde maatregelen werden genomen, om voor 't vervolg, zooveel als mogelijk, te voorkomen dat de kerk mis bruikt werd door hare bedienaren, ter berei king van hunne particuliere politieke oog merken. In het kath. dagblad Be Woordbralanter komen de volgende scuriosa" voor betreffende de verkiezing in het district Eist. ®By de eerste stemming bestreden elkan der drie candidaten, een anti-revolutionnair aftredend lid, een katholiek mr. Yan Basten Batenburg en een liberaal voorstander De Meester te Heteren. ïDe anti-revolutionnair was tegenstander van Tak, de heer Van Basten Batenburg heeft verklaard ook tegenstander te zqn en de heer De Meester was voorstander. ïEn wat nu iedereen dacht, de tegenstan ders zullen hun best doen een der tegenstan ders er door te halen en al stelden zij ieder een candidaat, waartoe zij het volste recht hadden, was iedereen overtuigd, dat mr. Van Basten Batenburg, als katholiek, 't meest in aanmerking zou komen en misschien reeds bij eerste stemming zoude worden gekozen. Mis Er bestaan in de Kamer drie a vier com- misvoyageurs in verkiezingszaken, »Die heeren, die in 1891 in Noord-Brabant maar ook in vele districten van Noord- e Zuid-Holland, den boel hebben trachten te verknoeien, meenden ook voor Eist hunne kunsten te moeten vertoonen. sliet waren de heeren De Ras, Van Vlij. men en Bahlmann, die het noodig achtten aan eenige heeren pastoors en invloedrijke kiezers telegrammen te sturen, om de verkie- zin van mr. Van Basten Batenburg te ont- raden, omdat zij hem beschouwden als Schaepman niaan. »Zij, die nadere inlichtingen omtrent die telegrammen verlangen, kunnen zich adres- seeren aan de directie van 't café sRiche" te Amsterdam, alwaar het driemanschap onder een diner het telegram opstelde, doch bij het heengaan de minuut er van op tafel liet liggen. Hm sin hun radeloozen ijver om den boel in de war te sturen, begrepen zij niet, dat mr. Van Basten Batenburg niet te boek stond als voorstander der wet, integendeel, zooals hjj zelf heeft verklaard." De uitslag der herstemming te Eist is be kend. Beide candidaten, mr. Van Basten Batenburg en De Meester, kregen gelijk aan tal stemmen en de heer De Meester, als de oudste, werd geproclameerd. Volgens hetzelfde blad zou een ambtenaar der indirecte belastingen, die te 's-Hertogen- bosch is geplaatst, nog kiezer zijnde in 't dis trict Eist, in dat district zijn gaan stemmen voor den heer De Meester, tengevolge van eene weddenschap. In een door de anti-revolutionnaire kies vereniging ^Nederland en Oranje" te Gronin gen belegde openbare vergadering is door jhr. mr. W, H. de Savornin Lohman, in een zeer zaakrijk betoog uiteengezet, waarom hij dr. A. Kuyper niet meer als leider der f anti-revolutionnaire partij kan erkennen. I Werd dezer dagen melding gemaakt van j verwarring van stembriefjes te Velzen, te apaarndam heeft iets dergelijks plaats gehad, j ak daar was gemeenteraadsverkiezing, waar- voor waren uitgereikt witte biljetten, In de bus der raadsverkiezing bevonden k zich twee biljetten met de zegels Beverwijk en Spaamdam en waarop geschreven staat J, van Loenen Martinet, terwijl het ^stem bureau te Beverwijk twee biljetten van on waarde verklaarde, alleen voorzien van het zege! van Spaamdam en den naam van een gemeenteraadscandidaat aldaar. Het Haagsche afd.-bestuur van den a Ned. ouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn vestigt* de aandacht van ouders en voogden op het bedrog, dat achter menige advertentie schuilt, vooral nu, in verband met de tentoonstelling te Antwerpen, pogingen worden gedaan om jonge meisjes daarheen te lokken met voorspiegeling van eene goede betrekking en van hoog loon. De Rotterdamsche tramwegmaatschappij vervoerde in de maand April j.l. 522,955 reizigers met een opbrengst van f 41,661,00, tegen 531,951 reizigers met een opbrengst van f42,575,16 in April 1893. Het totale vervoer over de afgeloopen maanden van 1893 heeft bedragen 1,901,565 reizigers meteen ontvangst van f151,783,02i/„, tegen 1,818,728 reizigers met een ontvangst van f 145,207,93 over datzelfde tijdvak'"" 1893 gevende dit jaar een vooruitgang van 82,837 reizigers en een vooruitgang van f 6,575,09'/j in ontvangsten. De buitengewone ontvangsten over de afgel. maand beliepen f78,520,44, terwijl die over

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 2