7, ECHTTEREINIGING Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. O n d e 1* w ij s. Stedelijk Nieuws. Al) VE UT EN TIEN. 25-jarige fc- y HENDRIK VAN DER H/IIJ, datzelfde tijdvak van 1893 f 71,933,12 be droegen. De totale ontvangst over datzelfde tijd- peik in 1894 beliep f 230,303,46K, terwijl die over datzelfde tijdperk in 1893 f217,141,05 beliep. Gedurende de maand April zijn den Nieu wen Waterweg binnengekomen 442 schepen, waarvan 28 zeilschepen en 1 oorlogsschip. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 434, voor Schiedam 4, voor Vlaardingen 3 en voor Maassluis 1. Te Rotterdam hebben zich de vorige week 53 nieuwe gevallen van pokziekte voorgedaan. Het restaurant sSeinpost'' te Schevenin- gen, dat 9 April j.l. in veiling f148,400 op bracht, is gisteren afgemijnd door den heer A. Stigter te 's-Gravenhage, voor f 148,700, Ook te Halfweg zal Donderdag 3 Mei eene groote meeting gehouden worden, waarin volgens aankondigingen 7 sprekers zullen optreden, o. a. F. Domela Nieuwenhuis. Zaterdagavond is door de tram van Sneek te Haskerdijken een man overreden, die met liet hoofd op de rails lag te slapen. Vreese- lijk verminkt werd hij opgenomen. Ofschoon zwaar verwond, is alle hoop op behoud nog niet uilgesloten. De sociaal-democraten te Oude-Pekela heb ben Zondag het Meifeest gevierd. Op een stuk weiland werd eene meeting gehouden, die lang zoo druk niet was bezocht als het vorige jaar. Het houden van een optocht was door den burgemeester verboden. De personentrein, die Zondagmorgen te 9.3 van Groningen naar Zwolle vertrok, is even voor de viaduct gedeeltelijk ontspoord. Door een tot nog toe onbekende oorzaak, maar in elk geval, naar wij vernemen, niet door de schuld van het personeel, liepen een bagagewagen en de tender uit de rails, terwij! de locomotief en de andere wagens in de rails bleven. Dit waste danken aan den machinist, den wisselwachter en den hoofdconducteur. Door dit ongeval kon de trein niet direct vertrekken, maar had een oponthoud van 2% uur. Persoonlijke ongeluk ken hebben niet plaats gehad. De Zutph. Ct. meldt: Omtrent de ongelukkigen, die in de vorige week in den trein tusschen Delden en Hen gelo door het innemen van vergif een eind aan hun leven hebben gemaakt, begint men eeni- germate op liet spoor te komen. Aan het station te Oldenzaal is door hen een koffertje achtergelaten, waarin nog eenig lijfgoed aan wezig was. Op éen stuk daarvan waren, misschien bij vergissing, de merkletters nog zichtbaar gebleven, en wel O. M. In verband met andere informaties wint nu de gissing de overhand, dat de ongelukkige slachtoffers in den struggle for life zouden zijn de familie van een photograaf uit Helder, die vroe ger in Gelderland gevestigd en daar minder goede zaken kunnende maken, zich daarna naar Helder had verplaatst, doch ook daar slechts een kommervol bestaan kon vin den en nu op deze wjjze een eind aan hunne zorgen zouden gemaakt hebben. Officieel moet deze gissing echter nog beves tigd woiden. Spoedig zal dit mogelijk zijn, want de poitretten van de lijken zijn reeds ter ideutiliceering in circulatie gebiacht. Vlaardingen. Aanvankelijk was hier onlangs door een comité van 5 personen de grond gelegd voor een R.-k. Volksbond, dat successievelijk tot 60 leden klom. Deze cor poratie nu had het nuttig geoordeeld den heer W. C. J. Passtoors van Amsterdam, centrale president van den Bond, uittenoo- digen, om nader het doel en streven, name lijk bestrijding van het socialisme en lotsver betering van het volk, kenbaar te maken om een dergelijken bond hier definitief te kunnen oprichten. Aandieuitnoodiging heeft de heer Passtoors Zondag voldaan en het doel is bereikt; het getal leden klom nu tot 130. Nog nader zal een bestuur worden geko zen. Het comité bestaat uit de heeren: J. Buters, J. H. Gualzatta, L. M. J. vanPinxteren, H. J. van Mechel en J. C. Maassen. Behalve door den heer Passtoors werd nog het woord gevoerd door de heeren Scheerder vau Rotterdam, C. J. Willeman van Schiedam en pastoor W. A. Boerkamp alhier. De besteller van de Vlaardingsche stoom boot ging Zaterdagavond halfelf, tegen de aankomst der postboot van Hellevoetsluis, volgens gewoonte, de bij de aanlegplaats gestelde lantaarn aansteken. Door een of ander toeval schijnt hij te water te zijn geraaktwant een oogenblik latertoen de boot aankwam, werd hij levenloos tiit de haven gehaald. Maassluis. In de gisteravond gehouden zitting van den gemeenteraad zijn benoemd tot wethouders de heeren M. Dirkzwager Gz. en M. "Wuister, tot ambtenaar van den burger lijken stand de heer M. Dirkzwager Gz. 's-Gravenhage. Hare Majesteiten de Koninginnen hebben gisteren het verblijf in de residentie, alwaar zij sedert 1 December 1,1. vertoefden, verwisseld met het buitenverblijf, tot welk einde de Vorstinnen zich per extra trein van de Holl. spoorweg-maatschappij te 10 u. 30 min. naar het koninklijk lustslot Soestdijk begaven, vergezeld van de reeds vroeger vermelde leden van het Militaire en Civiele Huis. Hare Majesteiten namen van uit het paleis, op welks gevel gisteren de koninklijke stan daardvlag was geheschen, over het Spui en het Zieken in open rijtuig den weg naar het station. In het vorstelijk paviljoen van gemeld station vonden de Koninginnen verscheiden grootwaardigheidsbekleeders tot uitgeleide aanwezig, waaronder ook eene commissie van ministers n.l. die van financiën, van marine en van koloniën. De Koningin-Regentes toefde slechts een korte poos in de wachtzaal, met Haar doch ter afscheid nemende van de autoriteiten, die en corps de Koninginnen tot aan den konink lijken trein volgden. Staande aan het geopend portierraam onderhield de Regentes zich tot het oogenblik van vertrek met baronesse Van Hardenbroek. Onder het wegtijden van den trein wend den Hare Majesteiten zich naar de zijde van de Stationskade, alwaar een talrijk publiek stond geschaard, en wuifden de menigte met de hand een afscheidsgroet toe. De afgeloopen tentoonstelling van Indi sche kleederdrachteu in de Gothische zaal van het koninklijk paleis «lhier is Zondag avond gesloten, na tien dagen voor liet publiek toegankelijk te zijn geweest. Zij heeft zich mogen verheugen in de warme belang stelling niet alleen van het Haagsche publiek, maar van zeer velen die uit andere plaatsen waren overgekomen om haar te bezoeken. De opbrengst ten bate der Borneo-expeditie is gebleken te beloopen de som van f 2642. Amsterdam. De 74-jarige tante van den diamantslijper Muider, de vrouw, die bij de ramp in de Nieuwe-Keikstaat bewusteloos uit het brandende perceel werd gedragen, is Zondagochtend iu het Israëlietisch ziekenhuis overleden. Uit het voorloopig verhoor van den Rus Similauw, diens vrouw en de andere bewo ners van het uitgebrande perceel moet de indruk verkregen zijn, dat de brand in het benedenhuis niet anders dan door een onge luk is ontstaan, en dus in geen geval aan moedwil valt te denken. Similauw's hanglamp zat niet al te stevig in de zoldering beves tigd, waarom hij reeds vroeger meermalen zijnen bovenburen had verzocht, de kinderen niet op^ den vloer te laten stampen en sprin gen, wat hunne gewoonte schijut geweest te zijn. Op den bewusten avond is de hang lamp, hetzij door dreuning der zoldering, hetzij door andere ooi zaak, losgeraakt en ge vallen. Dat Similauw en zijne vrouw naar het achterplaatsje weken, zou alleen geschied zijn, wij 1 zij zich den toegang naar de voor deur door de vlammen versperd zagen. Niet tegenstaande dit alles heeft de justitie de zaak ter hand genomen en is van harentwege gisterochtend het lijkje van het oudste der omgekomen kinderen van Cardozo opgeëischt ter schouwing. Similauw's inboedel en schoenmakerij waren voor eene som van duizend gulden tegen brandschade verzekerd. Te Gioningen lieefi zich thans enne commis sie gevormd ter hei ontering van (iet plaatsen van een ge lenkteeken op hut graf van Jan Gou verneur. Het bestuur bestaat uit (ie heeren W. J. Veenhuizen, voorzitter, mr. H. Fnma, secietans, en G. Wouteis Jr.. penningmeester. He commis sie telt ook drie dames in tiaar midden. De jury der schilderijen tentoonstelling te Weenen heelt do gioote gouden medaille aan Israels en de kleine gouden medaille aan mej. Bosch Reiiz, aan Willem en Jacob Mans en aan Neuhuys toegekend. In een mijnput bij la Louvière in Henegouwen is een mand waann 15 mijnwerken, afdaalden, door een tot nog toe on vei klaar baar toeval blijven haken, met het gevolg dat 8 mijn werkers er uit geworpen en verpletterd werden. Een nieuwe schok doodde nog een der mijn werkers, teiwijl er drie levensgevaarlijk gewond werden. Te Lissabon zijn tot dusver 506 gevallen van cholerine voorgekomen, maar geen enkel met doodelijken afloop. Uit Madrid woidt gemeld, dat de cholera zich nu ook aan den linkeroeier van de Taag ver toond heeft. Te Yokohama heeft een hevise brand weer 3000 huizen vernield. Verse! eidene biandweer- lieden weiden ernstig gekwetst. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-York (via Rolteidam) bestaat door middel van het stoomschip Obdam. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rot terdam ib bepaald op 2 dezer, des vooi middags ten 8 30 ure. De wijze van verzending behuoit duidelijk op het adres vermeld te worden. De gelegenheid lot verzending der correspon dentie naar Bergen (Noorwegen) bestaat door middel van het stoomschip Olaf Kgrre. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 4 dezer, des vooi middags ten 9.30 me spoot lijd. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Een door den veehouder J. van der Most te Schiedam uit nood geslacht rund is bq keuring door den heer A. J. van Velzen, plaatsvervangend districts-veearts bevonden lijdende te zijn geweest aan miltvuur. Het rund is gisteren verbrand en de stal ontsmet. Ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indie kunnen worden gesteld eemge onderwijzers en onderwijzeressen, om te worden geplaatst als onderwijzer der 3e klasse en als hulponderwijzeres bij het openbaar lager onderwijs voor Europeanen en daarmede gelijk- gestelden daar te lande. Yom uitzending kunnen in aanmei king komen zij, die in het bezit zijn der hoofdakte en van eene akte voor de Fransche taal. Voor onderwijzeressen zal tot aanbeveling strekken geschiktheid tot het geven van practisch schoolonderwijs in den zang. {Stel.) B U R G E U I IJ K E STA N 1). Geboren t 27 April. Anna Maria Cornelia, dochter van J. M. Nieberg en P, J. II. van der Tuijn, Kethelstraat. Wilhelrnina Flora Johanna, dochter van J. C. Schrek en A. M. van Schijndel, Oude Kerkhof. 28. Helena Arnolda, dochter van A. G. van Lith en G. Neijerweert, Buitenhavenweg. Cornelia, dochter van P. Wasman en E, M. Hendriks, Dam. Gernije PetronelJa, dochter van D. Krabbendam eu J. M. Pinster, Singel. Cornelia, dochter van P. Rietveld en G. van der Hoek, Nieuwe Buurt. Johanna C.itha- rina, dochter \un J. Wijzenbioek en J. C. de Veld, Noorderstraat, Johanna Catlia- rina, dochter van A. Teltero en C. Bakkei, Boutstraat. 29. Egidius, Hendrikus, zoon van E. II. Kieiss en A. M. Muonen, Singel. Cornelia, dochter van A. Agtei berg en E. A. de Planque, Qrofbaan. 30. Magcheltje, doch ter van G. H. Schater en C. van Meel, Paral lelstraat. Johanna Elisabeth, dochter van M. L. van der Sloot en M Herlaar, Qrof baan. 1 Mei. Wilhelrnina, dochter van P. de Ruiter en J. V erkade. Singelkcrkstraat. Geertrui, dochter van J. van Woerkom D. Neeburg, Kreupelstraat. Overleden 27 April. Geertruida Jonsl- hovel, oud 6 maanden, Nieuwe Haven. Maria Bleecke, oud 2 maanden, Spinhuispad. 28. Johanu Gei hard Martin Roy, oud 1 dag, Hoogstraat. 30. Levenlooze zoon van G. Martijnse en A. C. de Wit, Buitenhavenweg -I Zoo de Heer wil, hopen onze geliefde Ouders, H. L. KL A ASSEN EN D. J. MÖLLER, den 5n 3Iei hunne C' te herdenken. Hunne dankbare Kinderen J. M. KLAASSEN. D. 1. KLAASSEN. H. KLAASSEN. Schiedam. 1 Mei 1894. J1 Heden overleed tot mijne diepe droef heid mijn geliefde Echtgenoot, de Heer in den ouderdom van ruim 34 jaar. Wed. H. VAN DER MIJ— Visser. Rotterdam. 1 Mei 1894. Binnenweg 82. Benige en algemeene kennisgeving. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij bet overlijden van onzen gelief den Echtgenoot, Broeder en Behuwdbroeder. de Eerwaarde Heer WILLEM ZWALJE, be tuigen wij onzen hartelijken dank. Wed. W. ZWALJE— Van der Tas. M. ZWALJE— Van Driest. D. VAN DRIEST. H. ZWALJE- Van den Bos.' A. VAN DEN BOS. Fijenoord, Schiedam, j 1 Mei 1894.

Schiedamsche Courant | 1894 | | pagina 3